خیابان نوسکی پراسپکت
خیابان نوسکی پراسپکت ، زیبا ترین و مهم ترین خیابان سنت پترزبورگ
فوریه 10, 2020
جزیره واسیلی
جزیره واسیلی قلب تپنده شهر سنت پترزبورگ
فوریه 13, 2020

عروسک ماتریوشکا روسی

عروسک ماتریوشکا

عروسک های ماتریوشکا، همچنین به عنوان عروسک های Babushka، عروسک های انباشته، عروسک های تودرتو یا عروسک های روسی شناخته می شوند. ماتریوشکا مجموعه ای از عروسک های چوبی با اندازه های مختلف است که به ترتیب اندازه آن ها کوچک می شود. در واقع اسم این عروسک ها از لغت matronoshka به معنای یکی درون دیگری گرفته شده است.

عروسک های ماتریوشکا مجموعه ای از جنس چوب است که از وسط آن می توان بالا و پایین آن را جدا کرد و به عروسک کوچک بعدی رسید. همین طور چندین عروسک با اندازه های مختلف درون یک دیگر قرار گرفته اند.

اولین مجموعه عروسک های توخالی روسی در سال 1890 توسط صنعتگر Vasily Zvyozdochkin از طرحی توسط سرگئی مالوتین، که نقاش صنایع دستی مردمی در آبرامتسوو بود، ساخته شد. به طور سنتی لایه بیرونی یک زن است، با لباس سارافان یا بلوز بلند سنتی روس.

کوچکترین عروسک معمولاً کودک است که از یک تکه چوب کوچک درست شده است. بخش عمده ای از هنر در نقاشی هر عروسک است، که می تواند بسیار مفصل و با جزئیات بالا باشد. عروسک ها اغلب از یک مدل خاص یا تم خاص پیروی می کنند. تم ها ممکن است متفاوت باشد، از شخصیت های افسانه ای گرفته تا رهبران اتحاد جماهیر شوروی. در غرب، عروسک های ماتریوشکا اغلب به عروسک های babushka گفته می شوند، که babushka به معنای ‘مادربزرگ’ یا ‘پیرزن’ است.

عروسک های توخالی روسی
عروسک های توخالی روسی

اولین مجموعه عروسک های توخالی روسی در سال 1890 در کارگاه آموزش کودکان توسط واسیلی زویوزدوکین حک شده و توسط سرگئی مالوتین طراحی شده است که نقاش صنایع دستی در املاک Abramtsevo ساواوا مامونتوف، یک صنعتگر روسی و حامی هنر است.

ست عروسک توسط Malyutin نقاشی شده است. مجموعه عروسک های Malyutin از هشت عروسک تشکیل شده بود. بیرونی ترین آن یک مادر با لباس سنتی بود که یک خروس قرمز رنگ داشت. عروسکهای داخلی فرزندان، دختران و پسران او بودند و درون آن یک کودک نیز بود.

همسر ساواوا مامونتوف در سال 1900 این عروسک ها را در نمایشگاه جهانی در پاریس به نمایش گذاشت، که در آن این اسباب بازی مدال برنز کسب کرد. خیلی زود پس از آن، عروسک های ماتریوشکا در چندین مکان در روسیه ساخته می شدند و در سراسر جهان استفاده می شدند.

به طور معمول، این عروسک ها از چوب درختان لیندن ساخته می شوند. با استفاده از دستگاه های بخصوص این شکل به چوب ها داده شده و سپس روی آن ها نقاشی می شود.

عروسک های ماتریوشکا
عروسک های ماتریوشکا

عروسک های ماتریوشکا اغلب برای دنبال کردن یک موضوع خاص طراحی می شوند. به عنوان مثال، دختران دهقان با لباس سنتی، در اصل بر طبق مضامین سنتی یا شخصیت های افسانه ای، مطابق با سنت هنر و صنعت ساخته می شدند. اما از اواخر قرن بیستم، آنها طیف وسیع تری را پذیرفتند، که طرح های آن ها شامل رهبران روسیه نیز می شود.

مضامین رایج مربوط به گل و طبیعت است. همچنین اغلب کریسمس، عید پاک و دین نیز به عنوان مضامین عروسک ها استفاده می شوند. هنرمندان مدرن بسیاری از سبک های جدید عروسک های تودرتو را ایجاد می کنند، که بیشتر به عنوان گزینه جایگزین خرید برای گردشگران است. اینها شامل مجموعه حیوانات، پرتره ها و کاریکاتورهای سیاستمداران مشهور، موسیقیدانان، ورزشکاران، فضانوردان و ستاره های محبوب فیلم ها است.

عروسک های تودرتو
عروسک های تودرتو

بزرگترین مجموعه عروسک های ماتریوشکا در جهان مجموعه ای از 51 قطعه است که توسط یولیا برزنیسسایا از روسیه ساخته شده، که در سال 2003 تکمیل شده است. بلندترین عروسک در این مجموعه 53.97 سانتیمتر (21.25 اینچ) اندازه دارد. کوچکترین نیز 0.31 سانتی متر (0.12 اینچ) است. در صورتی که عروسک ها کنار هم مرتب شوند طول آن 4.41 متر (11 فوت با 2.25 اینچ) است.

اگر مایل هستید راجع به میدان مانژ مسکو نیز اطلاعاتی داشته باشید به لینک داده شده مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *