برنامه دانشگاه MISIS
بهترین برنامه های دانشگاه ملی علوم و فناوری (MISIS) برای دانشجویان بین المللی در 2020
می 30, 2020
دانشگاه سماشکو روسیه
معرفی دانشگاه دندان پزشکی سماشکو روسیه (MSUMD‎)
ژوئن 15, 2020

گواهینامه رانندگی در روسیه : آموزشگاه، امتحانات و تبدیل گواهینامه به روسی

گواهینامه رانندگی در روسیه

آیا می خواهید در روسیه رانندگی کنید؟ قبل از اینکه پشت فرمان بروید، با گرفتن گواهینامه رانندگی روسی می توانید به راحتی در این کشور، رانندگی کنید.

آیا به گواهینامه روسی احتیاج دارید؟ آیا می خواهید امتحان رانندگی روسیه را بگذرانید؟ با خواندن این مقاله می توانید با مواردی که برای گرفتن گواهینامه و امتحان رانندگی لازم است، آشنا شوید. همچنین الزامات، قوانین، آموزشگاه های رانندگی و مجوزهای بین المللی رانندگان در روسیه را در ادامه توضیح می دهیم.

برای دریافت گواهینامه روسیه موارد زیر مهم است و در ادامه این موارد را توضیح می دهیم:

 • نحوه تعویض گواهینامه رانندگی خود در روسیه
 • آموزش رانندگی و آزمون رانندگی عملی روسیه
 • آماده شدن برای آزمون رانندگی تئوری روسیه
 • گرفتن گواهینامه رانندگی در روسیه
 • آموزشگاه های رانندگی در روسیه
 • الزامات رانندگی در روسیه
 • واردات ماشین به روسیه
 • علائم جاده و سیگنال ها
 • مقامات مجوز رانندگی روسیه
 • آشنایی با رانندگی در روسیه به عنوان یک کشور خارجی
نحوه گرفتن گواهینامه رانندگی در روسیه

تبدیل گواهینامه رانندگی خارجی به گواهینامه رانندگی روسیه در اکثر موارد یک روند منطقی و ساده است. با این حال، برای برخی از خارجی ها، گرفتن گواهینامه رانندگی روسی می تواند یک روند طولانی داشته باشد.

اگر به دنبال گرفتن گواهینامه رانندگی روسیه هستید، باید یک آزمون رانندگی تئوری به زبان روسی انجام دهید، حتی اگر قبلاً این آزمون را در کشور دیگری گذرانده باشید. در بعضی موارد نیز یک آزمون رانندگی عملی از شما گرفته می شود.

گردشگران و مهاجران در مسکو مجاز به رانندگی با استفاده از گواهینامه رانندگی صادر شده در کشور مادری خود برای شش ماه اول پس از ورود به روسیه هستند. اما، اگر در روسیه رانندگی می کنید، باید مجوز خود را توسط یک مترجم رسمی، ترجمه و محضری کنید و توصیه می شود مجوز رانندگی بین المللی (IDP) را نیز دریافت کنید.

اگر بیش از شش ماه در این کشور اقامت داشته باشید، از شما خواسته می شود که یک تست رانندگی در روسیه را انجام و یک گواهینامه رانندگی روسی بگیرید. مانند بسیاری از کشورهای اروپایی، هر دو بخش نظری و عملی تست رانندگی در روسیه وجود دارد. با این وجود، تا زمانی که مجوز شما هنوز در کشور خود معتبر باشد، ممکن است شما مجاز به صرفاً آزمون تئوری باشید و نه آزمون رانندگی عملی.

در نظر داشته باشید که هر دو فقط به زبان روسی انجام می شوند. بنابراین شما نیاز به صحبت کردن به زبان روسی دارید.

آیا می توانم از گواهینامه رانندگی خود در روسیه استفاده کنم؟

اگر از 18 سال بزرگتر باشید (برای اتومبیل) یا 16 (برای موتورسیکلت)، می توانید به طور کلی برای دریافت گواهینامه رانندگی در روسیه اقدام کنید. با این وجود، بسته به اینکه شما برای مدت کوتاهی قصد رانندگی دارید یا این که به این کشور نقل مکان کرده اید و یا اجازه اقامت طولانی در روسیه را دارید، قوانین مختلفی اعمال می شود.

اتباع خارجی می توانند با استفاده از مجوز خود تا شش ماه در روسیه رانندگی کنند، اما همه رانندگان خارجی باید علاوه بر این، مجوز رانندگی بین المللی (IDT) را نیز همراه خود داشته باشند. IDP ترجمه مجوز شما به نه زبان است که باید هنگام رانندگی در روسیه مجوز ملی شما را همراه داشته باشد.

شما می توانید تا سه ماه قبل از سفر، درخواست IDT بدهید و روند آن نسبتاً ساده است. در ایران نیز این امر از طریق سامانه صدور آنلاین گواهینامه بین المللی انجام می شود.

چه کسی به گواهینامه روسیه احتیاج دارد؟

هنگامی که در روسیه هستید، مجوز رانندگی خارجی شما به وضعیت اقامت شما بستگی دارد. بازدید کنندگان موقت نیازی به تعویض گواهینامه رانندگی خارجی خود ندارند بلکه باید ترجمه رسمی روسی را دریافت کنند (مثلاً این همان چیزی است که IDP فراهم می کند).

اگر دارای مجوز کار روسی یا ویزای اقامت هستید، موظف هستید ظرف مدت 60 روز پس از دریافت اجازه اقامت خود، گواهینامه رانندگی خارجی خود را به روسی تبدیل کنید.

نحوه تعویض گواهینامه روسیه

مراحل مربوط به دریافت گواهینامه روسیه شامل موارد زیر است:

 • دروس رانندگی برای مدت زمان لازم (معمولاً 50 ساعت).
 • امتحان عملی رانندگی، رانندگی در یک مسیر آزمایشی و در جاده های شهری.
 • آزمون رانندگی نظری (بر روی رایانه)، با سؤالاتی در مورد مقررات جاده. امتحانات در بازرسی ایمنی ترافیک جاده ایالتی برگزار می شود.
 • اگر قبلاً یک تست رانندگی عملی را در کشور خود گذرانده باشید و اگر کشور شما با روسیه توافق داشته باشد یا قراردادهای شناخته شده ای داشته باشد، ممکن است از آزمون رانندگی و امتحان عملی معاف شوید.

آزمون رانندگی روسی چند گزینه ای است که باید در شعبه محلی بازرسی ایمنی ترافیک جاده ای کشور (GIBDD) انجام شود.

سد زبان بزرگترین مانع برای متقاضیان خارجی است. تمام آزمون ها فقط به زبان روسی قابل قبول است و شما قادر نخواهید بود مترجم را همراه خود داشته باشید، بنابراین ابتدا باید دانش معقولی از زبان روسی داشته باشید.

مرحله اول: دروس رانندگی و آزمون رانندگی روسیه

اگر برای گذراندن آزمون رانندگی اقدام کرده اید، اولین قدم شما برای گرفتن گواهینامه رانندگی روسیه ثبت نام در کلاس آموزش رانندگی است. شما مجبور خواهید بود برای مدت مشخصی (معمولاً 50 ساعت)، بین دو تا شش ماه رانندگی را تمرین کنید.

دوره ها از نظر طول، هزینه و شدت متفاوت هستند و انتخاب یک ارائه دهنده ثبت شده با GIBDD در منطقه محلی شما مهم است. بسیاری از آموزشگاه های رانندگی روسیه بسته هایی را برای مطالعه برای هر دو آزمون رانندگی تئوری و عملی روسیه ارائه می دهند. در مسکو می توانید مسیرهای تمرین و مسیرهای آزمایشی را در وب سایت GIBDD پیدا کنید (یا می توانید منطقه را تغییر دهید). شما به طور کلی آزمون رانندگی روسیه را در همان مناطقی که در آن تمرین می کنید، می گذرانید.

برای گذراندن امتحان رانندگی خود باید دو بخش را تکمیل کنید: در یک مسیر آزمایشی، معمولاً در آموزشگاه رانندگی یا در نزدیکی آموزشگاه رانندگی و همچنین در جاده های عمومی. امتحان ممکن است از سوالات یا دستورالعمل های ترفندی استفاده کند، بنابراین شما نیاز به دانستن مکان صحیح برای رانندگی یا پارک کردن دارید.

از سال 2016، آزمون رانندگی روسیه سخت تر شده است. قبلاً سه تمرین مورد بررسی قرار می گرفت، در حالی که اکنون باید 5 تمرین انجام شود.

گرفتن گواهینامه

برخی از مثال های تمرین شامل موارد زیر است:

 • ورود معکوس به یک پارکینگ یا گاراژ
 • پارک موازی یا دوبل
 • رانندگی در فضاهای محدود
 • چرخش 90 درجه
 • رانندگی در چهارراه

در صورت قبولی، با گواهی خود می توانید قسمت آخر آزمون، آزمون تئوری را رزرو کنید.

مانع آزمایش عملی رانندگان خارجی این است که امکان برگزاری آزمون به زبان انگلیسی و آوردن یک مترجم در هنگام امتحان امکان پذیر نیست. اگر با روشی معقول روسی صحبت نمی کنید، شاید بهتر باشد صبر کنید تا ابتدا برخی از دوره های آموزش زبان روسی را بگذرانید.

مرحله دوم: آزمون رانندگی تئوری و هزینه های آن

آزمون رانندگی تئوری روسی شامل 20 سؤال چند گزینه ای در مورد قوانین راهنمایی و رانندگی در روسیه است. این آزمون از سال 2017 به بعد، به سبب برخی قوانین، سخت تر شده است. شما مجاز به انجام دو اشتباه هستید، پس از آن پنج سوال دیگر اضافه می شود باید به پنج سوال اضافی صحیح پاسخ داده دهید. در غیر این صورت منجر به عدم موفقیت شما خواهد شد.

می توانید یک جلسه را بصورت آنلاین یا با مراجعه به واحد پلیس راهنمایی و رانندگی محلی خود رزرو کنید. برای تعیین زمان و مکان امتحان رانندگی روسیه، نحوه پرداخت هزینه های لازم از قبل برای شما تعیین می شود.

هزینه صدور گواهینامه رانندگی روسیه در حدود 2000 روبل است. اگر بصورت آنلاین یا الکترونیکی رزرو و پرداخت کنید، ممکن است 30 درصد تخفیف (کل هزینه 1400 روبل) به شما تعلق بگیرد. سایر قسمت های آزمون رانندگی نیز ممکن است پرداخت شود.

پس از گذراندن امتحان نظری، همان روز مجوز گذراندن دوره تئوری به شما داده می شود. کل مراحل آزمایش و دریافت مجوز شما به طور معمول در یک ساعت انجام می شود.

مرحله سوم: گرفتن گواهینامه راننده روسی خود

اگر آزمون رانندگی تئوری روسی را پشت سر بگذارید، باید مجوز راننده روسی بلافاصله در مرکز آزمون صادر شود. گواهینامه های رانندگی در روسیه به صورت کارت های پلاستیکی ارائه می شوند که شبیه به گواهینامه رانندگی اتحادیه اروپا هستند.

تاریخ انقضاء مجوز همان تاریخ اقامت شما خواهد بود. اگر مدت زمان اقامت شما تمدید شود، می توانید تاریخ انقضاء گواهینامه رانندگی روسیه را برای مدت مشابه در دفتر GIBDD تمدید کنید بدون اینکه نیازی به برگزاری آزمون رانندگی دیگری در روسیه داشته باشید.

هنگام درخواست مجوز رانندگی روسیه، مدارك ذیل لازم است:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • گذرنامه
 • اثبات گذراندن دوره رانندگی
 • اجازه اقامت معتبر روسی
 • یک گواهی پزشکی از طرف پزشک که گفته است که شما برای رانندگی مناسب هستید
 • عکس رنگی
 • گواهینامه اصلی رانندگی خارجی شما
 • کپی از گواهینامه رانندگی شما با ترجمه معتبر
 • آموزشگاه های رانندگی در روسیه

دوره ها و درس های رانندگی در تعدادی از آموزشگاه های مجاز رانندگی روسیه در دسترس است و به شرط آنکه در GIBDD ثبت شود، می توانید هر آموزشگاه رانندگی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

دوره های رانندگی به طور کلی در حدود دو تا شش ماه به طول می انجامد، اگرچه انواع خدمات و هزینه های مختلف را خواهید یافت.

قوانین رانندگی روسیه

رانندگی در روسیه در سمت راست جاده است. راننده و کلیه مسافران باید کمربند ایمنی داشته باشند و کودکان کمتر از 12 سال مجاز به نشستن در جلوی اتومبیل نیستند مگر اینکه در صندلی کودک باشند. استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی در روسیه غیرقانونی است.

نکته مهم!

قوانین رانندگی در روسیه می تواند در برخی موارد بسیار سختگیرانه باشد! برای آگاهی از “مهم ترین قوانین رانندگی در روسیه” روی لینک مشخص شده، کلیک کنید.

محدودیت سرعت برای رانندگی در روسیه

محدودیت سرعت کلی موتور سیکلت ها و اتومبیل ها در روسیه زیر 3.5 تن:

 1. مناطق مسکونی: 60 کیلومتر در ساعت
 2. بزرگراه ها: 110 کیلومتر در ساعت
 3. سایر جاده ها: 110 کیلومتر در ساعت
 4. مناطق مسکونی محدود: 20 کیلومتر در ساعت

محدودیت سرعت خودروهای بزرگتر در روسیه و وسایل نقلیه با تریلر عبارتند از:

 1. مناطق مسکونی: 60 کیلومتر در ساعت
 2. بزرگراه ها: 90 کیلومتر در ساعت
 3. سایر جاده ها: 70 کیلومتر در ساعت
 4. مناطق مسکونی محدود: 20 کیلومتر در ساعت.

گواهینامه رانندگی روسیه

قوانین سختگیرانه جاده ای در مورد استفاده از مواد مخدر در حین رانندگی نیز صدق می کند. در مسکو، پلیس آزمایش تست بزاق برای رانندگان مظنون به مواد مخدر را انجام می دهد و در صورت مثبت بودن، عواقب سختی در انتظار شما خواهد بود.

ورود ماشین به روسیه

درصورتی که شما یک دیپلمات خارجی نباشید، هنگام ورود خودرو خود به روسیه، مالیات واردات و گمرک می تواند زیاد باشد. با توجه به این نکته ، در بعضی موارد ممکن است خرید خودرو در روسیه پس از ورود، معقول تر باشد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *