مهاجرت به روسیه
راه های مهاجرت به کشور روسیه و اخذ اقامت آسان در این کشور
آوریل 27, 2019
ویزای تجاری
گرفتن ویزای تجاری کشور روسیه چگونه است؟
آوریل 30, 2019

قوانین مهاجرت و اقامت قانونی و تحصیلی برای دانشجویان بین المللی به روسیه

قوانین مهاجرت

در گذشته راجع به مهاجرت به روسیه مطالبی برای خوانندگان عزیز ارائه شد. همچنین مقاله هایی راجع به موضوع هایی از قبیل تحصیل در روسیه، داروسازی در روسیه و بورسیه تحصیلی نیز در سایت منتشر شد. در متن زیر می خواهیم به قوانین مهاجرت موجود در کشور روسیه بپردازیم.

قوانین مهاجرت-روسیه
مهاجرت به روسیه با توجه به قوانین مهاجرت می تواند گرفتن اقامت را برای شما راحت تر کند.

قوانین مهاجرت به روسیه

دانشجویان بین المللی برای اقامت قانونی و تحصیلی در کشور روسیه باید دو کار را که خیلی مهم است انجام دهند:

  • یک کارت مخصوص مهاجرت به نام کارت مهاجرت را پر کنند.
  • مشخصات خود را توسط سرویس مهاجرت ثبت نام کنند.

برخی از قوانین مهاجرت

در این بخش برخی از قوانین مهاجرت را برایتان شرح می دهیم.

کارت مهاجرت

کارت مهاجرت باید توسط تمام شهروندان خارجی تکمیل شود، هر چند که آن ها با ویزا به روسیه سفر می کنند. کارت های مهاجرت به صورت رایگان در هواپیما، قطار و… و قبل از گذرنامه در فرودگاه (یا ایستگاه راه آهن) توزیع می شوند.

کارت مهاجرت مانند یک گواهینامه قانونی برای رد شدن و به عبارتی عبور از مرز کشور روسیه است. همراه با گذرنامه ی شما، یک سند برای اثبات این که نشان دهد شما اجازه ی اقامت در کشور روسیه را دارید ضروری است. اگر شما این کارت را نداشته باشید می توانید با خدمات مهاجرت ثبت نام نکنید.

هنگام پر کردن کارت مهاجرت، سعی کنید اشتباهاتی کوچک مانند خط خطی کردن فرم و یا اطلاعات غلط و اشتباهی را مرتکب نشوید چون در نهایت شما مجبور می شوید وقت زیادی را برای اصلاح آن کارت های مهاجرت صرف کنید.

قوانین مهاجرت به روسیه
شهروندان خارجی که برای مهاجرت به روسیه (با ویزا و یا بدون ویزا) وارد کشور روسیه می شوند باید ظرف مدّت 7 روز از زمان ورود خود به روسیه، توسط خدمات مهاجرت، ثبت نام کنند.

خدمات مهاجرت

بسته اسناد مورد نیاز شما برای رعایت کردن قوانین مهاجرت به کشور روسیه شامل موارد زیر می باشد:

  • گذرنامه (یا اسناد هویت شما)
  • ویزا اگر شما نیاز به ویزا برای ورود به کشور روسیه داشته باشید.
  • یک کارت مهاجرت

پیشنهاد می شود از اسناد فوق اصل و کپی را به همراه داشته باشید. سپس دانشگاه شما یک بخش قابل جدا شدن از سند ورودی را با مهر مرجع اداره امور مهاجرت وزارت کشور روسیه ارسال خواهد کرد.

اسناد شما از ثبت نام در سرویس مهاجرت ناشی می شود. این کار به شما این حق را می دهد که برای مدت مشخصی در کشور روسیه اقامت داشته باشید. (برای بار اول، به مدت 3 ماه و بعد از آن به مدّت یک سال) پس از طی شدن این روند، اسناد باید در مجلس نمایندگان عمومی اداره مهاجرت وزارت کشور روسیه گسترش یابد.

قوانین مهاجرت

اطلاعات بیشتر برای تحصیل در روسیه

برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به چگونگی ادامه تحصیل در کشور روسیه به لینک زیر مراجعه کنید.

نکته: شهروندان خارجی که برای تحصیل در روسیه (با ویزا و یا بدون ویزا) وارد کشور روسیه می شوند باید ظرف مدّت 7 روز از زمان ورود خود به روسیه، توسط خدمات مهاجرت، ثبت نام کنند.

شما در روند اداری ای که باید برای ثبت نام در دانشگاه های روسیه طی کنید به وجود این کارت نیاز پیدا می کنید و همه ی کار هایی که باید انجام دهید این است که ظرف 3 روز از زمان ورودتان، شما باید اسناد را به دفتر بین المللی دانشگاه تان بفرستید.

آدرس اصلی دانشجو باید به عنوان محل ثبت نام تعیین شود. اگر یکی از دانشجویانی که در یک خوابگاه دانشگاهی و یا خانه ی دانشجویی در روسیه زندگی می کند، باید در قسمتی از فرم که برای آدرس محل زندگی مشخص شده است، آدرس محل خوابگاه و یا خانه ی دانشجویی خود را بنویسد. اگر یک دانشجو قصد دارد یک آپارتمان را اجاره کند، آن زمان باید آدرس محل آپارتمان را در فرم ثبت کند.

قوانین مهاجرت
یک کارت مهاجرت برای مدت زمانی که شما می خواهید در کشور روسیه اقامت داشته باشید معتبر است.
کارت مهاجرت را چگونه پر باید پر کرد؟

یک کارت مهاجرت باید به صورت ضمنی، بدون پاک کردن یا تصحیح در زبان روسی (یا در صورت لاتین اگر شما زبان مردم روسیه را نمی دانید) پر کنید.
بعد از آن شما کارت مهاجرت خود را به شخص هایی که در گیت فرودگاه و یا راه آهن کارت ها و گذرنامه های شما را کنترل می کنند بدهید. همچنین یک بخش قابل جدا شدن از فرم به شما داده می شود که به عنوان کارت مهاجرت شما ارائه (معرفی) می شود. تا زمانی که کشور روسیه را ترک نکرده اید باید آن ها را نگه دارید.

کارت مهاجرت تا چه مدتی معتبر است؟

یک کارت مهاجرت برای مدت زمانی که شما می خواهید در کشور روسیه اقامت داشته باشید معتبر است. البته اگر کشور روسیه را ترک کنید، باید کارت مهاجرت خود را به افرادی که در قسمت مرزی فرودگاه یا راه آهن هستند و کارت های شما را کنترل می کنند بسپارید، سپس زمانی که دوباره به کشور روسیه بازگشتید، یک فرم جدید برای دریافت کارت مهاجرت پر کنید.


یک سند رسمی را چگونه باید گسترش داد؟

دو هفته قبل از به پایان رسیدن تاریخ سند ورودی خود، شما باید به دفتر بین المللی دانشگاه مراجعه کنید تا بتوانید آن را گسترش دهید.
نکته:
اگر یک شهروند خارجی (بین المللی) در اطراف شهر های کشور روسیه سفر کند، به هتل ها برود و سپس به کشور باز گردد، و اگر جزئیات مربوط به اسناد آن شخص تغییر کند، آن فرد باید مجددا از طریق اداره مربوطه دنبال صادر شدن کارت جدیدی باشد.
برای ثبت نام کردن با سرویس مهاجرت و یا تمدید مدت سند ورودی، هیچ هزینه ای پرداخت نمی شود.

اگر اسناد مربوط به مهاجرت آسیب ببیند و یا آن ها را از دست بدهیم، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر کارت مهاجرت شما گم شده و یا آسیب دیده باشد، باید در عرض 3 روز به پرونده های اداره مهاجرت وزارت کشور روسیه مراجعه کنید. پس از ارسال اسناد (گذرنامه، ویزا، یک کارت شناسایی دانشجویی، بخش قابل جدا شدن از سند ورودی و غیره) شما باید یک نسخه آزمایشی دریافت کنید.
اگر بخشی از سند ورودی خود را از دست داده اید، باید به ادارات امور مهاجرت وزارت کشور روسیه مراجعه و در آن ثبت نام کنید. هنگامی که اطلاعات شما تأیید شد، به شما یک نسخه از این سند (معمولا در عرض 3 روز) به صورت رایگان ارائه خواهد شد.
دفتر بین المللی می تواند به شما کمک کند تا اسناد از دست رفته را دوباره به دست آورید. مهم ترین نکته این است که این کار را در دوره قانونی انجام دهید. (یعنی همان 3 روز پس از آسیب دیدن مدارکتان)

اگر فردی قوانین مهاجرت را نقض کند چه اتفاقی می افتد؟

عدم رعایت قوانین و مقررات مربوط به مهاجرت، جریمه های سنگینی را به همراه دارد. مثلا در شهر مسکو و سن پترزبورگ تقریبا مبلغی بین 5000 تا 7000 روبل (معادل 77 تا 107 دلار آمریکا) می باشد. همچنین در موارد خاص، اگر یک شهروند خارجی مدارک لازم را به همراه نداشته باشد، ممکن است از کشور روسیه اخراج (دیپورت) شود. اگر فردی دارای دو یا چند تخلّف اداری در 3 سال، و یک ممنوعیت سه ساله برای ورود به کشور باشد نیز مجازات سختی در پیش دارد.


آیا می توان پس از اتمام تحصیل، همچنان در روسیه اقامت داشت و شغلی را پذیرفت؟

قطعا این کار آسان نخواهد بود. اقامت قانونی برای یک فرد خارجی در کشور روسیه از طریق ویزای دانشجویی که در طول دوره تحصیلی معتبر است، تأمین می شود. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه روسیه، افراد خارجی و یا بین المللی نمی توانند در روسیه مشغول به کار شوند و یا اگر ویزا یا مجوز کار را دریافت نکرده باشند نمی توانند مشاغل خود را دریافت می کنند.
شما به یک ویزای کار یا اجازه کار برای اقامت و کار در روسیه نیاز دارید. لیست مدارک مورد نیاز اقامت قانونی در روسیه پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی در وب سایت مربوط به امور اداره امور مهاجرت وزارت کشور روسیه موجود است. همچنین شما می توانید در روسیه مشغول به کار شوید تا بتوانید در دانشگاه به تحصیلات خود ادامه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *