رشته های هنر روسیه
تحصیل در رشته های هنر روسیه: سیستم آموزشی و هر آنچه باید بدانید
اکتبر 14, 2020
پذیرش دانشجو دانشگاه SUSU
پذیرش جهانی دانشگاه SUSU از 40 کشور دانشجو می پذیرد‎
اکتبر 31, 2020

آیا مردم روسیه نژادپرست هستند؟ همه چیز درباره نژادپرستی در کشور روسیه

نژادپرستی روسیه

همانطور که می دانید، کشور روسیه به عنوان یک ابرقدرت و کشوری پهناور که دارای صنعتی پیشرفته، دارای مهاجران بسیار است. روسیه نیز درست مانند آمریکا شامل اقوام بسیار زیادی است که یا بومی و یا مهاجر هستند و تنوع نژادی و قومیتی در این کشور بسیار بالاست. شاید تا به حال برایتان سؤالاتی درباره نحوه برخورد مردم بومی با این مهاجران پیش آمده باشد؛ چرا که از آن جایی که روسیه نیز تا حدودی از این نظر مانند آمریکاست، ممکن است مشکلاتی مانند نژادپرستی افراطی یا حتی خفیف داشته باشد.

در جواب این سؤال می توان گفت قالب کلی فکری مردم سوسیالیست روسیه تا حدود زیادی تلاش در کاهش میزان افکار غلط و قدیمی نژادپرستانه دارد و دولت و روشنفکران روس به شدت مخالفت خود را با این مسئله نشان می دهند و حتی مسئولینی که ذره ای موافقت با اینگونه تعصبات غلط نشان دهند فوری توبیخ شده و با واکنش منفی مردم رو به رو می شوند. این رفتار درست که در ده سال اخیر شکل جدی تری به خود گرفته است، در واقع در بازه های پرتنش سیاسی و اجتماعی در روسیه مشکلی جدی تلقی می شد.

نژادپرستی مردم روسیه در ابتدای قرن 21

در سال 2006، Amnesty International گزارش داد که نژادپرستی در روسیه “از کنترل خارج شده است”. در آن سال روسیه یکی از بالاترین نرخ مهاجرت در اروپای شرقی را داشت. در بین سال های 2004 و 2008، بیش از 350 مورد قتل نژادپرستانه رخ داد، و ورخوفسکی، رهبر سازمان ضد نژادپرستی SOVA، تخمین زد که حدود 50٪ از روس ها فکر می کنند اقلیت های قومی باید از منطقه خود اخراج شوند. در همین حال ولادیمیر پوتین با انتقاد از این دیدگاه که “روسیه باید برای روس های بومی” باشد، انتقاد کرد و دلیل آن را ضرورت حفظ هماهنگی در یک فدراسیون چند ملیتی دانست. در 20 آوریل 2011، کنستانتین پولتورانین، سخنگوی خدمات مهاجرت فدرال، پس از گفتن “بقای نژاد سفید در معرض خطر است”، اخراج شد و این واکنش شدید در برابر نژادپرستی موجب سرکوب بسیاری ازمردم با افکار نژادپرستانه شد.

اقدامات ملی گرایان افراطی

در 24 اکتبر 2013، ولادیمیر ژیرینوفسکی، رهبر حزب ملی گرای افراطی لیبرال دموکرات روسیه، در یک برنامه تلویزیونی، خواستار اعمال محدودیت در میزان زاد و ولد در منطقه قفقاز شمالی روسیه که تحت سلطه مسلمانان بود شد، و همچنین محدود کردن رفت و آمد مردم از آن منطقه در سراسر کشور روسیه. این طغیان ها اندکی پس از حمله تروریستی مسلمانان در ولگوگراد رخ داد که منجر به کشته شدن چندین روس شد. اما ژیرینوفسکی نیز بعداً به خاطر سخنانش عذرخواهی کرد. برخی از ملی گرایان افراطی روسی معتقد بودند که بهترین راه برای جلوگیری از افزایش مهاجرت مسلمانان استفاده از تاکتیک های ظالمانه برای “مهار روند” است. در سال 2006، در شهر کندوپوگا، جمهوری کارلیان، درگیری در یک کافه که شامل مهاجران چچنی و روس های محلی بود، به یک شورش گسترده تبدیل شد که چندین روز ادامه داشت اما آن شورش هم خیلی زود متوقف شد.

تجمع گروهی از مردم

حال بیایید با بررسی گفته ها و تجربیات نژاد های مختلف در روسیه بررسی کوتاهی بر موضوع نژادپرستی در قومیت های مختلف روسیه داشته باشیم.

آفریقایی ها

نگرش های رسمی نسبت به مردم آفریقا به دلیل برنامه بین المللی آن عموماً در طول اتحاد جماهیر شوروی خنثی بود. اتحاد جماهیر شوروی به عنوان بخشی از حمایت خود از استعمارزدایی آفریقا، آموزش رایگان را برای شهروندان کشورهای آفریقایی و حتی آفریقایی تباران آمریکایی ارائه داد. دانشجویان آفریقایی (و همچنین سایر دانشجویان بین المللی) در بسیاری از مؤسسات آموزش عالی در سراسر کشور اقدام به پذیرش دانشجویان آفریقایی کردند.

سیاهپوستان قاره آفریقا نیز در تعداد زیادی به اتحاد جماهیر شوروی نقل مکان کردند، که توسط مقاماتی که قول تحصیل در دانشگاه را می دهند، استخدام می شوند. در آن زمان جو اجتماعی برای سیاه پوستان خوب بود، با کارگران ماهر سیاه پوست و متخصصانی که به روسیه مهاجرت می کردن خوب رفتار می شد و امکانات رفاهی بسیار خوبی در اختیارشان قرار می گرفت. البته این نکته که هنوز هم مقداری نژادپرستی در لایه های فرهنگی مردم بومی روسیه وجود داشت، گاهی در دعواها ممکن بود اشاراتی به این موضوع شود. در کل حتی امروز نیز سیاه پوستان روسیه رفتار نژاد پرستانه جدی ای مشاهده نمی کنند مگر توسط افراد ملی گرای افراطی.

مردم قفقاز

در روسیه، کلمه “قفقاز” یک اصطلاح جمعی است که به هر کسی که از اقوام بومی قفقاز باشد، اشاره دارد. در زبان عامیانه روسی، مردم قفقاز را سیاه می نامند. این صدا زدن از ویژگی های نسبتاً تیره پوست آن ها ناشی می شود. در حالی که کلمه سیاه به خودی خود نژادپرستانه نیست، اما مترادف نژادپرستانه آن “chernozhopy” است. از زمان انحلال اتحاد جماهیر شوروی، افزایش جمعیت مسلمانان در روسیه و جنگ دوم چچن، بسیاری از ملی گرایان افراطی روس اسلام و مسلمانان را با تروریسم و ​​جنایات داخلی مرتبط دانستند.

در سال 2010 نیز دوباره یک خصومت خصمانه علیه قفقازی ها رخ داد، که به اوج اعتراضات ملی گرایانه در میدان مانژنایا در مسکو و سایر شهرها منجر شد اما باز هم این شورش ها سرکوب شدند و در نتیجه امروزه افراد کمی پیدا می شوند که نگاه خصمانه ای به قفقاز های ساکن روسیه داشته باشند. در واقع نگاه مردم بیشتر روی اقلیت های دینی و افراطی قفقاز است.

مردم آسیای شرقی

در بین سال های 1975، پس از پایان جنگ آمریکا و ویتنام، روسیه اقدام به حمایت از مردم جنگ زده ویتنام کرد و پذیرای مهاجران ویتنامی شد. هر ساله به تعداد کارگران و دانشجویان ویتنامی اضافه می شد در سال های 2001 تا 2006 که اوج درگیری ها و فعالیت های ملی گرایان افراطی بود، تعدادی از ویتنامی ها هم کشته و مجروح شدند.

پس از مهار درگیری ها در سال های اخیر محبوبیت کشور روسیه برای مهاجران آسیای شرقی روز به روز افزایش پیدا کرده و حتی از کشور هایی مانند کره جنوبی، چین، فیلیپین، اندونزی و مالزی نیز شاهد مهاجرت افراد زیادی برای کار و تحصیل به روسیه بوده ایم. این تا حدودی ثابت می کند که رفتار های نژاد پرستانه علیه آسیایی ها تا حدود زیادی کاهش یافته است. در واقع می توان حتی اینطور برداشت کرد که نسل جوان علاقه چندانی به افکار قدیمی و تعصبی نژادپرستانه ندارد.

تأثیر COVID19 در شکل گیری نژادپرستی علیه آسیایی ها در روسیه

در حدود 20 فوریه 2020، پس از آنکه روسیه ورود شهروندان چینی به کشور را ممنوع کرد، شرکت حمل و نقل دولتی Mosgortrans شروع به دستور دادن به رانندگان وسایل حمل و نقل عمومی در مسکو کرد تا مسافران چینی را به پلیس گزارش دهند. پرسنل بسیاری از مسافران را که تصور می کردند آسیایی هستند متوقف کردند و برای ردیابی حرکات آن ها درخواست شناسایی و شماره گذرگاه مترو خود را کردند. سفارت چین در تاریخ 24 فوریه نامه ای به دولت مسکو فرستاد و از آن ها خواست گام هایی برای جلوگیری از این اعمال تبعیض آمیز بردارند. در هفته آخر فوریه، درست قبل از این که مسکو در قرنطینه قرار گیرد، پلیس به چندین مکان حمله کرد تا شهروندان چینی را شناسایی کرده تا آن ها را مجبور به قرنطینه کند، بدون در نظر گرفتن سابقه سفر شان.

سازمان روسی SOVA، که بر بیگانه هراسی و نژادپرستی نظارت می کند، به دیده بان حقوق بشر گفت که از ماه فوریه حملات علیه آسیایی ها افزایش یافته است. این گزارش همچنین از موجی از تفسیرهای توهین آمیز و نژادپرستانه علیه مردم چین و بومیان آسیای شرقی در شبکه های اجتماعی در رابطه با ویروس کرونا خبر داد. سازمان SOVA نیز همچنان در تلاش است تا اذهان عمومی را به سمت توقف رفتارهای نژادپرستانه هدایت کند.

مردم آسیای میانه

آسیای میانه شامل برخی کشورهایی است که سابقاً بخشی از جماهیر شوروی بوده اند و همچنین کشورهای مستقلی که در بخش های غربی تر آسیا واقع شده اند، مانند تاجیکستان، ایران، افغانستان، پاکستان، عراق وغیره. متأسفانه به علت اسلام هراسی شدیدی که اخیراً دردنیا رخ داده است، شاهد برخی اعمال نژاد پرستانه علیه مهاجران آسیای میانه و مخصوصاً مسلمانان بوده ایم. به نظر می رسد بعد از داعش و جهانی شدن اخبار آن، مردم زیادی در روسیه رفتارهای غیر دوستانه ای با اقلیت مسلمانان مهاجر خاورمیانه نشان داده اند.

ساکنان ازبکستان، تاجیکستان و قرقیزستان معمولاً رفتن به روسیه را انتخاب می کنند زیرا آن ها روسی صحبت می کنند. دانش زبان شناختی آن ها را قادر می سازد موقعیت هایی با موقعیت پایین که بومی ها آن را رد می کنند، مانند کارگران ساختمانی، کارگران حمل بار، سرایدارها، نگهبانان و مشاغل مشابه را قبول کنند. با این حال گاهی شاهد اعمال خشونت آمیز و تبعیض آمیز از سوی پلیس روسیه علیه این افراد بوده ایم. به گزارش میرامبک اسمونوف، یک قرقیز مهاجر، پلیس در مدتی که او در روسیه ساکن بود، چندین بار اقدام به توبیخ غیرقانونی و ضبط مدارک هویتی وی کرده است و او را به مدت 24 ساعت در بازداشت نگه داشته اند. وی می گوید در برخی از شهرهای روسیه این تبعیض ها بیش از حد هستند و باید مهار شوند.

بنابراین آیا نژادپرستی در روسیه ممکن است شما را آزار دهد؟

این سوالی است که هنوز هم پاسخ دادن به آن دشوار است. تجربه برخی افراد بسیار مثبت بوده است، اما همه این ها به شرایط بستگی دارد بنابراین ارائه یک پاسخ قطعی برای همه افراد دشوار است. به هر حال با وجود تمام این ها چیزی هست که مطمعناً نمی توان منکر آن شد؛ شما هرگز نخواهید فهمید که روسیه واقعاً چگونه است تا وقتی که به آنجا بروید و خودتان آن را ببینید، این برای هر کشور، شهر یا سرزمینی یکسان است. بنابراین ما به شما پیشنهاد می کنیم که خودتان بروید و تجربه کنید و سعی کنید خودتان را با آنچه شنیده اید یا در یک تحقیق کلی از سرچ گوگل بدست آورده اید مسلح نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *