ویزای تجاری
گرفتن ویزای تجاری کشور روسیه چگونه است؟
آوریل 30, 2019
ویزای کاری
آشنایی با ویزای کار و چگونگی دریافت آن
می 4, 2019

دریافت ویزای تحصیلی برای کشور روسیه

ویزای تحصیلی روسیه

گرفتن ویزای روسیه شامل یک سری مراحل و اقداماتی است که بدون داشتن آگاهی از آن ها پروسه ای کاملا زمان بر و پر هزینه خواهد بود. برای گرفتن و دریافت ویزای تحصیلی روسیه باید قراردادی بین یک آژانس از کشور روسیه و یک آژانس از کشور ایران وجود داشته باشد. این قرارداد باید توسط کنسولگری کشور روسیه در کشور ایران به ثبت برسد.

در صورتی که قصد دارید برای تحصیل در روسیه، ثبت نام در دوره های کوتاه مدّت و یا تحصیل در دانشگاه های روسیه به کشور روسیه سفر کنید، قبل از هر چیز به مدارکی به خصوص نیازدارید. به عنوان مثال یکی از مدارک مورد نیاز برای این که از طریق تحصیل به روسیه بروید این است که ویزای تحصیلی بگیرید.

ویزای روسیه
یکی از مدارک مورد نیاز برای این که از طریق تحصیل به روسیه بروید این است که ویزای تحصیلی بگیرید.

ویزای تحصیلی دانشجویی می تواند تا 90 روز معتبر باشد و دفعات ورودی این ویزا می تواند یک تا دو بار صادر شود. تاریخ اعتبار ویزا با تاریخ درخواست دعوی حقوقی (فردی که دعوت نامه را برای شما فرستاده است) که توسط اداره کل مهاجرت برای وزارت امور داخلی روسیه ارسال می شود، مطابقت دارد.

معمولا یک ویزای تحصیلی اعتبار محدودی ندارد، امّا به طور مداوم بسته به این که چه مدت در دانشگاه تحصیل می کنید که به طور معمول مدّت آن در دعوت نامه ارائه شده است، تمدید می شود. این بدان معنی است که با دعوت از طرف یک دانشگاه روسی شما می توانید یک ویزای تحصیلی برای یک بار ورود به کشور روسیه را که میمکن است برای تمام دوره تحصیلات خود، پس از ورود تان طول بکشد، درخواست و دریافت کنید.

لطفا توجه داشته باشید!

سازمان VFS Global توصیه می کند که شما بلیط های خود را خریداری و یا رزرو نکنید؛ البته می توانید رزرو هایی را انجام دهید که مطمئن باشید قبل از صادر کردن ویزا و بلیط پول و هزینه ای از شما دریافت نمی کند. در غیر این صورت فقط زمانی که موارد خاصی که به عنوان بخشی از درخواست ویزا بیان شده است و شما مجبور باشید این ویزا را دریافت کنید و بابت آن هزینه پرداخت کنید.

قوانین مهاجرت تحصیلی برای اتباع خارجی

مطابق با قوانین حاکم در کشور روسیه که هم اکنون در روسیه در حال اجرا می باشد، هیچ قانونی برای ورود اتباع خارجی به فدراسیون روسیه وجود ندارد که دارنده یک گذرنامه لغو شده با یک ویزای معتبر روسی همراه با گذرنامه جدید بدون آن باشد. مقامات مرزی روسیه از این اتباع خارجی برای ورود به قلمرو فدراسیون روسیه اجتناب می کنند. در چنین مواردی، یک خارجی باید قبل از رفتن از کشور روسیه به یکی از دفاتر کنسولگری در کشور روسیه، ویزای خود را که از گذرنامه لغو شده به یک فرد جدید منتقل کند.

مراحل درخواست ویزا

ویزای تحصیلی فقط برای دانشجویانی است که در برنامه شان، مبادله یا تحصیل (به صورت تمام وقت یا نیمه وقت، دوره های زبان، زبان فردی یا آموزش پژوهشی) به کشور روسیه می آیند. اگر شما به یک دانشگاه روسی، مدرسه یا مؤسسه مراجعه کرده و برای مطالعه در آن جا پذیرفته شده باشید، می توان گفت این نوع ویزا فقط برای شما در دسترس است. در این صورت، وزارت امور خارجه از تمامی معیارهای مربوط به تحصیل شما در دانشگاه های روسیه پشتیبانی خواهد کرد.

ویزای تحصیلی-روسیه-بورسیه
اگر شما برای تحصیل، به یک دانشگاه روسی دعوت شده باشید، می توان گفت شما می توانید ویزای مورد نظرتان (تحصیلی) را دریافت کنید.

برای دریافت ویزای تحصیلی لازم است مراحلی نه چندان سخت را پشت سر بگذارید. برای اطلاع یافتن از مراحل دریافت ویزا کافی است به متن زیر توجه کنید:

 • گام اول: باید دانست که درخواست های ویزای کوتاه مدّت در مرکز درخواست VFS پذیرفته می شود. صاحبان پاسپورت های دیپلماتیک و خدماتی که قصد بازدید از کشور روسیه در کسب و کار رسمی را دارند، به صورت شخصی در سفارت روسیه در لندن ادامه خواهند یافت.
 • گام دوم: قبل از درخواست برای دریافت ویزا، لطفا اطمینان حاصل کنید که دلیل و علّت رفتن شما به کشور روسیه معلوم است و شما فرد صادقی هستید، همچنین به یاد داشته باشید که ما این جا هستیم تا به شما در تمام پروسه درخواست ویزا به شما کمک کنیم، اما مجاز به توصیه یا راهنمایی شما در انتخاب یک ویزا نیستیم. از آن جایی که کار ما عمدتا به صورت ماهیتی اداری است، ما نمی گوییم که آیا ویزای شما به شما داده می شود، یا این که به طور کامل قواعد کنسولگری (سفارت) کشور روسیه برای تصمیم گیری می باشد.
 • گام سوم: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ویزای کوتاه مدت، لطفا از نوع ویزای در خواستی خود مطمئن شوید.
 • گام چهارم: لطفا قوانین و مقرّرات مربوط به دریافت ویزاها را با دقت هر چه تمام تر مطالعه کنید و سپس فرم درخواست آنلاین را که در قسمت ‘فرم درخواست ویزا’ موجود است، تکمیل کنید.
 • گام پنجم: شما باید فرم درخواست ویزا خود را پس از تکمیل، چاپ کنید و شخصا به مرکز درخواست ویزا در روسیه ببرید. لطفا توجه داشته باشید که در هنگام ارسال، شما باید تمام مدارک و هزینه های ویزا را برای ملّیت و نوع ویزا که درخواست می کنید تعیین کنید.
 • گام ششم: لطفا قبل از مراجعه به مرکز درخواست ویزا، از تاریخ و ساعت های کاری این سازمان اطمینان حاصل فرمایید و همچنین لازم است شما قبل از رفتن به مرکز درخواست ویزا، اعلامیه های مقررات امنیتی آن جا را مورد مطالعه و بررسی قرار دهید.
 • گام هفتم: لطفا دقت داشته باشید که برای جمع آوری پاسپورت خود در مرکز درخواست ویزا، باید رسید اصلی دریافتی که در طول ارسال از طرف شما ارائه شده است، جمع آوری می شود، آن هم به عنوان مدرکی مبنی بر صدور گذرنامه شما. اگر شما آن را برای سوابق خود نیاز دارید لطفا مطمئن شوید که یک کپی از آن را دارید.
 • گام هشتم: مسئولیت متقاضی، بررسی اعتبار ویزای صادر شده می باشد. برای اطمینان از این که اقامت درخواست شده، شماره یا مقررات مورد نیاز را پوشش می دهد یا خیر و یا برای این که بلافاصله پس از جمع آوری اسناد، گذرنامه، معتبر است یا خیر.
ویزای تحصیلی-مشاوره رایگان

مشورت با مشاورین گروه الیت

برای مشورت کردن و مشاوره گرفتن با افراد با تجربه و کاردان، می توانید به مشاورین گروه الیت مراجعه کنید. برای مشاوره ی رایگان کافی است به لینک زیر مراجعه کنید.


1 Comment

 1. مجله مهاجرت گفت:

  سلام.وقت بخیر .
  در مورد احذ ویزای تحصیلی میشه راهنمایی بفرمایید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *