یادگیری زبان ترکی
آیا یادگیری زبان ترکی دشوار است؟
ژوئن 18, 2019
قیمت خودرو در روسیه
قیمت خودرو در روسیه
ژوئن 21, 2019

پناهندگی در روسیه

پناهندگی در روسیه

امروزه در اکثر دنیا افراد به دلایل زیادی قصد مهاجرت به یک کشور دیگر را دارند. جایی که شرایط تحصیلی، زندگی و امکانات رفاهی برای آن ها فراهم باشد. در ادامه مطلب قصد داریم به بررسی پناهندگی در روسیه و راه های اخذ پناهندگی بپردازیم.

درباره کشور روسیه

پناهندگی در روسیه

روسیه از کشورهای پهناور در شمال اوراسیا است که در آسیای شمالی و اروپا قرار دارد. این کشور با اقیانوس آرام شمالی، اقیانوس منجمد شمالی، دریای خزر، دریای سیاه و دریای بالتیک مرز آبی دارد.

وسعت کشور روسیه 17.075.400 کیلومتر مربع است. روسیه از نظر مساحت دو برابر مساحت کانادا یا چین یا ایالات متحده آمریکا می باشد. روسیه با داشتن حدود 144.5 میلیون نفر جزو کشورهای پرجمعیت است که در رتبه نهم پرجمعیت ترین کشورهای دنیا قرار دارد.

زبان رسمی مردم روسیه، زبان روسی است. شهر مسکو پایتخت کشور روسیه و پرجمعیت ترین شهر این کشور است و شهرهای سنت پترزبورگ، نووسیبیرسک، یکاترینبورگ و … از دیگر شهرهای بزرگ ومهم روسیه به شمار می روند.

راه های مهاجرت به روسیه

با یکی از روش های زیر می توانید به کشور روسیه مهاجرت کنید و اقامت آن کشور را دریافت کنید:

پناهندگی در روسیه
 • مهاجرت از طریق کار
 • مهاجرت از طریق تحصیل
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • مهاجرت از طریق ثبت شرکت و کار
 • مهاجرت از طریق پناهندگی

که ما در ادامه قصد داریم از میان راه های اخذ اقامت در روسیه ،مهاجرت از طریق پناهندگی در روسیه را بررسی کنیم.

تعریف پناهندگی و انواع آن

پناهندگی در روسیه

بنا به تعریف قانون پناهنده یعنی کسی که به دلایل نژادی، مذهب، ملیت، عضویت در یک گروه اجتماعی، ترس از آزار و شکنجه و…. نمی تواند و یا نمی خواهد در کشور خود زندگی کند یا به آن جا بر نمی گردد و یا در کشور خود محافظت نمی شود.

پناهندگی بر اساس مذهب

در این نوع پناهندگی فرد به دلیل داشتن یک مذهب خاص که کشور خود آن را قبول نمی کند و فرد دچار مشکل می شود به یک کشور دیگر پناهنده می شود.

پناهندگی بر اساس عقاید سیاسی

فرد دارای اعقادات و نظرات سیاسی خاصی است یا  در این زمینه ها فعالیت داشته است. فرد می تواند به دلیل خطرات و مشکلاتی که ممکن است برایش دردسرساز شود به یک کشور دیگر پناهندگی بگیرد.

پناهندگی بر اساس نژاد

اگر فرد دارای نژاد خاصی باشد که به واسطه آن در کشور خود مورد آزار و اذیت قرار بگیرد به کشور دیگر پناهنده می شود.

پناهندگی به دلیل جنگ

افرادی که در کشور خود دچار جنگ هستند و خطرات جانی آن ها را تهدید می کند می توانند در کشورهای دیگر درخواست پناهندگی بدهند.

بررسی شرایط و خطرات پناهندگی در روسیه

پناهندگی در روسیه

دریافت مجوز پناهندگی به روسیه کاری سخت و دشوار است. و روش مهاجرت به روسیه از طریق پناهندگی یکی از خطرناک ترین و پرمخاطره ترین روش های مهاجرت به روسیه است. روند پناهندگی به دلیل مشکلات و خطراتی مانند سرگردانی، گذراندن چند ماهی در کمپ ها و سختی های آن خطرات مالی، اتلاف وقت گزینه مناسبی برای مهاجرت نیست.

سالانه افراد زیادی در صف پناهندگی در روسیه هستند اما باتوجه به آمار بالایی که تقاضای ایرانیان برای پناهندگی در کشور روسیه از سمت دولت فدرال روسیه رد می شود بهتر است با دقت بیشتر و در زمان مناسبی برای این کار اقدام کنند.

همکاران ما در گروه بین المللی الیت درباره قوانین مهاجرت و اقامت در روسیه به صورت کامل و جامع بحث کرده اند. برای اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت می توانید به این مقاله مراجعه کنید.

پناهندگی روسیه چقدر اعتبار دارد؟

پناهندگی در روسیه

در بیشتر موارد به کسانی که قصد پناهندگی در روسیه را دارند، پناهندگی موقت داده می شود. در صورتی این برگه موقت داده می شود که صحت اطلاعات و مدارک تایید شده باشد. اگر دولت روسیه تشخیص دهد برگشت فرد به کشور خودش خطر جانی دارد به فرد اجازه اقامت موقت می دهد.

برای دریافت اقامت موقت ابتدا باید پناهنده درخواست اقامت بدهد و سه ماه زمان می برد تا مدارک بررسی و تایید شود. در این سه ماه پناهنده اجازه اقامت موقت در روسیه را دارد. پس از بررسی مدارک و تایید آن ها فرد پناهنده باید انگشت نگاری شود و در تست های پزشکی شرکت کند. در صورتی که سلامت فرد دچار اشکال باشد دولت روسیه مجوز اقامت را لغو می کند.

مدت زمان اجازه اقامت موقت از طریق پناهندگی در روسیه یک سال است، اما این مدت قابل تمدید است.

شرط سنی برای پناهندگی در روسیه

پناهندگی در روسیه

کشور روسیه برای تابعیت محدویت سنی اعمال کرده است. افرادی که 18 سال کامل دارند می توانند تابعیت خود را تغییر دهند. پس از دریافت اقامت موقت از طریق پناهندگی در روسیه فرد باید 5 سال را در روسیه سپری کند و پس از آن می تواند نسبت به تغییر ملیت و تابعیت خود اقدام کند.

توجه داشته باشید که چه از طریق پناهندگی یا سایر روش ها قصد دارید تابعیت خود را تغییر دهید باید ملیت اول خود را به صورت کامل لغو کنید زیرا روسیه هیچ فردی با دو تابعیت و ملیت را به رسمیت نمی شناسد.

حقوق پناهندگان در روسیه

افرادی که موفق به اخذ مجوز اقامت موقت می شوند از شرایط و امکانات زیر بهره مند می شوند:

پناهندگی در روسیه
 • مشارکت در فعالیت های عمومی
 • استخدام و امکان کار در حرفه های مختلف
 • امنیت اجتماعی
 • دسترسی به امکانات پزشکی
 • آموزش برای یافتن شغلی مناسب
 • تامین تغذیه و امکانات اولیه در محل اسکان
 • دیافت کمک هزینه های سکونت از طرف خیریه
 • حفاظت کامل از وزارت امور داخله برای اطمینان از امینت جانی
 • هزینه سفر و حمل برای رفتن به محل اسکان موقت

شرایط پناهندگی در روسیه در سال های آخر بسیار سخت شده است و به ندرت کسی می تواند پناهندگی دریافت کند . حتی در بعضی موارد روسیه اقدام برگرداندن افراد به کشور خودشان کرده است.

برای اطلاعات بیشتر و تماس با مشاورین ما می توانید فرم مشاوره رایگان را تکمیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *