روزهای کاری هفته در روسیه
هفته های کاری در روسیه به 4 روز خواهد رسید!
آگوست 18, 2019
دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای MEPhI
دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای MEPHI (موسسه فیزیک مهندسی مسکو)
آگوست 19, 2019

راهنمای دریافت مجوز کار در روسیه

مجوز کار در روسیه

این مقاله راهنمایی برای دریافت مجوز کار در روسیه برای گردشگران و مهاجران خارجی است که به دنبال کار در روسیه هستند. استخدامی در روسیه به عنوان یک گردشگر یا مهاجر خارجی یک روند پیچیده و طولانی دارد که شامل بسیاری از مستندات و تهیه مقدمات می شود. دولت روسیه در حال حاضر سهمیه تعداد مهاجران خارجی مجاز به کار در روسیه را در اختیار دارد و این لیست ها سالانه تعیین می شود.

اخذ مجوز کار در روسیه به معنای پیروی از رویه ای است که هم شما و هم کارفرمای خود درگیر آن می شوید. اخذ این مجوز بسیار مهم است زیرا مقامات روسی قدرت اعمال جریمه های سنگین را برای کارفرمایان به دلیل عدم رعایت قوانین دارند و این امر ممکن است بر مجوز اقامت شما برای ماندن در روسیه تأثیر بگذارد. همانطور که گفته شد این مقاله راهنمایی برای اجازه کار در روسیه برای گردشگران و مهاجران خارجی است که شامل موارد زیر می شود:

 • چه کسی می تواند ویزای کار و اجازه کار در روسیه را دریافت کند؟
 • معافیت ویزا کار در روسیه
 • استخدام در روسیه به عنوان یک کارمند
 • انواع مجوزهای کار در روسیه
 • درخواست مجوز کار و ویزا در روسیه
 • هزینه ویزای کار در روسیه
 • در روسیه به عنوان یک شخص آزاد و یا به صورت خود اشتغالی کار کنید
 • کار خیرخواهانه و آموزش در روسیه

چه کسی می تواند مجوز کار در روسیه را دریافت کند؟

مجوز کار در روسیه
مجوز کار در روسیه

اگر یک فرد خارجی هستید و به دنبال کار در روسیه هستید، به یک مجوز کار در روسیه و ویزای کار نیز نیاز دارید. همچنین، فقط در صورت دریافت پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای روسی که مجوز اشتغال را دارد و امکان اشتغال مهاجران خارجی را برای مشاغل خاص داشته باشد، می توانید برای مجوز کار و ویزا کار در روسیه اقدام کنید.

تعداد مجوزهای اشتغال برای مهاجران خارجی بسته به وضعیت اقتصادی روسیه و سیاست های سالانه دولت با سهمیه دولت تصمیم گیری می شود. در سهمیه کلی، سهمیه خاصی برای مناطق روسیه، بخش های شغلی و ملیت های خارجی وجود دارد. سهمیه کلی سال 2017 177،043 تعیین شده است که 17٪ کمتر از سهمیه سال 2016 است.

مهاجران خارجی که برای ورود به روسیه به ویزا احتیاج دارند، همانطور که گفته شد بالطبع برای کار در روسیه به مجوز کار و ویزای کار نیز احتیاج دارند. برای اطلاعات بیشتر در مورد نیاز به ویزا برای ورود به روسیه، مقاله ما راجع به ویزاهای روسیه و اجازه اقامت را ببینید. البته معافیت های خاصی وجود دارد که در زیر شرح داده شده است.

ویزا روسیه
ویزا روسیه

شهروندان کشورهای مشترک المنافع (CIS)، که برای ورود به روسیه به ویزا احتیاج ندارند، تنها شهروندانی هستند که به یک کارفرمای روسی یا اجازه کار و ویزا و ضمانت کاری نیاز ندارند. از سال 2015، شهروندان کشورهای مستقل مشترک المنافع دیگر محدود به دریافت مجوز کار در روسیه نیستند. درعوض، آنها باید ظرف 30 روز پس از ورود به روسیه، برای ثبت کار اقدام کنند و سپس باید در مدت 60 روز پس از دریافت حق ثبت کار، شغل پیدا کنند.

شما نمی توانید با داشتن ویزایی به غیر از ویزای کار روسیه (مثلاً ویزای توریستی) وارد روسیه شوید و شروع به کار کنید. بدین صورت که ابتدا باید از روسیه خارج شوید ویزای کار دریافت نمایید و سپس وارد روسیه شوید.

معافیت از مجوز کار در روسیه

گروه های زیر از مهاجران خارجی از داشتن ویزای کار یا اجازه کار در روسیه معاف هستند:

 • اتباع خارجی مقیم روسیه که قبلاً مجوز اقامت دائم روسیه را اخذ کرده اند.
 • اتباع خارجی که به طور موقت برای یک شرکت در خارج از کشور کار می کنند می توانند درخواست ویزای تجارت کنند، که به کارمندان این امکان را می دهد تا برای مدت یک سال در روسیه برای اهداف تجاری بمانند.
 • کارمندان مأموریت های دیپلماتیک یا موسسات کنسولی کشورهای خارج از کشور روسیه به همراه هر کارمند داخلی مربوطه
 • کارمندان کشورهای خارجی که تجهیزات نصب شده، تعمیر، سرویس یا تعمیر را انجام می دهند.
 • روزنامه نگاران معتبر در روسیه
 • دانشجویانی که دارای روادید تحصیلی معتبر روسی هستند که در زمان تعطیلات یا در محل تحصیل کار می کنند.
 • کسانی که برای مشاغل تدریس در موسسات آموزشی به روسیه دعوت شده اند.

افرادی که در زمینه های بسیار ماهر مشغول به کار هستند می توانند برای مهاجرین بسیار ماهر درخواست مجوز کار ویژه روسیه را صادر کنند که به آنها امتیازات خاصی اعطا می شود.

استخدام در روسیه به عنوان کارمند

استخدام در روسیه به عنوان کارمند
استخدام در روسیه به عنوان کارمند

همانطور که گفته شد، روسیه برای شهروندان خارجی که می تواند در هر سال اشتغال داشته باشد سهمیه صادر می کند. اگر یک کارفرما بخواهد کارمندان خارجی را استخدام کند، باید با تشکیل “اعلامیه نیاز” و سپس درخواست اجازه کار از اداره امور مهاجرت روسیه (GUVM) به کارگران خارجی ابلاغ کند که نیاز به کارمندان خارجی دارند.

پروانه اشتغال صادر شده به کارفرما مشخص خواهد کرد که چه تعداد از کارمندان خارجی می توانند شاغل باشند، از چه ملیتی می توانند استخدام شوند و کدام سمت ها را می توانند پر کنند. بنابراین برای یافتن شغل در روسیه، باید یک کارفرمای دارای مجوز اشتغال مناسب پیدا کنید. اگر کارفرمایی را پیدا کنید که مجوز اشتغال مهاجران خارجی را نداشته باشد، باید برای مجوز اشتغال به GUVM مراجعه کند.

انواع مجوز کار در روسیه

پس از یافتن شغل توسط یک کارفرمای دارای مجوز، کارفرما باید پس از دریافت مجوز کار به GUVM مراجعه کند. انواع مجوزهای کار در روسیه در ادامه آمده است.

مجوز استاندارد کار در روسیه

این نوع مجوز یک مجوز عمومی کار در روسیه است و برای کسانی که از کشورهای غیر CIS مشغول به کار در روسیه هستند صادر شده است. اعتبار آن برای مدت قرارداد کار معتبر است اما اگر کار بیش از یک سال ادامه یابد باید سالانه ویزای کار روسیه خود را تمدید کنید. همچنین باید مجوز اقامت موقت را نیز تمدید کنید.

مجوز کار روسیه برای حرفه ای های بسیار ماهر

این مجوز ویژه کار در روسیه برای کسانی است که در حرفه خود ماهر هستند و با حقوق بیش از 1 میلیون روبل فعالیت دارند. از مزایای این مجوز این است که معمولاً طی 14 روز صادر می شود، به مدت سه سال معتبر است و به اقوام از جمله همسر، فرزندان و والدین حق ویزای روسی را می دهد.

ثبت کار برای شهروندان CIS

ثبت کار برای شهروندان CIS
ثبت کار برای شهروندان CIS

اگر شهروند یک کشور CIS هستید که برای ورود به روسیه نیازی به ویزا ندارید، هنگام ورود به روسیه برای اهداف کاری نیازی به مجوز کار در روسیه ندارید. شما باید ظرف 30 روز پس از ورود به روسیه از دفتر محلی GUVM در منطقه خود درخواست ثبت شغل کنید (عدم انجام این کار می تواند به جریمه حداکثر تا 151500 روبل منجر شود). سپس 60 روز فرصت پیدا کردن شغل را خواهید داشت. حق ثبت کار به مدت 12 ماه اعتبار دارد و یک بار قابل تمدید است و به این معنی است که می توانید خارج از سهمیه دولت کار کنید و کارفرمای شما نیازی به مجوز اشتغال نخواهد داشت. برای به دست آوردن حق ثبت کار، باید امتحانی را ارائه دهید که باید دانش زبان، تاریخ و قوانین روسیه را بدانید.

درخواست مجوز کار و ویزا در روسیه

کارفرمای شما با اخذ مجوز کار روسی با مراجعه به GUVM مراقبت می کند. شما باید اسناد را تهیه کنید از جمله:

 • عکس گذرنامه رنگی
 • گذرنامه یا شناسه معتبر
 • کپی گواهینامه های صلاحیت
 • گواهی پزشکی که عدم وجود بیماری را تأیید می کند
 • رسید پرداخت هزینه

پس از اخذ مجوز، یک دعوت نامه ویزای کار روسی از GUVM دریافت خواهید کرد. شما باید این کار را در سفارت روسیه یا کنسولگری در کشور خود انجام دهید.

بنابراین لازم است مدارک زیر را به همراه فرم درخواست ویزای کار روسی ارسال کنید:

 • گذرنامه
 • یک عکس گذرنامه
 • دعوت نامه از GUVM
 • نامه کارفرما با مشخصات شغلی، محل کار و تاریخ عقد قرارداد
 • گواهی پزشکی که عدم وجود بیماری را تأیید می کند.

ممکن است کارمندان برخی از کشورها نیاز به تهیه مستندات اضافی داشته باشند.

در حال حاضر برخی از کشورها متقاضیان را ملزم به حضور در سفارت یا کنسولگری روسیه برای انجام مراحل اسکن بیومتریک می کنند. برای بررسی اینکه آیا این مورد را باید انجام دهید یا خیر، باید با سفارت روسیه یا کنسولگری در کشور خود تماس بگیرید.

زمان صدور ویزای کار روسیه حدود 20 روز است، هرچند که کل زمان درخواست برای اخذ مجوز کار روسی تا دریافت ویزای کار روسی شما می تواند در هر موقعیتی از 3 الی 6 ماه به طول انجامد.

پس از دریافت ویزای کار روسی، می توانید به روسیه سفر کنید. کلیه متقاضیان خارجی به روسیه نیاز دارند ظرف مدت 7 روز ورود شما را به دفتر محلی GUVM ثبت کنند. این کار اغلب توسط کارفرمای شما انجام می شود اما برای اطمینان از انجام این کار ، معمولا بررسی می شوند. عدم ثبت نام در GUVM می تواند منجر به جریمه و در مواردی اخراج از روسیه شود.

ویزای کار روسیه معمولاً 90 روز اعتبار دارد اما می تواند تا یک سال تمدید شود و بعد از آن سالانه تمدید شود. این کار باید از طریق شعبه محلی GUVM در منطقه شما انجام شود. اگر بیش از 90 روز در روسیه اقامت داشته باشید ، باید از طریق GUVM (به غیر از افراد حرفه ای بسیار معتبر که به طور خودکار 3 سال اقامت دریافت می کنند، درخواست اجازه اقامت موقت کنید). برای اطلاعات بیشتر به مقاله ما درباره ویزاهای روسیه و اجازه اقامت مراجعه کنید.

هزینه مجوز کار در روسیه

هزینه مجوز کار در روسیه
هزینه مجوز کار در روسیه

هزینه ویزای کار در روسیه از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. اینکه ویزا تک ورودی یا پند ورودی باشد نیز بر هزینه آن تاثیر می گذارد. هزینه ویزای کار روسیه برای شهروندان انگلیس از 165 پوند شروع می شود.

همچنین برای مجوز کار روسی مبلغی نیز وجود دارد که پس از ورود به روبل روسی قابل پرداخت است اما این کار اغلب توسط کارفرما صورت می گیرد و این هزینه حدوداً  1000 روبل است.

در روسیه به عنوان یک شخص آزاد و یا خود اشتغال کار کنید

اگر کارآفرینی هستید که به دنبال راه اندازی مشاغل در روسیه می باشید و ممکن است کار شما درآمدی برای این کشور ایجاد کند و باعث ایجاد شغل شود، می توانید به جای ویزای کار در روسیه این روش را در پیش بگیرید. در صورتی که مبلغ مشخصی را برای اقتصاد روسیه سرمایه گذاری می کنید، می توانید اجازه اقامت روسیه را نیز کسب کنید.

شما می توانید به عنوان خود اشتغالی در روسیه با استفاده از همان سیستم مجوز کار، مجوز کار و روادید روسی را دریافت کنید، همچنین برای مجوز خود باید به GUVM اقدام کنید که احتمالاً برای توجیهی جهت تأمین منافع خود اشتغالی در روسیه به یک نامه حمایت از فرد یا سازمانی در روسیه احتیاج دارید. هنگام درخواست ویزای کار در روسیه، باید نامه مقدماتی را تهیه کنید که در غیر این صورت از طرف کارفرما تهیه می شود.

کارهای خیرخواهانه و آموزش در روسیه

ویزاهای مختلف روسی برای اهداف کار خیرخواهانه و آموزش در دسترس است. ویزای بشردوستانه روسیه می تواند برای سفرهای خیرخواهانه یا تحویل کمک های بشردوستانه و همچنین برای بازدیدهایی که برای اهداف فرهنگی، سیاسی، علمی یا ورزشی انجام می شود مورد استفاده قرار گیرد. ویزای تجاری روسیه می تواند برای مقاصد تجاری یا رسمی بکار رود، از جمله شرکت در آموزش یا سمینار یا کار بدون پرداخت در سازمان های خصوصی.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *