بازاریابی در روسیه
بازاریابی در روسیه
جولای 3, 2019
اخذ اقامت روسیه از طریق تولد
اخذ اقامت روسیه از طریق تولد
جولای 5, 2019

معرفی مناطق اقتصادی روسیه

مناطق اقتصادی روسیه

جهت آشنایی بیشتر در مورد اقتصاد کشور روسیه و یا زندگی در روسیه و برای بررسی هزینه های زندگی در روسیه و بازاریابی در کشور روسیه، می توانید مقاله زیر را که هدف آن آشنایی با مناطق اقتصادی روسیه است، مطالعه کنید.

کشور روسیه با توجه به اهداف این کشور به 12 قسمت تقسیم شده است. مناطق اقتصادی بر اساس معیار های اندازه اقتصاد آن منطقه، عملکرد اقتصادی، بودجه منطقه ای و مسائل اجتماعی تقسیم بندی می شوند. رتبه درجه بندی یک منطقه بر اساس میانگین تمام امتیازهای آن است.

منطقه اقتصادی مرکزی

منطقه اقتصادی مرکزی یکی از مناطق اقتصادی روسیه است که در بخش اروپای مرکزی روسیه واقع است. شهرهای دیگر مانند مسکو، اورل، تولا، ولادیمر وکالوگادز در این منطقه قرار دارند. مساحت این منطقه 484000 کیلومتر مربع است و حدود 30.5 نفر جمعیت در آن ساکن هستند.

مناطق اقتصادی روسیه

منطقه مرکزی دارای مواد معدنی مانند ذغال سنگ قهوه ای، فسفریت ها و هسته آهن است که در حوضه زغال سنگ مسکو، منطقه مسکو و استان تولا یافت می شود. اقتصاد منطقه یک اقتصاد قوی است که عمدتا توسط صنعت نساجی، صنایع شیمیایی و ماشین سازی هدایت می شود.

صنایع دیگر شامل صنایع غذایی و صنایع چوب، صنایع سیمان و صنایع سفالی است. برق منطقه مرکزی از نیروگاه هایی تامین می شود که توسط ذغال سنگ از مسکو کار می کنند.

منطقه اقتصادی مرکزی سیاه زمین

منطقه مرکزی سیاه، مناطق لیپتسک، اوریول، تامبوف، بلگورود و کورسک را پوشش می دهد. این منطقه نام خود را از یک نوع خاک سیاهی که در این منطقه وجود دارد گرفته است. این خاک حاوی مقدار زیادی مواد معدنی و هوموس است.

فعالیت اقتصادی اصلی در منطقه مرکزی سیاه، کشاورزی است که فصل برداشت آن در ماه های ژوئیه و اکتبر است که بسته به نوع محصول برداشت انجام می شود.

در این منطقه با توجه به طبقات فصلی محصولات، تولید و برداشت محصولات مختلف را انجام می دهند و بهره وری از محصولات کشاورزی را به حداکثر آن می رسانند.

در منطقه کورسک بیش از 900 رودخانه و جریان آب برای کشاورزی وجود دارد. علاوه بر کشاورزی در این منطقه در بلگورود ذخایر آهکی، و در شهر تامبوف یک مرکز صنعتی و فرهنگی در اقتصاد منطقه مرکزی سیاه کمک می کنند.

مناطق اقتصادی روسیه
مناطق اقتصادی بر اساس معیار های اندازه اقتصاد آن منطقه، عملکرد اقتصادی، بودجه منطقه ای و مسائل اجتماعی تقسیم بندی می شوند.

منطقه اقتصادی شرق سیبری

منطقه شرق سیبری از بوریاتیا، سرزمین زابایکالسکی، تووا و استان ایرکوتسک تشکیل شده است. وسعت این منطقه 987000 کیلومتر مربع است. آب و هوای این منطقه شدید سرد است به طوری که در بیشتر ایام سال منجمد است.

مناطق اقتصادی روسیه

با وجود آب و هوای سرد در این منطقه، سیبری شرقی سرشار از اورانیوم، قلع، خز، زغال سنگ، الماس، چوب، مس و ذخایر نفت است. در واقع، این منطقه دارای بزرگترین معدن الماس، طولانی ترین خط لوله نفت در جهان و دومین و بلندترین تونل راه آهن است. با این حال، منطقه سیبری شرقی در حال حاضر با چالش کاهش جمعیت و کمبود سرمایه گذاری در زیرساخت مواجه است.

منطقه اقتصادی شرق دور

منطقه اقتصادی شرقی در اقیانوس آرام قرار دارد. این منطقه از شهرهای ولادیوستوک، خاباروفسک، یوکوتسک و Komsomolsk-on-Amur ساخته شده است. فعالیت های اقتصادی این منطقه، دامداری، تولید ماشین، شکار و ماهیگیری است.

منطقه اقتصادی شمالی

منطقه اقتصادی شمالی، بخش کوچکی است که در روسیه قرار دارد. اکثر مردم در این منطقه مشغول به کسب و کار خود هستند. دستمزد کارکنان بالاتر از میانگین دستمزد کشور است. نرخ بیکاری حدود یک پنجم بالاتر از نرخ بیکاری ملی روسیه است. اکثر جوانان از منطقه شمالی مهاجرت می کنند تا تحصیلات خود را در سایر مناطق یا کشورهای دیگر ادامه دهند.

منطقه اقتصادی قفقاز شمالی

منطقه قفقاز شمالی از مؤسسات فدرال غربی، ناحیه فدرال جنوبی و ناحیه فدرال قفقاز شمالی تشکیل شده است. مهم ترین شهرهای این منطقه، گروسنی، کراسنودار، ولادیمکاخ، روستوف در دان و نووروسیسک است. اقتصاد قفقاز شمالی، توسط ذخایر غنی نفت، ذغل سنگ و گاز طبیعی تامین می شود.

مناطق اقتصادی روسیه

اطراف رودخانه کوبان یک زمین وجود دارد که کشاورزی چغندر قند، دانه آفتابگردان، گندم، برنج و تنباکو در آن در حال پیشرفت است.

منطقه اقتصادی شمال غربی

منطقه شمال غربی شامل استان لنینگراد، استان پسکوا، استان نووگورود و شهر فدرال سنت پترزبورگ است. این منطقه 5٪ از تولید ناخالص داخلی روسیه در سال  2008 را به خود اختصاص داده است. افرادی که در این منطقه زندگی می کنند تمایل دارند که چشم انداز مثبتی به زندگی داشته باشند و انتظار دارند زندگی آن ها در آینده بهبود یابد. رشد اقتصادی منطقه نیز در مقایسه با دیگر مناطق اقتصادی کشور به طور کلی بالا است. متاسفانه، درآمد اسمی منطقه در مقایسه با میانگین ملی پایین تر است. اکثر دانش آموزانی که در جستجوی تحصیلات عالی هستند، در منطقه شمال غربی تحصیل می کنند.

منطقه اقتصادی ولگا

منطقه ولگا تقریبا 8٪ از GRP کشور را در سال 2008 به خود اختصاص داده است. امید به زندگی مردان و زنان در این منطقه بالاتر از میانگین امید به زندگی روسیه است. با این حال، تولید ناخالص داخلی در سرتاسر منطقه و سطوح دستمزد به میزان پایین تر از میانگین کشور است.

مناطق اقتصادی روسیه

استان “پزاز” بهترین گندم را در روسیه تولید می کند و همچنین جو، گندم، سبزی، سیب زمینی، خردل، گوشت و محصولات علوفه ای تولید می کند. مواد معدنی مانند فسفر و منابع طبیعی نیز در منطقه ولگا وجود دارد.

منطقه اقتصادی اورال

منطقه اقتصادی اورال، یک منطقه با محبوبیت بالا و یک منطقه صنعتی قوی است. این منطقه به مراکز اداری مانند سرزمین پرم، باشکورتستان، استان کورگان، استان Sverdlovsk تقسیم شده است. آب و هوای قاره ای معتدل دارد و بیشتر مناطق تحت پوشش جنگل های تاگا است که دارایی های رسوبی را در سراسر منطقه است. این منطقه غنی از مواد معدنی و سنگ های معدنی مانند بوکسیت، منگنز، طلا، اکسید نیکل و نمک پتاسیم است. اقتصاد منطقه اورال در سال 2008، 10 درصد از GRP کشور را به خود اختصاص داده است. منطقه  اورال در صنایع فلزی و ماشین آلات سرمایه گذاری کرده است.

 منطقه اقتصادی ولگا – ویاتکا

یکی دیگر ازمناطق اقتصادی روسیه، منطقه ولگا-ویاتکا است که در سال 2008 تنها 3 درصد از GRP روسیه را تشکیل داده است. این منطقه از استان نیژنی نووگورود، استان کیروف، جمهوری موروویا، جمهوری چوواش و جمهوری مری ال تشکیل شده است.

مناطق اقتصادی روسیه

فعالیت های اقتصادی در ناحیه ولگا – ویتکا شامل کشت چاودار، جو، گندم، محصولات خوراکی و پرورش گاوهای شیری است. این منطقه همچنین در مهندسی، فلزکاری و صنایع شیمیایی مشغول به فعالیت است. زیرساخت حمل و نقل به خوبی توسعه یافته است و در نتیجه، باعث توسعه تجارت میان شهرهای منطقه می شود.

منطقه اقتصادی غرب سیبری

منطقه غرب سیبری یکی از بزرگترین مناطق اقتصادی در روسیه است. مساحت منطقه 4227200 کیلومتر مربع با جمعیت 12.1 میلیون نفر را شامل می شود. این منطقه شامل سرزمینهای آلتایی، کمرووو، امسک، تامسك، نووسیبیرسك و منطقه تیمن است. اقتصاد منطقه سیبری غرب بر روی ماشین سازی، فلزکاری، فلزات آهنی و صنعت زغال سنگ متمرکز است.

منطقه اقتصادی کالینینگراد

منطقه اقتصادی کالینگراد شامل استان کالینینگراد است که مساحت 15،100 کیلومتر مربع را پوشش می دهد. جمعیت آن 941 873 نفر است که 77 درصد آنها شهروندان شهری هستند، در حالی که بقیه در بخش روستایی کالینینگراد زندگی می کنند. اقتصاد منطقه کالینینگراد بر اساس چندین راننده از جمله گردشگری، مونتاژ خودرو، ماهیگیری و صنایع فرآوری مواد غذایی است.

دانستن این اطلاعات و نکات آن برای افرادی که قصد سرمایه گذاری روسیه را دارند، می تواند تاثیر گذار باشد.

ممکن است علاقه مند شوید:

مناطق اقتصادی روسیه

توجه!

برای اطلاعات بیشتر و تماس با مشاورین می توانید فرم مشاوره رایگان ما را تکمیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *