دانشگاه فدرال بالتیک امانوئل کانت
دانشگاه فدرال بالتیک امانوئل کانت (Immanuel Kant Baltic Federal University)
دسامبر 27, 2018
یکاترینبورگ
شهر یکاترینبورگ
دسامبر 30, 2018

مترو در روسیه

مترو روسیه

مترو روسیه

حمل و نقل در روسیه و مخصوصا پدیده مترو در این کشور می تواند هر بیننده ای را به وجد آورد مترو در روسیه کاملا  با یک فرهنگ روسی در آمیخته است. جالب است بدانید که روسیه دارای عمیق ترین ایستگاه های مترو در جهان است و عمق برخی از این ایستگاه ها به 130 متر معادل 750 پله می رسد. به طوری که احساس می کنید هیچ وقت به آخرش نمی رسید.

مترو روسیه
مترو شهر مسکو

برای این که بهتر متوجه شوید به مثال زیر توجه کنید:

عمق ایستگاه مترو  آدمیرال تیسکایا در مرکز شهر سنت پترزبورگ 102 متر است یعنی با پله برقی 5 دقیقه طول می کشد که شما از درب ورودی مترو به ایستگاه برسید. جالب است بدانید که تمام شهر های روسیه دارای مترو های مدرن هستند.

مترو روسیه
مترو شهر سنت پترزبورگ

و سیستم مترو در سرتاسر شهر و جای جای شهر وجود دارد به طوری که هیچ جا برای شما دور نیست.

تاریخچه مترو در روسیه

اولین بار در سال 1875 میلادی مصادف با 1253 شمسی دقیقا مصادف با سلطنت ناصرالدین شاه قاجار در ایران، حکم رانان امپراطوری روسیه سنگ بنای ایجاد اولین خطوط ریلی زیر زمینی را در روسیه پایه ریزی کردند. اما اولین ایستگاه پیشرفته مترو در مسکو به نام ایستگاه سکولنیکی در سال 1935 مصادف با سال 1313 شمسی راه اندازی شد.

مترو روسیه
تکنولوژی های بسیار پیشرفته ای در ساخت مترو در روسیه به کار برده شده است.

برای پی بردن به عمق تکنولوژی به کار برده شده در ساخت ایستگاه های مترو در روسیه حتما باید یک سفر به این کشور زیبا داشته باشید تا بیشتر متوجه موضوع شوید. به هر حال تکنولوژی های بسیار پیشرفته ای در ساخت مترو در روسیه به کار برده شده است.

یک مثال: اگر سختی های حفاری در سرزمینی بنام روسیه (به دلیل وجود کوه ها و دریاچه و رودخانه های متعدد) را در نظر نگیریم، تصور کنید چه سازمان بندی و تکنولوژی عظیمی نیاز است که روزانه میلیون ها شهروند روس را بدون حتی یک ثانیه تاخیر در عمق 100 متری زمین معادل 729 پله در سر تا سر شهر جا به جا کند.

مترو روسیه
سیستم حمل و نقل در روسیه بسیار منظم و تقریبا بدون تاخیر است.

به طور کلی سیستم حمل و نقل در روسیه بسیار منظم و تقریبا بدون تاخیر است به طوری که یک شهروند روس به هیچ وجه نیاز به خودرو شخصی نخواهد داشت. شما به محض این که از درب منزل خارج شوید، آپشن های بسیاری برای حمل و نقل پیش رویتان قرار دارد.

موارد جالب توجه در مورد مترو روسیه

برای عمیق بودن مترو ها در روسیه  علت های مختلفی ذکر شده:

 • یکی از علل عمق زیاد مترو ها در روسیه بعلت وجود رودها و دریاچه های فراوان در شهر های مختلف است و ساختار خاک شکلی است که حفاری در عمق کم بسیار مشکل است. به همین دلیل لازم بود که مترو در عمیق ترین حالت ممکن ساخته شود.
 • علت دیگر حفاظت از مردم شهر در حوادث مختلف از جمله حملات اتمی و جنگی  و همچنین حوادث طبیعی است. مترو های روسیه مانند شهرهای زیر زمینی هستند و در صورت بروز حوادث مردم شهر می توانند ماه ها در زیر زمین در مترو ها به زندگی ادامه دهند. (در برخی ایستگاه ها دروازه های بزرگ وجود دارد که در زمان حملات اتمی بسته خواهد شد).
 • در همین زمینه چند بازی بسیار زیبا ساخته شده است از جمله بازی مترو 2033 و مترو لست لایت هستند و داستان بازی در فضایی است که جهان با وقوع جنگ های معدد اتمی نابود شده است و محیط زمین بسیار سمی و غیر قابل زندگی برای انسان ها شده است و مردم در زیر زمین در مترو ها ی مسکو و سنت پترزبورگ  زندگی می کنند و یک حکومت زیر زمینی شکل گرفته است.
مترو روسیه
در مورد مترو ی روسیه بازی های متعددی نیز ساخته شده است.
 • مترو سنت پترزبورگ شمالی ترین مترو دنیاست.
 • برخی از ایستگاه های مترو در کنار پله برقی دارای آسانسور می باشند که در جهان بی نظیر است.
 • ماکسیمم سرعت مترو 100 کیلومتر در ساعت است.

دوچرخه در ایستگاه های مترو

در کنار ایستگاه های مترو پایانه های دوچرخه هستند که شما از طریق موبایلتان می توانید ثبت نام کنید و دوچرخه بگیرید.

مترو روسیه
در کنار ایستگاه های مترو پایانه های دوچرخه وجود دارند.

تمام مراحل به صورت مکانیزه است و عامل انسانی در این پایانه ها دخالت ندارد و تنها با تلفن همراه خود یا کارت بانک خود با پرداخت مبلغ بسیار ناچیزی می توانید یک دوچرخه برای مدت نامحدود تا ایستگاه مترو  دلخواه داشته باشید.

مترو روسیه
با پرداخت مبلغ بسیار ناچیزی می توانید یک دوچرخه برای مدت نامحدود تا ایستگاه مترو  دلخواه داشته باشید.

فرهنگ مترو در روسیه

مهم تر از مترو فرهنگ استفاده از مترو است. این بسیار مهم است که شما در مکان های عمومی احساس امنیت کنید و کسی حق شما را نقض نکند.

 • دولت روسیه بسیار بر روی مترو و فرهنگ استفاده از مترو سرمایه گذاری می کند و موفق شده است که هم زمان با راه اندازی مترو در روسیه، فرهنگ استفاده از مترو را هم گسترش دهد و تبدیل به فرهنگ عمومی کند.
 • جوانتر ها همیشه جای خود را به سالمندان می دهند، گذشته از آن پسر ها سعی می کنند که جای خود را به دختر ها بدهند. روسیه کشوری است که خانم ها در آن بسیار مورد احترام هستند و کودکان از سنین کم یاد می گیرند که به خانم ها احترام بگذارند.
مترو روسیه
روسیه کشوری است که خانم ها در آن بسیار مورد احترام هستند.
 • کودکان، خانم های باردار، سالمندان و معلولین دارای جایگاه های مخصوص به خود هستند و به محض ورود یک خانم باردار یا سالمند به راحتی می توانند روی صندلی مخصوص به خود بنشینند. تمامی امکانات برای افراد معلول در مترو های روسیه پیشبینی شده است و یک فرد معلول بدون هیچ زحمتی می تواند از مترو استفاده کند.
مترو روسیه
معلولین دارای جایگاه های مخصوص به خود هستند.
 • دستفروشی در مترو ممنوع است و کسی حق ندارد به خاطر کسب و کار حقوق شهروندان را ضایع کند.
 • در شلوغ ترین حالت ممکن شخصی به شخص دیگر برخورد نمی کند و تماس بدنی ندارد، تماس بدنی با افراد یا زیاد نزدیک شدن به افراد در روسیه بسیار زشت و مذموم است.
 • روی پله برقی ها مردم فقط در یک سمت می ایستند و سمت دیگر را برای کسانی که عجله دارند خالی می گذارند حتی در بدترین شرایط و شلوغ ترین حالت ممکن یک سمت پله برقی خالی می باشد. (به طرز ایستادن مردم در عکس دقت کنید).
مترو روسیه
روی پله برقی ها مردم فقط در یک سمت می ایستند و سمت دیگر را برای کسانی که عجله دارند خالی می گذارند.
 • در ایستگاه هایی که درب ورودی (به دلیل زمستان و جلوگیری از ورود هوای سرد به ایستگاه) دارند نفر قبلی درب را برای نفر بعدی نگه می دارد و این طور نیست که خودش وارد شود و نفر بعدی را در نظر نگیرد.
 • روس ها بسیار کتابخوان هستند و همیشه در واگن های مترو افرادی را مشاهده می کنید که مشغول مطالعه هستند. دولت برای تسهیل در مطالعه جایگاه های مخصوص کتاب قرار داده است. امکان ندارد شما وارد واگن مترو شوید و چند نفر کتاب بدست نبینید.
مترو روسیه
همیشه در واگن های مترو افرادی را مشاهده می کنید که مشغول مطالعه هستند.
 • در سرتاسر مترو شما دارای اینترنت وای فای پرسرعت رایگان هستید.
مترو روسیه
در سرتاسر مترو شما دارای اینترنت وای فای پرسرعت رایگان هستید.
مترو روسیه
از استفاده رایگان از وای فای در مترو های روسیه لذت ببرید.

ایستگاه های مترو روسیه  یا موزه هنری و تاریخی؟

ایستگاه های مترو در روسیه مانند جهان زیر زمینی می باشند و بسیار هنری و زیبا ساخته شده است. این ایستگاه ها بسیار بزرگ و زیبا ساخته شده اند و به محض ورود به ایستگاه ابهت و زیبایی آن شما را در بر می گیرد. آثار هنری و تاریخی درون ایستگاه ها دائما مراقبت و بازسازی می شوند.

مترو روسیه
ایستگاه های مترو در روسیه مانند جهان زیر زمینی می باشند.
مترو روسیه
ایستگاه های مترو روسیه سیار هنری و زیبا ساخته شده اند.

شما می توانید تاریخ یک ملت را در مترو های روسیه مشاهده کنید.

مترو روسیه
مترو روسیه

کارت مترو و قیمت بلیط

 • قیمت بلیط در شهر مسکو 50 روبل
 • قیمت بلیط در شهر سنت پترزبورگ 45 روبل

علاوه بر این برای هر قشر کارت مترو مخصوص وجود دارد که شما نیز می توانید از آن برخوردار شوید، بنابر این اگر برای تحصیل در روسیه به این کشور آمده اید اصلا نگران هزینه های رفت و آمد خود نباشید. وسایل حمل و نقل عمومی در روسیه بسیار زیاد است و همین موضوع می تواند هزینه های زندگی شما را در روسیه، تا حد زیادی کاهش دهد.

مترو روسیه
علاوه بر این برای هر قشر کارت مترو مخصوص وجود دارد.

مثلا برای باز نشستگان یا دانشجویان کارت حمل و نقل مخصوص وجود دارد که شما با پرداخت مبلغ ناچیز 900 روبل در ماه می توانید کارت حمل و نقل بدون لیمیت برای یک ماه دریافت کنید. برای درک بهتر قیمت کارت حمل و نقل به این مثال توجه کنید: حقوق روزانه یک کارگر عادی روزانه 2000 روبل است و یک کارگر با نصف حقوق یک روزش می تواند یک کارت بدون لیمیت برای یک ماه دریافت کند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *