روسیه
کشور روسیه
دسامبر 19, 2018
کازان
شهر کازان
دسامبر 19, 2018

شهر مسکو

مسکو

مسکو

شهر مسکو و پر جمعیت ترین شهر روسیه محسوب می شود و همچنین پایتخت روسیه است. جعمیت این شهر بیش از 13 میلیون نفر است و بزرگترین شهر در قاره اروپا می باشد. همچنین مسکو یازدهمین شهر پر جمعیت در جهان است. مسکو یکی از مهم ترین مراکز سیاسی، اقتصادی، مذهبی، تاریخی، مالی، آموزشی و ترابری فدراسیون روسیه به شمار می آید.

مسکو

مسکو پایتخت روسیه و پر جمعیت ترین شهر روسیه است.

این شهر در ناحیه در روسیه اروپایی و ناحیه مرکزی فدرالی کنار رودخانه مسکو واقع شده است. کاخ کرملین، قلعه باستانی ای است که در این شهر وجود دارد و همچنین محل زندگی رئیس جمهور روسیه و محل قرار گرفتن قوه مجریه این کشور نیز است. این شهر در دوران اتحاد جماهیر شوروی پایتخت روسیه کشور بود.

معنی نام

در روسی قدیم آن را گراد ماسکوف به معنای شهر کنار رود مسکو، می گفتند. نام مسکو به وجود آمده از نام رود مسکوا است. اولین اشاره به نام این شهر در سال 1147 دیده می شود زمانی که یوری دولگوروکی شاهزاده ناوگورود سورسکی را با این جملات فراخواند: ای برادر، نزد من آی به مسکو.

مسکو

نام مسکو برگرفته از نام رود مسکوا است.

پیشینه

در سال 1156 ، شاهزاده یوری دالگاروکی روستوف دستور ساخت یک دیوار چوبی، یعنی کرملین را داد، دیواری که شهر تازه بنیاد را محصور می ساخت و پس از آن چندین بار بازسازی شد. با حمله مغول ها مسکو با خاک یکسان شد و ساکنان آن را کشتند، پس از آن مسکو باز سازی شد و در 1327 پایتخت امیر نشین مستقل ولادیمیر سوز دال گشت.

مسکو

مسکو در طی سال ها پیاپی شمار زیادی از پناهندگان را از سر تا سر روسیه جذب کرد.

در طی سال ها، شمار زیادی از پناهندگان را از سر تا سر روسیه جذب کرد. تحت حکومت ایوان سوم این شهر پایتخت یک امپراتوری گسترده شد که در نهایت زمانی همه روسیه امروزی و سرزمین های دیگر را در برگرفت.

ملیت

دانشمندان علوم اجتماعی معتقد اند که تنها دو درصد از جمعیت مسکو بیش از 12 میلیون نفر، ساکنان بومی هستند. در طول 20 سال گذشته 3 میلیون نفر از مناطق دیگر روسیه به مسکو مهاجرت کردند و تعداد خارجی ها در روسیه (به غیر از کشور های مستقل مشترک المنافع)  براورد می شود که 300.000 نفر در روسیه به طور دائم در این جا زندگی می کنند.

مسکو

دانشمندان علوم اجتماعی معتقد اند که تنها دو درصد از جمعیت مسکو بیش از 12 میلیون نفر، ساکنان بومی هستند.

افراد با عقیده ها و ادیان مختلف در مسکو زندگی بسیار راحتی دارند و امکاناتی مانند کلیساهای ارتدوکس، مساجد، کلیسا های کاتولیک، مراکز بودایی و.. برای همه ادیان فراهم شده است.

امکانات شهری

حمل و نقل

مسکو دارای چهار فرودگاه بین المللی، نه ایستگاه راه آهن و مترو مسکو که یکی از عمیق ترین تونل های دنیا است، در شهر مسکو وجود دارد. مترو با 206 ایستگاه، پس از توکیو بیشترین مسافران را در بین سیستم های مترو دنیا دارد.

مسکو

مسکو

مسکو دارای پنج فرودگاه بزرگ می باشد که تنها یکی از آن ها بین المللی نمی باشد. خط مترو مسکو دارای 12 خط فعال، 180 ایستگاه و مسیری به طول 298 کیلو متر، یکی از قدیمی ترین خطوط متروی شهری در جهان است.

مرکز تجارت جهانی مسکو

این مکان که در بخش پرشنسی مسکو واقع شده است یکی از بخش های جدید مسکو به حساب می آید و هدف آن ایجاد یک منطقه تجاری در تمام اروپای شرقی است.

مسکو

مرکز تجارت جهانی مسکو

این پروژه از سال 2016 افتتاح شده است و یک مکان تفریحی و تجاری بزرگ را در اختیار مردم ساکن در روسیه قرار می دهد.

مرکز بین المللی کسب و کار مسکو

این منطقه یک منطقه تجاری، بازرگانی، مسکونی، تفریحی با محوریت کسب و کار در مسکو می باشد.

مسکو

مرکز بین المللی کسب و کار مسکو

مکان های دیدنی و تفریحی

روسیه دارای مکان های دیدنی و جذابیت های گردشگری بسیاری است که چندی از مهم ترین آن ها در مسکو قرار دارند.

کیلومتر صفر مسکو

در بسیاری از کشور ها کیلومتر صفر به نقطه ای از پایتخت گفته می شود که فاصله دیگر نقاط کشور از این ناحیه سنجیده می شود.

مسکو

کیلومتر صفر مسکو

پلاک برنزی دایره ای شکل که کیلومتر صفر روسیه را نشان می دهد در شهر مسکو و روبه روی کلیسای ایبریان و با فاصله کمی از میدان سرخ قرار دارد.

میدان سرخ

میدان سرخ قلب شهر مسکو و کشور روسیه است و زمان آن اهمیت تاریخی و حضور غریب آن را تضعیف نکرده است. در کنار دیوار های قرمز کرملین قرار دارد.

مسکو

میدان سرخ

کاخ های کرملین

کرملین به معنای دژها و قلعه ها می باشد و کاخ های کرملین نیز مانند میدان سرخ روسیه در قلب مسکو قرار دارند. کاخ کرملین شامل چهار کلیسای جامع و پنج کاخ می شود که دور تا دور آن ها را دیوار و برج های کرملین محاصره کرده اند.

مسکو

کاخ های کرملین

کلیسای سنت باستیل (Sant basil’s cathedral)

یکی از شناسه های شهر مسکو کلیسای سنت باستیل است که قدمت آن به 450 سال نیز می رسد.

مسکو

کلیسای سنت باستیل

این کلیسا به دستور ایوان مخوف ساخته شد. این کلیسا در مرکز شهر مسکو قرار داشت و بلند ترین بنای شهر مسکو تا 1600 میلادی به شمار می رفت.

بنای یاد بود فاتحان فضا (Monument to the conquerors of space)

این مکان تفریحی در سال 1964 تاسیس شد و در شمال شرقی مسکو قرار دارد. این بنا به افتخار برنامه های فضایی روسیه در سال 1964 ساخته شد و موشکی را نشان می دهد که در حال فرستاده شدن به فضا است. این بنای تاریخی و زیبا دارای 107 متر ارتفاع می باشد.

مسکو

فاتحان فضا

آرامگاه لنین (Lenin mousoleum)

اآرامگاه لنین در میدان سرخ شهر مسکو وجود دارد و این مکان آرامگاه اولین رهبر اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، ولادیمیر لنین است.

مسکو

آرامگاه لنین

هفت خواهران (The Seven Sisters or Stalin Skyscrapers)

یکی از مهم ترین زیبایی های شهر مسکو و یکی از جاذبه های توریستی این شهر هفت خواهران یا آسمان خراش های استالین است. همچنین دانشگاه ملی لومونسف مسکو نیز در این مکان بسیار زیبا قرار دارد.

مسکو

هفت خواهران

آب و هوا

آب و هوای مسکو معمولا با زمستان هایی طولانی و سرد و تابستان هایی کوتاه و گرم می باشد. مسکو چهار فصل سال را در خود جای داده است گرچه زمستان ها اغلب طولانی و دیگر فصل ها کوتاه تر اند.

مسکو

آب و هوا در مسکو بسیار مطلوب است.

دانشگاه ها

موسسه فیزیک و فناوری مسکو (Moscow Institute of Physics and Technology)

در سال 1951 تاسیس شده است. یک دانشگاه پیشرو در روسیه است که متخصص در زمینه فیزیک، ریاضیات و رشته های مرتبط است. برخی از ساختمان ها ادارات نیز در پایتخت روسیه و شهر ژوکوفسکی واقع شده اند (40 کیلو متری مسکو).

مسکو

ویژگی مهم این دانشگاه این است که متخصص شدن دانشجو را در زمینه های پژوهشی در سطح بالا تضمین می کنند.

ویژگی مهم این دانشگاه این است که متخصص شدن دانشجو را در زمینه های پژوهشی در سطح بالا تضمین می کند. بعضی از مهم ترین رشته های محبوب در این دانشگاه ریاضیات و فیزیک است.

مسکو

بعضی از مهم ترین رشته های محبوب در این دانشگاه ریاضیات و فیزیک است.

زمینه های اصلی مطالعه در این دانشگاه:

 • تجزیه و تحلیل و کنترل سیستم
 • فناوری اطلاعات
 • امنیت رایانه
 • ریاضیات کار بردی و علوم اطلاعاتی
 • ریاضیات کار بردی و فیزیک

این دانشگاه در سیستم رتبه بندی دانشگاه ها جزو 300 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. در سال 2017 دانشگاه فدرال روسیه در رتبه بندی دانشگاهی دانشگاه شانگ های در زمینه های موضوعی در فیزیک بین 201 تا 300 بود.

دانشگاه ملی علوم و فناوری (National university of science and technology MISIS)

این دانشگاه در سال 1918 تاسیس شد.یکی از پیشرو ترین دانشگاه ای روسیه می باشد که در زمینه های زیر متخصص است:

مسکو

MISIS

 • متالوژی
 • علوم انسانی
 • مهندسی معدن
 • مواد بیولوژیکی
 • فناوری نانو
 • فناوری اطلاعات
 • اقتصاد و مدیریت
مسکو

MISIS

دانشگاه ملی تحقیق (National Research University – Higher School of Economics)

این دانشگاه در سال 1992 تاسیس شده است.دانشکده اقتصاد عالی یک دانشگاه تحقیقاتی ملی واقع در مسکو با شعباتی در سنت پترزبورگ، نیژنی ، پرم و نووگورود است. طیف گسترده ای از برنامه های آموزشی را از برنامه های HSE و آموزش حرفه ای DBA  و  MBA کارشناسی و کارشناسی ارشد به حرفه ای ارائه می دهد و فرصت HSE ماهیت اساسی آموزش و پرورش ارائه شده برای شرکت در پروژه های دانشگاهی است و پژوهش در کنار دانشگاهیان برجسته از روسیه و سراسر جهان را امکان می سازد که حتی از سال اول تحصیلشان باعث موفقیتشان می شود.

مدرسه عالی اقتصاد اولین دانشگاه دولتی روسیه بود که موفق به استخدام سخنرانان خارجی شد. امروزه بیش از 100 سخنران از 25 کشور در این دانشگاه کار می کنند.

اولین دانشگاه علوم پزشکی سچنوا مسکو (I.M. Sechenov First Moscow State Medical University)

این دانشگاه در سال 1758 تاسیس شده است. این دانشگاه اولین دانشگاه دولتی پزشکی مسکو و دارای موقعیت های رهبری در نظام مراقبت های بهداشتی روسیه است و یک چرخه کامل برنامه های آموزشی را برای با استعداد ترین دانشجویان از سر تا سر دنیا فراهم می کند.

مسکو

یک سال بعد از به قدرت رسیدن آقا محمد خان قاجار در ایران، در امپراطوری روسیه تزاری سنگ بنای یکی از بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه های جهان نهاده شد. در حدود ۲۷۲ سال پیش، دانشگاه علوم پزشکی سچنوا ( MSMU): جهت آموزش پزشکان ماهر برای خدمت به جامعه بشری بنا گردید. این کهن ترین دانشگاه آموزش عالی کشور روسیه، رهبری جامعه علوم پزشکی را بر عهده دارد. دانشگاه سچنوا کارنامه ای درخشان، شکوه مند و گنجینه ای ارزنده از تولید علم در طی قرون را همراه خود دارد.

دانشگاه اول پزشکی مسکو در طول تاریخ با شکوه خود پزشکان، جراحان و داروسازان بسیاری را به جامعه بشری تقدیم نموده است. جراحان و پزشکان فارغ التحصیل از بیش از هفتاد کشور جهان مشغول کار و تدریس آموزش عالی در دانشگاه اول پزشکی مسکو می باشند. دانشگاه علوم پزشکی سچنوا به نام پزشک ودانشمند بزرگ علم فیزیولوژی ومغز و اعصاب ایوان میخائیلویچ سچنو نام گذاری گردیده است.

فعالیت های اصلی این دانشگاه عبارت اند از: آموزش پزشکان بسیار متخصص برای مراقبت های بهداشتی. کارشناسان دانشگاه در تحقیقات اساسی و کلینیکی در سطح جهان برای درمان بیماری های خطرناک و ارائه مراقبت های پزشکی حرفه ای شرکت می کنند.

دانشگاه دوستی مردم روسیه (Peoples’ Friendship University of Russia)

این دانشگاه در سال 1960 تاسیس شد. اختراعات سودمند، مدل ها، نمونه های صنعتی و دست آورد های انتخابی از جمله دست آورد های این دانشگاه و نتیجه فعالیت های فکری است.این دانشگاه یک موسسه آموزش عالی چند رشته ای است که دارای بیش از 30.000 دوره کارشناسی است. این دانشگاه با دانشگاه های بریتانیا، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، جمهوری چک، آلمان و چین همکاری می کند.

دانشگاه علوم پزشکی و فنی مهندسی رودن

رشته های دانشگاه علوم پزشکی و فنی مهندسی رودن یا دوستی (RUDN) شامل:

(پزشکی، دندانپزشکی، حقوق، هنر و سینما،روزنامه نگاری، مهندسی عمران، نقشه کشی، کشاورزی و اقتصاد) 

دانشگاه بزرگ دوستی ملل یا رودن در سال ۱۹۶۰ میلادی در خیابان تاریخی و بسیار زیبای میکلوخا ماکلایا تاسیس گردید. این دانشگاه با داشتن هزاران دانشجو از ۱۵۲ کشور جهان پدید آورنده یک قاره فرهنگی رنگارنگ در دل شهر بسیار زیبا، مدرن و تاریخی مسکو می باشد.

نکته بسیار جالب و قابل توجه این می باشد که بسیاری از رهبران سیاسی و علمی جامعه جهانی از فارغ التحصیلان دانشگاه دوستی ملل می باشند. در واقع این دانشگاه رسالت پرورش نخبگان سیاسی و علمی جهان را بر عهده دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *