ویزای تحصیلی ترکیه
دریافت ویزای تحصیلی ترکیه
ژوئن 12, 2019
کار دانشجویی در ترکیه
بررسی شرایط کار دانشجویی در ترکیه
ژوئن 16, 2019

منزل و خوابگاه های دانشجویی ترکیه

خوابگاه های دانشجویی ترکیه

زمانی که تصمیم به تحصیل در یک کشور دیگر را دارید یکی از مواردی که نگرانی خانواده را به دنبال دارد، مکان زندگی است. اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید در این مطلب قصد داریم درباره زندگی و شرایط خوابگاه های دانشجویی ترکیه و اجاره منزل در ترکیه صحبت کنیم.

انواع خوابگاه های دانشجویی ترکیه

خوابگاه های ترکیه همانند دانشگاه های ترکیه در دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند.

خوابگاه های دولتی: این دسته از خوابگاه زیر نظر مستقیم دانشگاه است و قیمت آن ارزان تر و کم هزینه تر است. دانشجویانی که متقاضی این دسته از خوابگاه ها هستند باید از طریق سایت سازمان های خوابگاه ترکیه در این سامانه ثبت نام کنند و درخواست خود را ثبت کنند. ظرفیت اتاق های خوابگاه های دولتی 4 الی 6 نفره است. هزینه های خوابگاه های ترکیه به صورت دولتی باید به صورت ماهانه پرداخت شود.

البته یک سری خوابگاه های دانشجویی در ترکیه وجود دارد که نیمه خصوصی است و هزینه های نسبت به خوابگاه های دولتی بیشتر است و ظرفیت اتاق های ان حداقل 2 الی 4 نفر است.

خوابگاه های دانشجویی ترکیه
خوابگاه های ترکیه در دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند.

خوابگاه های خصوصی: خوابگاه های دولتی در ترکیه ظرفیت محدودی دارند و همه دانشجویان نمی توانند از آن استفاده کنند به همین دلیل اکثر دانشجویان بین المللی از خوابگاه های خصوصی استفاده می کنند. هزینه و امکانات خوابگاه های خصوصی نسبت به خوابگاه های دولتی بیشتر است. ظرفیت اتاق های آن برای 1 تا 4 نفر است. هزینه خوابگاه های خصوصی بر اساس محل خوابگاه، راحتی، امکانات و ظرفیت خوابگاه متغیر است.

شرایط خوابگاه های دانشجویی ترکیه

در خوابگاه های دانشجویی ترکیه شرایط و قواعد خاصی حاکم است. یکی از مواردی که دانشجویان باید به آن دقت ویژه ای داشته باشند زمان رفت و آمد است که در اکثر خوابگاه های دانشجویی در صورتی که دانشجویان به این نکته توجه نداشته باشند ملزم به پرداخت هزینه های نقدی می شوند.

خوابگاه های دانشجویی ترکیه
در خوابگاه های ترکیه هزینه های آب و برق و گاز باید با شهریه خوابگاه ماهانه پرداخت شود.

هزینه های خوابگاه های دانشجویی ترکیه به صورت ماهانه پرداخت می شود. در بعضی از خوابگاه ها هزینه های آب و برق و گاز و … نیز بر روی شهریه ماهانه حساب می شود اما در بعضی خوابگاه ها این هزینه ها باید به صورت جداگانه پرداخت شود.

خوابگاه های دانشجویی به صورت اتاق های تک نفره و چند نفره با امکانات در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. خوابگاه های دانشجویی ترکیه به صورت جنسیتی از هم تفکیک شده است.

پذیرش در خوابگاه های دانشجویی

دانشگاه های ترکیه که خوابگاه هم دارند در شروع سال تحصیلی با توجه به ظرفیت خوابگاه های دانشگاه متقاضیان استفاده از خوابگاه را ثبت نام می کنند. تاریخ شروع استفاده از خوابگاه ها و تاریخ تعطیلی آن ها نیز در تقویم آموزشی دانشگاه برای اطلاعات بیشتر دانشجویان بیان شده است.

خوابگاه های دانشجویی ترکیه
پرداخت هزینه خوابگاه به صورت ماهیانه است.

تمامی خوابگاه های ترکیه در ابتدای ثبت نام دانشجویان از آن ها مبلغی برای رزرو خوابگاه از دانشجویان می گیرد و پس از آن اجاره خوابگاه ها باید به صورت ماهانه پرداخت شود. مبلغی که در ابتدا از دانشجویان اخذ کردند در پایان سال تحصیلی به آن ها برگشت داده می شود.

هزینه خوابگاه های دانشجویی

هزینه یکی مهم ترین مسائلی است که کسانی که قصد تحصیل در ترکیه یا قصد گرفتن اقامت ترکیه را دارند به آن توجه می کنند.هزینه های تحصیل و زندگی درترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار ارزان تر و مقرون به صرفه تر است.

دانشجویان دانشگاه های ترکیه اجازه کار دانشجویی نیز دارند. البته میزان ساعت کار دانشجویی دانشجویان با یکدیگر متفاوت است.

خوابگاه های دانشجویی ترکیه
هزینه های زندگی درترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار ارزان تر است.

دانشجویان علاوه بر هزینه های اقامت در خوابگاه های دانشجویی ترکیه، باید هزینه های خوراک و پوشاک، حمل و نقل،  کتاب و جزوات دانشگاهی، آب و برق و گاز و … را در لیست هزینه های خود داشته باشند.

هزینه خوابگاه های دانشجویی بر اساس خصوصی یا دولتی بودن آن، دانشگاه و شهر خوابگاه متفاوت است. یک پیشنهاد ویژه برای دانشجویان متاهل استفاده از خوابگاه های متاهلان است که برخی از دانشگاه ها در اختیار دانشجویان قرار می دهد. هزینه این خوابگاه ها مقرون به صرفه است.

اجاره منزل دانشجویی

با توجه به ظرفیت محدود خوابگاه ها و همچنین اینکه یک سری از دانشجویان مایل نیستند که از خوابگاه های دانشگاه استفاده کنند، می توانند از سوییت ها و آپارتمان هایی که برای اجاره به دانشجویان ارائه می شود استفاده کنند. این منازل بسته به منطقه، کیفیت و اندازه و امکاناتی که دارد هزینه های مختلفی دارند. بسیاری از دانشجویان به صورت مشترک منزل اجاره می کنند تا هزینه های کمتری را متقبل شوند.

خوابگاه های دانشجویی ترکیه
اجاره منزل برای زندگی دانشجویی در ترکیه بسیار پر طرفدار است.

بسیاری از اهالی ترکیه که در نزدیکی دانشگاه های ترکیه مسکن دارند، منازل خود را برای اجاره به دانشجویان آماده می کنند که گاها هم منازل کاملا مستقل است و در بعضی موارد صاحبخانه نیز در یکی از طبقات سکونت دارد.

برای اطلاعات بیشتر و تماس با مشاورین ما می توانیدفرم مشاوره رایگان را تکمیل کنید.

Rate this post

1 Comment

  1. شیما گفت:

    هزینه همه اینارو برای سال 2021 هم ذکر کنین..لطفا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *