شهر آنکارا
معرفی شهر آنکارا
ژوئن 8, 2019
زندگی دانشجویی در روسیه
بررسی شرایط زندگی دانشجویی در روسیه
ژوئن 10, 2019

یادگیری زبان روسی سخت است؟

یادگیری زبان روسی

آیا قصد تحصیل در روسیه را دارید؟ آیا قصد گرفتن اقامت در روسیه را دارید؟ به زبان روسی مسلط هستید؟ آیا یادگیری زبان روسی سخت است؟ با گروه بین المللی الیت در این مقاله همراه باشید تا بیشتر درباره زبان روسی و مزایای یادگیری آن آشنا شویم.

درباره زبان روسی

زبان روسی در دسته بندی پرگویش ترین زبان های دنیا قرار دارد و از زبان های اسلاوی است. بیش از 150 میلیون نفر در دنیا از زبان روسی بعنوان زبان دوم خود استفاده می کنند. الفبای زبان روسی به الفبای سیریلیک (آزبوکا) وابسته است. الفبای سیریلیک پایه 108 زبان زنده دنیا است.

یادگیری زبان روسی
بیش از 150 میلیون نفر در دنیا می توانند به زبان روسی صحبت کنند.

آیا واقعا یادگیری زبان روسی سخت است؟

شاید بتوان گفت برخلاف باور عموم که تصور می کنند زبان روسی، یک زبان سختی است و یادگیری آن مشکل است، این زبان آنقدر هم سخت و مشکل نیست.

برای ما ایرانی ها که از ابتدا با زبان فارسی بزرگ شدیم و پس از آن در کلاس های درس و کلاس های تقویتی، زبان انگلیسی آموخته ایم و به این زبان عادت کرده ایم، یادگیری زبان روسی کمی مشکل به نظر برسد. از آنجایی که الفبای زبان روسی یک الفبای کاملا جدید است و حروف آن به ظاهر خیلی سخت و عجیب هستند، در مرحله اول کمی نسبت به یادگیری آن مقامت می کنیم.

اما یادگیری زبان روسی کاملا شیرین و نسبتا راحت است. به طوریکه شما در طی یک هفته با تمرین می توانید به الفبای زبان روسی مسلط شوید.

یکی از خوبی های یادگیری زبان روسی این است که مانند زبان انگلیسی شما دیگر نگران املای کلمات و نحوه درست نوشتن آن ها نخواهید بود زیرا پس از اینکه به الفبای روسی مسلط شدید کلمات را همانطور که تلفظ می کنید می نویسید. شما به راحتی می توانید یک متن را بدون اینکه معنی کلمات آن را بدانید بخوانید.

یادگیری زبان روسی
با تسلط به زبان انگلیسی یادگیری زبان روسی کار مشکلی نیست.

یک دلیل دیگر برای راحتی یادگیری زبان روسی وجود لغات و کلمات مشابه فارسی و انگلیسی در این زبان است. کلمات انگلیسی زیادی مانند اینترنت، چت، کامپیوتر و …. مستقیما از این زبان به زبان روسی وارد شده است. همچنین برخی کلمات روسی نیز مانند سزار، ترونیکا، ودکا و…. وارد زبان انگلیسی شده است.

یک سری لغات نیز در زبان روسی و فارسی مشابه است مانند چای، سماور یا یک سری کلمات که در گویش های محلی وجود دارد در زبان روسی دیده می شود.

اما گرامر زبان روسی نسبتا یک گرامر سخت و دشوار است که یادگیری زبان روسی را برای همگان میسر نمی کند. گرامر زبان روسی نیاز به تمرین و تلاش زیادی برای یادگیری دارد.

پس اگر واقعا تصمیم به یادگیری زبان روسی دارید باید علاقه و پشتکار زیادی خرج کنید.

مزایای یادگیری زبان روسی

یادگیری هر زبان جدید مزایای زیادی برای شما به ارمغان می آورد. در زیر چند مزیت یادگیری زبان روسی را به شما معرفی می کنیم:

یادگیری زبان روسی

یادگیری زبان روسی با هدف تحصیل

روسیه یک کشور مهم با دانشگاه های معتبر در سطح جهانی است که هر ساله دانشجویان زیادی برای ادامه تحصیل این کشور را انتخاب می کنند. بنابراین یادگیری زبان روسی برای افرادی که قصد تحصیل در این کشور را دارند یک امتیاز ویژه محسوب می شود.

یادگیری زبان روسی در حوزه ادبیات

روسیه نویسنده های بزرگ و مشهوری مانند تولستوی، چخوف، داستایوفسکی، پوشکین، مایا کوفسکی و… در دامن خود پرورانده است. آثار معروف این نویسندگان به زبان روسی نوشته شده است. خواندن این کتاب ها به زبان اصلی لذت درک مفهوم آن ها را چند برابر می کند.

یادگیری زبان روسی

یادگیری زبان روسی با هدف تجارت

روسیه از نظر اقتصادی قدرت زیادی دارد. شرکت های بزرگ روسی در سراسر دنیا وجود دارند و به مشغول فعالیت هستند. با توجه به رابطه کاری ایران و روسیه، تسلط به این زبان یک امتیاز ویژه محسوب می شود.

یادگیری زبان روسی با هدف مهاجرت و سفر

روسیه هرساله مقصد تعداد زیادی توریست از سراسر دنیا است. جاذبه های گردشگری و تفریحی کشور روسیه از جذابیت های این کشور محسوب می شود. اگر قصد تفریح یا سفر در این کشور را دارید یادگیری زبان روسی اجباری نیست اما تسلط به این زبان سفر را برای شما راحت تر می کند.

راه های یادگیری زبان روسی

شاید شما هم قصد یادگیری زبان کشور روسیه دارید. در ادامه چند راه یادگیری این زبان را به شما معرفی می کنیم:

یادگیری زبان روسی

کتاب های خود آموز زبان روسی

در سال های اخیر تعداد کتاب های خود آموز زبان های مختلف زیاد شده است و از تنوع بالایی برخودار هستند. در این کتاب ها که ممکن است جیبی یا بزرگ تر باشند اصطلاحات و لغات پرکاربرد در محیط های مختلف را به  شما آموزش می دهد. در این کتاب ها برای یادگیری تلفظ یک  سی دی نیز همراه کتاب است.

سی دی های آموزشی

این سی دی ها برای یادگیری زبان در مدت زمان کوتاه پر استفاده و کاربردی است. قیمت این سی دی ها نسبتا ارزان است. به راحتی می توان آن ها  را داخل ماشین پخش کرد و با آن تمرین کرد.

یادگیری زبان روسی

نرم افزارهای آموزشی

با پیشرفت تکنولوژَی و ورود گوشی های هوشمند جدید به بازار، تعداد نرم افزارهای آموزشی نیز افزایش پیدا کرد. این نرم افزارها را می توان بر روی گوشی و یا سیستم نصب کرد و به راحتی از آن استفاده کرد.

کلاس های حضوری یا کلاس های آنلاین

اگر قصد دارید این زبان را همراه با یک استاد و مربی یاد بگیرید بهتر است در کلاس هایی که آموزشگاه های زیادی در این زمینه برگزار می کنند یا به صورت آنلاین در اینترنت برگزار می شود شرکت کنید.

گام های مهم برای یادگیری سریعتر زبان روسی

در ادامه چند راه برای یادگیری سریعتر و آسان تر زبان روسی به شما معرفی می کنیم

یادگیری زبان روسی
  • سعی کنید عبارات و لغات پر کاربرد زبان روسی را یاد بگیرید.
  • الفبای زبان روسی تلفظ ثابتی دارد و هر حرف به همان شکل که نوشته می شود خوانده می شود پس الفبا را با تسلط یاد بگیرید.
  • سعی کنید پس از تسلط نسبی روی لغات به سراغ متنن ها بروید و از داخل متن لغات و کلمات مهم را استخراج کنید.
  • به دنبال لغاتی باشید که برایتان آشنا است و ریشه فارسی و انگلیسی دارند.
  • جابجایی لغات در جملات روسی تغییری در معنای آن نمی دهد. سعی کنید برای یادگیری بیشتر شما هم جای کلمات را در متن عوض کنید.
  • یادگیری گرامر روسی نسبتا دشوار است اما اگر شما همان ابتدا چند گرامر مهم را پیدا کنید در ادامه یادگیری خیلی سخت نخواهد بود.
  • سعی کنید خود را در محیط یادگیری قرار دهید. به روسیه سفر کنید، دوستان و انجمن های روسی داشته باشید که با آن ها صحبت کنید.

چند اصطلاح پرکاربرد روسی

 Здравствуйте / zdravstvuyte  = (زدراوستوویت)

معنی: سلام

До свидания / da svi daniya   =  (داسوی دانیا)

معنی: خدانگهدار

Как вас зовут / kak vas za vut  = (کاک واس زاووت)

معنی: نام شما چیست؟

Меня зовут … / me nya za vut  =  (مِ نیا زا ووت)

معنی: نام من است …


Спасибо / spa siba
= (سپا سیبا)

معنی: متشکرم

Пожалуйста, помогите мне / pa’zhalusta| pama’gite me  = پاژالستا/ پاما گیتِ مِ

معنی: لطفا به من کمک کنید

Пожалуйста / pa zhalusta  = (پاژالستا)

معنی : لطفا / ممنون

один кофе, пожалуйста /a’din ‘kofe|pa’zhalusta  = (آ دین کوفِ پاژالستا)

معنی: یک قهوه لطفا

3.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *