دفاع از پایان نامه دانشجویان نفت SibFU
فارغ التحصیلان نفت SibFU برای دفاع از پایان نامه آماده می شوند
جولای 1, 2021
دانشگاه-های-برتر-روسیه-qs-در-2021-2022
دانشگاه های برتر روسیه طبق رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS در 2021- 2022
جولای 5, 2021

نحوه نوشتن SOP یا انگیزه نامه برای دانشگاه های روسیه

نوشتن-انگیزه-نامه

نوشتن انگیزه نامه یا SOP احتمالاً یکی از سخت ترین جنبه های اپلای برای تحصیلات تکمیلی است. اکثر متقاضیان فقط آن را می نویسند انگار که یک مقاله در مورد خودشان است و طبیعتاً مطالب یکنواختی می نویسند که برجسته نیست. به همین دلیل، کمیته پذیرش دانشگاه اهمیت زیادی به انگیزه نامه می دهد. آن ها می خواهند ببینند که چرا شما علاقه دارید در دانشگاه آن ها تحصیل کنید. هر انگیزه نامه ای متفاوت است. قرار است هر SOP ماهیتی فردگرایانه داشته باشد و در واقع هیچ کس نمی تواند دستورالعمل نوشتن یک انگیزه نامه عالی را به شما ارائه دهد. آنچه برای یک فرد مفید است، برای شخص دیگر مفید نخواهد بود! با این حال، روند چگونگی نوشتن SOP ثابت است. در این پست قصد داریم شما را با نحوه نوشتن یک انگیزه نامه برای دانشگاه های خارجی آشنا کنیم.

بیاید از یک مثال ساده و عام شروع کنیم تا درک این مطلب برایتان راحت تر شود. بیشتر انگیزه نامه ها مانند این شروع می شوند:

“من در دانشگاه ملی سنت پترزبورگ، در مقطع كارشناسی ارشد در رشته مهندسی کامپیوتر ثبت نام می كنم، زیرا معتقدم كه مهارت های فنی من در برنامه شما شکوفا خواهد شد زیرا جایی است که من را به چالش می کشد و می توانم دانش علمی و فنی خود را توسعه دهم. “

یا مانند این:

“من افتخار می کنم که برای برنامه کارشناسی ارشد در دانشگاه نمونه ملی سنت پترزبورگ اقدام به ثبت نام کنم، زیرا از زمانی که به یاد می آورم، رابطه خوبی با علم داشته ام. از زمان کودکی در مدرسه می دانستم که می خواستم دانشمند / مهندس شوم.”

اکنون، تقریباً 99٪ نوشته ها در این زمینه به طور مشابه ساختار یافته اند، و اغلب اوقات، دانشجویان بزرگسالان یا دوستان خود انگیزه نامه را کپی پیست می کنند و ویرایش می کنند، و آن را عمومی تر یا بی ربط می کنند. اگر می خواهید از جمع متمایز شوید. اگر می خواهید کمیته پذیرش SOP شما را در پایان روز به یاد بیاورد، حتی پس از تحقیق در مورد انگیزه نامه ها اگر می خواهید با کمی خاص بودن و منحصر به فرد بودن، این مزیت اضافی را بدست آورید، باید برای نوشتن یک انگیزه نامه اوجینال دست به کار شوید.

چگونه می توان انگیزه نامه ای متمایز از دیگران نوشت؟

چگونه می توانید انگیزه نامه ای عالی بنویسید که کاملا اورجینال به نظر برسد، اما در عین حال آنچه را که به دنبال آن هستند به کمیته پذیرش بدهد؟ ساده است. اساساً، هر دانشگاهی از دانشجو انتظار دارد که به برخی از سؤالات اساسی کمیته پذیرش پاسخ دهد. ممکن است آن ها به صراحت از شما نپرسند، اما به طور کلی این مواردی است که انتظار دارند شما به آن ها پاسخ دهید:

 • چه چیز هایی می خواهید در تحصیلات تکمیلی بخوانید؟
 • چرا می خواهید فقط این مقطع را بخوانید؟
 • چرا می خواهید در این دانشگاه تحصیل کنید؟
 • چه چیزی را در مورد دانشگاه ما دوست دارید؟
 • چرا تحصیل در این کشور خاص را انتخاب کردید؟
 • چه چیزی را درباره این کشور دوست داری؟
 • چقدر و چه نوع تجربه ای در زمینه کاری خود دارید؟
 • آیا تجربه شما به انتخاب مدرک مربوط می شود؟
 • اگر از قبل تجربه دارید، قصد دارید چه مهارت های اضافی را از این مدرک کسب کنید؟
 • بعد از فارغ التحصیلی قصد دارید با مدرک خود چه کار کنید؟
 • آیا ترجیح می دهید در نهایت با یک شغل روبرو شوید یا تحقیق کنید؟
 • انتظارات شما از برنامه تحصیلات تکمیلی و دانشگاه چیست؟
 • آیا دوست دارید زیر نظر استاد خاصی تحصیل کنید یا تحقیق کنید؟ اگر بله ، چرا فقط آن ها؟
 • چگونه می توانید در دانشگاه و برنامه ما سهیم باشید؟
 • چه مهارت های خاصی را به میز می آورید؟
 • به غیر از کار و تحصیل، سرگرمی ها، علایق و عادت های شما چیست؟
 • به عنوان یک شخص چگونه هستید؟
 • از جامعه دانشجویی و فرهنگ ما چه چیز هایی را می دانید؟ فکر می کنید چرا انتخاب می شوید؟
 • یک جنبه / ویژگی منحصر به فرد درباره شما چیست که باید بدانیم؟

حال ، این ها سؤالاتی است که باید قبل از شروع نوشتن انگیزه نامه خود در نظر بگیرید. پاسخ ها را برای هر یک از سوالات مطرح شده جداگانه بنویسید و سعی کنید با آن ها داستانی بسازید که کمیته پذیرش دوست داشته باشد آن را بخواند. به یاد داشته باشید، بر خلاف یک برنامه MBA، شما برای یک دوره تحصیلات تکمیلی مصاحبه شخصی نخواهید داشت، بنابراین تنها راه تحت تأثیر قرار دادن کمسته پذیرش، بیان داستان خود با هدفی حساب شده است. شما باید داستان خود را به بهترین شکل ممکن منتقل کنید، به گونه ای که کمیته شما را به اندازه کافی جالب قلمداد کند. و اگر به اندازه کافی برای آن ها جالب باشید، در پایان نه تنها پذیرش، بلکه یک بورس تحصیلی مناسب نیز خواهید داشت.

استراتژی های نوشتن انگیزه نامه هدفمند

استراتژی های نوشتن انگیزه نامه هدفمند

مهم است که هنگام نوشتن پیش نویس انگیزه نامه خود یک استراتژی خاص را دنبال کنید. اگرچه بیشتر دانشجویان هر چه به ذهنشان خطور می کند یا هر چیزی را که در اینترنت می بینند می نویسند، شما بیشتر مردم نیستید. شما می خواهید بیان هدف شما درخشان و اورجینال به نظر برسد. و برای آن، شما به چند استراتژی نیاز خواهید داشت.

داستان بنویسید، نه انشاء

اگر به شما انتخاب داده شود، خواندن رمان را ترجیح می دهید یا روزنامه؟ قطعاً یک رمان. چرا؟ زیرا در حالی که روزنامه ای به شما اخبار و برخی عناوین جالب توجه را می دهد، یک رمان برای شما داستان تعریف می کند. یک قطعه زیبا از ادبیات نوشته شده که از نظر احساسی با آن ارتباط برقرار می کنید. رمان احساسات انسانی شما را لمس می کند و شما را درگیر داستان می کند. شما خود را به جای راوی / شخصیت تصور می کنید و می فهمید که چرا او چنین کاری کرده است، یا چنین تصمیماتی گرفته است. ما داستان ها را خیلی راحت تر از جملات به خاطر می آوریم. طوری که داستان ها با ما ارتباط برقرار می کنند، متن ها و مقاله ها ارتباط برقرار نمی کنند.

از اعداد استفاده کنید

حتی اگر از شما خواسته ایم یک داستان بنویسید، باید به یاد داشته باشید که داستان شما نباید مانند پایان نامه باشد. این د استان بهتر است به عنوان بهترین منبع اطلاعاتی در مورد شما باشد. و وقتی صحبت از اطلاعات می شود، اعداد نقش اصلی را دارند. داستان شما نه تنها باید کیفی باشد، بلکه باید کمی نیز باشد. و این بدان معنی است که داستان شما باید به جای فقط داستان حاوی مقادیر قابل اندازه گیری باشد، بنابراین خواننده می تواند عمق آن را درک کند. مثلاً شما در نوشتهن یک انگیزه نامه نمی گویید: “حدود چند ماهی در شرکت فناوری اطلاعات مشغول به کار بودم.” ، شما می گویید: “من به مدت 8 ماه در شرکت فناوری اطلاعات مشغول به کار بودم.”.

خاص بنویسید

شما باید اطمینان حاصل کنید که هر آنچه در انگیزه نامه خود می گویید، بسیار خاص باشد. نیازی نیست دروغ بگویید زیرا فکر می کنید تحت تأثیر کمیته پذیرش قرار می گیرد. هرچه بگویید، باید حقیقت باشد، اما برای پیدا کردن آن ها می توانید در جزئیات جستجو کنید. همچنین سعی کنید برای نوشتن انگیزه نامه درون نگر باشید. فقط نگویید “من این مقطع را انتخاب کردم زیرا این رشته را دوست دارم.” به روشنی توضیح دهید که چرا این رشته را دوست دارید و قصد دارید در این مقطع تحصیل کنید، چه چیزی باعث شد تصمیم بگیرید که تا پایان عمر در این زمینه کار کنید، چه مهارت هایی را سعی می کنید جمع کنید، چرا شما را به عنوان یک فرد کامل می کند و غیره.

از جملات ایده آل مانند “من می خواهم جهان را تغییر دهم” یا “می خواهم درون خود را پیدا کنم” یا هر یک از آن جملات رویایی استفاده نکنید فقط رک و راست باشید و همیشه به هدف توجه کنید، اما نه آنقدر که مغرور شوید. دلایل خود را بیابید و سپس راهی زیبا و به یادماندنی برای بیان آن پیدا کنید.

مقاله خود را سفارشی کنید

یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که دانشجویان مرتکب می شوند تهیه یک الگوی اساسی برای نوشتن انگیزه نامه های مختلف برای چندین دانشگاه است. اگر متقاضی بخواهد برای بیش از یک دانشگاه اپلای کند، فقط نام و مشخصات مربوطه را تغییر می دهد. اما بقیه انگیزه نامه کپی است. این اصلاً ایده خوبی نیست، زیرا اگرچه ممکن است کاملاً شبیه به یکدیگر باشند، اما هر دانشگاه تفاوت فاحشی با بقیه دارد. هر یک از آن ها دارای ویژگی های متنوعی است که آن ها را تعریف می کند و فرهنگ ها، روش ها، دیدگاه ها، ارزش ها، شعار ها، نقاط قوت، نقاط ضعف و غیره در هر دانشگاه بسیار متفاوت است. این موارد بسیار مهم تر از بخش ها، یا رتبه بندی دانشگاه ها، یا تعداد دکتری یا سایر خصوصیات مادی هستند.

بنابراین، اگر برای چندین دانشگاه اپلای می کنید، باید تمام این خصوصیات هر دانشگاه را در نظر بگیرید و بیانیه خود را بر اساس آن تنظیم کنید. تغییر در نام و جزئیات کافی نیست. شما باید SOP خود را طوری تنظیم کنید که کمیته پذیرش فکر کنند شما به خوبی در جامعه آن ها جای می گیرید. به یاد داشته باشید، هر جامعه دانشجویی مانند یک خانواده است و اگر نکاتی را بیان کنید که نمی توانید در یک خانواده یا فرهنگ آن ها قرار بگیرید، ممکن است به راحتی مورد استقبال قرار نگیرید.

کشور های مختلف به وضوح فرهنگ های مختلفی دارند، اما حتی یک کشور بزرگ مانند روسیه در مناطق مختلف کشور فرهنگ های مختلفی دارد. بنابراین، قبل از شروع به نوشتن، در مورد فرهنگ عمومی منطقه ای که دانشگاه هدف شما در آن است تحقیق کنید و درباره آن چیزی بیاموزید. به عنوان مثال اگر قصد دارید برای دانشگاه فدرال کازان (KFU) اپلای کنید، بد نیست مطالعاتی در رابطه با فرهنگ مردم شهر کازان روسیه داشته باشید. همچنین ممکن است در کمک به روند تصمیم گیری شما کمک کند. اگر یک فرهنگ زیاد شما را جذب نمی کند، ارزش هدر دادن زمان و هزینه برای تحصیل را ندارد.

از لحن رسمی اما دوستانه استفاده کنید

تقریباً تمام متن ها یا مقاله ها تحت دو دسته قرار می گیرند: رسمی و دوستانه. دسته اول زمانی است که شما انگیزه نامه ای می نویسید که بسیار رسمی باشد، به نظر می رسد که شما برای ستوان خود در ارتش می نویسید. مورد دوم، به نظر می رسد نامه دوستانه ای باشد. اکنون، وقتی از آن ها سؤال می شود که کدام یک انتخاب بهتری به نظر می رسد، اکثر دانشجویان می گویند که راه رسمی راهی است که باید طی شود و دوستانه یک امتیاز منفی بزرگ است. و هنوز هم، گروه کوچکی از متقاضیان فکر می کنند که می توانند با لحن دوستانه و بذله گو و از کمیته پذیرش پیشی بگیرند. اما در واقع دراه درست این است که شما انگیزه نامه ای در قالب رسمی اما کمی دوستانه بنویسید، طوری که خواندن آن خسته کننده نباشد و در عین حال کمیته پذیرش را عصبانی نکند.

غیر مستقیم تصویر سازی کنید

باید مطمئن شوید که انگیزه نامه به عنوان رسانه ای برای انتقال نگرش، شخصیت و جذابیت های شما عمل می کند. بسیار خوب بعضی از این ها کلمات سنگینی هستند و در واقع آوردن آن ها روی کاغذ دشوار است. بنابراین، آنچه شما می توانید انجام دهید این است، بدانید که SOP شما باید از نظر چند معیار، که به کمیته پذیرش می گوید شما کی هستید، شما را نشان دهد:

 • بسیار علاقه مند به رشته تحصیلی که انتخاب کرده اید.
 • دانشجویی باهوش که می تواند در برابر بار آکادمیک یک برنامه تحصیلات تکمیلی مقاومت کند.
 • از نظر آکادمیک و شخصی کاملاً آماده و مشتاق مطالعه دوره های جدید.
 • قادر به پذیرش چالش های تحصیل در یک مدرسه تحصیلات تکمیلی بین المللی.
 • قادر به ایجاد و حفظ روابط مناسب با اساتید و دانشجویان هم سطح.
 • قادر به اتمام دوره تحصیلات تکمیلی در زمان مناسب، و فارغ التحصیل با درصد خوب.
 • یک فارغ التحصیل موفق دانشگاه درجه یک که در آینده می تواند در جذب فارغ التحصیلان کمک کند.
 • یک فارغ التحصیل مسئول که در آینده به جمع آوری کمک های مالی برای دانشگاه درجه کمک خواهد کرد، تا بتواند در تحقیقات، زیرساخت ها، امکانات، بورسیه های دانشجویی و غیره هزینه کند.

این ها اساساً پارامتر هایی هستند که کمیته پذیرش مدارس وقتی تصمیم می گیرند چه کسی به دانشگاه آن ها می پیوندد، نگاه می کنند.

خودت باش

از آنجا که از شما خواسته ایم داستان بنویسید، طبیعتاً تمایل به ایجاد “داستان” از مسائل عادی وجود دارد. این کار را اصلا انجام ندهید. فقط در صورت داشتن داستان های عالی داستان های عالی بنویسید. برخی از افراد ممکن است گذشته های عادی ای داشته باشند و احتمالاً به چیز چشمگیری نرسیده اند. کاملاً خوب است اگر چیز عالی برای نوشتن ندارید، آن را ننویسید. عادی باشید و داستان های عادی بنویسید.

مشکلات خود را برطرف کنید

نوشتن انگیزه نامه فرصتی عالی برای شماست تا برخی از مشکلات خود را برطرف کنید. اگر در سابقه تحصیلی مشکلی داشته اید، یا یک سال فاصله در کار خود داشته اید، یا اگر مشکلی در رابطه با کار داشته اید، می توانید برای اطمینان خاطر در کمیته پذیرش، آن ها را در SOP برطرف کنید. شما باید سعی کنید و تا آنجا که ممکن است صادق باشید، و در مورد مشکلات خود به صورت بالغ صحبت کنید.

تحقیق کنید

این نکته مهمی است که شما باید هنگام نوشتن انگیزه نامه استفاده کنید. قبل از نوشتن مقاله، باید با جزئیات تمام دانشگاه هایی که متقاضی آن هستید، دقیق باشید و تمام مواردی را که درباره هر دانشگاه دوست دارید، ذکر کنید. اکثر دانشجویان به سادگی جملات عمومی مانند “من از اهمیتی که دانشگاه شما به تحقیق می دهد تحت تأثیر قرار گرفته ام.” یا “من می خواهم در اینجا تحصیل کنم زیرا شما 100 دانشجوی دکترا و 20 برنده جایزه نوبل دارید.” می نویسند. و غیره، نه، این نحوه کار شما نیست. کمیته پذیرش می داند که دانشکده آن ها چقدر عالی است. لازم نیست بار ها و بار ها به آن ها یادآوری کنید. اما، شما باید به آن ها بگویید که دقیقاً چه چیزی را در مورد آن ها دوست دارید، که خیلی سخت می خواهید آنجا باشید. مشخصات واقعاً مهم هستند.

اصلاح، ویرایش و ویرایش مجدد – از دوستان و خانواده بخواهید تا به مقاله شما نمره بدهند

اصلاح، ویرایش و ویرایش مجدد SOP

اشتباه دیگری که دانشجویان مرتکب می شوند این است که آن ها سعی می کنند انگیزه نامه های خود را برای خودشان نگه دارند. شاید آن ها خجالتی هستند، یا شاید فکر می کنند دوستان و خانواده آن ها لزوماً متخصص این موضوع نیستند. بنابراین آن ها فکر می کنند که هیچ فایده ای ندارد که از دوستان و خانواده بخواهید مقاله های آن ها را نقد کنند. این اشتباه است. انگیزه نامه شما در مورد شما به عنوان یک دانشجو و به عنوان یک فرد صحبت می کند. بله، عامیانه فنی در این امر دخیل است و بله ممکن است اعضای خانواده شما در این زمینه متخصص نباشند. اما، آن ها مطمئناً متخصص “شما” هستند. دقیقاً به همین دلیل است که باید از آن ها بپرسید و درخواست نظر کنید.

از استادان خود مشاوره بگیرید

اگر استادی را در موسسه مقطع کارشناسی خود می شناسید، دریغ نکنید تا برای مشاوره در مورد SOP خود به او مراجعه کنید. آن ها البته چشم انداز های بسیار با تجربه ای هستند و ممکن است هزاران انگیزه نامه و دانشجو را در کار خود دیده باشند. بنابراین، بد نمی شود که نظر آن ها را بپرسید. بعلاوه، از آنجا که بر خلاف خانواده شما، آن ها از نظر فنی متخصص هستند، می توانند دیدگاه های ارزشمندی در مورد چگونگی ارائه تخصص فنی و کار پروژه در انگیزه نامه شما ارائه دهند.

سخن آخر

بنابراین، این ها برخی از استراتژی ها و نکات برای شما است که می توانید بیانیه ای قدرتمند برای هدف بنویسید، کمیته پذیرش دانشگاه مورد نظر خود را تحت تأثیر قرار دهید و در نتیجه مراحل پذیرش را انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که همه این کار ها را انجام می دهید و از دانشگاه رویا های خود دور نخواهید شد. آیا به دنبال استراتژی هایی بهتر در رابطه با رشته خود می گردید؟ اگر تیم بین المللی الیت را به عنوان همراه خود در راه گرفتن پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود در کشور روسیه انتخاب کنید، می توانید به راحتی این مراحل را پشت سر گذاشته و با کمک متخصصان تیم الیت بهترین انگیزه نامه ممکن درمورد خود را ارائه دهید. برای اطلاعات بیشتر می توانید با تیم الیت ارتباط برقرار کنید و همین حالا از مشاوره تحصیلی رایگان الیت بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *