ایرانیان در روسیه
تاریخچه حضور ایرانیان در کشور روسیه
آوریل 15, 2019
پوشش مردم روسیه
پوشش مردم کشور روسیه چگونه است؟
آوریل 23, 2019

شرایط آب و هوا در شهر مسکو

آب هوا مسکو روسیه
آب و هوای امروز مسکو

کشور روسیه بزرگ ترین کشور در جهان است. مرز های جغرافیایی کشور روسیه از منطقه ی قطبی در شمال تا مناطق نیمه گرمسیری در جنوب گسترش می یابد. می دانید که شهر مسکو علاوه بر این که پایتخت کشور روسیه به حساب می آید، شهر توریستی و جذّابی می باشد. شما قبل از سفر باید اطلاعاتی راجع به شرایط محیطی خصوصا آب و هوایی آن منطقه به دست آورید. در ادامۀ این متن به بررسی شرایط آب و هوا مسکو می پردازیم.

این کشور شباهت زیادی با رفتار آب و هوایی کشور کانادا دارد؛ مثلا، وینیپگ،و ویژگی شرایط آب و هوایی بسیارمتغیری دارد. همان طور که گفته شد، شهر مسکو که پایتخت روسیه می باشد، دارای آب و هوای مرطوب است که زمستان های نه چندان طولانی و تابستان های گرم، مرطوب دارد.

زمانی که شما در ذهن خود به شهر مسکو فکر می کنید، به طور معمول آب و هوای سرد و یخ زده ای را متصور می شوید و تصور می کنید که همه مردم با پالتوهای خز و پوست و چکمه و بوت های ساق بلند در شهر رفت و آمد می کنند. روسیه کشور پهناوری است و طبیعی است که آب و هوای مناطق مختلف آن با یکدیگر متفاوت باشد.

آب و هوا مسکو
آب و هوا مسکو مرطوب است.

مسکو در غربی ترین بخش روسیه قرار گرفته است و به همین جهت آب و هوایی نزدیک به شهرهای اروپایی دارد. بنابراین آب و هوای این شهر در اکثر ماه های سال، مرطوب و معتدل است.

نکته مهم!

اگر چندان به آب و هوای سرد علاقه ندارید، باید بدانید که بهترین زمان برای سفر به مسکو، ماه حدفاصل بین ماه های “مه تا اکتبر” می باشد که دمای هوا به طور میانگین بین 10 تا 25 درجه سانتیگراد، متغیر می باشد.

ایرانیان بسیاری فکر می کنند که کل روسیه در تمامی ماه های سال پوشیده از برف و یخ است و شش ماه از سال کاملا شب است. اصلا اینطور نیست.مگر می شود کشور به این پهناوری سرتاسر برف و سرما باشد؟

آیا می دانید که روسیه بزرگترین تولید کننده محصولات کشاورزی از حمله گندم و جو و ذرت در جهان می باشد؟

شاید شوکه شوید اگر به شما بگوییم که حتی سرزمین های سیبری در تابستان یکی از زیباترین و سرسبز ترین مناطق دنیاست و آب و هوای بسیار گرمی دارد. پس به شما توصیه میکنیم که شخصا به این کشور زیبا سفر کنید و از زیبایی های این کشور در عین مدرنی و پیشرفتگی با تاریخ و فرهنگ زیبای این کشور بخصوص شهر های مسکو و سنت پترزبورگ آشنا شوید وزیبایی را لمس کنید.

بخش عمده ی از ماه های متعلق به این شهر شرایط آب و هوایی نیمه سرد و معتدل (حدودا 4 ماه) را دارا است. امّا آنچه که بیشتر مردم درباره ی آن اطلاع ندارند این است که شهر مسکو در فصل تابستان بسیار بسیار گرم است به ویژه در ماه های اوت و ژوئن.

اطلاعات آب و هوای مسکو

گرافیک شرایط آب و هوایی مسکو در طول سال از 9 درجه ی سانتیگراد به 24 درجه ی سانتیگراد رسیده و سطح رطوبت نسبتا بالایی از 85 درصد تا 64 درصد را دارا می باشد. داغ ترین ماه های شهر مسکو شامل ماه های ژوئن، جولای و آگوست می باشد، در حالی که سرد ترین ماه های سال، ماه های دسامبر، ژانویه و فوریه است. همچنین رطوبت نسبی شهر مسکو در ماه دسامبر بالا تر از ماه های دیگر و ماه می ماهی است که کم ترین میزان درجه ی حرارت را دارد.

آمار های بارندگی در شهر مسکو، بالا ترین میزان بارش را در طی سال جاری در ماه جولای با حدود 3.5 اینچ و کم ترین میزان بارش را در ماه مارس حدود 1.4 اینچ نشان می دهد، که آن را خشک ترین ماه سال می دانند و همچنین بیش ترین بارش آن به شکل برف است.

آب-هوا-مسکو-روسیه
شهر مسکو دارای تابستان های گرم و دارای هوای بسیار مفرحی است.

حداکثر میزان بارش در ماه دسامبر، ژانویه و فوریه است و حداقل میزان بارش در ماه آوریل، می و سپتامبر می باشد. این شهر (مسکو) در طول ماه های ژوئن، جولای و اوت (آگوست)، هیچ بارش برف و باران ندارد. میزان نوری که در روز و در کشور مشاهده می شود نیز در طول ماه ها بسیار متفاوت است. در حالی که شهر مسکو
و در ماه دسامبر فقط حدود 9 ساعت در روز نور آفتاب را می بینید ، که طولانی ترین روزها در طول ماه های ژوئن، جولای و مه است، در این ماه ها ما پدیده شب های سفید را داریم و حدود 16 تا 20 ساعت در شبانه روز خورشید در آسمان است وما یک روز کامل را داریم.

شهر مسکو بهترین ماه های گرم و آفتابی (ماه های ژوئن، جولای و اوت) را در اختیار دارد که اوج زمان توریستی این منطقه، در طول فصل بهار (آوریل، می) می باشد، در حالی که فصل گردشگری شروع شده است و نور خورشید در بیش ترین زمان ممکن، شروع به درخشش می کند. در حالی که فصل بهار زمان عالی ای است برای فرار از قیمت های توریستی بالا در هتل ها و دیگر نقاط توریستی. می توانید از اوایل پاییز (سپتامبر تا اکتبر) از مکان ها و جاذبه های تورستی و همچنین مراکز خرید شهر مسکو را دیدن کنید.

این در حالی است که این شهر در زمستان ها بسیار زیبا و جذاب است، جذّابیت و جادوی واقعی شهر مسکو در ماه های فصل زمستان است و اگر در این زمان احساس شجاع بودن می کنید و می توانید شرایط برف و یخ را تجربه کنید، این کار نیز می تواند تجربه ی دلربایی در فصل زمستان برای شما به ارمغان آورد. روس ها در فصل زمستان مراسم غسل تعمید دارند و در یک روز مشخص در دریاچه ها و رود خانه ها به رقص و پایکوبی و شنا در آب سرد می پردازند.

رزرو هتل در مسکو

مسکو به تنهایی دارای بیش از 270 هتل رسمی است که این هتل ها در همه ساله میزبان میلیون ها توریست از سراسر دنیا می باشند. ما در مبحث “بهترین هتل های مسکو” به تعدادی از معروف ترین این هتل ها و امکاناتی که در اختیار مهمانان خود قرار می دهند، اشاره کرده ایم که پیشنهاد می کنیم این مطلب را حتما مطالعه نمایید.

فصل بهار در شهر مسکو

فصل بهار آغاز یک دوره ی زیبای سال در شهر مسکو می باشد. یخ و برف در اواسط ماه مارس شروع به آب شدن (ذوب شدن) می کند و طی ماه های مارس و آوریل در زمین جذب می شوند . اما تا اواسط ماه آوریل، معمولا هوا شروع به گرم شدن میکند و سرما به پایان می رسد و اولین مجموعه ی شکوفه ها و برگ و اولین تیغه چمن را می بینید. چند هفته بعد، با رویش و رشد و سرسبز شدن درختان و سبزه ها و گیاهان، کل شمایل شهر تغییر می کند.

شهر مسکو در روسیه
آب و هوا مسکو فصل بهار شهر مسکو بسیار دلربا و دلپذیر است.

فصل بهار یک زمان دلخواه برای روس ها است. از هر لحظه از زندگی خود در طبیعت لذّت می برند. بساطت جشن و پایکوبی و در طبیعت فرا میرسد و مردم با دوستان و خانواده خود به دل طبیعت میروند و به کباب زدن و برنزه کردن و آفتاب گرفتن مشغول می شوند، این زمانی است که مردم لباس های زیبا و رنگارنگ بتن می کنند واز گذراندن وقت خود در طبیعت لذت می برند.

تابستان های شهر مسکو

فصل تابستان زمانی است که گردشگران و توریست ها به این شهر سفر می کنند سالانه حدود 50 میلیون توریست از سرتاسر جهان که عمدتا از کشور های اروپایی هستند به این شهر فرهنگی و تاریخی سرازیر می شوند و البته
در این زمان از سال قیمت ها در فصل توریست کمی بالاتر می رود. آب و هوای شهر مسکو در طول این فصل بسیار مفرح بوده و شما میتوانید بهترین روزهای زندگی خود را در این شهر رویایی و زیبا تجربه کنید و زمانی عالی برای دید و بازدید با دوستان و خانواده است.

روسیه-مسکو-آب و هوا
فصل تابستان زمانی است که گردشگران و توریست ها به این شهر سفر می کنند.

دمای هوا در طول تابستان می تواند به میزان قابل ملاحظه ای افزایش یابد و مردم محلی، اغلب راهی برای خنک شدن با مراجعه به مناطق سرد تر یا تعطیلات خارج از کشور پیدا می کنند. در طول تابستان، رویداد ها و فعالیت هایی که تقریبا هر روز اتفاق می افتد، و زمان خوبی است برای برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره های سنتی و فرهنگی در این شهر.

جشنواره های فرهنگی ،همچنین جشنواره و نمایشگاه های بزرگ غذا و خوراکی های ملل مختلف همه ساله در شهر های مسکو و سنت پترزبورگ برگذار می شود،نا گفته نماند که گروه الیت نیز برای هفتمین سال متوالی جهت شناساندن فرهنگ غذایی کشور عزیزمان ایران به جهانیان ،حضوری فعال در این جشنواره دارد.

فصل پاییز در شهر مسکو

آب و هوا در مسکو و فصل پاییز در این شهر بسیار زیبا است همچنین در این شهر فرهنگی و تاریخی شما در این فصل شاهد تنوع و گوناگونی رنگ ها در بین درختان و گیاهان هستید؛ برگ ها از رنگ سبز به رنگ طلایی وسرخ تغییر رنگ می دهند. در این شرایط آب و هوایی، شهر مسکو، قطعا شما از برخورد قطرات باران با برگ های پاییزی بسیار لذت می برید شگفت زده می شوید.

اب و هوای مسکو
در تابستان های شهر مسکو رویدادها، کنسرت ها، جشن های سنّتی، نمایش های باله و… برگزار می شود.

در این فصل جشن ها و جشنواره هایی در طبیعت برگزار می شود، این جشنواره با رویدادهایی نظیر غرفه های فرهنگی، کلاس های آشپزی و فعالیت هایی برای تمام سنین برگزار می شود. این زمان از سال نیز رویدادها، کنسرت ها، جشن های سنّتی، نمایش های باله و… برگزار می شود.

زمستان های شهر مسکو

فصل زمستان درشهر مسکو از اواخر ماه نوامبر شروع می شود و تا اواسط ماه مارس ادامه می یابد. در حالی که این فصل زیبا تربن و پر رویداد ترین واحتمالا یکی از خوشایند ترین فصل های سال برای ساکنین این شهر است ما در این فصل سال نو میلادی و دو هفته تعطیلات کریسمس را داریم ، به نظر می رسد که آب و هوای این شهر برای ایرانیان کاملا جدید و نا شناخته است.

شهر مسکو زیبا ترین و درخشان ترین زمستان ها را با پوشش های برفی د ارد که همه چیز از جمله شاخه های درختان، خیابان ها و ساختمان از برف پوشیده می شود ،چقدر رمانتیک ! نه؟ فصل زمستان زمانی است که رویداد ها و تجارب فرهنگی منحصر به فردی در این شهر برگزار می شود،چیزی که به سرمای زمستان ،حرارت و گرما می دهد و شما می توانید دورانی بسیار زیبا و بیاد ماندنی را در در طول این فصل تجربه کنید. اگر برای مسافرتی با علاقه و عشق به این قسمت از جهان برنامه ریزی می کنید، زمستان زمان شگفت انگیزی برای بازدید از این شهر است.

شرایط آب و هوا
شهر مسکو زیبا ترین و درخشان ترین زمستان های یخ زده اش را با پوشش های برفی دارد. آب و هوا مسکو بسیار دلپذیر است.

دمای هوا در این فصل می تواند در حدود 0 درجه سانتیگراد و در ماه های زمستان تا کمترین حد یعنی منفی 9 درجه سانتیگراد برسد.

رطوبت در این ماه ها در تمام اوقات بالا است، تقریبا می توان گفت رطوت هوا از حدود 80 درصد به 85 درصد می رسد به همین دلیل سرمای هوا برای شما قابل تحمل می شود و بمانند کشور های بیابانی و کوهستانی شما سرمای چندان سختی را تجربه نمی کنید، ماه دسامبر ماهی است با بالاترین رطوبت نسبی. میزان بارش های زیاد در فصل زمستان عمدتا به شکل برف می باشد.

همان چیزی که می توان انتظار داشت در طول فصل زمستان وجود داشته باشد.اصلا مگر زمستان بدون برف می تواند زیبا باشد؟

در میان ماه های فصل زمستان از اواخر ماه نوامبر تا اواسط ماه مارس، نوامبر، بیشترین بارندگی (حدود 2.3 اینچ) را دارد ،و ماه دسامبر و ژانویه حجم بارندگی با 2.1 اینچ را تجربه می کند.

ماه مارس پایین ترین بارندگی را در طول سال ثبت می کند (حدود 1.4 اینچ). تخمین زده شده است که ماه ژانویه بالاترین بارش برف معادل 14 روز پی در پی را در مقایسه با ماه دسامبر و فوریه داشته است. همچنین، ماه دسامبر، تاریک ترین ماه سال است و نور روز تنها 8 ساعت و در ماه های نوامبر و ژانویه 10 ساعت به طول می انجامد. به طور متوسط تابش مستقیم نور خورشید در طول ماه های فصل زمستان ​​حدود 2 ساعت است.

3.3/5 - (3 امتیاز)

2 Comments

  1. سام گفت:

    من میتوانم بروم مسکو اما مدارک من را نمیدهند. سفارت روسیه گرفته و نمیده به من تا برم اونجا

  2. اردوان گفت:

    اتفاقا رطوبت بالا در هوای سرد، احساس سرما را به شدت افزایش می دهد همانگونه که در گرما رطوبت بالا احساس گرما را دو چندان می کند. علتش هم ظرفیت گرمایی بالای آب نسبت به هوا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *