المپیاد آنلاین دانشگاه Sechenov
المپیاد آنلاین دانشگاه Sechenov شانس شما برای دریافت مدرک پزشکی بین المللی است
مارس 13, 2021
جملات معروف روسی
معروف ترین ضرب المثل ها و جملات معروف به زبان روسی
آوریل 3, 2021

محبوب ترین شبکه های اجتماعی در کشور روسیه کدام اند؟

شبکه های اجتماعی روسیه

کاربران روسی شبکه های اجتماعی با تعداد 70 میلییون نفری، مشتاق ترین افراد جهان در این زمینه هستند. برخلاف بسیاری از کشور ها، تعداد کاربران فعال شبکه های اجتماعی در روسیه در حال افزایش است. هر روز بیشتر روس ها به دنبال محتوای رسانه های اجتماعی هستند. در روسیه، شرکتی مانند فیس بوک و توییتر سهم بازار مشابهی را که در اروپا و آمریکای شمالی برخوردار هستند، ندارند. در عوض، شرکت هایی مانند VKontakte (VK) و OdnoKlassnik بر بازار تسلط دارند.

این شرکت ها فقط در روسیه فعالیت نمی کنند، آن ها در بسیاری از کشور های اتحاد جماهیر شوروی سابق حضور چشمگیری دارند. درک ساده نحوه کار این پلتفرم های بومی شبکه های اجتماعی می تواند یک مانع برای شرکت های بین المللی باشد. به زبان ساده، شما نمی توانید همان استراتژی رسانه های اجتماعی را در روسیه و آسیای میانه همانند اروپا، چین یا جا های دیگر اجرا کنید.

در این مقاله، قصد داریم در مورد محبوب ترین شبکه های اجتماعی در روسیه صحبت کنیم. سپس کمی در مورد گرایش های اجتماعی و چرایی اهمیت آن ها صحبت خواهیم کرد. هنگام خواندن این مقاله به خاطر داشته باشید که منابع مختلف اغلب داده های متناقضی را ارائه می دهند. من سعی کردم مواردی را که مشترک بودند برجسته کنم. طبق بازاریابی جستجوی روسی، حدود 49 درصد از جمعیت روسیه یا 70 میلیون نفر، کاربران فعال شبکه های اجتماعی هستند. این سایت بین اروپای شرقی با 56٪ و آسیای میانه با 21٪ قرار دارد. این درصد به اندازه اکثر کشورهای غربی زیاد نیست، اما نسبت به کاربران فعال پلتفرم های اجتماعی در سایر نقاط جهان زیاد به نظر می رسد.

محبوب ترین پلتفرم های شبکه های اجتماعی روسیه

دو کانال اصلی رسانه های اجتماعی بین المللی، فیس بوک و توییتر، مانند سایر نقاط جهان، در روسیه از برتری برخوردار نیستند. این بدان معنا نیست که پلتفرم های شبکه های اجتماعی غربی حضور چشمگیری ندارند. YouTube با 85 درصد سهم کاربران فعال در شبکه های اجتماعی رهبر بازار است. WhatsApp (59٪) و اینستاگرام (46٪) نیز به شیوه ی دیگری محبوب اند. همانطور که مطمئن هستم با Youtube و Facebook آشنایی دارید، این بخش را با کانال های رسانه های اجتماعی روسیه شروع می کنم.

VKontakte (VK)

VK بزرگترین شبکه اجتماعی در روسیه است. 83٪ از کاربران شبکه های اجتماعی این کشور در این پلتفرم فعال هستند. این مساوی با بستری است که نزدیک به 50 میلیون کاربر ماهانه منحصر به فرد دارد. همانطور که قبلاً اشاره کردم، شبکه های اجتماعی بیشتر کاربران جوان را به خود جلب می کند. از لحاظ سبک و عملکرد VK شباهت زیادی به فیس بوک دارد. بیشتر محبوبیت آن به قابلیت اشتراک فایل یکپارچه آن برمی گردد.

به شما امکان می دهد هر دو فیلم و موسیقی را مستقیماً ارسال کنند. وقتی صحبت از فیلم می شود، VK به عنوان محبوب ترین پلتفرم میزبانی ویدئو با YouTube در روسیه رقابت می کند. VK به لطف رابط انگلیسی خود فرصتی عالی را به برند های بین المللی ارائه می دهد. همچنین ابزار های هدف یابی این پلت فرم به برند ها این امکان را می دهد تا با تبلیغات هدفمند اقعاً خاص شوند.

OdnoKlassniki (OK)

OK دومین بستر شبکه اجتماعی بومی روسیه است. حدود 55٪ از کاربران فعال رسانه های اجتماعی روسیه دارای حساب کاربری OK هستند. این بدان معنی است که فقط کمی از YouTube ،VK و WhatsApp عقب است. با بیش از 30 میلیون کاربر ماهانه منحصر به فرد، محبوبیت بیشتری نسبت به Instagram ،Facebook و Twitter در روسیه دارد. برخلاف VK ،OK بیشتر مورد علاقه روس های مسن است.

همچنین تعداد کاربران زن از مردان بیشتر است. مشخصات سنی کاربران آن ممکن است با ماهیت پلتفرم توضیح داده شود. OK مانند شبکه اجتماعی مستقر در انگلستان، مانند Friends Reunited است که اکنون از کار افتاده است و برای پیدا کردن همکلاسی ها و دوستان مدرسه قدیمی طراحی شده است. اطلاعات دموگرافیکی کاربران ok، فرصتی شفاف برای بازاریابی به همراه دارد. کاربران معمولی روسی این پلت فرم مسن تر و اغلب زن هستند. این باعث می شود کانال خوبی برای بهره برداری توسط برند های مد یا زیبایی باشد.

Moi Mir

Moi Mir یا “My World” سومین بستر رسانه های اجتماعی بومی روسیه است. محبوبیت OK یا VK را کسب نمی کند، اما همچنان حضور چشمگیری دارد. این شبکه به عنوان توسعه دهنده ارائه دهنده ایمیل روسی Mail.RU متعلق و اداره می شود. در واقع، Moi Mir ترکیبی از یک سرویس وبلاگ نویسی و یک پلت فرم ذخیره عکس / فیلم است. همچنین دارای یک سرویس پیام فوری است که توسط سرویس گیرنده اصلی ایمیل Mail.RU تأمین می شود.

Telegram

تلگرام در روسیه به ویژه در اطراف مسکو و سن پترزبورگ حضور فزاینده ای دارد. روزانه بیش از 3.4 میلیون نفر مخاطب دارد. این پلتفرم تا حدودی پس از نقض حریم خصوصی در سایر شبکه های اجتماعی محبوب شد. تلاش برای مسدود کردن پیام رسان توسط دولت روسیه تأثیر معکوس داشت و باعث محبوبیت این کانال اجتماعی شد. در نتیجه، تلگرام به عنوان مکانی امن برای اخبار و گفتگو ها شناخته می شود. کانال های برتر تلگرامی که اخبار ارائه می دهند، روزانه 5 میلیون بازدید دارند. پاول دوروف، مدیر عامل و بنیانگذار تلگرام، قبلاً مدیر عامل VK.com بود. تمام اطلاعیه ها، مصاحبه ها و اقدامات او همیشه در کانون توجه است.

YouTube

یوتیوب محبوب ترین پلتفرم پخش ویدئو در روسیه است. این پلت فرم منافع مقطعی از روس ها را با توجه به سن جذب می کند. به عنوان مثال، همه 10 کانال معروف YouTube یوتیوب برای کودکان است. بالای این لیست Get Movies است که کارتون های کودکان را ارائه می دهد. اما همانطور که مقاله ای در اکونومیست روشن می کند فقط کودکان نیستند که ساعت ها به تماشای یوتیوب می پردازند. این بستر همچنین توسط سیاستمداران برای ارتباط با مخاطبانشان استفاده می شود. همانطور که این لیست از 250 کانال برتر YouTube روسیه مشخص می کند، یوتیوب فرصت قابل توجهی برای مارک ها فراهم می کند تا با بخش مقطعی جامعه روسیه متصل شوند.

Facebook

اگر مخاطبان خاص مسکو را هدف قرار دهید، فیس بوک به یک کانال مناسب تر تبدیل می شود. Statista پیش بینی می کند که تعداد کاربران فعال با تخمین 21.65 میلیون کاربر تا سال 2022 همچنان افزایش یابد.

براساس داده های ارائه شده توسط فیس بوک، 13 میلیون کاربر روسی می توانند از طریق کمپین های تبلیغاتی هدف قرار گیرند. با این حال، گرچه این به نظر قابل احترام است، درآمد سه ماهه تبلیغات در سال 2018 در واقع 7.1٪ کاهش یافته است. این نشان می دهد که تبلیغ کنندگان تصمیم دارند بودجه بازاریابی خود را در پلتفرم های دیگر خرج کنند. یکی از موضوعات اساسی که می توانست در این مورد نقش داشته باشد، فشاری است که فیس بوک از دولت روسیه دیده است.

Instagram

از بین پلتفرم های بین المللی، اینستاگرام بهترین فرصت ها را برای مارک های جهانی ارائه می دهد. در واقع اینستاگرام مهم ترین کانال بین المللی است. محبوبیت آن در روسیه با سرعتی بیشتر از هر کانال دیگری در حال رشد است. براساس داده های ارائه شده توسط فیس بوک، 37 میلیون کاربر روسی می توانند از طریق کمپین های تبلیغاتی در این سیستم عامل هدف قرار گیرند. محبوبیت این اپ در روسیه به سرعت در حال افزایش است و فرصت های زیادی برای تبلیغات به همراه دارد.

اگرچه برند هایی که به دنبال استفاده از اینستاگرام در روسیه هستند، باید از آن به روشی خاص استفاده کنند. زیرنویس ها معمولاً در پست های اینستاگرام روسی بسیار طولانی تر هستند. کاربران همچنین انتظار دارند که پست ها بیشتر به کانال های رسانه های اجتماعی دیگر لینک داده شوند. فیس بوک و اینستاگرام نیز می توانند برای ساختن برند HR شرکت شما به خوبی کار کنند. این یک فرصت بالقوه برای شرکت های بین المللی است که به توسعه دهندگان نرم افزار نیاز دارند.

هنگام استفاده از رسانه های اجتماعی روسیه به محلی فکر کنید

بازار شبکه های اجتماعی روسیه می تواند فرصت های شگرفی را برای برند های جهانی فراهم کند. این بازاری است که هنوز در حال رشد است و مخاطبان بسیار درگیر آن را شامل می شود. برای استفاده بیشتر از فرصت ها، برند های جهانی باید استفاده از رسانه های اجتماعی خود را با ویژگی های منحصر به فرد چشم انداز منطبق کنند. ترند ها و صفات منحصر به فرد درون شبکه های اجتماعی روسیه را به عنوان یک کل نیز باید در ذهن داشته باشید.

نکته اصلی این است که هنگام استفاده از رسانه های اجتماعی روسیه، باید محلی فکر کنید. شما باید از کانال های محبوب مخاطب مورد نظر خود استفاده کنید و از آن ها به گونه ای استفاده کنید که به احتمال زیاد به آن ها دسترسی پیدا کند. اگر این کار را انجام دهید، می توانید از مزایای ورود زودهنگام به یک بازار رسانه های اجتماعی که هنوز در حال رشد است بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *