سرد ترین کشور جهان
آیا روسیه سرد ترین کشور جهان می باشد؟
آوریل 16, 2018
باغ تابستانی سنت پترزبورگ
باغ زیبای تابستانی سنت پترزبورگ
آوریل 18, 2018

مدرک زبان لازم برای تحصیل در دانشگاه های کشور روسیه چیست؟

مدرک زبان برای تحصیل در روسیه

آیا برای تحصیل در روسیه نیاز به مدرک زبان دارید؟ این سوالی است که ممکن است برای بسیاری از کسانی که قصد تحصیل در دانشگاه های کشور روسیه را دارند، پیش آمده باشد. بنابراین در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا در این خصوص اطلاعات بسیار مهم و مفیدی را به شما ارائه کنیم تا به طور دقیق بتوانید به این سوال پاسخ دهید که آیا به مدرک زبانی خاص برای تحصیل در این کشور نیاز دارید یا خیر؟

مدرک زبان برای تحصیل در روسیه

لطفا این نوشته را به صورت کامل بخوانید تا جواب تمامی سوالات خود را بگیرید و همچنین از برخی از سودجویی هایی که در باره تحصیل در روسیه صورت می گیرد آگاه شوید. ببینید دوستان عزیز تحصیلات در روسیه عموما به دو زبان انگلیسی و روسی ارائه می شود. اگر بخواهید به هر کدام از این زبان ها تحصیل کنید، نیاز دارید تا برخی از مقدمات را فراهم کنید.

تحصیل به زبان روسی و مدرک زبان برای تحصیل در دانشگاه های روسیه

دوستان عزیز شما برای این که بتوانید به زبان روسی تحصیل کنید باید ابتدا دوره پادفک یا همان دوره پیش دانشگاهی در کشور روسیه را به مدت یک سال بگذرانید. پادفک مخفف پادگاتو ویتل نی فاکولتت (подготовительный факультет) می باشد.

پادفک به هیچ وجه در داخل ایران ارائه نمی شود و کلاس هایی تحت عنوان پادفک فشرده دروغ محض است و مدرک صادره از ایران در دانشگاه های روسیه معتبر نمی باشد، شما حتما باید دوره پادفک را در داخل خاک روسیه و در یکی از دانشگاه های معتبر بگذرانید.

دروسی که در پادفک ارائه می شود، بستگی به رشته ای دارد که شما خواستار تحصیل در آن هستید، برای مثال دوره پادفک برای تحصیل در رشته پزشکی یا دندانپزشکی و یا داروسازی شامل دروس آموزش زبان روسی عمومی، زبان روسی تخصصی، فیزیک، ریاضی، شیمی و زیست شناسی می باشد. همچنین کسانی که خواستار تحصیل در رشته های علوم انسانی یا ریاضی می باشند، مسلما دروس علوم انسانی و ریاضی برای آن ها ارائه می شود.

مدرک زبان برای تحصیل در روسیه

چرا پادفک می خوانیم؟

 1. مهم ترین عامل این می باشد که شما توانایی قبولی در امتحان ورودی به دانشگاه را بعد از یک سال کسب می کنید و می توانید با دیگران در کنکور دانشگاه رقابت کنید.
 2. اگر پادفک نخوانید چطور می توانید به زبان روسی تحصیل کنید؟ طبیعی است که در این صورت نمی توانید در آزمون ورودی قبول شوید. چیزی از درس ها و کلاس درس متوجه نخواهید شد و در درس ها عقب می مانید. پس باید بخوبی درس خوانده و پادفک بگیرید.
 3. کسانی که در پادفک تحصیل می کنند نسبت به کسانی که به زبان انگلیسی تحصیل می کنند (که نیاز به پادفک ندارد) موفق ترند و به جرات می توان گفت حداقل ۴ سال در آینده جلوتر.

حتی اگر شما قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارید، اگر قبلا در پادفک تحصیل کرده باشید، حداقل هزار پله از همکلاسی های خود که پادفک ندارند،جلوتر هستید. ببینید از صد در صد مراجعه کنندگان به ما، صد در صد شان به دلیل این که نمی خواهند یک سال از عمرشان را در پادفک بمانند و همچنین هزینه کنند، خواستار تحصیل به زبان انگلیسی هستند.

خب بعد از توضیحات مشاوران ما تعداد زیادی از آن ها نظرشان تغییر می کند و خواستار تحصیل در پادفک می شوند.

تعداد کمی از آن ها بر خواسته خود پا فشاری می کنند و نتیجه این که در آخر پشیمان می شوند از این که چرا پادفک نخواندند. چون هم عقب تر مانده اند و هم هزینه بیشتری به دلیل ندانستن زبان در روسیه کرده اند.

از صد در صد کسانی که می گویند: ما خودمان در کنار درس های دانشگاه روسی را فرا خواهیم گرفت، صد در صد شان به  طرز افتضاحی بعد از اتمام تحصیلشان روسی نمیدانند و این طور خودشان را از خیلی چیز ها محروم کرده اند و همچنین شانس یادگیری یک زبانی که بیش از ۳۵۰ میلیون نفر در سرتاسر جهان به این زبان تکلم می کنند را از دست می دهند.

آن ها می توانستند با فراگیری زبان روسی، موفقیت شغلی خود را تضمین کنند. آیا فکر می کنید که آن ها اراده شما را نداشتند و این فقط شما هستید که می توانید؟

 1. اگر پادفک نداشته باشید و زبان ندانید، شانس این که در آینده بتوانید بعد از اتمام تحصیلات، در روسیه بمانید و کار کنید و اقامت بگیرید نزدیک به صفر است.
 2. بیشتر دانشگاه ها تحصیل به زبان انگلیسی در کورس دندانپزشکی را ارائه نمی دهند، اما دانشگاه هایی که کورس به زبان انگلیسی ارائه می دهند معمولا هزینه ای بالای ۱۰ هزار دلار را دارا می باشند، در صورتی که هزینه تحصیل در کورس روسی در بسیاری از دانشگاه ها حدود ۵ هزار دلار است، خب لازمه تحصیل در کورس روسی چیست؟ داشتن پادفک است.
 3. تنها دانشجویانی می توانند از دولت روسیه، بورسیه تحصیلی دریافت کنند که پادفک داشته باشند و خواهان تحصیل به زبان روسی باشند زیرا که بورسیه تحصیلی به دانشجویان کورس انگلیسی تعلق نمی گیرد.
 4. معدل شما برای تحصیل در روسیه چندان تعیین کننده نیست، با این حال اگر معدل پیش دانشگاهی ایران شما کم باشد، شما با تحصیل در پادفک و کسب نمرات خود، می توانید پادفک خود را در آموزش پرورش ایران معادل سازی کنید و معدل پیش دانشگاهی خود را ارتقا دهید.

فرض کنید در رشته پزشکی به زبان انگلیسی تحصیل می کنید، شما نیاز دارید که بعد از سال سوم به بیمارستان رفته و با بیماران صحبت کنید و گزارش تهیه کنید، باید به شما بگوییم به طرز وحشتناکی نمی توانید با بیماران ارتباط برقرار کنید و در نتیجه خود را از درک و دانستن خیلی چیز ها در رشته خود محروم می کنید.

توصیه ما به شما این است که حتی اگر می خواهید به زبان انگلیسی تحصیل کنید، ابتدا پادفک بخوانید و زبان روسی را به صورت علمی فرا بگیرید و نه به صورت دست و پاشکسته و خیابانی.

مدرک زبان برای تحصیل در روسیه

تحصیل به زبان انگلیسی و مدرک زبان برای تحصیل در دانشگاه های روسیه

شما برای تحصیل به زبان انگلیسی نیاز به گذراندن پادفک ندارید و فقط باید آزمونی به زبان انگلیسی بدهید و سطح زبان شما ارزیابی شود، مصاحبه به زبان انگلیسی هم دارید. پس از قبولی در آزمون شما می توانید در دانشگاه هایی که دروس رشته مورد نظر شما را به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهند تحصیل کرده و به این ترتیب نیاز به مدرک زبان روسی برای تحصیل نخواهید داشت.

اما فراموش نکنید که هزینه تحصیل در این دانشگاه ها به نسبت بالاتر بوده و همچنین پس از قبولی در رشته خود، شانس پذیرش در محیط کار برای شما کمتر خواهد شد. با این حال ما هیچگاه این نوع تحصیل را رد نخواهیم کرد و به افرادی که تصور می کنند بدون نیاز به دانستن زبان روسی می توانند در دانشگاه های معتبر این کشور تحصیل کنند، راهنمایی های لازم را ارائه خواهیم داد.

سوالات متداول و مهم درباره مدرک زبان برای تحصیل در روسیه

من فقط دیپلم دارم و پیش دانشگاهی ندارم آیا می توانم در روسیه تحصیل کنم؟

بله در واقع مدرک پادفک شما معادل پیش دانشگاهی ایران می باشد و شما می توانید مدرک پادفک خود را در ایران معادل سازی کنید و مدرک پیش دانشگاهی خود را دریافت کنید.

من زبان روسی نمیدونم کمی نگرانم حالا باید چکار کنم؟ به نظر شما می شود بدون دانستن حتی یک کلمه زبان روسی به روسیه آمد برای تحصیل؟

بله می شود، خب شما بخاطر همین پادفک می خوانید، برای این که بتوانید توانایی خواندن و نوشتن به زبان روسی را کسب کنید. استادان شما به بهترین روش ها متوسل می شوند تا شما بتوانید روسی یاد بگیرید، مگر این که شخصی معلولیت شنوایی داشته باشد و نتواند زبان بیاموزد. شگفتی اینجا است که آن ها با زبان روسی به شما زبان روسی را یاد می دهند.

زبان روسی سخته؟ نگرانم که نتوانم در یک سال خودمو اماده کنم:

نه زبان روسی سخت تر از آلمانی یا سوئدی یا ایتالیایی نیست. همان طور که میلیون ها نفر توانستد زبان روسی را بیاموزند و در روسیه تحصیل کنند، شما هم می توانید. زبان روسی دارای یک موسیقی جالب در بطن خود است که اگر به آن توجه کنید شیفته اش می شوید.

آیا می شود دوره پادفک را نگذراند؟ ما که پیش دانشگاهی ایران را خواندیم؟ آیا نیازی به پادفک است؟ خودمان در ایران زبان روسی می خوانیم، کلاس می رویم و امتحان ورودی دانشگاه را قبول می شویم؟

خیر بدون پادفک، طبق سیستم آموزش عالی روسیه شما امکان تحصیل در بسیاری از دانشگاه ها را نخواهید داشت. اول این که به هیچ وجه با یادگیری زبان روسی در ایران نمی توانید در امتحان ورودی قبول شوید. لطفا فانتزی کردن را کنار بگذارید.

آیا برای تحصیل به زبان انگلیسی نیاز به مدرک زبان آیلتس یا تافل دارید؟

خیر، شما نیاز به مدرک زبان ندارید و فقط باید در امتحان ورودی که به زبان انگلیسی هست، شرکت کنید. البته تعداد معدودی از دانشگاه ها هستند که نیاز به آیلتس ۶ دارند اما نگران نباشید و با مشاوران الیت تماس بگیرید.

آیا ما چیزی تحت عنوان پادفک به زبان انگلیسی داریم؟

خیر، خیر و خیر. ما چیزی تحت عنوان پادفک به زبان انگلیسی در کشور روسیه نداریم و این صرفا سودجویی برخی از موسسات اعزام دانشجو می باشد که تحت عنوان خرید پادفک انگلیسی برای شما و ورود مستقیم و بدون امتحان به کورس اصلی از متقاضیان نا آگاه پول های کلان دریافت می کنند.

اگر از تحصیل به زبان انگلیسی راضی نبودیم، آیا می شود ادامه تحصیل خود را در کورس روسی بگذرانیم؟

در این مورد دانشگاه های مختلف، قوانین مختلفی دارند. در برخی از دانشگاه ها امکان پذیر است، در برخی دیگر یک سال از پایه پایین تر تحصیل می کنید. در برخی دیگر اصلا امکان پزیر نیست.

حرف آخر

خواهشا اگر موسسه با شخصی به شما پیشنهاد خرید پادفک و حضور مستقیم در کورس را داد قبول نکنید و مطمئن باشید این کار کاملا غیر ممکن می باشد و موسسه مذکور کلاهبردار است حتی اگر مجوز از وزارت علوم داشته باشد.

مدرک زبان برای تحصیل در روسیه

لطفا در این مورد با مشاوران موسسه اعزام دانشجو الیت تماس بگیرید تا به صورت رایگان این شبهات را برای شما رفع کرده و بهترین راهنمایی لازم را به شما ارائه دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

13 Comments

 1. گفت:

  سلام ببخشید برای شرکت در دوره پادفک روسیه آیا نیاز به زبان انگلیسی هم داریم ؟منظورم این هست که به چه زبانی زبان روسی را یاد می‌دهند ؟

 2. роза گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  برای اپلای کردن توی دانشگاه های روسیه مدرک زبان A2 قبول میکنن
  یا باید در سطح بالاتری مثلB2 وC
  داشته باشیم؟!

 3. سارا گفت:

  سلام. تنها چیزی که در مورد دوره ی پادفک من رو می ترسونه دو آزمونِ آخر هست. آزمون آخرِ دوره + آزمون ورودی دانشگاه. تو کنکور ایران چند بار شکست خوردم. میخوام بدونم آزمون ورودی دانشگاه های روسیه چقدر سخت هستن؟ ممنون

 4. zahra گفت:

  سلام.خیلی ممنون از اطلاعات خوبتون.من یک سوالی داشتم آیا شما اطلاع دارید که دانشکاه HSE نیز اگر رشته ای را به زبان انگلیسی داشته باشد نیاز به تافل دارد یا خیر
  باتشکر از شما

  • M Admin گفت:

   با سلام. دانشگاه HSE رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی رو هم ارائه می ده که می تونید لیست این رشته ها رو از وب سایت رسمی خود دانشگاه بدست بیارید. کشورهایی که زبان اصلیشون انگلیسی هست، نیاز به ارائه مدرک ندارن اما برای باقی کشورها، مدارک IELTS با نمره 6.5 تا 7 مورد قبول هست.

 5. کیمیا گفت:

  سلام برای بورسیه روسیه آیا با گذراندن دوره پادفک بهمون تعلق میگیره برای پزشکی؟

  • M Admin گفت:

   با سلام. در نظر داشته باشید که دوره پادفک فقط یک دوره آمادگی برای تحصیل به زبان روسی هست و هیچ تضمینی برای بورسیه دانشگاهی محسوب نمی شه. اما بدون گذراندن این دوره در حین تحصیل در روسیه ممکنه مشکلاتی برای شما بوجود بیاد.

 6. سلام
  قیمت دوره پادفک چقدر هستش ایا برای اون هم بورسیه شامل میشه؟!
  من میخاستم بدونم شانس بورسیه گرفتن از روسیه مقدر هستش من کلاس دوازدهم هستم میخاستم ببینم شرایط لازم برای بورسیه گرفتن چیه؟! چه کنم از الان برای بورسیه گرفتن ؟!

 7. Ela گفت:

  سلام سوالی داشتم شنیده ام تحصیل پزشکی به زبان روسی در اکثر نقاط جهان مدرکش پورد تایید نیست صحت داره ایا؟ یعنی اگر پزشکی را ه بان روسی تحصیل کنی در‌پایان مدرکت برای سایر کشور های اروپایی و کانادا مورد تایید نیست ؟

  • M Admin گفت:

   با سلام. پاسخ کارشناسان الیت به سوال شما:

   سلام. خیر. چنین چیزی صحت ندارد، مدارک تحصیلی روسیه دارای اعتبار بالایی در سطح جهانی است در ضمن در مدرک تحصیلی که اخذ می کنید نوع زبان تحصیلی شما در مدرکتان درج نخواهد شد. نکته بعد اینکه برعکس این موضوع صحت دارد و شما در هر کشوری که تحصیل می کنید باید به زبان همان کشور تحصیل کنید. مثلا در آلمان، روسیه، فرانسه اگر به زبان های آلمانی، روسی و فرانسوی تحصیل کنید مدرکتان از اعتبار بالاتری برخوردار می باشد.

 8. Nshm گفت:

  سلام خسته نباشيد
  ميخواستم سوال كنم اين قانون معادل سازي مدرك پادفك به پيش دانشگاهي ايران هنوز هم وجود داره؟ و ايا شدنيه؟
  ممنون از توجهتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *