هزینه درمان
مراقبت های بهداشتی و هزینه های درمان در روسیه
دسامبر 15, 2018
مسکو
شهر مسکو
دسامبر 19, 2018

کشور روسیه

روسیه

روسیه

تاریخچه

روسیه تاریخی پرثمر با مردان قدرتمند و تاریخ سازی دارد. تا پیش از قرن هجدهم یک حکومته نه چندان نیرومند در خاور اروپا بود و مانند امروز پهناور نبود. تا این که در آغاز دهه 18 میلادی و با اصلاحاتی که تزار پتر بزرگ انجام داد این کشور به یک امپراتوری پهناور و قدرتمند تبدیل شد.

روسیه
روسیه تا پش از قرن هجدهم یک حکومته نه چندان نیرومند در خاور اروپا بود و مانند امروز پهناور نبود.

در سال 1917 انقلاب کمونیستی در این کشور رخ داد و نام این کشور به اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی تغییر یافت.

جغرافیا

روسیه پهناور ترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد. این کشور در آسیای شمالی و اروپا واقع است و با اقیانوس ارام شمالی، اقیانوس منجمد شمالی، دریای خزر، دریای سیاه و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه با 14 کشور آسیایی و اروپایی و کشور های پیرامون دریای برینگ، دریای ژاپن، دریای کاسپین، دریای سیاه و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد.

روسیه
روسیه

کشور روسیه با 17.075.400 کیلومتر مربع وسعت پهناور ترین کشور جهان است. پهناور بودن روسیه کمتر از دو برابر مساحت کانادا یا چین یا ایالات متحده آمریکا می باشد.

جمعیت

روسیه با حدود 144.5 میلیون نفر جمعیت (در سال 2017) نهمین کشور پر جمعیت دنیا است. تراکم جمعیت روسیه 8.4 نفر در هر کیلو متر مربع است که از پایین ترین نرخ های تراکم جمعیت در جهان است. همچنین نرخ رشد جمعیت در این کشور اندکی زیر صفر است. علاوه بر مردم روسیه سالیانه هزاران نفر از کشور های دیگر برای تحصیل در روسیه و یا زندگی و خرید ملک به این کشور مهاجرت می کنند.

روسیه
نرخ رشد جمعیت در این کشور اندکی زیر صفر است.

زبان

زبان رسمی روسیه زبان روسی است ولی 27 زبان رسمی دیگر نیز در جمهوری ها و مناطق خود گردان این کشور وجود دارند. روسیه کشوری فدرال با تقسیمات کشوری پیچیده ای است که شامل 83 واحد فدرال از جمله 21 جمهوری خود گردان می شود. روسیه فرهنگ پر باری دارد و نویسندگان سرشناس و مشهوری همچون تولستوی و داستایوفسکی را پرورانده است.

روسیه
روسیه

اقوام مختلف

بیشترین جمعیت این کشور در غرب این کشور (بخش اروپایی) زندگی می کنند. برا اساس سرشماری سال 2010 حدودا 81 درصد جمعیت این کشور اصالتا روس اند. درمجموع 160 گروه قومی در این کشور سکونت دارند. 3.9 درصد جمعیت این کشور را تاتار ها تشکیل می دهند و بزرگترین اقلیت قومی در کشور روسیه محسوب می شوند.

روسیه
درمجموع 160 گروه قومی در این کشور سکونت دارند.

از دیگر اقوام پر جمعیت روسیه می توان به بلا روسی ها، قفقازی ها، آسی ها، آذربایجانی ها و قزاق ها اشاره کرد.

روسیه نه تنها بزرگ ترین کشور در جهان است، بلکه بیشترین و متفاوت ترین ملیت ها را به خود اختصاص داده است. آمارهای سرشماری روسیه نشان می دهند که بیش از 145 میلیون شهروند در این کشور ساکن هستند. روسیه بیش از 160 ملیت را در خود جای داده است. گروه های کوچک جمعیت در مکان های خاص زندگی می کنند.

اقتصاد

واحد پول روسیه روبل است. روسیه با تولید نا خالص داخلی 2118 میلیارد دلار در سال 2013 هشتمین اقتصاد بزرگ جهان و ششمین بر مبنای قدرت برابری خرید بوده است. این کشور پس از فروپاشی نظام شوروی به اقتصاد بازار روی آورده است و به منابع طبیعی عظیم خود وابسته است.

همچنین در کشور روسیه از سرویس وب مانی استفاده می شود. درآمد سرانه این کشور در سال 2013 بیش از 18 هزار دلار بر مبنای قدرت برابری خرید که این کشور را در رتبه 57 در دنیا می نشاند بوده است.

روسیه
واحد پول روسیه روبل است.

این کشور یکی از پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل، عضو گروه هشت، شورای اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری شانگهای و کشور های مستقل هم سود است. در حال حاضر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور و دیمیتری مدودف نخست وزیر روسیه است. سیاست کنونی روسیه همکاری و عدم تنش با غرب و تلاش برای یکپارچگی و همبستگی مردمان این کشور است.

ساعت

روسیه 9 منطقه زمانی دارد. از کالینینگراد (بخش اروپایی روسیه) که 1 ساعت از وقت مسکو عقب تر است تا ماداگان (شرق روسیه) که 8 ساعت از وقت مسکو جلوتر است.

روسیه
روسیه 9 منطقه زمانی دارد.

غذا

در روسیه نیز مانند تمامی کشور های جهان غذا های لذیذ و خوشمزه ای سرو می شود و افراد با توجه به سلیقه شان، غذای مورد نظرشان را انتخاب می کنند. روسیه دارای رستوران های بسیاری است. همچنین ما برای شما در مورد رستوران های سنت پترزبورگ را نیز مطالبی در قبل منتشر نموده ایم.

در سبد غذایی روس ها چند ماده غذایی را زیاد می توان یافت مانند:

 • محصولات لبنی
 • سیب زمینی
 • چقندر
 • هویج
 • کلم
 • پیاز
 • خیار
 • گوجه فرنگی
 • شوید
 • تره
 • ماهی
 • خاویار قرمز
روسیه
روسیه

پوشش مردم روسیه

تقریبا می توان گفت کشور روسیه یک هشتم (6.6 میلیون مایل مربع) از منطقه مسکونی جهان را پوشش می دهد. این جمعیت دارای 143.5 میلیون نفر است و قلمرو آن از اروپای شرقی بهآسیای شمالی گسترش می یابد و مرزهای 14 کشور را پوشش می دهد. پوشش در کشور روسیه معمولا دلبخواهی است و همه نوع پوشش در کشور بزرگ روسیه یافت می شود.

پوشش مردم روسیه

جغرافیای کشور روسیه به همان اندازه فرهنگ متنوعی دارد که چشم انداز آن شامل جنگل ها، دشت های تندرا، سواحل سنّتی و کوه های دریای مدیترانه است. این کشور به 83 موضوع فدرال (نهاد های تشکیل دهنده روسیه) تقسیم شده است که می توان به جمهوری ها، سرزمین ها، استان ها و شهرها تقسیم کرد. پس از تقسیم اتحاد جماهیر شوروی (اتحاد جماهیر شوروی)، 15 کشور مستقل تایید شده است و از آن زمان به بعد، کشور روسیه از یک دهه بحران اقتصادی پس از شوروی سیراب شد تا دوباره خود را به عنوان قدرت جهانی معرفی کند.

براساس گزارش مرکز تحقیقات پژوهشی پوی آمریکا، کشور روسیه تنها کشوری در جهان است که دارای لباس مذهبی ای برای زنان است که یک بار لباس های خاصی را امتحان می کنند. لازم به ذکر است لباس های این کشور دارای کد خاص خود می باشند.

رنگ پرچم روسیه

پرچم کشور روسیه یک پرچم سه رنگ است که شامل سه میدان به صورت افقی با رنگ های یکنواخت می باشد. رنگ های پرچم کشور روسیه از سه رنگ سفید، آبی و قرمز تشکیل شده است که رنگ سفید در بالا، آبی در وسط و رنگ قرمز در قسمت پایینی پرچم قرار گرفته است.

این پرچم برای اولین بار به عنوان قاچاقچی برای کشتی های تجاری روسیه استفاده شد و به عنوان پرچم تزاروم روسیه در سال 1696 به رسمیّت شناخته شد، تا زمانی که در سال 1917 تاسیس شورای اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی روسیه (RSFSR) باقی ماند.

پرچم کشور روسیه
Russia Flag

پرچم SFSR روسیه: در تاریخ 8 آوریل سال 1918، پرچم جمهوری سوسیالیست فدراسیون روسیه در جلسه شورای کمیسرهای خلق RSFSR مورد بحث و بررسی قرار گرفت. شورا پیشنهاد داد که کمیته اجرایی مرکزی روسیه، تمام پرچم قرمز را با اختصار برای کارگران جهان ایجاد کند، (نشانه متحد بودن)، با این حال، این پیشنهاد تصویب نشد.

شهر های روسیه

مسکو (Moscow)

مسکو پایتخت روسیه و پرجمعیت ترین شهر روسیه است. این شهر با جمعیتی بیش از 13 میلیون نفر، بزرگترین شهر در قاره اروپا و یازدهمین شهر پر جمعیت در جهان می باشد.

مسکو
مسکو پایتخت روسیه و پر جمعیت ترین شهر روسیه است.

مسکو از مهم ترین مراکز سیاسی، اقتصادی، مذهبی، تاریخی، مالی، آموزشی و ترابری فدراسیون روسیه به شمار می آید.

سنت پترزبورگ (Saint petersburg)

شهر سنت پترزبورگ در ساحل خلیج فنلاند قرار دارد. این شهر در سال 1703 توسط و تحت نظارت پیتر کبیر تاسیس شد. این شهر برای دو قرن پایتخت کشور روسیه بود یعنی تا سال 1918 و شاهد برخی از مهم ترین اتفاقات تاریخی است. سنت پترزبورگ یکی از مدرن ترین شهر های روسیه است.

سنت پترزبورگ

نووسیبیرسک (Novosibirisk)

نووسیبیرسک مرکز استان نووسیبیرسک و در کشور روسیه در جنوب شرقی دشت سیبری غربی واقع شده است. این شهر مرکز علمی روسیه است.

نووسیبیرسک

میزبان بیش از 100 سازمان تحقیق و توسعه، محوطه علمی، کمیته عمومی شعبه سیبری آکادمی علوم روسیه بیش از 1500 پزشک و 3400 نامزد علمی دارد که در آن جا کار و زندگی می کنند.

یکاترینبورگ (Yekaterinburg)

یکاترینبورگ چهارمین شهر پر جمعیت در کشور روسیه و پایتخت منطقه اورال است. این شهر در مرکز قاره اوراسیا، در مرز اروپا و آسیا بیش از 1600 کیلومتری شرق مسکو واقع شده است. 

یکاترینبورگ مرکز استان سوردلوفسک نیز به حساب می آید. این شهر هم مانند شهر مسکو، سنت پترزبورگ و دیگر شهر ها از شهر های بزرگ و پرجمعیت روسیه به حساب می آید.

نیژنی نووگورود (Nizhny Novogorod)

شهر نیژنی نووگورود در بخش اروپایی روسیه است که در مجاورت اوک و رودخانه ولکا قرار دارد. این شهر در سال 1221 تاسیس شد و در 400 کیلومتری مسکو قرار دارد. یکی از قدیمی ترین شهر های تجاری و صنایع دستی در روسیه است.

نیژنی نووگورود یک شهر با سابقه طولانی مدت است. کرملین نیوگنی نووگورود جاذبه اصلی شهر است و چیزی که به طور قانونی از آن متولد شده است. کرملین در آغاز قرن شانزدهم به عنوان یک قلعه نظامی ساخته شد.

سامارا (Samara)

سامارا در بخش اروپایی روسیه بنا شده است. در سمت چپ رودخانه ولگا، این شهر مرکز صنعت هوا فضا و صنعت هوایی روسیه و یکی از قدیمی ترین شهر های روسیه است. جذابیت واقعی برای گردشگرانی است که به رود خانه علاقه دارند این شهر است.

سامارا

کشتی های موتوری تور های ولگا و سفر به شهرستان ها در رود خانه یکی از لذت بخش ترین تفریحات برای گردشگران و حتی خود مردم روسیه می باشد. نیژنی نووگورود، کازان، ولگا گراد و تولیاتی همه از ایستگاه رود خانه سامرا شروع می شود.

کازان (Kazan)

یکی از مهمترین  شهر های روسیه و هشتمین شهر پرجمعیت روسیه به شمار می آید. این شهر محل تلاقی رود های ولگا و قازانکا در بخش اروپایی روسیه است.

کازان

کرملین کازان از میراث جهانی یونسکو است. یونسکو در سال 2005، در مراسمی سالگرد هزار سالگی شهر کازان را به عنوان شهری چند قومیتی و محل زندگی مسالمت آمیز برای مسلمانان و مسیحیان را گرامی داشت.

تامسک (Tomsk)

تامسک یک شهر در بخش شرقی سیبری غربی و واقع در تام رود، مرکز منطقه تامسکی است.

تامسک

تامسک سرچشمه گرفته از فرمان تزار بوریس گردونوف در سال 1604 تاسیس شد. در سال 1804 دولت امپریالیستی روسیه تامسکی را به عنوان محل جدید استان تومسک انتخاب کرد که شامل شهر جدید و مدرن نووسیبیرسک می شود. تومسک یکی از قدیمی ترین شهر های سیبری است و در سال 2004 میلادی 400 سالگی خود را جشن گرفت.

پتروزاودسک (Petrosawodsk)

پتروزاودسک پایتخت جمهوری کارلیا است و در شمال غربی روسیه، در ساحل دریاچه اونگا، حدود 400 کیلومتری سنت پترزبورگ و 1100 کیلو متری مسکو واقع شده است.

این شهر به خاطر طبیعت و بناهای معماری آن معروف است.

ولادی وستوک (Vladivostok)

ولادی وستوک یک شهر بندر در شرق روسیه دور است. این در یک شبه جزیره واقع شده است. که توسط دریای ژاپن شسته شده است. ولادیوستوک پایتخت سرزمین پریمورسکی است. این شهر معاصر به سرعت در حال تغییر است. در طول چند سال گذشته تعدادی از ساختار ها و نهاد های منحصر به فرد در ولادیوستوک ظاهر شدند.

از جمله پل های روسی طلایی شاخ. یک دانشگاه بزرگ و تئاتر اپرومیک. این شهر میزبان وقایع در سطح بین المللی است. از جمله تشست های مختلف انجمن اقتصاد شرقی. مرکز پیشرو آموزش و پرورش علوم. ده ها تن از موسسات آموزش عالی. سازمان های تحقیق و توسعه، موسسه باغ گیاه شناسی و بزرگ ترین و مدرن ترین دانشگاه در روسیه همه در این جا قرار دارند.

چیلیابینسک (Chelyabinsk)

چلیابینسک نیز یکی از شهر های بزرگ و پر جمعیت روسیه است. چلیابینسک یک شهر و مرکز اداری چلیابینسک روسیه است.

این شهر در شمال شرق منطقه واقع شده است و 210 کیلومتر جنوب یکتاپرینبرگ، 1.879 کیلومتر دور تر از شهر مسکو در شرق کوه های اورال، در رودخانه میاس، در مرز اروپا و آسیا. همچنین این شهر مرکز اداری استان چلیابینسک است و هفتمین شهر در میان شهر های روسیه با جمعیت بیش از یک میلیون نفر.

 

کالینینگراد (Kaliningrad)

مرکز استان کالینینگراد و شهر بندری در روسیه است. بخش کالینینگراد بخشی جدا از خاک اصلی روسیه است که در میان لهستان و لیتوانی در شمال اروپا در ساحل دریای بالتیک قرار دارد.

این منطقه در جنگ جهانی دوم از آلمان گرفته شد و 300 کیلومتر با خاک روسیه فاصله دارد. ناوگان بالتیک نیروی دریایی روسیه در بندر کالینینگراد قرار دارد.

جاذبه های گردشگری

روسیه دارای جاذبه های تاریخی و طبیعت گردی بسیاری است. روسیه از جمله کشور هایی است که گردشگران و جهان گردان به آن علاقه خاصی دارند. از جمله جاذبه های گردشگری روسیه می توان به متروی مسکو، ساختمان های هفت خواهر، میدان سرخ، مقبره لنین، مجموعه کاخ و کلیسای کرملین و بسیاری دیگر اشاره کرد.

روسیه
روسیه دارای جاذبه های تاریخی و طبیعت گردی بسیاری است.

دانشگاه خلبانی کشور روسیه

در گذشته مطالبی راجع به دانشگاه خلبانی و هوانوردی موجود در شهر سن پترزبورگ ارائه شد. باید بدانید که مدیران خطوط هواپیمایی روسیه هرگز اشخاص خارجی را استخدام نمی کنند. از طرفی فدراسیون روسیه اطمینان دارد که مدارس خلبانی روسیه با تقاضای حمل و نقل برای نیروی کار، با مشکلی جدّی پیش رو هستند.

دانشگاه خلبانی و هوانوردی در شهر مسکو

در حال حاضر MAI تنها دانشگاه در روسیه است که پرسنل مجرّب برای کل دوره عمر محصول هوافضا را از طراحی سیستم تا اجرای فنّاوری های پیشرفته در زمینه تولید، آزمایش، بهره برداری و بازیابی هواپیما فراهم می آورد.

MAI یک مؤسسه منحصر به فرد از آموزش عالی است که در آن دانش کامل نظری با مهارت های عملی مختلف ترکیب شده است. بیش از 120 آزمایشگاه، 3 دفتر طراحی دانشجویی، 3 مرکز تخصّصی و یک فرودگاه برای دانشجویان وجود دارد که در اختیار دانشجویان می باشد.

راه های مهاجرت به کشور روسیه و اخذ اقامت آسان در این کشور

مهاجرت به کشور روسیه فرآیند ورود شهروندان خارجی به اقامت دائم در قلمرو فدراسیون روسیه است. طبق قانون فعلی که در این کشور حاکم است، پس از پنج سال اقامت و پس از بررسی دانش زبان روسی، کسانی که به این کشور مهاجرت کرده اند می توانند شهروندی روسیه را به دست آورند. مهاجرت به روسیه توسط اداره کل امور مهاجرت تنظیم می شود. مهاجرت در فرآیند های جمعیّت شناسی مدرن نقش مهمی ایفا می کند، زیرا این امر باعث افزایش جمعیت می شود.

مهاجرت-روسیه-اقامت
مهاجرت در فرآیند های جمعیّت شناسی مدرن نقش مهمی ایفا می کند، زیرا این امر باعث افزایش جمعیت می شود.

کشور روسیه یکی از سیاست های لیبرال مهاجرت جهانی را حفظ می کند. به عبارت دیگر هر کسی که در مدت پنج سال در کشور روسیه کار می کند و زبان روسی را به کار می گیرد، می تواند به عنوان شهروندی که از ابتدا در این کشور بوده و زندگی کرده است، زندگی کند.

Rate this post

1 Comment

 1. سیده نرگس موسوی گفت:

  با سلام لطفا در مورد کشورهای دیگه هم بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *