دانشگاه قاضی آنکارا
دانشگاه قاضی آنکارا در ترکیه (Gazi University)
می 18, 2019
فرم درخواست ویزای روسیه
فرم درخواست ویزای روسیه
می 21, 2019

معرفی شهر استانبول

شهر استانبول

اگر برای سفر به ترکیه یا گرفتن اقامت ترکیه شهر استانبول ترکیه را انتخاب کرده اید با گروه بین المللی الیت در این مقاله همراه باشید تا اطلاعات مفید و جالبی در مورد این شهر را در اختیار شما قرار دهیم.

شهر استانبول ترکیه
معرفی شهر استانبول

تاریخچه شهر استانبول ترکیه

شهر استانبول توسط بیزانس ها و یونانی ها تاسیس شد. بعد از این که در سال 324 بعد از میلاد در این شهر جنگ هایی رخ داد و امپراطور روم در این جنگ پیروز شد، این شهر را به تسلط خود دراورد و حکومت این شهر را به دست گرفت و فرمانروایی خود را در این شهر آغاز کرد.

شهر استانبول
شهر استانبول ترکیه

 نام این شهر در ابتدا کنستانتینویول بود، پس از این که سلطان محمد دوم، هفتمین شاه عثمانی این شهر را فتح کرد، نام شهر به استانبول یعنی جایگاه وفور اسلام تغییر یافت.

شهر استانبول ترکیه
نام این شهر در ابتدا کنستانتینویول بود

استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره بزرگ  گسترده شده است. به گونه ای که بخشی از این شهر در قاره آسیا و بخش دیگرش در قاره اروپا قرار دارد. استانبول در مجاورت تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد که تنگه بسفر دو قاره اروپا و آسیا را از یکدیگر جدا می کند.

شهر استانبول در سال 2010 به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا انتخاب شد و این شهر از جهت تعداد گردشگران سومین شهر توریستی جهان است. باجود این که شهر آنکارا پایتخت کشور ترکیه است اما استانبول همچنان در اقتصاد، تجارت و گردشگری اهمیت خود را دارد.

شهر استانبول
شهر استانبول در سال 2010 به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا انتخاب شد.

اگر تصمیم خود را برای سفر به شهر استانبول ترکیه گرفته اید پس بهتر است اطلاعاتی هم در مورد آب و هوا، مکان های دیدنی، هتل های و هزینه های این کشور بدانیم.

آب و هوای شهر استانبول ترکیه

شهر استانبول با توجه به موقعیت جغرافیایی دارای آب و هوای متنوعی است اما اگر بخواهیم به طور کلی یک تعریف نسبی از آب و هوای ترکیه در این شهر داشته باشیم.

شهر استانبول
این شهر آب و هوای مدیترانه ای، گرمسیری و آب و هوای اقیانوسی دارد.

این شهر آب و هوای مدیترانه ای، گرمسیری و آب و هوای اقیانوسی دارد. که میانگین درجه هوا در گرم ترین ماه سال 24درجه سانتی گراد است و میانگین درجه هوا در سردترین ماه سال 6 درجه سانتی گراد است.

شهر استانبول
شهر استانبول

چه فصلی به این شهر سفر کنیم؟

استانبول از جمله شهرهایی است که شما هر زمانی می توانید به آن سفر کنید و از سفر خود به این شهر لذت ببرید. اما پیشنهاد ما این است اگر نمی دانید کدام فصل به این شهر سفر کیند، حتما در فصل بهار و پاییز این شهر را انتخاب کنید.

شهر استانبول
استانبول از جمله شهرهایی است که شما هر زمانی می توانید به آن سفر کنید و از سفر خود به این شهر لذت ببرید.

آب و هوای شهر استانبول در بهار

شاید بتوان گفت بهار بهترین فصل سفر به ای شهر است. دمای هوا بسیار معتدل و خنک است. بارش باران نسبت به زمستان کم شده است و درجه هوای به اندازه گرمای تابستان نیست. یکی دیگر از خوبی های سفر در این فصل، برگزاری حراج های بهاری  و کنسرت های و تفریحات مفرح این فصل است.

شهر استانبول
شاید بتوان گفت بهار بهترین فصل سفر به ای شهر است.

آب و هوای شهر استانبول در تابستان

باتوجه به تعطیلی مدارس و تعطیلات تابستانه، استانبول در این فصل میزبان حجم زیادی از گردشگران خارجی است. دمای هوا در گرم ترین حالت خود نسبت به بقیه فصل ها قرار دارد و با توجه به شلوغی دراین فصل هتل ها و قیمت ها نسبت به بقیه فصل ها گران تر است.

شهر استانبول
تفریحات آبی و تورهای کشتی های تفریحی در فصل تابستان برگزار می شود.

اما از این نکته نباید غافل شویم که تفریحات آبی و تورهای کشتی های تفریحی در این فصل برگزار می شود. پس اگر شما از آن دسته گردشگرانی هستید که به ورزش های آبی و شب های مهتابی بر روی کشتی علاقه دارید فصل تابستان را برای سفر انتخاب کنید.

آب و هوای شهر استانبول در پاییز

در نیمه اول فصل پاییز از گرمای هوا کاسته شده و دمای هوا خنک و مطبوع است. با شروع مدارس در این فصل از تعداد گردشگران کاسته می شود و شهر نسبت به تابستان خلوت تر و قیمت ها و هزینه ها پایین تر است.

شهر استانبول
در نیمه اول فصل پاییز از گرمای هوا کاسته شده و دمای هوا خنک و مطبوع است.

اگر قصد سفر به شهر استانبول ترکیه را در فصل پاییز دارید بهتر است در نیمه اول آن به این شهر سفر کنید زیرا در نیمه دوم پاییز بارندگی افزایش می یابد و با توجه به کوتاه شدن روزها ساعت کمتری در طول روز را می توانید به گشت و گذار بگذرانید.

آب و هوای شهر استانبول در زمستان

با شروع فصل زمستان بارش برف و باران افزایش می باید و فصل مناسبی برای گشت و گذار و تفریح در این شهر نیست. اما در فصل تابستان حراج های زمستانه فوق العاده ای در این شهر برپا می شود. پس اگر فقط قصد خرید دارید در این فصل به استانبول سفر کنید.

شهر استانبول
آب و هوای استانبول در زمستان

مناطق گردشگری شهر استانبول ترکیه

تنگه بسفر

یکی از زیباترین و مشهور ترین مکان های دیدنی استانبول، تنگه بسفر است. این تنگه در شمال ترکیه قرار دارد. همانطور که در بالاتر گفتیم این تنگه بین دو قاره آسیا و اروپا قرار دارد که باعث شده است این منطقه از نظر زیبایی بی نظیر باشد که توصیه ما این است اگر به استانبول سفر کنید حتما از این تنگه هم دیدن کنید.

شهر استانبول
یکی از زیباترین و مشهور ترین مکان های دیدنی استانبول، تنگه بسفر است.

مسجد سلیمانیه

این مسجد به دستور سلطان سلیمان معروف به محتشم اول پادشاه عثمانی ساخته شد. طرح این مسجد از معمار مشهور عثمانی خواجه معمار سینان آغا است. سبک معماری آن تلفیقی از سبک معماری بیزانسی و اسلامی است. مسجد سلیمانیه چهر گل دسته دارد و ارتفاع آن 53متر و قطر گنبد 5/27 متر است.

شهر استانبول
این مسجد به دستور سلطان سلیمان معروف به محتشم اول پادشاه عثمانی ساخته شد.

آرامگاه سلطان سلیمان و همسرش خرم سلطان است که در قبرستان این مسجد قرار دارد از جذابیت های این مسجد برای گردشگران است.

برج گالاتا

این برج به عنوان یک سمبل برای استانبول است. مکانی مرتفع که اگر در بالای آن قرار بگیرید تمام شهر را می توانبد ببینید. این برج یکی از مکان های پر مخاطب گردشگران برای غروب است. چشم انداز غروب خورشید و تنگه بسفر منظره ای بسیار زیبا و آرامش بخش است.

شهر استانبول
این برج به عنوان یک سمبل برای استانبول است.

همچنین می توانید از رستوران این برج که بهترین غذاهای ترکی در آن سرو می شود استفاده کنید.

دلفیناریوم

اگر شما هم عاشق دلفین و هوش و ذکاوت و حرکات سرگرم کننده اش هستید حتما همراه با خانواده خود از این پارک تفریحی دیدن کنید.

البته قابل ذکر است که این مجموعه فقط شامل دلفین ها نمی شود بلکه  نهنگ سفید، فک خزپوش شمالی و گراز دریایی نیز در این مجموعه زیبا هستند. با تهیه بلیط ورودی می توانید از 4 نمایشی که در این مجموعه برگزار می شود دیدن کنید.

شهر استانبول
دلفیناریوم

شما می توانید با هر یک از موجودات دلفیناریوم عکس بگیرید و حتی می توانید با پرداخت مبلغی در استخر دلفیناریوم در کنار موجودات این مجموعه شنا کنید.

پارک تفریحی اسفانبول ( با نام قدیم ویالند)

بزرگترین پارک تفریحی و شهربازی استانبول است. فضای این پارک یک میلیون متر مربع است. و شامل سرزمین بازی، پارک آبی، مرکز خرید و پارک موضوعی و هتل است.

شهر استانبول
پارک تفریحی اسفانبول ( با نام قدیم ویالند)

به راحتی و با خیال راحت می توانید یک روز کامل را درا این پارک تفریحی بگذرانید و لحظات خوشی را برای خود و خانواده رقم بزنید.

هتل های شهر استانبول

هتل  5 ستاره الیت ورلد 

این هتل یکی از بهترین و لوکس ترین هتل های 5 ستاره استانبول است. اتاق های این هتل همراه با حمام های خصوصی، وان آب گرم و وای فای رایگان است. این هتل از 6 رستوارن و کافه و یک مرکزی ورزشی با امکانات کامل تشکیل شده است.

شهر استانبول
هتل  5 ستاره الیت ورلد 

در رستوران های این هتل غذای های بین المللی و انواع غذاهای ترکی همراه با نوشیدنی های کمیاب سرو می شود.

هتل 5 ستاره گرند جواهر

این هتل نیز یکی دیگر از هتل های 5 ستاره و معروف استانبول است. که دارای امکانات رفاهی و تفریحی زیادی است. استخر بزرگ سرپوشیده و مرکز ورزشی از جمله این امکانات است. پارکینگ این هتل رایگان است. دکراسیون داخلی آن بسیار زیباست و اتاق های آن امکانات رفاهی کاملی دارند.

شهر استانبول
هتل 5 ستاره گرند جواهر

هتل 5 ستاره مرکور استانبول بومونتی

یکی از زیباترین هتل های استانبول، هتل مرکور است. که این هتل نیز جزو هتل های 5 ستاره استانبول حساب می شود. اگر اتاقی با نمای رو به دریا می خواهید می توانید هتل مرکور را انتخاب کنید. برخی از اتاق های هتل نمای رو به دریا دارند. فاصله این هتل تا اسکله کاباتاش 10 دقیقه است.

شهر استانبول
هتل 5 ستاره مرکور استانبول بومونتی

هتل 5 ستاره بیز جواهر

هتل بیزجواهر در مرکز استانبول قرار دارد و شما به راحتی می توانید به تمام نقاط شهر دسترسی داشته باشید.در رستوران های این هتل غذاهای مدیترانه ای و غذاهای طبیعی سرو می شود. این هتل نیز استخر سرپوشیده، مرکز ورزشی و سالن ماساژ، سونا و حمام ترکی دارد.

شهر استانبول
هتل 5 ستاره بیز جواهر

هتل 5 ستاره رادیسون بلو شهر استانبول

شاید استخر یکی از اصلی ترین امکانات هتل های لوکس استانبول است. هتل رادیسون بلو نیز یک استخر روباز و یک استخر سرپوشیده، یک مرکز بدنسازی و سونا و حمام دارد.

شهر استانبول
هتل 5 ستاره رادیسون بلو استانبول

منوی رستوران این هتل مجموعه ای غذاهای مدیترانه ای و محلی ترکی است که شما می توانید با توجه به ذائقه خود غذای مورد علاقه تان را انتخاب کنید

خوراکی های پر طرفدار شهر استانبول

اگر در خیابان های استانبول مشغول گشت زدن باشید غیر ممکن است از خوراکی های متنوعی که در این شهر سرو می شود چشم پوشی کنید. در ادامه چند غذا و خوراکی پرطرفدار ترکی را معرفی می کنیم.

اسکندر کباب

اسکندر کباب از معر.ف ترین و لذیذ ترین غذای ترکیه است. این غذا از ورقه های گوشت همراه با چربی گوشت گاو است که با گیاهان معطر و ادویه جات معطر شده  و به سیخ زده و کباب می شو و نهایت در بشقاب سرو می شود.

شهر استانبول
اسکندر کباب

لهمجون

نوعی پیتزای ترکی است که با پیتزایی که در ذهن ما است فرق دارد. این پیتزا از گوشت قیمه شده، پیاز همراه با فلفل قرمز تهیه می شود. لمهجون در کنار جعفری و آب لیموی تازه عطر و طعم دیگری دارد. لمهجون را همراه با دوغ میل نمایید.

شهر استانبول
لهمجون

بورک

یک نام آشنا و یک میان وعده پرطرفدار و لذیذ ترکی است. این خوراکی در بین اهالی ترکیه بسیار برای صبحانه استفاده می شود. بورک از پنیر و سبزیجات که میان لایه های نازک خمیر کمی حرارت می بیند تهیه می شود.

شهر استانبول
بورک

 سیب‌زمینی شکم پر 

کمپیر یا همان سیب زمینی شکم پر خودمان نیز یکی دیگر از خوراکی های ترکیه است. اورتاکوی یک مکان معروف برای خوردن سیب زمینی شکم پر است. این خوراکی خوش رنگ و خوش مزه از کمپیر، پنیر، سوسیس، غلات، سس مایونز، نخود و لوبیا و چند خوراکی رنگی دیگر تشکیل می شود.

شهر استانبول
سیب‌ زمینی شکم پر 

چند نکته مهم قبل از سفر به شهر استانبول ترکیه که باید بدانیم

  • زبان رسمی این شهر ترکی استانبول است.
  • واحد پول آن لیر ترکیه است.
  • قیمت های آن مشابه قیمت های تهران است در برخی موارد گران تر و در برخی موارد ارزان تر است.
  • سوغات این شهر قهوه، ترشی، ادویه، شیرینی پسته ای، لوازم آشپزخانه دست ساز، قهوه جوش، باقلوا است.
شهر استانبول
شهر استانبول
  • اختلاف ساعت استانبول نسبت به ساعت رسمی کشور ما یعنی تهران یک ساعت و نیم عقب تر است.
  • کد کشور ترکیه 90+ است و پیش شماره استانبول 212 است.
  • شماره های اضطراری : پلیس 155، آمبولانس 112، آتش نشانی 110 و امنیت ساحل 158 است.
  • فرودگاه‌های بین‌المللی: فرودگاه بین المللی استانبول، فرودگاه بین‌المللی آتاتورک و فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن است.
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *