ورزشگاه های روسیه
معرفی ورزشگاه های روسیه
جولای 26, 2019
ورزش در روسیه
ورزش در روسیه
جولای 27, 2019

معرفی چند مسجد مهم در ترکیه

نمایی شگفت انگیز از مسجد در ترکیه

کشور ترکیه یک کشور بسیار زیبا و توریستی است این کشور از نظر تمامی مردم جهان شگفت انگیز و کشوری با فرهنگ و آداب رسوم خاصی است. هرساله این کشور به دلیل آثار باستانی اصیل و طبیعت منحصر به فردش تعداد زیادی بازید کننده دارد ولی یکی از بهترین و شاخص ترین ویژگی های آن مسجد های بسیار زیبای این کشور است که باعث شده تا جمعیتی وسیع از بازدید کنندگان آن را مسلمانان تشکیل دهند. در این مقاله به معرفی چند مسجد مهم در ترکیه می پردازیم.

مساجد ترکیه از جمله بنا‌های تاریخی هستند که تعداد زیادی گردشگر را به خود جذب می‌کنند. تعداد زیادی از این مساجد در شهر استانبول قرار دارد و همواره جزو مهم‌ ترین اماکن گردشگری کشور ترکیه است. در مقاله قبل ما در مورد مساجد در روسیه صحبت کرده ایم، حال می خوهیم در مورد تعدادی مسجد در ترکیه نیز مقاله ای تهیه کنیم.

مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه مسجد در ترکیه

یکی از معروف ترین مساجد کشور ترکیه مسجد منحصر به فرد ایاصوفیه است که در شهراستانبول می باشد. این مسجد یک بنای تاریخی فرهنگی و همچنین باستانی است. این مسجد درسال ۵۳۲ توسط امپراطوری ژونستین ساخته شد.

ابتدا به صورت یک کلیسا از آن استفاده می شد و بعد از تصرف این شهر توسط امپراطوری عثمانی مصطفی پاشا این مکان را به مسجدی با شکوه و مجلل تبدیل کرد، در عین حال به دلیل بنای تاریخی و دیدنی، این مسجد به یک موزه آثار باستانی تبدیل شده است که جز آثار فرهنگی جهان به شمار می رود، و تعداد زیادی توریست به خود جذب کرده است.

معماری و طراحی داخلی این مسجد یکی از شاهکار‌های دوران خود است که دارای تزیینات داخلی از جمله موزاییک و مرمر است. گنبد مسجد ایاصوفیه یکی از شاهکار‌های معماری چند قرن اخیر است که تا سال‌ها در مورد نحوه ساخت و طراحی آن بحث شده است.

مسجد آبی

مسجد آبی مسجد در ترکیه

مسجد آبی که به نام مسجد سلطان احمد نیز شناخته می شود یکی از معروف ترین مسجد های ترکیه می باشد. مسجد آبی که در قرن ۱۷ میلادی توسط سلطان احمد ساخته شد که یکی از زیبا ترین مسجد های استانبول است.

فضای داخلی این مسجد با تزئیناتی شگفت انگیز و با سنگ کاری های سنتی منبت کاری شده طراحی وساخته شده است. این مسجد نیز قوانین متفاوتی دارد. یکی از این قوانین برای خانوم هایی است که موهایشان بیرون است. آن ها باید حتما هنگام ورود شال به سر داشته و پوشش مناسبی نیز داشته باشند.

مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه مسجد در ترکیه

یکی دیگر از مسجد های مهم در ترکیه که باز هم در شهر استانبول قرار دارد، مسجد سلیمانیه است. این مسجد زیبا در قرن ۱۶ام میلادی ساخته شده است و یکی از آثار به جامانده از دوران حکومت عثمانی‌ها می‌باشد.

این مسجد که بسیار چشم اندازی زیبایی دارد و منظره رویای دارد دارای یک گنبد زیبا و بسیار بزرگ است که با نقش نگاری های معماری سنتی ساخته شده است. در بیرون این مسجد باغی وسیع و مجلل می باشد که خود یک مکان طبیعی و بکر است.

۱.مسجد لاللی

مسجد لاللی مسجد در ترکیه

این مسجد با شکوه در قرن هجدهم در دوران امپراطوری عثمانی ساخته شده است. این مسجد به نحوه ای ساخته شده است که در مغز نمی گنجد، زیرا بنای داخلی این مسجد از بنای بیرون آن بسیار چشم گیر تر است و این خود یک ویژگی منحصر به فرد در مورد این مسجد است و همچنین در صحن اصلی بیرون مسجد وجود آبنمایی شگفت انگیز بسیاری از توریست ها را شگفت زده کرده است.

۲.مسجد ینی جامی

مسجد ینی جامی مسجد در ترکیه

این مسجد زیبا و رویایی به دستور سلطان صفیه همسر سلطان مراد سوم ساخته شد. نام دیگر این مسجد، مسجد جدید است، ساخت این مسجد چیزی حدود ۶۶ سال طول کشیده. زیرا به دلایل مختلف بعد از اندکی کار متوقف شده و سپس در سال ۱۶۶۳ به پایان رسیده است.

۳.مسجد سلطان ایوب

مسجد سلطان ایوب مسجد در ترکیه

در قسمت غربی شهر استانبول مسجدی به نام مسجد سلطان ایوب ساخته شده است که محل دفن ابو ایوب انصاری یکی از یاران با وفای پیامبر اکرم است که بسیار قدیمی اما باشکوه است. این مسجد نسبت به مساجد دیگر کوچک است اما دارای صفا و صمیمیت خاصی در میان مردم است.

مسجد چاملیجا

مسجد چاملیجا مسجد در ترکیه

این مسجد مهم در ترکیه که ساختش چیزی نزدیک ۷ سال طول کشید، این مسجد به نام مسجد چاملیجا است که بصورت کاخ های سلطنتی و بسیار بزرگ ساخته شده است. ساخت این بنای تاریخی در سال ۲۰۱۳ آغاز شد و تا ۳ می ۲۰۱۹ ادامه داشت. در روز ۳ می بعد نماز جمعه با حضور رئیس جمهور رجب طیب اردوغان افتتاح شد.

مراسم جشن افتتاحیه در فردای آن روز یعنی ۴ مه با حضور تعداد زیادی از سران کشوران و مهمانان خارجی و داخلی برگزار شد و نیز بسیار مجلل بود .

این مسجد بزرگ و با شکوه در زمینی با مساحت ۱۷ هزار متر مربع در بالای تپه ای با نام چاملیجا که نام این مسجد را به همین دلیل چاملیجا گذاشتند می باشد.

این مسجد باشکوه و بزرگ داری ۶ مناره است که چهار مناره اصلی آن که دور تا دور آن را تشکیل می دهد هر کدام ۱۰۷ متر و دو مناره کوچک دیگر که هر کدام ۹۰ متر است. همچنین گنبد این مسجد زیبا ارتفاعی نزدیک به ۷۲ متردارد و قطر آن ۳۶ متر می باشد.

این مسجد با معماری شگفت انگیزی ازدوره سلجوقیان و عثمانیان برگرفته است که بسیار منحصر به فرد و جالب است.

مسجد کوجاتپه آنکارا

مسجد کوجاتپه آنکارا مسجد در ترکیه

بعد از بطن ورود هر فرد به شهر خاطره انگیز آنکارا مسجد کوچاتپه از ارتفاعات این شهر به چشم می خورد، این مکان مقدس در بالا ترین ارتفاعات این شهر زیبا قرار دارد که بسیار چشم انداز خوبی دارد. لازم به ذکر است که ساخت این مسجد چیزی حدود ۲۰سال متوالی به طول انجامیده است.

ناگفته نماند که مسجد کوجاتپه با تمام پستی و بلندی هایش توانسته است تا لغب بزرگترین و عظیم ترین مسجد کشور ترکیه را پایتخت این کشور یعنی آنکارا به خود اختصاص دهد و در ضمن این مسجد قادر به این است که ۲۴۰۰۰ هزار نفر را در خود جای دهد. این مسجد در منطقه کیز یلای در بالای یک تپه بزرگ قرار دارد.

این مسجد بزرگ و باشکوه مساحتی حدود ۴۵۰۰ متر مکعب راه به خود اختصاص داده. این مساحت بسیار مساحتی چشم گر است که بزرگتین مساحت شهر آنکارا را به خود نسبت داده است.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *