بانکداری اقتصاد ترکیه
اقتصاد ترکیه
آگوست 1, 2019
اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج
اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج
آگوست 3, 2019

معرفی مساجد در روسیه

زیبا ترین مساجد در روسیه

هنگامی که از اسلام در روسیه حرف گفته می شود در ذهنمان کلیساهای پر زرق و برق و بناهای تاریخی تداعی می شود، اما لازم به ذکر است که بیش از ۲۰٪ مردم کشورروسیه مسلمان هستند و بیش از ۸۰۰۰ هزار مسجد در این کشور وجود دارد. این مساجد در روسیه جزو با شکوه ترین، زیبا ترین و پراهمیت ترین مساجد اروپا است.

مسجد جامع مسکو

مسجد جامع مسکو  مساجد در روسیه

یکی از باشکوه ترین و معروف ترین مساجد در روسیه، مسجد جامع مسکو است که مسجد اصلی این شهر هم به شمار می رود. این مسجد در خیابان المپیسکی و در مرکز شهر مسکو قرار گرفته است. ساختمان اولیه مسجد در سال ۱۹۰۴ تکمیل شده است، با این حال از آن زمان بارها مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته است.

ساختمان جدید و امروزی مسجد در سال ۲۰۱۵ و بعد از یک دوره مرمت ۱۰ ساله افتتاح شد. این مسجد بلندترین مسجد در اروپا به شمار می رود و گنجایش پذیرش ۱۰۰۰۰ نفر را دارد. مسجد جامع مسکو، شش طبقه و باشکوه دارای سالن های متعدد، شبستان ها، کتابخانه، موزه و یک فضای نمایشگاهی است.

مسجد احمد قدیروف 

کازان، مسجد بلغار  مساجد در روسیه

در شهر گروزنی در چچنستان نیز یکی دیگر از باشکوه ترین مساجد روسیه قراردارد. این مسجد به نام احمد قدیروف که اهل چچنسان بود نامگذاری شد، این مسجد بنایی کلاسیک دارد که داخل با سنگ مرمر و بیرون با کاشی مزین کاری شده است. این مسجد یکی دیگر از بزرگترین مساجد این کشور است، گنبد این مسجد ۳۲ متر می باشد و جمعیتی بالغ به ۱۰۰۰۰نفر در خود جا می دهد.

کازان، مسجد بلغار

جمعه، مسجد دربند  مساجد در روسیه

 مسجد بلغار تنها مسجد سر تا پا سفید است در حقیقت زیبا ترین مسجد کشور روسیه است. این مسجد در شهر کازان در سال ۲۰۱۲ بازگشایی شد.زیرا به دلیل شبهاتی که به تاج محل دارد به مسجد تاج محل کازان معروف است این مسجد بسیار زیبا دارای ۸۸ ستون سفید است و در ضمن این مسجد یکی از میراث تاریخی یونسکو است.

یکی دیگر از ویژگی های این مسجد وجود بزرگترین قرآن در این مسجد است که ۸۰ گیلو گرم وزن دارد و برای جابجایی آن ۱۶ نفر لازم است. این مسجد به مناسبت آمدن ۱۱۰۰ سالگی اسلام در محله کارزان بلغار افتتاح شده است.

جمعه، مسجد دربند

مسجد احمد قدیروف  مساجد در روسیه

دربند شهری بندری در جنوبی ترین بخش کشور روسیه است و یکی از زیباترین مساجد روسیه هم در این شهر قرار گرفته است. مسجد جامع دربند در واقع قدیمی ترین مسجد روسیه و در دربند، دومین شهر جمهوری داغستان واقع شده است. گفته می شود که این مسجد قدیمی و تاریخی در سال ۷۳۴ بعد از میلاد ساخته شده است و امروزه در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

اوفا، مسجد لاله تولپان

مساجد در روسیه

مسجد لاله تولپان در سال ۱۹۸۹ در شهر اوفا ساخته شده و به معنای غنچه لاله است. اگر به تصویر این مسجد نگاه کنید به خوبی متوجه علت نامگذاری مسجد می شوید. مسجد لاله تولپان با معماری بی نظیر و منحصر به فردش شبیه به یک گل لاله طراحی شده است و با دو مناره ۵۳ متری اش جزء یکی از بزرگ ترین مساجد روسیه به شمار می رود.

این مسجد ظرفیت ۱۰۰۰ نفر را دارد و در فاصله سال های ۱۹۹۰ و ۱۹۹۸ ساخته شده و معماری مدرنش اثر هنرمند مشهور Wakil Davlyatshin است.

کازان، مسجد قل شریف

کازان، مسجد قل شریف  مساجد در روسیه

یکی دیگر از زیبا ترین و باشکوه ترین مساجد زیبا در شهر کازان روسیه قرار دارد مسجد قل اشرف در زمان ساختش یکی از مساجد بزرگ روسیه شناخته شد. این مسجد با شکوه در قرن ۱۶ در شهر کازان کرمیلس ساخته شد. به دلیل احترام به قل اشرف که خود فردی مذهبی و محترم بود به نام قل اشرف نامگذاری شد.

امروزه این مسجد جز میراث تاریخی جهانی یونسکو نیز ثبت است، این مسجد یکی جاذبه های گردشگری این شهر است. این مسجد حدود ۶۰۰۰ هزار نمازگذار در خود جای داده و به دلیل مناره های بلند و زیبا شکل معروف و محبوب است.

نیژنکامسک، مسجد مرکزی

نیژنکامسک، مسجد مرکزی مساجد در روسیه

این ساختمان در سال ۱۹۹۶ به مناسبت جشن ۳۰ سالگی این شهر بازگشایی شد. این ساختمان مجموعه آن تنها یک مسجد نیست بلکه یک مرکز فرهنگی می باشد. این مسجد دارای کتابخانه، مدرسه، مرکز فرهنگی و همچنین یک هتل نیز می باشد.

سنت پترزبورگ، مسجد سنت پترزبورگ

سنت پترزبورگ، مسجد سنت پترزبورگ مساجد در روسیه

یکی از نقاط فتوژنیتکی که در سنت پترزبورگ که با آن مواجع می شوید این مسجد شگفت انگیز است که تا حدودی شبیه مقبره تامرلان در سمرقند ازبکستان می باشد. این مجموعه ساختمان در سال ۱۹۱۳ در جزیره پتروگرادسکی ساخته شده و در زمان خود یکی از مهم ترین مساجد روسیه و بزرگترین مسجد اروپا به شمار می رفت. این مسجد که ۴۵ متر طول دارد می تواند در حدود ۵ هزار عبادت کننده را در خود جای دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *