مهندسی کامپیوتر در روسیه
رشته مهندسی کامپیوتر در روسیه
سپتامبر 1, 2019
جملات کاربردی
جملات کاربردی در زبان روسی (آموزش زبان روسی – قسمت چهارم)
سپتامبر 2, 2019

روزهای هفته در زبان روسی (آموزش زبان روسی – قسمت سوم)

روزهای هفته

در این مقاله روزهای هفته روسی و جملاتی در این حوزه آموزش داده خواهد شد. زبان روسی یکی از رایج‌ ترین زبان های دنیاست. از نظر تعداد افرادی که به این زبان تکلم می‌ کنند، زبان روسی جایگاه پنجم بعد از زبان چینی، انگلیسی، هندی و اسپانیولی را به خود اختصاص می‌ دهد. در بین زبان ‎های اسلاوی زبان روسی رایج‌ ترین آنها می باشد.

روزهای هفته در روسیه
روزهای کاری هفته و تعطیلات پایان هفته با توجه به شغل افراد و فرهنگ حاکم بر کشورهای مختلف، متفاوت است.

تاریخچه زبان روسی

در بین زبان‎ های اسلاوی، زبان روسی رایج‌ ترین زبان می باشد. شایان ذکر است زبان های اسلاوی شباهت زیادی به یکدیگر دارند. اما زبان بلاروسی و اوکراینی بیشتر به روسی نزدیک هستند که با هم گروه زبان های اسلاوی شرقی را تشکیل می‌ دهند که جزئی از گروه اسلاوی خانواده هند و اروپایی است.
شاخه ‎های زبان های اسلاوی از تنه محکم و قوی خانواده زبان های هند واروپایی منشعب شده است. زبان های هندی، ایرانی، یونانی، ایتالیایی، رومی و کلت، آلمانی و گروه بالتیکی زبان ها، ارمنی و آلبانی و دیگر زبان ها جزئی از این خانواده هستند.

فروپاشی وحدت زبانی هند و اروپایی به دوره‎ ای از اواخر هزاره سوم، اوایل هزاره دوم قبل از میلاد مربوط می‌ شود. احتمالاٌ در آن موقع اتفاقاتی به وقوع پیوستند که باعث ظاهر شدن زبان اولیه اسلاوی و جدا شدن آن از گروه زبان های هند و اروپایی شد.
زبان اولیه اسلاوی در تاریخ طولانی خود، تغییرات زیادی را از سر گذراند. در اولین دوره موجودیت خود، تکامل آن خیلی کند بود و تا حد زیادی یکجور بود، هر چند تنوع لهجه ‎ای در آن وجود داشت.

حدوداٌ از قرن 4 تا 6 عصر حاضر، در زبان اولیه اسلاوی تغییرات شدیدی بروز کرد که در قرن 6 عصر حاضر باعث فروپاشی آن و ظاهر شدن زبان های جداگانه اسلاوی شد.
زبان روسی باستانی جز زبان های روسی و بلاروسی و اوکرائینی معاصر بود. فروپاشی زبان روسی باستانی باعث بروز زبان روسی یا زبان روسی کبیر شد که با زبان بلاروسی و اوکرائینی فرق داشت. این اتفاق در قرن 16 اتفاق افتاد.

دانستن روزهای هفته به زبان روسی یکی از اطلاعات مهم در حوزه اطلاعات عمومی در روسیه می باشد. در کشورهای روس زبان دو روز تعطیل در روزهای آخر هفته وجود دارد. این روزها به نسبت هفته‌ های تقویم شمسی و قمری دارای تفاوتی است. به‌ طور مثال در ایران که دارای یک تقویم خورشیدی است روز جمعه روز تعطیل می‌ باشد. در کشورهای دارای تقویم میلادی این روزها شامل روزهای شنبه و یکشنبه می‌ شود.

حال در این قسمت پس از آموزش الفبای زبان روسی (آموزش زبان روسی – قسمت اول) و خوش آمد گویی در زبان روسی (آموزش زبان روسی – قسمت دوم) ، به بررسی روزهای هفته به زبان روسی و جملاتی در این رابطه می پردازیم.

تلفظ به روسی تلفظ به انگلیسی تلفظ به فارسی لغت فارسی ردیف
понедельник ponedelʹnik پانیدیلنیک دوشنبه 1
вторник vtornik وتورنیک سه شنبه 2
среда sreda سِرِدا چهارشنبه 3
четверг chetverg چت ویرگ پنج شنبه 4
пятница pyatnitsa پیات نیتسا جمعه 5
суббота subbota سوبُ بوتا شنبه 6
воскресенье voskresenʹye واسکریسین ی یکشنبه 7
5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *