مسکو
شهر مسکو
دسامبر 19, 2018
نووسیبیرسک
شهر نووسیبیرسک
دسامبر 20, 2018

شهر کازان

کازان

کازان

یکی از مهمترین  شهر های روسیه و هشتمین شهر پرجمعیت روسیه به شمار می آید. این شهر محل تلاقی رود های ولگا و قازانکا در بخش اروپایی روسیه است. کرملین کازان از میراث جهانی یونسکو است. یونسکو در سال 2005، در مراسمی سالگرد هزار سالگی شهر کازان را به عنوان شهری چند قومیتی و محل زندگی مسالمت آمیز برای مسلمانان و مسیحیان را گرامی داشت.

کازان
یکی از مهمترین  شهر های روسیه و هشتمین شهر پرجمعیت روسیه به شمار می آید.

لقب پایتخت سوم فدراسیون روسیه برای این شهر در نظر گرفته شد و درسال 2009 به عنوان پایتخت ورزشی روسیه انتخاب شد، همچنین این شهر در سال 2013 میزبان مسابقات المپیاد تابستانی دانشجویی، 2015 میزبان مسابقات جهانی ورزش های آبی و یکی از شهر های میزبان جام جهانی فوتبال در 2018 می باشد.

این شهر یکی از شهر های قدیمی روسیه است، واقع در رود خانه ولگا، 820 کیلومتر دور از مسکو. این شهر پایتخت تاتارستان است که 115 خانه دارد. تاتارستان یک جمهوری سکولار است که دارای بیش از 1000 سازمان مذهبی ثبت شده است. اسلام، مسیحیت و ارتدوکس گسترده ترین ادیان در این شهر هستند. در این شهر مساجد، ارتدوکس، کلیساهای کاتولیک و کلیسا ها و مراکز مذهبی پیدا خواهید کرد.

کازان
در این شهر مساجد، ارتدوکس، کلیساهای کاتولیک و کلیسا ها و مراکز مذهبی پیدا خواهید کرد.

پیشینه

کازان در دوران حکومت بلغارستان ولگا به عنوان دژی در کنار مرز با تیره های فنلاندی تبار همسایه یعنی ماری ها و اودمورت ها بنا شد. قدیمی ترین باز مانده های شهر کازان در کرملین کازان به دست آمده است. این شهر مانند پناهگاهی برای تاتار هایی شد که شهرهایشان در جریان حمله چنگیز خان مغول ویران شده بود. پس از آن کازان مرکز یک امارت در قلمرو اردوی زرین شد و پس از سرنگونی اردوی زرین کازان در سال 1438 پایتخت خاناتی بزرگ به نام خانات قازان گشت. در 1487 روس ها شهر را تصرف کردند.

ملّیّت

مردم کازان را به طور عمده روس ها و تاتار ها تشکیل می دهند که تاتار ها 52% و روس ها 43% هستند. اقوام دیگری نیز مانند قوم چواش، آذربایجانی ها، اوکراینی ها و یهودیان نیز در این شهر ساکن اند.هر دو زبان روسی و تاتاری در جمهوری تاتارستان رسمی است. زبان روس تبار ها و زبان میانجیان در شهر روسی است و بیشتر تاتار ها دو زبانه هستند. حدود یک سوم از ازدواج ها در کازان ازدواج های مختلط میان روس ها و تاتار ها است.

کازان
مردم کازان را به طور عمده روس ها و تاتار ها تشکیل می دهند.

کازان شهر ورزش

یکی از مجهز ترین شهر های روسیه از نظر امکانات و تجهیزات ورزشی است. در سال 2009 یک نظرسنجی آنلاین، سرمایه کازان روسیه را در نظر گرفت. کازان میزبان رویداد های مختلف ورزشی در سطح ملی و بین المللی است که شامل دو مسابقه قهرمانی جهان در هاکی (در سال های 2005 و 2011)، در تابستان ها بازی های دانشجویی جهانی (در سال 2013)، مسابقات جهانی شمشیر بازی (در سال 2014) و… . در سال 2018 نیز پایتخت تاتارستان میزبان جام جهانی فیفا بوده است.

برج اسپاسکایا (Tower Spasskaya)

برج اسپاسکایا، یکی از بناهای تاریخی مجموعه کرملین کازان است که به عنوان ورودی اصلی این مجموعه شناخته می شود. این برج توسط معمار بزرگ پوستنیک یاکلووف (Yakovlev Postnik) بنا شده و ساعت روی آن متعلق به قرن هجدهم میلادی است. بنای این برج در سال ۱۹۳۰ میلادی تخریب شد و در حال حاضر، تنها دروازه برج ساعت آن باقی مانده است.

برج اسپاسکایا

برج سویوم بایک (Tower Suyumbike)

برج سویوم بایک، برجی بلند و باریک است و یکی از مرموز ترین اماکن دیدنی شهر کازان به شمار می رود که براساس افسانه های این منطقه، شاهزاده سویوم بایک خود را از بالای این برج به پایین انداخته تا با ایوان مخوف ازدواج نکند. قابل ذکر است که برج سویوم بایک پس از حمله ایوان مخوف به کازان احداث شده است. داستان ها و افسانه های بسیاری در باب این برج وجود دارد که دیدن آن را جذاب تر  می کند.

شهر کازان

کاخ تاریخی کرملین کازان (Kremlin Kazan)

مجموعه ی بی نظیر و منحصر به فرد کرملین کازان، بین قرن های شانزدهم تا نوزدهم میلادی به تدریج ساخته و تکمیل شده است. این بنا از زمانی که ساخته شده تا به امروز، مرکز تاریخی، فرهنگی و مذهبی شهر بوده است. این بنای تاریخی که در مرکز شهر کازان واقع شده است، به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسید.

کاخ روسیه

این کاخ زیبا در طول عمر خود شاهد تهاجم های بسیاری بوده که این دژ محکم بنایی برای دفاع از شهر استفاده می شده است.

کاخ ریاست جمهوری تاتارستان (Palace Presidential Tatarstan)

کاخ ریاست جمهوری تاتارستان یکی از سازه های قدیمی و کلاسیک کشور روسیه در مجموعه تاریخی کاخ کرملین است که روی ویرانه های کاخ خان (Palace s’Khan) در بین سال های ۱۸۴۵ تا ۱۸۴۸ در شهر کازان ساخته شده است.

کاخ کشاورزان (Palace Agricultural)

کاخ کشاورزان یکی از مکان های رویایی و دیدنی شهر کازان است که علاوه بر تماشای کاخ، می توانید در باغ جلوی آن قدم بزنید و چشم اندازهای خیره کننده از رودخانۀ شهر را مشاهده کنید. ویژگی اصلی این کاخ، یک مجسمۀ درخت بیست متری است که درون قوس اصلی کاخ، جای گرفته و سمبلی از باروری و رفاه محسوب می شود. ساختمان کاخ کشاورزان اکنون به عنوان ساختمان وزارت کشاورزی روسیه استفاده می شود.

Palace Agricultural روسیه

رستوران پیشنهادی

در سفر به روسیه یکی از مهم ترین بخش هایی که نباید ساده از آن گذشت، تست غذاهای محلی روسی است. غذاهای محلی روسی عمدتا محصول شرایط خاص آب و هوایی و زیست محیطی روسیه هستند. کوتاه بودن فصل کشت و در مقابل طولانی بودن زمستان های سخت و سوزان، باعث شده رژیم غذایی روسیه به طور سنّتی بیشتر ترکیبی از دانه های آسیاب شده، محصولات انباری (مانند سیب زمینی، چغندر، هویج و کلم)، به علاوه ماهی، مرغ و گوشت گاو باشد. رستوران پیشنهادی زیر را داریم:

رستوران Dvoryanskoye Sobraniye

رستوران Dvoryanskoye Sobraniye از جنبه های مختلف دارای اهمیّت است. اول از همه به خاطر دکوراسیون سنّتی آن باید حتما برای یک بار هم شده به آن سر بزنید. البته قیمت این رستوران بسیار بالا است و جزو گران ترین رستوران های شهر محسوب می شود، بنابراین اگر محدودیت مالی دارید، نمی توانید چندین مدل غذا و دسر را در این رستوران امتحان کنید. در منوی رستوران تعداد زیادی از غذاهای سنّتی روسی را خواهید دید.

رستوران شهر کازان

رستوران Rubai

فرقی نمی کند که همراه با دوستان یا نامزد خود به رستوران Rubai سر بزنید یا همراه خانواده و بچه ها. منوی رستوان به قدری متنوع است که همه ی سلیقه ها را راضی می کند. دکوراسیون رستوان بسیار جذّاب است و لباس پیشخدمت ها نیز متناسب با دکوراسیون طراحی شده است. کباب های لذیذ، سوپ های فوق العاده و خوراک های بی نظیری در این رستوران سرو می شود. اگر خوش شانس باشید، می توانید از تماشای رقص محلّی و شنیدن موسیقی سنّتی لذت ببرید.

رستوران Cernovar

اینجا با وجود موسیقی زنده، منوی جذّاب و غذاهای لذیذ یکی از رستوران های محبوب شهر است. انواع غذاهای کبابی ودریایی در منوی آن دیده می شود. منوی رستوران بسیار وسیع است و چند غذای گیاهی لذیذ را هم در بر می گیرد. در مجموع اگر گروهی سفر کرده اید و سلیقه های متفاوتی در غذا خوردن دارید، حتما رستوران Cernovar را انتخاب کنید.

رستوران Dom Tatarskoi Kulinarii

رستوران Dom Tatarskoi Kulinarii ظاهری لوکس و البته کمی قدیمی دارد و تعداد زیادی از غذاهای ملّی را در منوی آن خواهید دید. پشخدمت های رستوران که دستکش های سفید می پوشند، شاید همیشه رفتاری گرم و صمیمانه نداشته باشند، ولی کاملا آموزش دیده و مجرّب هستند و وظایف خود را به درستی انجام می دهند.

رستوران کازان

کیفیت غذای رستوران خوب است، ولی مدت زمان آماده سازی غذاها معمولا زیاد است و حدود یک ساعت و نیم باید منتظر بمانید. انواع غذاهای تهیه شده با اردک، غاز و دامپلینگ های شرقی را می توانید در این رستوران امتحان کنید. در طبقه ی همکف رستوران یک فروشگاه مواد غذایی وجود دارد که دسرهای آماده شده در رستوران را با قیمتی کمتر، عرضه می کند.

رستوران Priyut Kholostyaka

رستوران Priyut Kholostyaka با وجود این که منوی قابل توجهی ندارد، مورد علاقۀ اهالی شهر است و دلیل این محبوبیّت دکوراسیون جالب و نحوۀ سرو غذاها است. در منوی رستوران غذاهای بین المللی مرسوم در اکثر رستوران ها را خواهید دید. بنابراین اگر می خواهید غذای سنّتی بخورید، این رستوران را انتخاب نکنید.

فضای رستوران بسیار صمیمانه و گرم است و خبری از تشریفات رسمی نیست. در نهایت اگر از خوردن غذاهای سنّتی و تاتاری خسته شدید، می توانید به این رستوران سر بزنید و از تنوع غذاها، سوپ و دسر آن لذّت ببرید. بهترین کرم بروله ی شهر را در این رستوران نوش جان کنید.

کلیسای مقدس بشارت (Cathedral Annunciation)

کلیسای مقدس بشارت از کلیساهای ارتدوکس شهر کازان است که گفته می شود معمار آن پوستنیک یاکوولف Postnik Yakovlev، معمار کلیسای جامع (سنت باسیل) در شهر مسکو است و در سال ۱۵۶۱ میلادی ساخته شد. این کلیسا در طول قرن ها بارها تخریب شد و شاید بتوان گفت ۶ بار مورد بازسازی قرار گرفته است؛ اما در دهه ۱۹۹۰ میلادی آن را بازسازی و در سال ۲۰۰۵ برای عموم بازگشایی شد.

شهر کازان

موزه هرمیتاژ کازان (Museum Hermitage Kazan)

موزه هرمیتاژ یا آرمیتاژ شهر کازان یکی از بناهای تاریخی و باشکوه مجموعه کاخ کرملین است که بیشتر آثار آن از موزه هرمیتاژ شهر سن پترزبورگ است. بنای این موزه با مساحت تقریبی هزار متر مربع در قرن نوزدهم میلادی ساخته شد و در سال ۲۰۰۵ میلادی به عنوان موزه هرمیتاژ کازان افتتاح شد.

موزه هرمیتاژ کازان

در موزه هرمیتاژ کازان امکاناتی نظیر مناطق نمایشگاهی، سالن های سخنرانی، اتاق های اطلاعاتی و سالن های کامپیوتر نیز برای درک بهتر مفاهیم تاریخی فراهم شده است.

موزه ملی تاریخ طبیعی جمهوری تاتارستان (History Natural of Museum Tatarstan)

در موزه ملّی تاریخ طبیعی جمهوری تاتارستان می توانید داستان زندگی زمین، جغرافیا، مواد معدنی، توسعه اشکال زندگی در زمان دایناسورها تا پستانداران را بفهمید. در این موزه همچنین با مجموعه ای باستانی از جواهرات، سلاح ها و شخصیّت های ادبی، ملّی و همین طور مردم شناسی تاتارها آشنا شوید.

موزه ملّی جمهوری تاتارستان (National Museum of the Republic Tatarstan)

موزۀ ملّی جمهوری تاتارستان یکی از مهم ترین موزه های شهر کازان در یک ساختمان تاریخی با معماری بی نظیر است و به سال 1770 باز می گردد که در آن می توانید مجموعه متنوعی از انواع آثار و اشیای به جای مانده از دوران مختلف تاریخی را تماشا کنید. اگر از علاقمندان به تاریخ و هنر بومی هستید و می خواهید مجموعه ای از جواهرات قدیمی را ببینید، حتما از این موزه بازدید کنید.

موزۀ هزارمین سالگرد کازان (Museum of the 1000th anniversary)

موزۀ هزارمین سالگرد کازان، یکی از بهترین مکان های شهر برای علاقمندان به یادگیری بیشتر در مورد کازان است. در این موزه اطلاعات بسیار جالبی در مورد تاریخ و فرهنگ کازان و فرهنگ مردم تاتار یاد می گیرید. این مجموعه یارزشمند، از سه بخش تشکیل شده است: دوران باستان، قرون وسطی و فرهنگ و دستاوردهای مهم تاتارستان.

تعدادی نمایشگاه تعاملی در این موزه وجود دارد؛ از جمله نمایشگاه های آلات موسیقی، اکتشافات باستان شناسی و… متاسفانه بسیاری از آثاری که در این موزه در معرض دید بازدید کنندگان قرار دارد، تنها نمونه هایی کپی شده از نمونه ی اصلی است و آثار اصلی در سایر موزه های دولتی نگهداری می شوند.

موزۀ سبک زندگی شوروی (Museum lifestyle Soviet)

موزۀ سبک زندگی شوروی یکی از مشهور ترین موزه های کازان است. این موزه یکی از غیرمعمول ترین موزه های روسیه است. در این موزه ی دو طبقه، انواع اشیای قدیمی از دوران اتحاد جماهیر شوروی نگهداری می شود.

در میان اشیای به نمایش درآمده در این موزه می توان انواع اسباب بازی های قدیمی، وسایل و تجهیزات و دوربین های قدیمی، شیشه ها وبطری های نوشیدنی و حتی لباس هایی پیدا کرد که می توانید بپوشید و با آنها عکس بیندازید.

Museum lifestyle Soviet

تقریبا همۀ این اشیاء را می توانید لمس کنید و حتی با وسایل بازی، بازی کنید. اگر به اشیای قدیمی و نوستالژیک علاقه دارید و دلتان می خواهد در مورد سبک زندگی مردم در زمان شوروی چیزهای جالبی یاد بگیرید، حتما از این موزه دیدن کنید.

مسجد کول شریف (Mosque Sharif Kul)

مسجد کول شریف یکی از مهم ترین نماد های شهر کازان است که به نام امامی که در دفاع از شهر کازان در برابر نیروهای وحشی ایوان در قرن شانزدهم به قتل رسید، نام گذاری شده است.

داستان ظهور و مسیر اسلام را در این موزه خواهید فهمید و نسخ خطی وسایل و لباس های زنانه آن دوران را نیز می توانید مشاهده کنید. این مسجد نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است و یکی از بزرگ ترین مساجد اروپا به شمار می رود که آرشیوی از غنی ترین کتاب های باستانی دارد.

پل هزاره (Bridge Millennium)

پل هزاره بلند ترین پل در شهر کازان به طول تقریبا ۱۵۲۴ متر است، که به منظور جشن ۱۰۰۰ سالگی شهر کازان افتتاح شد. یکی از زیبایی های این پل حرف انگلیسی M است که از اول اسم این پل برداشته شده و دارای ارتفاع ۴۵ متر است. این پل را باید در شبانگاه زمانی که نور پردازی های پل روشن می شود و حرف M در آن بیشتر نمایان می شود، بازدید کرد.

خیابان بومانا (Baumana)

خیابان بومانا یکی از مهم ترین خیابان های توریستی و مخصوص عابرین پیاده است. این خیابان، رستوران های متعدّدی دارد. نقّاشان و هنرمندان خیابانی در آن مستقر هستند و آثار خود را عرضه می کنند. آب نماها و بناهای یاد بود زیادی دارد که اهالی شهر و گردشگران از آن ها استقبال می کنند و کنار آن ها عکس یادگاری می اندازند.

به غیر از این بناهای یادبود و آب نماها، این خیابان میزبان جاذبه های تاریخی متعدّدی است که در جاذبه بعدی آن را معرفی می کنیم. در این خیابان حتما به رستوران ها و کافه های متعدّد آن سر بزنید و از دسرها و غذاهای سنّتی تاتاری نوش جان کنید.

شهر پویا

تعداد زیادی زمین های ورزشی و امکانات تفریحی در کازان وجود دارد. امکانات ورزشی برای بازی هاکی یا اسکیت و اسکی روی یخ و پارک آبی با استخر شنا و سواری برای کسانی که در اوغات فراغت فعال هستند.

کازان
تعداد زیادی زمین های ورزشی و امکانات تفریحی در این شهر وجود دارد.

آب و هوا

کازان نیز دارای آب و هوایی معتدل است با زمستان هایی سرد و تابستان هایی گرم اما هم سرما و هم گرما در کازان قابل تحمل است.

امکانات شهری

کازان دارای سه فرودگاه به نام های فرودگاه بین المللی کازان، فرودگاه شماره دو کازان و کازان بوریسوگلبسکویه است. مترو در سال 2005 تاسیس شد و هم اکنون دارای یک خط و ده ایستگاه است.

کازان
کازان دارای سه فرودگاه است.

دانشگاه ها

کازان سومین شهر بزرگ روسیه بعد از مسکو و سنت پترزبورگ است که در میان دانشگاه های روسیه دارای دانشگاه معتبری است.

دانشگاه فدرال (kazan Volga region federal)

این دانشگاه در سال 1804 تاسیس شده است. یکی از قدیمی ترین دانشگاه های روسیه دانشگاه فدرال است و بیش از 200 سال پیش تاسیس شد. این دانشگاه مرکز اصلی آموزش تاتار است.

کازان
ین دانشگاه در سال 1804 تاسیس شده است.

این دانشگاه امروزه دارای:

 • بیش از 2500 سخنران و محقق
 • 43.300 دانشجو
 • 300 کارشناس، برنامه های تخصصی و کارشناسی ارشد و برنامه های تحصیلات تکمیلی

این دانشگاه برای مدارس علمی خود ریاضیات، فیزیک، زیست شناسی، شیمی و زبان شناسی را تدریس می کند. از لحاظ تحقیق اولویت را به پیشرفت های دارویی، زیست شناسی، زمین شناسی، فیزیک، شیمی، نفت و گاز،فناوری نانو، فناوری اطلاعات، روانشناسی و مطالعات فرهنگی، علوم انسانی و زمینه های بین رشته ای می دهد.

این دانشگاه یک مرکز تحقیقاتی ملی است که شامل 33 آزمایشگاه مدرن است و همچنین آزمایشگاه های جدید در زمینه های فیزیک، زیست شناسی، زیست پزشکی، زمین شناسی ،زیست شناسی و شیمی به زودی افتتاح خواهد شد.

کازان
این دانشگاه یک مرکز تحقیقاتی ملی است که شامل 33 آزمایشگاه مدرن است.

در این دانشگاه در رشته های زیر می توانید تحصیل کنید:

 • فیزیک و ریاضی
 • علوم طبیعی
 • دارو
 • آموزش، تعلیم و تربیت
 • علوم انسانی
 • علوم اجتماعی
 • اقتصاد و مدیریت
 • زمین شناسی
 • اتوماسیون و کنترل
 • حوزه خدمات
 • فرهنگ و هنر
 • فناوری اطلاعات و کامپیوتر
 • زمین شناسی و مدیریت زمین
 • حفاظت از محیط زیست
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *