مدرسه تابستانی زبان روسی
مدرسه تابستانی زبان روسی در دانشگاه مالی مسکو
دسامبر 18, 2020
زنان در روسیه
همه چیز درباره حقوق و موقعیت اجتماعی زنان در روسیه‎
دسامبر 23, 2020

مردم روسیه، روز روسیه 12 ژوئن را چگونه جشن می گیرند

روز روسیه

روز روسیه یکی از اصلی ترین تعطیلات رسمی کشور روسیه است که هر ساله در 12 ژوئن برگزار می شود. آنچه روس ها در این روز جشن می گیرند، به عنوان تعطیلات ظاهر شده و قبلا “روز استقلال” نامیده می شد. پیش از این، این تعطیلات به معنای واقعی کلمه روز اعلامیه حاکمیت دولت روسیه یا به عبارت ساده تر، روز استقلال نامیده بود. در آن روز، روسیه اعلامیه حاکمیت خود را تصویب کرد، که تاریخ این کشور را تغییر داد.

دقیقاً 30 سال پیش، دولت فدراسیون روسیه حاکم شد. در آن روز، اولین کنگره نمایندگان مردم RSFSR اعلامیه حاکمیت دولت را تصویب کرد. نمایندگانی که آن را دریافت کردند هدف خود را فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی قرار ندادند، اما امیدوار بودند که به لطف این سند RSFSR بتواند از حق خود برای داشتن یک زندگی مستقل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی دفاع کند. دقیقاً یک سال بعد، در این روز، اولین انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ روسیه برگزار شد که در آن بوریس یلتسین پیروز شد.

فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی فرایندی بسیار طولانی است و گرچه واقعیت این واقعه در تاریخ 8 دسامبر سال 1991 در بلووژسکایا پوشچا ثبت شد، اما خیلی زودتر در مورد پیش شرط ها و حتی آغاز فروپاشی صحبت می شد. در سال 1990، اتحاد جماهیر شوروی در حال گذراندن دوره “پرسترویکا” بود. جامعه تقاضای تجدید، اصلاحات، تمایل به حل مشکلات اقتصادی اجتماعی انباشته شده را نشان داد.

چرا این جشن در 12 ژوئن برگزار می شود

روز روسیه یکی از جوان ترین تعطیلات رسمی در فدراسیون روسیه است. این جشن از سال 1992 برگزار می شود. تاریخ 12 ژوئن انتخاب شد زیرا در این روز در سال 1990 بود که کنگره نمایندگان مردم RSFSR اعلامیه را تصویب کرد حاکمیت دولتی فدراسیون روسیه. در عصر “رژه حاکمیت ها”، وقتی جمهوری های شوروی سابق یکی پس از دیگری از اتحاد جماهیر شوروی شوروی جدا شدند، به رسمیت شناختن حاکمیت دولتی روسیه امکان حفظ وحدت دولت در مرزهای RSFSR را فراهم آورد.

در اعلامیه حاکمیت دولتی فدراسیون روسیه برتری قانون اساسی ملی و قوانین فدراسیون روسیه در قلمرو روسیه اعلام شد. یک نقطه عطف مهم در تقویت دولت پذیری، تصویب نام جدیدی برای این کشور – فدراسیون روسیه (روسیه) بود. در سال 1991، در همان روز، انتخابات ریاست جمهوری برای اولین بار در روسیه برگزار شد که در آن بوریس یلتسین پیروز شد. این او بود که با حکم خود در سال 1994، اهمیت کشور را به تاریخ 12 ژوئن داد، و تعطیلات این نام را دریافت کرد، روز تصویب اعلامیه حاکمیت دولت روسیه. برای سادگی، به قیاس با تعطیلات عمومی در ایالات متحده، “روز استقلال” نامیده شد.

فقط در سال 1998 تعطیلات عمومی نام مدرن خود را دریافت کرد “روز روسیه”. رئیس جمهور یلتسین بار دیگر پیشنهادی را برای تغییر نام تعطیلات در یک سخنرانی تلویزیونی ارائه داد. اما این نام با تصویب قانون جدید کار در اول فوریه 2002 رسماً به تعطیلات رسمی تعلق گرفت.

تاریخچه روز روسیه

ماده 72 قانون اساسی 1977 شوروی اظهار داشت: “هر جمهوری اتحادیه حق جدا شدن آزادانه از اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی را حفظ می کند.” علاوه بر این ، طبق ماده 76 فرض بر این بود که قانون اساسی جمهوری های اتحادیه “ویژگی های” مناطق را در نظر می گیرد. با این حال ، در واقع ، هیچ کس به طور جدی هنجارهای قانون اساسی را در نظر نگرفت، و نگرش نسبت به ساختارها و مقامات جمهوری – شوراهای عالی، به طور کلی، قابل تحسین بود.

و با این وجود، پرسترویکا این ترتیب را تغییر داد. در حال حاضر در سال 1990، همه جمهوری های اتحادیه ای عملا پرداخت مالیات به مسکو را متوقف کردند. در 11 مارس 1990، لیتوانی اولین جمهوری جمهوری شوروی بود که رسما استقلال خود را اعلام کرد. دو سال قبل، درگیری قره باغ قبلاً شعله ور شده بود (جنگ واقعی بین دو جمهوری اتحادیه – اتحاد جماهیر شوروی ارمنستان و آذربایجان). در 9 آوریل 1989، ارتش شوروی و نیرو های داخلی تجمع مخالفان “ضد شوروی” را در تفلیس به زور پراکنده کردند.

12 ژوئن 1990

در آن روز بود که اولین کنگره نمایندگان مردم RSFSR اعلامیه حاکمیت دولت روسیه را تصویب کرد. این سند برتری قانون اساسی روسیه بر قوانین اتحاد جماهیر شوروی را اعلام می کرد که در ماه های آخر بود. نمایندگان خلق RSFSR در جلسه ای در 22 مه شروع به بررسی موضوع دستور کار در مورد حاکمیت روسیه کردند. یکی از آغاز کنندگان تصویب اعلامیه رئیس هیئت رئیسه شورای عالی اتحادیه جماهیر شوروی ویتالی ووروتنیکوف بود.

مردم روسیه این روز را چگونه جشن می گیرند؟

جشن روز ملی روسیه

در روز روسیه، کنسرت های میهنی در جشن برگزار می شود، و جوایز دولتی در کاخ کرملین اهدا می شود. عصر، وقتی هوا تاریک می شود، می توانید آتش بازی های جشن را تحسین کنید. روز روسیه یک روز ملی جشن است که با برافراشتن پرچم، موکب، آتش بازی، مراسم اهدای جوایز، خواندن ترانه های میهنی و سرود ملی، سخنرانی های رئیس جمهور، برنامه های تفریحی و فرهنگی برگزار می شود.

این جشن ملی فدراسیون روسیه است و از سال 1992 هر ساله به یادبود تصویب اعلامیه حاکمیت دولت جمهوری سوسیالیستی فدراتیو شوروی روسیه (RSFSR) در 12 ژوئن 1990 جشن گرفته می شود. تصویب این بیانیه توسط کنگره اول نمایندگان مردم آغاز اصلاحات قانون اساسی در کشور شوروی روسیه است.

مردم این تاریخ مهم را در تاریخ اخیر روسیه با شرکت در کنسرت ها و نمایش آتش بازی در شهرهای سراسر کشور جشن می گیرند. نویسندگان برجسته روسی، دانشمندان و فعالان حقوق بشر جوایز دولتی را از رئیس جمهور دریافت می کنند و بیشتر دفاتر دولتی و مدارس تعطیل هستند. اگر روز در آخر هفته قرار بگیرد، تعطیلات عمومی به دوشنبه بعد تغییر می کند. با این حال، همه روز روسیه را جشن نمی گیرند. برای برخی از روس ها خاطرات تلخی را به همراه دارد، زیرا فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در ابتدا منجر به بیکاری و فقر شدید شد.

در طی سال های اخیر این روز به روش های مختلفی جشن گرفته شده است. در سال 2002، حدود 5000 نماینده از سراسر کشور در یک مسابقه در مسکو شرکت کردند که از Tverskaya Zastava تا میدان Manezh امتداد داشت. نکته برجسته در سال 2003 یک نمایش هوایی بود که شامل تیم های ایروباتیک “شوالیه های روسی” و “سوئیفت” بود. هواپیما های سو و میگ رد جتی از پرچم روسیه را رها کردند.

در سال 2004، میدان سرخ شاهد رژه نظامی تاریخی بود. اعضای آن – سربازان ارتش روسیه و نمایندگان 89 منطقه – با لباس ملی، شاخص ترین نقاط عطف تاریخ روسیه بودند. در سال 2007، جشن ها در صد ها شهر برگزار شد. به عنوان مثال در کراسنویارسک، هزاران نفر با لباس سفید، آبی و قرمز سه رنگی به طول بیش از یک کیلومتر تشکیل دادند.

جشن روز ملی روسیه

در سال 2008، جشن روز روسیه از 11 تا 14 ژوئن ادامه داشت. در تامسک یک “کارناوال چوبی” یک روبل چوبی بزرگ روسی، صد برابر اندازه سکه، به نمایش گذاشت. در سامارا، علاقه مندان از سال 1612 در جنگ لهستان و مسکو نیروهای مینین و پوزارسکی را بازسازی کردند. در مسکو، این تعطیلات شامل یک کنسرت سه ساعته و یک مسابقه شش ماهه برای تصمیم گیری درباره “هفت عجایب روسیه” بود.

در سال 2009 ساکنان ولگوگراد نقشه ای از کشور را به مساحت 127 متر مربع تشکیل دادند. در سواستوپول، جوانان با حمل یک پرچم 30 متری روسیه از مرکز شهر عبور کردند. در مسکو، میدان انقلاب شاهد نقاشی عروسک دو متری خوکلوما بود و برای اولین بار در برج اوستانکینو، پرچم دولت به نمایش درآمد.

روز روسیه در مسکو

روز روسیه در مسکو

بزرگ ترین شهر اروپا، مسکو، عبارت “هر چه بزرگتر، بهتر!” با غیرت این امر خصوصاً در تعطیلات رسمی بیشتر صدق می کند. در روز روسیه، هر ساختمان در پایتخت طبق قانون باید پرچم کشور را به اهتزاز در آورد. جاده های اصلی محصور شده اند تا جایی برای همه جشن ها و پمپ های موسیقی از بلندگوهای هر خیابان فراهم شود.

تا ماه ژوئن، هوا معمولاً 20 تا 28 درجه سانتیگراد خوب است و تقریباً همه رویدادها در فضای باز برگزار می شوند. برخلاف سایر تعطیلات ملی، روز روسیه هنوز رسم و رسوم منحصر به فرد خود را ایجاد نکرده است. هر ساله جشن های برنامه ریزی شده پیچ و تاب دیگری می یابد. با این حال، یک چیز مسلم این است که بهترین مهمانی ها در پارک ها برگزار می شود.

پارک های مشهور مسکو در مرکز جشن ها هستند. بسته به پارک، این برنامه می تواند شامل هر چیزی باشد، از روبات هایی که شعر روسی می خوانند تا فوتبال ساحلی. اگرچه برخی از پارک ها ممکن است از ساعت 10 صبح جشن را شروع کنند، اما مهمانی بعد از ظهر واقعا شروع جشن محسوب می شود. برای دادن طعم و مزه از نحوه بزرگداشت روز روسیه در پایتخت، در اینجا نکات برجسته جشن های 2019 وجود دارد:

  • پارک گورکی: فرار سگ ها صدها نفر از مسکویت ها را برای جمع آوری پول برای پناهگاه های حیوانات با دوستان کرکی خود مسابقه داد. کسانی که سگ ندارند حتی می توانند یکی از سگ های پناهگاه را برای دویدن ببرند. در عصر، دوندگان خسته می توانستند هنگام تماشای یک کلاسیک روسی، “سه دختر” زیر ستاره، روی کیسه های لوبیا استراحت کنند.
  • باغ های ارمیتاژ: واقعیت هایی که در باغ ارمیتاژ وجود دارد، همیشه پیچیده است. همراه با یک جشنواره تئاتر کلاس جهانی، روز روسیه همچنین شاهد سماورهایی به ارتفاع دو متر و تعداد زیادی غذای محلی خوشمزه است که به عنوان بخشی از SamovarFest برای تغذیه همه آورده شده بود.
  • پارک سوکولنیکی: این پارک با ذکاوت بهترین شعرهای روسی را با تکنولوژی پیشرفته روسی ترکیب می کند و غیر از یک ربات الکساندر پوشکین چیزی ایجاد نمی کند. نیازی به گفتن نیست که او یک شاعر ماهر بود. با بیش از 600 شعر که می توانست از بالای کلاه براق خود بخواند.
  • پارک بابوشکینسکی: روس ها بهانه خوبی برای رژه رفتن را دوست دارند. آن ها این پارک را در حومه مسکو به یک میدان جنگی در اندازه واقعی تبدیل کردند، با هزار داوطلب که با چکمه های سیاه و سرنیزه پوشانده شده اند تا از تاریخی ترین نبردهای امپراتوری روسیه عکس بگیرند. درواقع این کار کاسپلی هم علاقه مندان زیادی دارد.
  • Zaradye Park: جالبترین پارک مرکزی مسکو را به یک دیسکو در فضای باز تبدیل می کند که شامل بازدیدهای Ethno روسیه و گروه های راک 90 است.
  • پارک پیروزی (پوبدی): در روسیه نواختن پیانو آنقدر جدی گرفته می شود که ممکن است یک ورزش محسوب شود. هزاران روس برای جمع شدن زیر درختان و تماشای “ماراتن پیانو” به اینجا سرازیر شدند!
  • VDNKh: برای ساخت زمین هایی برای والیبال و فوتبال ساحلی و همچنین یک مکان عجیب و غریب برای کلاس های رایگان زومبا و یوگا در بزرگترین پارک مسکو، تعداد زیادی شن و ماسه آورده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *