باغ تابستانی سنت پترزبورگ
باغ زیبای تابستانی سنت پترزبورگ
آوریل 18, 2018
تحصیل پزشکی در روسیه
تحصیل پزشکی در روسیه
می 2, 2018

مراحل و مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های روسیه

تحصیل در روسیه

مراحل و مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های روسیه بسته به رشته و دانشگاه انتخابی شما متفاوت می باشد.

اخذ پذیرش در هر دانشگاهی نیاز به طی کردن مراحل خاص خودش دارد، خصوصا این که دانشگاه مورد نظر شما از اعتبار خوبی برخوردار باشد و علاوه بر این در یک کشور دیگر نیز قرار داشته باشد. نوع قوانین، تفاوت فرهنگ، تفاوت زبان و نوع دروس می تواند از جمله چالش های پیش روی فردی باشد که قصد تحصیل در یک کشور دیگر را دارد. تحصیل در روسیه نیز به همین منوال بوده و نیاز به طی کردن مراحل خاص خودش دارد. ما در ادامه مراحل و مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در کشور روسیه و دانشگاه های روسیه را مورد بررسی قرار داده و به صورت دقیق و جزء به جزء این مدارک را معرفی می کنیم.

1. ترجمه مدارک از اولین مراحل اخذ پذیرش

 1. مدرک دیپلم و ریز نمراتش باید به ترتیب: به تایید و مهر توسط مدرسه، آموزش و پرورش شهرستان، آموزش و پرورش استان برسد. (حتما برای این پروسه یک قطعه عکس ۳ * ۴ همراهتان باشد.)
 2. مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمراتش باید به ترتیب: به تایید و مهر توسط مدرسه، آموزش و پرورش شهرستان و آموزش و پرورش استان برسد. (حتما برای این پروسه یک قطعه عکس ۳ * ۴ همراهتان باشد.)
 3. تاییدیه تحصیلی: به اداره پست یا دفتر پیشخوان محل خود مراجعه کنید و در خواست تاییدیه تحصیلی کنید برای ترجمه مدارک تحصیلی خود نیاز به تاییدیه تحصیلی می باشد.
 4. به دارالترجمه مراجعه کنید.
 5. ترجمه صفحه اول پاسپورت
 6. ترجمه صفحه اول شناسنامه
 7. ترجمه دیپلم و ریزنمرات دیپلم
 8. ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمراتش: اگر مدرک پیش دانشگاهی ندارید، نگران نباشید. ابتدا در کورس پادفک تحصیل می کنید، مدرک پادفک شما در روسیه معادل پیش دانشگاهی در ایران است، و هم چنین می توانید مدرک پادفکتان را در آموزش و پروش ایران معادل سازی کنید و مدرک پیش دانشگاهی ایران را هم دریافت کنید.
 9. اسکن عکس ۳*۴ پشت زمینه سفید: (رنگی و سیاه سفید)
 10. تمامی مدارک ابتدا باید به تایید وزارت علوم و وزارت دادگستری و بعد به تایید سفارت روسیه برسند.
 11. فرم مشاوره رایگان را در سایت الیت تکمیل نمایید.
 12. با گروه بین المللی الیت تماس بگیرید و مدارک را برای ما ارسال کنید و وکلای کار آزموده ما با کمترین هزینه و سریع ترین زمان ممکن برای شما پذیرش می گیرند.

مدت زمان اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه از ۳۰ تا ۷۰ روز کاری به طول می انجامد. بعد از طی کردن مراحل اخذ پذیرش روسیه و صدور دعوتنامه، دعوتنامه برای شما ارسال می شود.

نکته

 • معمولا دارالترجمه ها مخصوصا در تهران یک هزینه اضافی می گیرند و این سه مهر تایید وزارت علوم، وزارت دادگستری و سفارت روسیه را برای شما انجام می دهند. ابتدا با دارالترجمه تماس بگیرید و اگر این سه کار را برای شما انجام می دهند، مدارکتان را برای ترجمه بدهید.
 • حتما به دارالترجمه بگویید که مدارک دیپلم و ریز نمراتش و مدارک پیش دانشگاهی و ریز نمراتش نباید در یک پک قرار بگیرند. مدارک دیپلم و ریزنمراتش در یک پک – مدارک پیش دانشگاهی و ریز نمراتش در یک پک دیگر قرار بگیرند.
مراحل اخذ پذیرش
مراحل اخذ پذیرش در روسیه

2. مرحله صدور ویزای دانشجویی

به سایت سفارت روسیه می روید و فرم ویزای الکترونیکی را تکمیل کرده و پرینت می گیرید. (هنگام مراجعه برای دریافت ویزا حتما یک تلفن همراه با اینترنت همراهتان باشد که در صورت ایراد در اطلاعات تکمیلی همان جا ایراد را تصحیح کرده و دوباره پرینت بگیرید.)

 • گذرنامه
 • پر کردن فرم ویزا
 • ۳ قطعه عکس  ۳ * ۴
 • اصل “دعوت نامه تحصیلی”
 • اصل نتیجه منفی تست  ایدز و هپاتیت B (در سفارت به شما یک فیش می دهند، به آزمایشگاه نزدیک محل سفارت مراجع می کنید برای انجام آزمایش، هنگام دریافت ویزا، جواب آزمایشات را به سفارت ارائه دهید و ویزا را دریافت کنید.)
 • برای اطمینان اصل مدارک و ترجمه مدارک تحصیلی همراهتان باشد.
 • • مبلغ حدودا ۳۰۰٫۰۰۰ تومان (بر اساس نرخ روز روبل روسیه) در صورت درخواست ویزای عادی که ۷ الی ۲۰ روز به طول می انجامد و یا ویزای فوری که یک روزه صادر می شود و مبلغ آن حدوداً ۴۵۵٫۰۰۰ تومان است.

3. مرحله ورود به روسیه

در مرحله آخر از مراحل اخذ پذیرش در دانشگاه های روسیه، به منظور ورود به این کشور و پذیرفته شدن در دانشگاه، مدارک زیر الزامی اند:

 • گذرنامه (با حداقل ۲ سال اعتبار)
 • ویزای دانشجویی
 • کارت مهاجرت (توسط مامور کنترل گذرنامه صادر می گردد)
 • اصل مدارک تحصیلی به علاوه ترجمه هایشان که قبلا به تایید وزارت علوم و دادگستری و سفارت روسیه رسیده است.
 • ۱۲ قطعه عکس سیاه و سفید (۳ × ۴ سانتی متر)

مدارک مورد نیاز برای متقاضیان اخذ پذیرش در دوره فوق لیسانس یا دکتری:

 • اصل مدرک دوره لیسانس (شامل ریز نمرات درسی، درس ها و واحد های ارائه شده در کل دوره، تعداد ساعات اختصاص داده شده به هر یک از آن واحدها) که باید به تایید وزارت علوم و دادگستری و هم چنین سفارت، سر کنسولگری روسیه در کشور محل تحصیل دانشجو برسند.
 • دو کپی از گواهی تکمیل دوره لیسانس (شامل ریز نمرات) که به تایید سفارت، سر کنسولگری روسیه رسیده و به زبان روسی ترجمه شده باشند. این ترجمه نیز باید به مهر و امضای دفتر اسناد رسمی سفارت، سر کنسولگری روسیه در کشور محل تحصیل دانشجو برسد و ضمیمه کپی ها شود. همه صفحات کپی باید دارای شماره و تمبر و مهر رسمی باشند.

بنابراین، هر سند قانونی باید حداقل ۲ تمبر داشته باشد:

 1. تمبر قانونی از وزارت امور خارجه کشوری که مدارک تحصیلی دانشجو را صادر کرده است.
 2. تمبر قانونی سفارت، سرکنسولگری روسیه در کشوری که مدارک تحصیلی دانشجو را صادر کرده است.
دانشگاه مسکو

حتما بخوانید!

اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتری در خصوص تحصیل در کشور روسیه هستید حتما مباحث زیر را نیز دنبال کنید.

تماس بگیرید!

برای راهنمایی بیشتر در خصوص چگونگی پذیرش در دانشگاه های روسیه حتما با مشاورین ما تماس بگیرید و فرم مشاوره را تکمیل نمایید.

5/5 - (2 امتیاز)

14 Comments

 1. ساشا گفت:

  با سلام خسته نباشید من دوسال ای است که به فکر تحصیل در روسیه هستم الان دانشجویی ای تی هستم ترم سه و این که خدمت سربازی نرفتم و گذرنامه ندارم ممنون میشم منو راهنمایی کنید که چکار باید انجام دهم برای تحصیل در روسیه مرسی

 2. سحر فربود گفت:

  سلام

  عذرخواهی میکنم

  ممکنه به جای ترجمه مدارک در دارالترجمه های ایران، مدارک در روسیه ترجمه بشه؟

  لطفا مراحل ترجمه رو هم بگین

  و اینکه مدارک ترجمه شده در روسیه مشکلی از جهت ثبت نام در دانشگاه های روسیه ایجاد نمیکنه؟

  هزینه ترجمه به ازای هر مدرک چقدر هستش؟

  ممنون میشم راهنمایی کنین

 3. حسین رضایی زاده گفت:

  با سلام خدمت شما

  3 سوال داشتم خدمتتون

  برای اینکه مهر کنسولی روسیه ضمیمه مدارک آموزشی بشه ، باید مدارک را به سازمان VFS تحویل بدهیم یا سفارت روسیه ؟

  بعد اینکه واسه گرفتن ویزای تحصیلی، باید اصل نامه دعوتنامه باشه یا پرینتش هم کفایت میکنه؟
  آخه دانشگاه نامه را ایمیل کرده

  سوال بعدی اینکه پاسپورت هم باید به تایید ارگان های مربوطه برسه یا ترجمه آن کفایت میکنه؟

  ممنون میشم راهنمایی کنین

  • mohammadpur گفت:

   سلام 1- باید به سفارت روسیه تحویل دهید 2- کپی دعوتنامه کفایت میکنه ،مهم اون کد بالای دعوتنامه هست که در سیستمشون ثبته و از طریق اون میتونن ویزا صادر کنن برای شما 3- نیازی به تایید پاسپورت در هیچ ارگانی نیست

 4. دانیال گفت:

  سلام عذر میخام بعد از ترجمه مدارک به روسی در صورتی که دارالترجه خودش تایید سفارت روسیه را برامون انجام نده، ماباید برای تایید سفارت چیکار کنیم؟ وقت بگیریم از سفارت و دستی مدارک را ببیریم براشون؟ بنده تهران نیستم و در مشهد فقط یه دارالترجمه روسی هست که تایید سفارت را نمیگیره.

  • M Admin گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیر. کارشناسان الیت به سوال شما اینگونه پاسخ داده اند:
   درگذشته با مراجعه حضوری متقاضی به کنسولگری روس، فرایند تایید و مهر کنسول روس انجام و مبلغ آن ۴۵ دلار بود. پس از جایگزینی سازمان vfs و واگذاری تمامی امور کنسولی به vfs، مراجعه حضوری متقاضی به سفارت روسیه منتفی و فقط از طریق تحویل مدارک به vfs قابل انجام و هزینه آن ۷۵ دلار می باشد. با توجه به اینکه در مشهد تشریف دارید می توانید مدارک و هزینه آن را تحویل دفتر مشهد شرکت الیت (آییژ سیستم) بدهید تا جهت نماینده تهران ارسال و در عرض یک هفته مهر کنسولی انجام و مجدد پست شود. نمونه مهر کنسولی به شرح ذیل می باشد.
   نمونه مهر کنسولی

   برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، پیشنهاد می شود با شماره های تماس ذکر شده در بخش فوتر سایت، تماس حاصل بفرمایید تا کارشناسان ما به تمامی سوالات شما پاسخ دهند. با تشکر

 5. Behr گفت:

  سلام.
  من از دانشگاهی در روسیه برای دوره زبان(پادفک) پذیرش گرفتم و گفتن دعوتنامه برای ویزا رو فلان تاریخ خواهند فرستاد.
  پرسشم اینه که معمولا چطور دعوتنامه ویزا میفرستن؟ پست میکنن؟ یا با ایمیل؟
  بعد اینکه سفارت روسیه در تهران در سایتش نوشته “کپی دعوتنامه پذیرفتنی نیست” به چه معناست؟

  • M Admin گفت:

   با سلام خدمت شما دوست گرامی.
   کارشناسان ما به سوال شما اینگونه پاسخ داده اند:
   در رابطه با سوال اول باید خدمت شما عرض شود که دعوتنامه به صورت ایمیل برای شما ظرف مدت 45 روز کاری ارسال خواهد شد.
   اما در خصوص سوال دوم، باید در نظر داشته باشید که پس از صدور دعوتنامه، ویزا از طریق vfs صادر خواهد شد که از طریق موسسه الیت قابل انجام بوده و به صورت حضوری در سفارت انجام نمی گردد. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص می تونین با شماره همراهی که در بخش فوتر ذکر شده است، تماس حاصل کنید.

 6. محمد گفت:

  با سلام ایا من می توانم با خرید یک ملک به ارز 200 میلیون تومن در سنت پترزبورگ اقدام و اقامت بگیرم لطفا راهنمایی بفرمائید

  • M Admin_elittte گفت:

   با سلام. بله دوست عزیز این امر امکان پذیره که با خرید ملک و سرمایه گذاری بتونید اقامت روسیه رو دریافت کنید. اما برای راهنمایی بیشتر، پیشنهاد میشه با از طریق صفحه “تماس با ما” راه ارتباطی خودتون رو برای ما ارسال کنید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و در این خصوص راهنماییتون کنند.

 7. ن گفت:

  سلام خسته نباشيد بنده مدرك ديپلم تجربي دارم و بنا به دلايلي موفق به كسب مدرك پيش دانشگاهي نشدم
  ميخواستم در رشته ها مهندسي روسيه ترجيحا كامپيوتر تحصيل كنم ميخواستم ببينم واقعا مشكلي نيست نداشتن پيش دانشگاهي و ايا شدنيه؟
  خيلي عذر ميخوام ولي به شدت نياز به كمك دارم

  • M Admin_elittte گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز. البته این کار شدنیه اما پیشنهاد می کنیم برای راهنمایی بیشتر در این زمینه، از طریق صفحه “تماس با ما” یا “مشاوره رایگان” راه ارتباطی خودتون رو برای ما بذارید تا مشاورین ما در امور تحصیل در روسیه، با شما تماس گرفته و به همه سوالاتتون پاسخ بدن.

 8. بهناز گفت:

  سلام
  من نیاز ب راهنمایی دارم برای استفاده از بورسیه
  و همچنین سوال اینکه آیا با داشتن مدرک پیش دانشگاهی با نمره بالا امکان حذف دوره پادفک هست ؟

  • M Admin_elittte گفت:

   با سلام. دوست عزیز اگر فرم تماس با ما رو پر کنید، همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت و به همه سوالات شما پاسخ خواهند داد. در خصوص حذف دوره پادفک، پیشنهاد ما به شما عدم انجام این کار هست. با این حال شما می تونید از سیستم تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های روسیه استفاده کنید که نیاز به دوره پادفک نداره.
   تماس با مشاوران الیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *