کافه مسکو
محبوب ترین کافه های مسکو به همراه آدرس!
ژانویه 10, 2020
آب و هوای سنت پترزبورگ
آب و هوای سنت پترزبورگ در فصول مختلف سال
ژانویه 13, 2020

همه چیز درباره اینترنت در روسیه

اینترنت در روسیه‎

اینترنت از آن دست امکانات ارتباطی است که هر کشور بسته به زیرساخت های ارتباطی خود، می تواند قوانین، محدودیت ها، تجهیزات و امکانات منحصر به فرد خود را در ارائه آن داشته باشد. روسیه نیز به عنوان یکی از قدرت های برتر نظامی، سیاسی و اقتصادی دنیا، از این امکان بی بهره نیست و سال هاست که به شبکه جهانی اینترنت متصل است. اما با توجه به سیاست های خاص این کشور، محدودیت هایی در استفاده از اینترنت در روسیه وجود دارد که ما در این متن قصد داریم به بررسی آن بپردازیم.

تاریخچه اینترنت در روسیه

در گذشته های بسیار دور اینترنت در روسیه‎ وجود نداشته و زبان روسی را می توان در گسترش نامه و روزنامه نگاری در روسیه ردیابی کرد. انتقال اطلاعات با ابزارهای فنی مانند تلگراف و رادیو بود.

سال های اول استفاده از اینترنت در روسیه

سیستم های محاسباتی تا دهه 1950 در اتحاد جماهیر شوروی شناخته می شدند. از سال 1952، کار در موسسه مکانیک و مهندسی کامپیوتر مستقر در مسکو (به سرپرستی سرگئی لبدف) بر روی سیستم دفاع موشکی خودکار که از یک شبکه رایانه ای استفاده می کرد، محاسبه داده های راداری در موشک های آزمایشی از طریق دستگاه مرکزی به نام M- 40 و در حال تبادل اطلاعات با پایانه های از راه دور کوچکتر در فاصله 100-200 کیلومتری بود.

دانشمندان برای کارهای خود از چندین مکان در اتحاد جماهیر شوروی استفاده کردند. در همین حال، کاربران آماتور رادیو در سرتاسر اتحاد جماهیر شوروی مشغول برقراری ارتباط “P2P” با رفقای خود در سراسر جهان با استفاده از کدهای داده بودند. بعداً، یک “شبکه اتوماتیک داده” به نام اکسپرس در سال 1972 برای تأمین نیازهای راه آهن روسیه راه اندازی شد.

از اوایل دهه 1980، موسسه تحقیقات علمی اتحادیه برای سیستم های کامپیوتری کاربردی (VNIIPAS)، مشغول کار برای پیاده سازی اتصالات داده از طریق پروتکل تلفن X.25 بود. در 1982 و 1983 یک سری “کنفرانس های رایانه ای جهانی” در VNIIPAS، توسط U.N. آغاز شد که در آنجا اتحاد جماهیر شوروی توسط تیمی از دانشمندان به سرپرستی بیوشیمیست آناتولی کلیووسوف حضور داشتند. کشورهای شرکت کننده دیگر مانند انگلیس، ایالات متحده، کانادا، سوئد، ایتالیا، فنلاند، فیلیپین، گواتمالا، ژاپن، تایلند، لوکزامبورگ، دانمارک، برزیل و نیوزلند بودند.

همچنین، در سال 1983 در سانفرانسیسکو مسکو(SFMT) توسط VNIIPAS و یک تیم آمریکایی که شامل جوئل شواتز، مایکل کلمن و چت واتسون بود با پشتیبانی مالی اولیه از هنری داکین بود، آغاز شد. SFMT با استفاده از پلتفرم PeaceNet و پشتیبانی چند زبانه، خدمات ایمیل را ارائه داد.

این کشور همچنین چندین پیوند ویدیویی را بین دو کشور از جمله پزشکانی مانند باب گیل UCLA در معالجه بیماران در معرض حادثه چرنوبیل انجام داد. بعداً در دهه 80 یک Teleport ارائه دهنده تلفن برای گوشی های همراه SovAm (اتحاد جماهیر شوروی-آمریکایی) تأسیس کرد.

در اوایل سال 1988 گزارشی از ارتباطات اینترنتی خودبخودی (UUCP و telnet) از خانه از طریق X.25 در اتحاد جماهیر شوروی وجود دارد. در 1990 یک ابتکار غیرانتفاعی GlasNet توسط انجمن مستقر در ایالات متحده برای ارتباطات مترقی حمایت از اینترنت در چندین پروژه آموزشی در اتحاد جماهیر شوروی (از طریق Sovam) انجام شد.

استفاده انبوه اینترنت در روسیه‎

در 1990-1991 شبکه Relcom به سرعت در حال گسترش بود و به EUnet پیوست و از آن برای انتشار اخبار در مورد تلاش کودتای اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 در سراسر جهان استفاده شد. در حالی که کودتاچیان از طریق KGB سعی داشتند فعالیت رسانه های جمعی را سرکوب کنند، پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی، بسیاری از ساختارهای كنترل شده سابق اتحاد جماهیر شوروی توسط فدراسیون روسیه به ارث رسیدند، شبکه های تلفنی گسترده ای در بین آنها وجود داشت. با تحول اقتصاد، صنایع ارتباطی مستقر در بازار به سرعت رشد کردند و ISP های مختلفی ظاهر شدند.

استفاده انبوه از اینترنت در روسیه

در مارس 1991 ، بنیاد ملی علوم اجازه داد تا كشورهای بلوك شرقی به شبکه جهانی TCP / IP وصل شوند.

در اواسط دهه 1990، شبکه های رایانه ای (جایی که TCP / IP در حال جایگزینی UUCP بود) در بسیاری از شاخه های زندگی و تجارت عادی، در کشورهای پس از اتحاد جماهیر شوروی ظاهر می شدند. اینترنت برای هر کسی در جهان که به زبان روسی صحبت می کند به یک وسیله ارتباطی رایج تبدیل شد. شبکه های به اصطلاح ملی جمهوری های شوروی سابق (به عنوان مثال Uznet ،Kaznet و دیگران) آغاز به کار کردند.

در اکتبر 2007، دیمیتری مدودف معاون نخست وزیر وقت اعلام کرد که کلیه مدارس روسیه (حدود 59000) به اینترنت وصل شده اند.

براساس آمارهای شورای اروپا، در نیمه دوم سال 2012 تعداد مشترکین جدید متصل به فناوری FTTx (فیبر به ساختمان) در روسیه به 2.2 میلیون نفر افزایش یافته است. بیش از 27 کشور اتحادیه اروپا با هم جمع شده اند و تعداد کل خانوارهای دارای اتصال FTTx به 7.5 میلیون نفر رسیده است. این بدان معنی است که در سال 2012 بیش از 40٪ از کاربران باند پهن ثابت با فیبر نوری متصل شده اند.

روسیه در دستیابی به اتصال باند پهن برای شهروندان خود پیشرفت چشمگیری داشته است. اتصال باند پهن موبایل برای اقتصادهای پیشرفته نزدیک به متوسط ​​است (60 اشتراک مشترک برای هر 100 نفر).

با این حال، روسیه هنوز در شکاف دیجیتالی برای دستیابی به مناطق روستایی و دوردست است. با توجه به وسعت عظیم روسیه و سطوح متنوع توسعه در آن، شکاف دیجیتال همچنان ادامه دارد.

میزان استفاده از اینترنت

بنیاد برجسته افکار عمومی (FOM ФОМ) در مارس 2007 گزارشی را منتشر کرد که نشان می داد 28 میلیون نفر از 18 سال و بالاتر در روسیه (25٪) در شش ماه گذشته از اینترنت استفاده کرده اند (کاربران ماهانه 23.9 / 21٪؛ روزانه 10.1 /9 ٪). در نوامبر 2006، TNS Gallup Media در گزارشی که توسط برخی منابع “اولین تحقیق مخاطبان اینترنت با کیفیت در روسیه” منتشر شد، مخاطبان ماهانه روسی را بیش از 15 میلیون نفر اعلام کرد. پروژه نظارت بر Rukv.ru در ماه مارس 2008 پاسخگوی 1،001،806 آدرس WWW در .ru و .su بود. سرویس ثبت دامنه ملی RU-Centre اعلام کرد ایجاد دامنه milth .ru در تاریخ 17 سپتامبر 2007، حدود 200 هزار دامنه توسط squatters، بوده است.

میزان استفاده از اینترنت

در تاریخ 3 آوریل 2008، RIF-2008 توسط رئیس جمهور منتخب روسیه دیمیتری مدودف افتتاح شد، وی در سخنرانی در این گفتگو گفت که او تخمین می زند که Runet، چهل میلیون کاربر یا 28 درصد از جمعیت را شامل می شود. وی همچنین اظهار داشت که سایت های روسی 3 میلیارد دلار معاملات سالانه انجام می دهند و 370 میلیون دلار درآمد تبلیغاتی دارند.

در اکتبر 2008، رئیس جمهور مدودف وبلاگ ویدئویی خود را آغاز کرد، که در آوریل 2009 با نسخه تعدیل شده جداگانه در LiveJournal گسترش یافت.

در ژوئن سال 2009، FOM نتایج بررسی جدید خود را منتشر کرد، نشان می دهد که افراد 18 ساله و بالاتر از 33 سال یا 37.5 میلیون نفر بودند.

این مقاله برای بررسی تاریخچه اینترنت در روسیه‎ نوشته شده است. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *