غذاهای معروف روسیه
معروف ترین و خوشمزه ترین غذاهای روسیه
جولای 2, 2019
بازاریابی در روسیه
بازاریابی در روسیه
جولای 3, 2019

سیستم آموزشی ترکیه

سیستم آموزشی ترکیه

سیستم آموزشی ترکیه تحت نظارت و کنترل دولت، یعنی وزارت آموزش و پرورش ملی است. طبق قانون اساسی جمهوری ترکیه، همه حق دریافت تحصیلات را دارد. تحصیلات از 6 تا 14 سالگی اجباری است و در مدارس دولتی رایگان است.

سال تحصیلی در موسسات آموزشی ترکیه معمولا در اواسط سپتامبر یا اوایل ماه اکتبر آغاز می شود وتا ماه یا اوایل ماه ژوئن ادامه می یابد. همچنین در ماه فوریه یک تعطیلات زمستانی دو هفته ای وجود دارد.

مراحل سیستم آموزشی در ترکیه

آموزش پیش دبستانی: مهد کودک  به صورت اختیاری، تا سن 6 سالگی است.

تحصیلات ابتدایی: تحصیلات ابتدایی به صورت اجباری به مدت 8 سال (5 سال ابتدایی + 3 سال راهنمایی)، برای سنین 6 الی 14 سال می باشد.

تحصیلات متوسطه: این دوره شامل 4 سال دبیرستان یا آموزش حرفه ای دبیرستان، برای سنین 15 الی 17/18 سال است. برخی از مدارس ممکن است یک سال اضافی تر برای آموزش زبان انگلیسی در نظر بگیرند. مقطع دبیرستان اکثرا متعلق به دولت است و آموزش های رایگان را ارائه می دهد.

سیستم آموزشی در ترکیه
سیستم آموزشی در ترکیه

تحصیلات عالی: 4 سال دانشگاه، یا 2 سال در مدارس عالی می باشد. هم چنین بعضی از مدارس یک سال تحصیلی دیگر را برای مطالعه زبان در نظر میگیرند. در شرایط عادی مطالعه کارشناسی ارشد 2 سال و دوره PhD حدود 3 الی 5 سال طول می کشد. این مقطع شامل تمام موسسات آموزشی می شود که آموزش های تحصیلات تکمیلی را ارائه می دهند. این موسسات تحت نظارت شورای عالی آموزش (YOK) قرار دارند.

انواع دبیرستان ها در سیستم آموزشی ترکیه

دبیرستان های عمومی (“Norel Liseler” یا “Duz Liseler”) 

هر دانش آموزی که با موفقیت 8 سال تحصیلات ابتدایی را می گذراند، می تواند به این مدارس برود. فارغ التحصیلان دبیرستان های عمومی، در صورت موفق بودن در آزمون سراسری ورود به دانشگاه (ÖSS)، می توانند به موسسات آموزش عالی بروند.

مدارس حرفه ای (Meslek Liseleri)

بعضی از این مدارس ممکن است برای تکمیل دوره دارای یک سال تحصیلی اضافه تر نسبت به سایر مدارس در این مقطع باشند. فارغ التحصیلان می توانند به طور خودکار و بدون آزمون، در رشته تحصیلی خود، به مدارس عالی (2 سال تحصیلی) بروند. هم چنین در صورت موفقیت در امتحان ورود به دانشگاه، می توانند به موسسات تحصیلات تکمیلی به مدت 4 سال، در رشته های مربوطه خود بروند.

سیستم آموزشی در ترکیه

دبیرستان های آناتولی (Anadolu Liseleri)

 این مدارس دارای یک سال مطالعه انگلیسی به همراه 3 سال تحصیل درمقطع دبیرستان است. درس های ریاضی و علمی در این مدارس گاهی اوقات به زبان انگلیسی تدریس می شود.

دبیرستان های سطح بالا (Super Liseler)

تفاوت بین این نوع دبیرستان و دبیرستان های عادی یک سال تحصیلی برای مطالعه زبان انگلیسی است. این نوع دبیرستان با دبیرستان های آناتولی متفاوتند، زیرا آموزش دوره های ریاضی و علمی همیشه به زبان ترکی است و کمتر به زبان انگلیسی تدریس می شود.

دانشکده های علوم (Fen Liseleri)

این مدارس دولتی ویژه برای دانش آموزانی است که توانایی استثنایی در علوم دارند. در این نوع دانشکده ها با فضای بسیار رقابتی به طور خاص برای تحصیلات عالی در رشته های علوم، فنی و پزشکی آموزش می دهند. همچنین دبیرستان های علوم آناتولی (Anadolu Fen Liseleri) وجود دارد، که در آن تدریس ریاضی و علوم مختلف گاه به زبان انگلیسی است.

دبیرستان های خصوصی (Ozel Liseler)

بیشتر مدارس خصوصی هزینه های بسیار بالایی دارند و بسیار رقابتی هستند.

سیستم موسسات آموزش عالی در ترکیه

دانشگاه های دولتی (Devlet Universiteleri)

سیستم آموزشی در ترکیه

سیستم دانشگاه در ترکیه توسط شورای عالی آموزش (YOK) اداره می شود. ترکیه دارای 104 دانشگاه دولتی و 62 دانشگاه خصوصی است. مجموعا 166 مؤسسه آموزش عالی که 5 مورد آن در جمهوری ترکیه شمالی واقع شده است.

به طور کلی، تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها 4 ساله است، اما بعضی از رشته های پزشکی 6 سال، دندانپزشکی 5 سال و علوم دامپزشکی 5 سال طول می کشد. فارغ التحصیلان دبیرستانی ترکیه به طور مستقیم به رشته های تحصیلی مانند پزشکی، حقوق، دندانپزشکی و غیره می روند.

متوسط ​​آموزش در برخی از دانشگاه های دولتی انگلیسی، آلمانی یا فرانسوی است. بنابراین، تمام مکاتبات با کارکنان دانشگاه و برنامه های کاربردی به دانشکده ها می تواند به زبان انگلیسی، آلمانی یا فرانسوی انجام شود. با این حال، زبان آموزش در دانشگاه های دولتی عمدتا ترکی است.

سیستم آموزشی در ترکیه

دوره های تحصیلات تکمیلی شامل دوره های کارشناسی ارشد و دکتری هستند که توسط موسسات در دانشگاه ها برنامه ریزی می شوند. برنامه های تخصصی پزشکی در داخل دانشکده های پزشکی و بیمارستان های آموزشی متعلق به وزارت بهداشت و موسسه امنیت اجتماعی (SGK) انجام می شود.

مدارس عالی حرفه ای (Meslek Yuksek Okulları)

سیستم آموزشی در ترکیه

این نوع مدارس 2 سال تحصیل در مقطع کارشناسی پس از دبیرستان را ارائه می دهند و بسیار شبیه کالج های محلی در ایالات متحده آمریکا هستند. تنها تفاوت این است که به دلیل پذیرش کم این نوع دانشگاه ها، دانش آموزان نمی توانند به راحتی به مدارس 4 ساله در ایالات متحده آمریکا وارد شوند. کسانی که از مدارس عالی حرفه ای فارغ التحصیل می شوند باید آزمون ملی (Dikey Gecis Sinavi) را بگذرانند و دارای GPA بالا باشد تا بتواند در مدارس 4 ساله ثبت نام کند. به فارغ التحصیلان دوره های 2 ساله، مدرک پیش لیسانس اهدا می شوند.

دانشگاه خصوصی (Ozel/Vakif Universiteeri)

موسسات خصوصی در ترکیه، سال 1984 حق ایجاد و توسعه دانشگاه ها را به دست آوردند. این موسسات با هدف ایجاد یک مرکز عالی در آموزش عالی ایجاد شدند. دانشگاه های خصوصی ابتکارات فعال تری را برای ایجاد و انتخاب شبکه های آموزش و تحقیق بین المللی و جهانی انتخاب می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *