سیستم مالی دانشگاه ها
سیستم مالی دانشگاه ها در روسیه
می 2, 2018
هزینه زندگی در روسیه
لیست قیمت ها و هزینه های زندگی در روسیه
می 2, 2018

کار دانشجویی در روسیه با چه شرایطی امکان پذیر است؟

کار دانشجویی در روسیه

کار دانشجویی در روسیه

نمی شود منکر این شد که بیشتر کسانی که می خواهند برای تحصیل به روسیه سفر کنند، نیم نگاهی هم به کار دانشجویی در روسیه و کسب درآمد دارند. سوال های بسیاری از ما در این مورد ممکن است به ذهن شما برسد. خب به هر حال چه چیزی بهتر از این؟ هم کار کنید و هم درس بخوانید.

کار دانشجویی در روسیه

روسیه برای اکثر افرادی که از کشور های مختلف برای تحصیل و کار می آیند، یک کشور بسیار مبهم است که دارای رمز و راز و فرصتی برای موفقیت است. امپراتوری بزرگ سابق روسیه و سپس رژیم کمونیستی، یک تاریخ طولانی و پر سر و صدا را برای تبدیل شدن به یکی از قدرت های جهانی بزرگ امروز تحمل کرده است. در یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان و یک ابر قدرت جهانی، تحصیل و موفقیت شما صد در صد است. هم چنین که دولت روسیه به شما این امکان را داده است که در صورت کسب مجوز می توانید کار دانشجویی در روسیه هم انجام دهید.

اما دوستان عزیز لطفا چند سطر بعدی را با دقت مطالعه کنید چون مبحث کارهای دانشجویی در روسیه و کشور های روس زبان نیازمند کسب اجازه از ارگان های مختلف می باشد و سخت گیری های بسیاری در مورد کار دانشجویی در روسیه می شود.

کار دانشجویی در روسیه
شما میتوانید در روسیه هم درس بخوانید و هم کار کنید.

آیا می شود در زمینه تخصصی که در حال حاضر داریم مشغول کار شویم؟

برای مثال شخصی در ایران پرستار است یا دارای مدرک علوم آزمایشگاهی بوده و می خواهد در کنار تحصیل در روسیه در مراکز درمانی هم مشغول به کار شود، باید بگوییم این کار بسیار مشکل می باشد زیرا که ابتدا شما باید جواز کار (ип) دریافت کنید و امتحان ارزشیابی دهید.

برای دریافت این مدارک باید امتحان زبان روسی دهید و به زبان روسی مسلط باشید، در مرحله بعدی شما باید با روس ها در دریافت کار رقابت کنید که این کار بسیار سختی است، پس می بینیم که کار در شغل هایی که نیازمند تخصص هستند برای یک دانشجو عملا امکان پذیر نیست.

هر چند هزینه های زندگی در روسیه منصفانه است، اما می توانید با ویزای دانشجویی در مشاغلی فعالیت کنید که نیاز به تخصص خاصی ندارد. می توانید به عنوان کمک پزشک یا پرستار به عنوان دستیار در زیر مجموعه های دانشگاه مربوطه کار کنید.

چه اتفاقی می افتد اگر در کنار تحصیل بدون اجازه نامه مشغول به کار دانشجویی در روسیه شوید؟

دوستان گرامی کار با ویزای دانشجویی ممنوع می باشد و شما به عنوان دانشجو نمی توانید کار کنید، اما طبق قانون جدید شما می توانید با کسب اجازه از ارگان های مختلف و رعایت شرایط خاصی به صورت پاره وقت از ۱۰ الی ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار شوید. (تعداد ساعات کاری بسته به مقطع تحصیلی شما دارد.)

به طور کلی از دیدگاه قوانین فدراسیون روسیه، ارگانهای رسمی حق جذب نیرو از میان دانشجویان را ندارند و دانشجویان به طور رسمی نمی توانند به کار گرفته شوند.

اما این فقط ظاهر ماجراست. به قول یکی از منتقدین روس، کسانی که چنین قانونی را وضع کرده اند، احتمالاً به این مسئله اساسی توجه نکرده اند که شکم سیر از قوۀ تعقل می کاهد.

منظور از این عبارت این است که دانشجویی که جز درس خواندن و خوردن و خوابیدن کاری نداشته باشد، ممکن است که تحصیلات خود را با موفقیت به انجام رساند ولی هیچ گاه نخبه نخواهد شد.

وکلای الیت درخواست شما را برای کار دانشجویی در روسیه به صورت پاره وقت به دانشگاه ارائه می دهند، شما می توانید با موافقت دانشگاه و واحد پلیس مهاجرت به کار در یکی از مراکز تحقیقاتی، بخش های مختلف دانشگاه های روسیه یا مراکزی که زیر نظر دانشگاه می باشند یا به تایید دانشگاه رسیده اند، مشغول به کار دانشجویی در روسیه شوید.

کار دانشجویی در روسیه
کار دانشجویی در روسیه حتما نیاز به مجوز دارد.

شما در دوره های:

 • لیسانس: ۱۰ ساعت
 • فوق لیسانس و دکترا : ۲۰ ساعت
 • پزشکی و دندان پزشکی: ۱۰ ساعت

در هفته حق کار دانشجویی دارید.

این نکته خیلی مهمی است که شما باید و حتما این موضوع را به تایید دفتر مرکزی دانشگاه و پلیس اداره مهاجرت برسانید که مشغول کار دانشجویی در روسیه هستید. در غیر این صورت هرگونه کار رسمی و غیر رسمی (حتی در حد نصب کردن ویندوز یا آموزش زبان به چند نفر) ممنوع می باشد و در صورت انجام این کار، دولت روسیه با شما برخورد قانونی خواهد کرد.

متاسفانه در مواردی دانشجویان بدون دریافت اجازه کار، اقدام به کار دانشجویی در روسیه به صورت پاره وقت در آموزشگاه های آموزش زبان و دفاتر خدمات کامپیوتری می کنند که این موضوع عواقب جبران ناپذیری را برای شخص و دانشگاه در پی دارد و منجر به دیپورت و جریمه های نقدی برای تعدادی از دانشجویان شده است.

در تابستان ها عده ای از دانشجویان به عنوان مترجم غیر رسمی، لیدر یا کمک لیدر تورهای ایرانی به فعالیت های گوناگونی مشغول می شوند، باید بگوییم که این کار بلا مانع می باشد و می تواند کمک هزینه خوبی برای انشجویان عزیز باشد.

در صورتی که پلیس اداره مهاجرت خبردار شود که شما بدون اجازه مشغول کار دانشجویی در روسیه شده اید:

 • شما برای همیشه از دانشگاه اخراج می شوید.
 • ۱ میلیون روبل دانشگاه را جریمه می کنند.
 • شما برای پنج سال دیپورت می شوید.

اگر مایل به کار دانشجویی در روسیه به صورت پاره وقت، جهت تامین بخشی از مخارج روز مره خود هستید، لطفا در این مورد با وکلای گروه بین المللی الیت مشورت نمایید.

توجه داشته باشید که گروه بین المللی الیت به صورت فعال در این امر می تواند به شما کمک کند.

Rate this post

5 Comments

 1. سجاد گفت:

  سلام بعد از دوره پادفک کار دانشجویی به راحتی گیر میاد؟هفته ای ده ساعت میشه روزی 2 ساعت اخه چکار مثلا گیر میاد؟

 2. جواد گفت:

  سلام خسته نباشید من فاند برای ارشد حفاری از داتشگاه نفت و گاز کوبگین گرفتم ولی همیشه میترسم بعد از رفتن و دوسه سال در خوندن نتونم تو روسیه کار گیر بیارم ؟؟ ایا امکان کار یه خارجی اونجا هست ؟؟ اونم توی صنعت نفت ؟؟

  • M Admin گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز. کارشناسان الیت به سوال شما اینگونه پاسخ داده اند:
   — بله، این امکان وجود دارد. برای این منظور بايد به زبان روسي و انگليسي مسلط باشید و كارفرما برای شما دعوتنامه ارسال کنند تا بتوانید درخواست ويزاي كار کنید. درصورت عدم داشتن كارفرما، می توانید برای اقامت دائم RVP روسیه اقدام کنید تا بتوانید در روسیه كار پيدا كنید.

 3. مسعود حاکی گفت:

  سلام خسته نباشید
  من 18 سالمه و برای پزشکی میخوام برای دانشگاه برم روسیه موسکو
  اما اونجا هزینه تحصیل من سالی حدود 85 میلیون میشه !
  که نمیرسم انقدر پول رو پرداخت کنم ولی اگه بدونم که میشه اونجا در حین تحصیل کار کرد و پول خوبی دراورد که بشه از پس پول دانشگاه بر بیام میرم اما اینو نمیدونم که میشه کار کرد یا نه و اگر میشه درامدش چقدره؟ ممنون میشم راهنمایی کنید و به ایمیل بفرستید🙏

  • M Admin_elittte گفت:

   بله، امکان کار دانشجویی در روسیه و در حین تحصیل وجود داره، اما نیازه که یکسری مراحل رو پشت سر بذارید و از دانشگاهتون برای این منظور، مجوز دریافت کنید. شما می تونید برای راهنمایی بیشتر، اطلاعات تماستون رو در بخش “تماس با ما” ارسال کنید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و راهنمایی های لازم رو در این زمینه به شما داشته باشند. همچنین می تونید از طریق مطلب “حقوق کار دانشجویی در روسیه” اطلاعات تکمیلی بیشتری رو هم در این خصوص دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *