تحصیل پزشکی در روسیه
تحصیل پزشکی در روسیه
می 2, 2018
کار دانشجویی در روسیه
کار دانشجویی در روسیه با چه شرایطی امکان پذیر است؟
می 2, 2018

سیستم مالی دانشگاه ها در روسیه

سیستم مالی دانشگاه ها

سیستم مالی دانشگاه ها

خواهشا سطر به سطر این مطالب را با دقت بخوانید. شما باید بدانید سیستم مالی دانشگاه ها در کشوری که می خواهید تحصیل کنید چگونه است. مهم ترین مورد یا یکی از مهم ترین مواردی که باید در مورد تحصیل در خارج از کشور خود بدانید،این است که بدانید شیوه پرداخت شهریه برای دانشگاه ها یا سیستم مالی دانشگاه ها به چه شکل می باشد؟

به چه علت می گوییم مهم ترین موضوعی است که شما باید بدانید؟ به علت سو استفاده های بسیاری که در اثر همین نا آگاهی از سیستم مالی دانشگاه ها ، متقاضیان از طرف دلال ها و برخی از موسسات اعزام دانشجو صورت گرفته است و همچنان ادامه دارد.

سیستم مالی دانشگاه ها در روسیه

منظور از دلال چیست؟ بسیاری از دانشجویانی که در کشور روسیه مشغول تحصیل هستند، برای کسب درآمد و انجام کار دانشجویی در روسیه، اقدام به جذب دانشجو می کنند، حتی گاها قرارداد های محضری هم امضا می کنند.

خب اطلاعات این گونه افراد، در مورد قوانین دانشگاه ها و پذیرش تحصیلی در حد پایینی بوده و بسیار مشاهده شده که پول و عمر افراد را به هدر داده اند.

دوستان عزیز بدانید که هیچ سیستم مالی دانشگاهی در جهان قبل از پذیرش و قبولی در آزمون ورودی از شما هیچ پولی نخواهد گرفت و این کار غیر قانونی بوده و می باشد. چطور می شود قبل از این که نام شما در لیست پذیرفته شدگان و قبول شدگان در آزمون ورودی ثبت شود، دانشگاه از شما پول بگیرد؟

دانشگاه تنها زمانی مجاز می باشد از شما شهریه دریافت کند که شما در آزمون ورودی قبول شده، در دفتر دانشگاه حضور یافته و قرار داد ثبت نام را امضا کنید. هیچ کسی و هیچ وکیلی نمی تواند به جای شما قرارداد را امضا کند.

اگر سیستم مالی دانشگاه ها قبل از طی این مراحل از شما پولی دریافت کند، تخلف کرده و پرونده اش از طرف دولت به دادگاه ارجاع داده می شود.

موسسات زیادی در هنگام مراجعه متقاضی، پول دستمزد خود و شهریه دانشگاه را پیش پیش می گیرند و اینطور القا می کنند که اگر این پول را ندهید، نمی توانند پذیرش بگیرند. دروغ می گویند.

سیستم مالی دانشگاه ها
لطفا این نوشته را با دقت بخوانید.

در یک جمله به شما بگوییم که اگر زیر بار این خواسته رفتید، یعنی راه سو استفاده های بعدی و کلان را برای آنها هموار کرده اید و ضرر مالی بسیاری خواهید دید.

وقتی که شما پول (شامل دستمزد موسسه و شهریه) و اصل مدارکتان را پیش پیش به موسسه بدهید یعنی چک سفید امضای سرنوشت خودتان را امضا کرده اید و به هر سازی که بزنند باید برقصید. حتی اگر به شما رسید پذیرش از طرف دانشگاه داده باشند.

باید بدانید این رسید ها در اینترنت موجود می باشند و به راحتی جعل می شوند و هیچ گونه وجاهت قانونی ندارند. حتی اگر نام خود و امضای رییس دانشگاه را در آن مشاهده کنید.

حتی اگر با موسسه قرار داد داشته باشید، بسیار مشاهده شده که بعد از پرداخت پول، متقاضی مجبور شده است به دفعات مبالغ کلانی را به موسسه و دلال باج دهد. طبق آخرین مشاهدات ما یکی از متقاضیان حدود ۸۰ میلیون تومان پرداخت کرده بود برای کاری که کلا ۳۵ میلیون تومان هزینه دارد.

سیستم مالی دانشگاه های روسیه به چه شکل می باشد؟

فرض کنیم شهریه سالانه یک دانشگاه ۴۰۰۰ (چهار هزار) دلار می باشد، شما چه زمانی باید این پول را بپردازید و چگونه؟ شما این پول را به هیچ وجه نباید به دلال یا موسسه بپردازید، این پول زمانی باید پرداخت شود که شما در روسیه هستید و در آزمون ورودی قبول شده اید.

هر سال تحصیلی در دانشگاه های روسیه شامل ۲ ترم (سمستر) ۵ ماهه می باشد و شما می توانید شهریه هر ترم را به صورت جداگانه در ابتدای هر ترم یا یک ماه بعد از آغاز هر ترم پرداخت کنید. هم چنین شما به دلخواه می توانید شهریه یک سال را به صورت یک جا پرداخت کنید.

آیا می شود هزینه کل دوره تحصیلی در روسیه را پرداخت کرد؟ بله می توانید، اما این کار را نکنید. برای خوابگاه هم پرداخت شهریه سالانه به همین صورت می باشد.

اما چگونه باید هزینه ها را پرداخت کنید؟

برای پرداخت شهریه پول خود را به نماینده موسسه ندهید اما از او بخواهید که در این امر کمک تان کند، خجالت و رو دربایستی را کنار گذاشته و به او بگویید که می خواهید خودتان نحوه پرداخت را یاد بگیرید.

برای پرداخت باید به قسمت حسابداری دانشگاه یا دفتر مربوط به دانشجویان خارجی (دکانات یا دین آفیس) بروید و از آنجا فیش پرداخت (کویتانتسیا) را بگیرید و بپرسید که در کدام بانک باید پرداخت کنید؟

سیستم مالی دانشگاه های روسیه
یک نمونه فیش پرداخت دانشگاه، این فیش خام می باشد و موارد خالی توسط دفتر دانشگاه پر می شود.

همراه با پاسپورتتان به بانک مربوطه رفته و هزینه را پرداخت کنید. به همین راحتی. ممکن است موسسه به شما بگوید که این کار عملا ممکن نیست و دانشگاه به شما پذیرش نخواهد داد و سیستم مالی دانشگاه ها به این شکل نیست. اما بدانید که قصد موسسه از این کار فقط کسب سود از مال شما می باشد و امکان باج گیری بسیار زیاد است.

نکات مهم:

  1. اگر موسسه یا شخصی از شما خواست که کل یا بخشی از شهریه دانشگاه را پیش پیش به آنها بدهید. بدانید که کلاهبرداری محض است و هدف از این کار باج گیری است.
  2. پرداخت پول شهریه دانشگاه، قبل از پذیرش و شروع سال تحصیلی، غیر قانونی بوده و امکان پذیر نیست.
  3. حتی شما می توانید شهریه دانشگاه را دو ماه بعد از شروع هر ترم تحصیلی پرداخت کنید.
  4. خودتان می توانید شهریه را پرداخت کنید و موسسه فقط باید در این راه کمک تان کند.

مهم ترین نکات:

  • اگر قصد اقدام از طریق موسسه ای را داشتید، حتما و حتما ابتدا با سیستم دانشگاه های آن کشور آشنایی پیدا کنید. سپس شرط کنید که شهریه را خودتان و هنگام ثبت نام دانشگاه، پرداخت خواهید کرد. حتما این بند را در هنگام عقد قرارداد ذکر کنید و اگر موسسه از انجام این کار خودداری کرد، از طریق آن موسسه اقدام نکنید.
  • برخی از موسسات برای جذب مشتری قیمت اصلی شهریه دانشگاه را به شما نمی گویند و قیمت پایین تری به شما اعلام  کنند. ولی در هنگام ثبت نام در دانشگاه ناگهان شوکه می شوید و بسیاری از افراد به دلیل عدم توانایی مالی باز می گردند. درهنگام عقد قرار داد ذکر کنید که هرگونه تغییر در شهریه دانشگاه بر عهده موسسه می باشد. (برعکس این بند در قرارداد موسسات وجود دارد و مسولیت را بر عهده دانشجو می گذارند.)
  • ببینید دوستان اساسا دانشگاه ها هیچ وقت به صورت ناگهانی و به صورت مبالغ بالا در شهریه های خود تغییر نمی دهند. معمولا ۱۰ تا ۲۰ درصد از شهریه های دانشگاه ها امکان گران شدن دارد که مبلغی در حدود ۲۰ تا ۵۰۰ دلار می شود. هیچ دانشگاهی به طور ناگهانی ۲یا 3 هزار دلار در شهریه خود افزایش ایجاد نمی کند و اگر به چنین موضوعی برخوردید، بدانید که این یک کلاهبرداری آشکار از طرف موسسه یا فرد دلال می باشد.

در آخر می خواهیم این نکته را به شما بگوییم که معیار سنجش اعتبار یک موسسه دفتر و دستک و منشی و قرارداد و رسید و چیز هایی از این دست نیست، بلکه میزان آشنایی آن موسسه به قوانین کشور روسیه، میزان تبحر بالای وکلای آن موسسه و صداقت آن موسسه در امر دریافت پول و عقد قرار داد است و ما مواردی از آن را قبلا ذکر کرده ایم.

به یاد داشته باشید که ما در دنیایی زندگی می کنیم که موسسات مالی و اعتباری اش علی رغم داشتن شعبات مختلف و ساختمان های شیک و مدرن به یک دفعه غیب می شوند.

وکلا و مشاوران الیت به شما کمک خواهند کرد تا با سیستم مالی دانشگاه ها آشنا شوید و از چگونگی اعزام دانشجو به روسیه مطلع گردید. با ما تماس بگیرید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *