دانشگاه خلبانی در روسیه
مارس 13, 2019
تحصیل روسیه
مشاغل پر درآمد در کشور روسیه
مارس 16, 2019

ملیت های مختلف در کشور روسیه

قومیت در روسیه

فرض کنید می خواهید به کشوری خارج از کشور خود سفر کنید. حال یا برای تفریح و استراحت چند روزه و یا برای تحصیل و کار. برای این که در این مسافرت و یا اقامت دچار مشکل های کوچک و بزرگ نشوید، کافی است اطلاعاتی درباره ی کشوری که به آن سفر می کنید بدست آورید. یکی از مهم ترین اطلاعاتی که باید درباره کشور مورد نظر کسب کنید، اطلاعات درباره ی ملیت های آن کشور است. در این مطلب فرض شده به کشور روسیه سفر کرده ایم. حال اگر قصد ادامه تحصیل در روسیه را دارید بد نیست با ملیت های مختلف این کشور نیزآشنا شوید. در ادامه می خواهیم ملیت های کشور روسیه را بررسی کنیم.

قومیت
یکی از مهم ترین اطلاعاتی که باید درباره کشور مورد نظر کسب کنید، اطلاعات درباره ی ملیت های آن کشور است.

مردم روس

روسیه نه تنها بزرگ ترین کشور در جهان است، بلکه بیشترین و متفاوت ترین ملیت ها را به خود اختصاص داده است. آمارهای سرشماری روسیه نشان می دهند که بیش از 145 میلیون شهروند در این کشور ساکن هستند. روسیه بیش از 160 ملیت را در خود جای داده است. گروه های کوچک جمعیت در مکان های خاص زندگی می کنند.

تنها 7 کشور دارای بیش از یک میلیون نماینده (روس ها، تاتارها، اوکراینی ها، باشقیرها، chuvash ها، چچن ها و ارمنی ها) هستند.

روسیه پس از چین، هند، ایالات متحده، اندونزی، برزیل و پاکستان هفتمین کشور بزرگ در جهان است.

هر کشوری به دنبال حفظ زبان و آداب و رسوم، لباس، مشاغل و سنت های دیرینه ی خود است. کشور روسیه نیز از این امر مستثنی نیست. اکثر کشورها کلاس های سنتی خود را حفظ کرده اند. ثروت و فرهنگ ملی هر کشور، میراث آن کشور است.

مطالعه ی آمارهای سرشماری سال 2010 می گویند که مردم بومی روس حدود 80.9% از جمعیت را به خود اختصاص داده اند.

تاتار ها

تاتارها یکی از اقوام ترک تبار هستند که محل اصلی اقامت و زندگی آن ها جمهوری تاتارستان در غرب مرکزی فدراسیون روسیه و بخش هایی از سیبری و آسیای میانه است. تاتارهای تاتارستان که به تاتارهای قازان معروف هستند شاخه ی اصلی قوم تاتار را تشکیل می دهند که به زبان تاتاری از شاخه قبچاق، خانواده ی زبان های ترکی، صحبت می کنند.

ملیت در روسیه
تاتارهای تاتارستان به تاتارهای قازان معروف هستند و شاخه ی اصلی قوم تاتار را تشکیل می دهند.

این قومیت علاوه بر سکونت در کشور روسیه، در کشورهایی نظیر ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان، تاجیکستان، اوکراین، آذربایجان و ایران نیز سکونت دارند.

قومیت
مذهب گروه تاتار اکثرا مسلمان سنی است.

دین تاتارها، اکثریت مسلمانان سنی، اقلیت مسیحیت ارتدکس تابع کلیسای ارتدکس شرقی است.

مطالعه ی آمارهای سرشماری سال 2010 می گویند که تاتارها در روسیه حدود 3.9% از جمعیت را به خود اختصاص داده اند.

باشقیر ها

مرمانی از اقوام ترک و ساکن آسیای میانه، که جمعیت آن ها حدودا 1,800,000 برآورد می شود که بیشتر در جمهوری باشقیرستان روسیه زندگی می کنند.

قومیت باشقیر
زبان باشقیرها، باشقیری نام دارد که از خانواده زبان های آلتایی، شاخه زبان های قبچاق بوده و بسیار نزدیک به زبان تاتارها است.

مناطق اصلی زندگی باشقیرها در روسیه به غیر از تاتارستان و باشقیرستان، شامل استان چیلیابینسک، استان ارنبورگ، سرزمین پرم، استان سامارا می باشد. همچنین باشقیرها به جز روسیه در کشورهایی مانند: اوکراین، قزاقستان و تا حدودی ازبکستان هم ساکن اند.

باشقیرها-قومیت در روسیه
اکثر باشقیرها، روسی را نیز می دانند.

زبان باشقیرها، باشقیری نام دارد. این زبان از خانواده زبان های آلتایی، شاخه زبان های قبچاق بوده و بسیار نزدیک به زبان تاتارها است. اکثر باشقیرها، روسی را نیز می دانند. دین باشقیرها عمدتا اسلام (سنی) است.

مطالعه ی آمارهای سرشماری سال 2010 می گویند که قوم باشقیرها 1.15% از جمعیت را به خود اختصاص داده اند.

بلاروسی ها

روس های سپید یا بلاروس ها، گروهی از اسلاوهای خاوری هستند که بیشتر در جمهوری روسیه سفید زندگی می کنند. دولت روسیه سفید برای نخستین بار در آغاز دهه ی 1990 میلادی پدید آمد. تشکیل دولت روسیه سفید به نوعی باززایی (روی کار آمدن) قومیت بلاروس هم بوده است.

بلاروسی ها-قومیت در روسیه
گروه های عمده ی بلاروس در مناطق سن پترزبورگ، کالینینگراد و کارلیا زندگی می کنند.

گروه های عمده ی بلاروس در مناطق مسکو، سن پترزبورگ، کالینینگراد و کارلیا زندگی می کنند. اکثر بلاروس ها در روسیه از مهاجران مدرن بلاروس و یا فرزندانشان هستند، در حالی که بخش کوچکی از بلاروس ها در روسیه بومی اند.

با توجه به سرشماری امپراتوری روسیه، بعضی از بلاروس ها در سرزمین استان اسمولنسک مدرن، منطقه بریزان زندگی می کردند. تعداد کمی از بلاروس ها در منطقه مدیترانه ای kaluga، استان pasko و استان orel زندگی می کردند.

قومیت در روسیه
پوشش مردم بلاروس در کشور روسیه

مطالعه ی آمارهای سرشماری سال 2010 می گویند که بلاروسی ها حدود 0.38% از جمعیت را متشکل می شوند.

اوکراینی ها

اوکراینی ها نیز از اسلاوهای خاوری هستند که بومی اوکراین می باشند. اوکراینی ها ششمین گروه نژادی بزرگ اروپا هستند. بلاروس ها و روس ها نزدیک ترین خویشاوندان نژادی اوکراینی ها به شمار می روند.

اوکراینی ها-قومیت در روسیه
اوکراینی ها ششمین گروه نژادی بزرگ اروپا هستند.

در سال 2010 جمعیت اوکراینی ها حدود 1.9 میلیون بوده که در روسیه زندگی می کردند، که بیش از 1.4 درصد جمعیت کل فدراسیون روسیه را تشکیل می دهند و سومین گروه قومی بعد از روس ها و تاتارها هستند. در سال 2015 حداقل 2,500,000 نفر از پناهندگان اوکراین در روسیه مستقر شدند.

تقریبا 5، 6 میلیون پناهنده و کارگر اوکراینی در روسیه وجود دارد که تقریبا بیش از یک میلیارد دلار/یورو از درآمد کار در خانه است.

پس از وقوع جنگ Donbass در سال 2014، بیش از 420,000 پناهنده ی اوکراینی در سال 2017 در روسیه ثبت نام کرده اند.

مطالعه ی آمارهای سرشماری سال 2010 می گویند که اوکراینی ها 1.4% از جمعیت را به خود اختصاص داده اند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *