پناهندگی در ترکیه
پناهندگی در ترکیه
جولای 7, 2019
قیمت ویزای توریستی و تجاری روسیه
قیمت ویزای توریستی و تجاری روسیه
جولای 8, 2019

سفر به روسیه با خودرو شخصی

سفر به روسیه با خودرو شخصی

روسیه یکی از کشورهایی است که گردشگران زیادی این کشور را برای مقصد تفریحی خود انتخاب می کنند. راه های زیادی برای رفتن به روسیه وجود دارد. عده ای سفرهوایی با تور یا به طور فردی را انتخاب می کنند، در عین حال عده ای علاقه  دارند به علت کمتر شدن هزینه های سفر به روسیه، خودرو شخصی را برای سفر به این کشور انتخاب کنند. در ادامه مطلب قصد داریم شرایط و نکات کلی سفر به این کشور با خودرو شخصی را بررسی کنیم.

درباره روسیه و وضعیت جاده های روسیه

سفر به روسیه با خودرو شخصی

همانطور که می دانیم روسیه پهناورترین کشور جهان است که در قلب خود تمدنی از فرهنگ نیز دارد. اینکه چه ماهی را برای سفر انتخاب کنید بستگی به شما دارد، اکثر افراد برای تفریحات زمستانی این کشور را انتخاب می کنند، اما برخلاف آنچه شنیده ایم که  روسیه همیشه پوشیده از برف است، آب وهوای روسیه در نقاط مختلف آن متفات است و در حالت کلی آب و هوای معتدلی دارد.

وضعیت جاده های کشور روسیه

جاده های روسیه در سه دسته جاده های معمولی، جاده هایی با باندهای پر سرعت و آزاد راه ها یا بزرگ راه ها.

تفاوت بزرگ راه ها و جاده های دارای باند پر سرعت فقط در حداکثر سرعت مجاز آن ها است. با توجه به گستردگی جغرافیایی این کشور و فاصله بین شهرهای آن، بزرگ راه ها و جاده های زیادی در این کشور وجود دارد اما بهتر است برای مسافت های زیاد از آزاد راه های این کشور استفاده کنید نه جاده های معمولی.

سفر به روسیه با خودرو شخصی

عوارض های جاده ای روسیه

عوارض جاده ای به طور کامل در تمام کشور روسیه اجرا نشده است فقط در برخی از بزرگ راه های مهم عوارض گرفته می شود. در کنار تمام جاده هایی که عوارض دریافت می کنند، مسیرهایی وجود دارد که استفاده از آن ها برای رانندگان رایگان است.

تمام خیابان ها و جاده های روسیه توسط دوربین های کنترل سرعت کنترل می شود و سرعت های بالاتر از حد مجاز شامل جریمه می شوند.

در اکثر نقاط شهر و جاده های روسیه در نزدیکی ورودی یا مجاورت بزرگراه ها و اتوبان ها، جایگاه های پمپ بنزین قرار دارند. اکثر این پمپ های بنزین متعلق به شرکت های زنجیره ای یا کمپانی های پتروشیمی بزرگ است که در اکثر آن ها امکانات رفاهی و خدماتی مختلف مانند رستوران، سرویس های بهداشتی، مراکز خرید و کافه تریا وجود دارد.

سفر به روسیه با خودرو شخصی

پارک خودرو در شهرهای روسیه

در کشور روسیه، برای پارک ماشین های شخصی باید در محدوده های خط کشی سفید در شهر پارک کرد. اگر در منطقه ای خط کشی سفید وجود نداشته باشد با اصول قوانین راهنمایی رانندگی می توان ماشین را پارک کرد. در صورتی که خودرو خود را در مکانی غیر مجاز پارک کنید، مشمول جریمه و توقف خودرو می شوید.

چه سیم کارتی باید برای کشور روسیه تهیه کنیم؟

در کشور روسیه 4 اپراتور تلفن همراه  وجود دارد که همانند اپراتورهای داخل کشور خودمان تعرفه های متفاوتی دارند. قیمت سیم کارت نیز متفاوت است و فروشگاه های مختلفی برای فروش سیم کارت در سراسر شهر وجود دارد.

بهتر است از تلفن همراه خود برای برقراری تماس با خارج از کشور استفاده نکنید چون هزینه های آن زیاد است.

مدارک مورد نیاز برای سفر به روسیه با خودرو شخصی

برای خروج از کشور و سفر به روسیه با خودرو شخصی باید مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

سفر به روسیه با خودرو شخصی
  • گواهینامه رانندگی یا به همراه داشتن مجوز رانندگی بین المللی
  • اسناد مربوط خودرو شخصی
  • بیمه خودرو و کارت سبز بیمه بین المللی

گواهینامه باید طبق قوانین مندرج در کنوانسیون 8 نوامبر وین که در مورد قوانین راهنمایی و رانندگی است، صادر شده باشد. بر اساس این قوانین اطلاعاتی که در گواهینامه وجود دارد باید به زبان لاتین نوشته شده باشد، یا گواهینامه به زبان لاتین ترجمه شده باشد و این ترجمه باید به تایید مراجع قانونی روسیه رسیده باشد.

ورود به خاک روسیه با خودرو شخصی

در سفر به روسیه با خودرو شخصی و به محض ورود به خاک این کشور تمام سرنشینان خودرو بازرسی می شوند و مدارک مربوط قانونی بررسی می شود. و همانطور که گفتیم پلاک ماشین باید به لاتین ترجمه شده باشد.

عملیات بازرسی سرنشینان خودرو و بررسی خودرو یک بار دیگر در زمان خروج از روسیه نیز تکرار می شود.

سفر به روسیه با خودرو شخصی

دریافت پلاک تزانزیت یا کاپوتاژ کردن

برای سفر به روسیه با خودرو شخصی باید پلاک بین المللی داشته باشید، در ادامه به مراحل اخذ پلاک بین المللی می پردازیم:

برای دریافت برگه کاپوتاژ برای سفر به خارج از کشور باید حتما صاحب خودرو به همراه مدارک خودرو مانند برگ سبز، کارت ماشین، تمامی مدارک شناسایی  حضور داشته باشد. پس از تایید مدارک باید خودرو بررسی شود و شماره شاسی ماشین و شماره بدنه آن کنترل شود.

پس از تایید تمامی مدارک و مراحل و پرداخت هزینه های گمرک به شما برگه مجوز خروج خودرو از کشور یا همان برگه کاپوتاژ داده می شود. مدت اعتبار این برگه یک سال است.

دریافت پلاک بین المللی

پس از این که مجوز خروج خودرو از کشور را دریافت کردید، برای دریافت پلاک بین المللی باید به یکی از دفترهای جهانگردی و اتومبیل رانی مراجعه کنید. برای دریافت پلاک بین المللی باید مجوز خروج خودرو از کشور، پاسپورت، گواهینامه و 2 قطعه عکس و فرم های مورد نیاز همراه داشته باشید.

سفر به روسیه با خودرو شخصی

پس از پرداخت هزینه های مربوط به پلاک بین المللی، کارت بین المللی خودرو، کارت عضویت جهانگردی یک ساله، پلاک ترانزیت و برچسب IR کار دریافت پلاک بین المللی به پایان می رسد.

سعی کنید تمام مراحل برای سفر به روسیه را قانونی انجام دهید تا یک سفر مطمئن و خاطره انگیز برای خود رقم بزیند.

1 Comment

  1. احدیپور گفت:

    سلام روز بخیر هزینه ویزای روسیه با ماشین شخصی چقدره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *