اقامت آسان دانشجویان در روسیه
تحصیل در دانشگاه را تمام کنید و تابعیت روسیه را بگیرید!
اکتبر 10, 2020
نژادپرستی روسیه
آیا مردم روسیه نژادپرست هستند؟ همه چیز درباره نژادپرستی در کشور روسیه
اکتبر 28, 2020

تحصیل در رشته های هنر روسیه: سیستم آموزشی و هر آنچه باید بدانید

رشته های هنر روسیه

روسیه طی چند قرن اخیر از جمله کشورهای قدرتمند و ثروتمند جهان بوده‌ است و بنا های باشکوه و آثار هنری بسیاری در آن به‌ وجود آمده که در دنیا شناخته شده‌اند. موزه‌ ها، گالری‌ ها و کتابخانه‌ های روسیه یکی از غنی‌ ترین از نوع خود در جهان به حساب می‌آیند. هنر نقاشی، مجسمه سازی، تئاترو موسیقی در روسیه از دیرباز مورد توجه جهان بوده است و هنرمندانی بنام در این عرصه ها می درخشیدند. اگر در حال خواندن این پست هستید قطعاً قصد ادامه تحصیل در یکی از رشته های هنر در روسیه را دارید. بیایید با شرایط تحصیل در رشته های هنر روسیه بیشتر آشنا شویم.

اگر فردی دارای خلاقیت و حس زیبایی شناسی بالایی هستید، به احتمال زیاد زندگی خود را صرف تحصیل در دانشگاه های فنی یا اقتصادی نخواهد کرد. تحصیلات در دانشگاه های هنر برابی یک روح هنرمند به نظر انتخاب خوبیست، چرا که محبوبیت و بازار کار آن به هیچ وجه به وضعیت سیاسی، شوک های اقتصادی یا وقایع تاریخی بستگی ندارد. عشق به زیبایی، با غلبه بر فکر سود اقتصادی، در اولویت اصلی دانشجویان هنر قرار دارد. طبیعتاً برای تبدیل شدن به یک هنرمند برجسته استعداد زیادی لازم است، اما تحصیلات خوب هم می تواند در رسیدن به هدف بسیار مفید باشد. آیا این انگیزه ای برای ورود به یکی از موسسات هنری در روسیه نیست؟ در کشور روسی مؤسسات آموزش هنر بسیار زیادی وجود دارد و این می تواند تا حدود زیادی گیج کننده باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با رشته ها و دانشکده های هنر روسیه آشنا کنیم و تصمیم گیری را برای شما آسان تر کنیم.

سیستم آموزشی رشته های هنر روسیه چگونه است؟

سیستم سه سطحی آموزش هنر روسیه شامل موارد زیر می باشد:

 • مدرسه هنر کودکان
 • کالج تخصصی
 • دانشگاه

این سیستم آموزشی در جهان مشابهی ندارد و هدف آن تربیت نیروهای متخصص برای صنعت فرهنگی هنری بر اساس تداوم برنامه های آموزشی در زمینه هنر است. در هر بخش از روسیه تعداد زیادی مؤسسات دولتی تحت این سیستم وجود دارند و شما می توانید بسته به شهر و رشته هنری مورد نظر خود آن ها را انتخاب کنید. احتمال می رود انتخاب بیشتر شما دانشگاه های خلاقیت(هنری) باشد، پس در ادامه به آنها نیز خواهیم پرداخت.

موسسات آموزش عالی هنر روسیه را می توان به طور مشروط به 3 گروه تقسیم کرد:

گرایش مستقیم هنری و مؤسسات هنری تخصصی

این ها دانشگاه های آکادمیک با تاریخ غنی و نام های جهانی هستند مانند: موسسه نقاشی، مجسمه سازی و معماری رپین (تاسیس در سال 1757)، آکادمی هنر و صنعت استروگانوف (تاسیس در سال 1825) و…

دانشگاه های هنری و آموزشی

مؤسساتی با رتبه های آموزشی خوب در سطح روسیه مانند: دانشگاه هنرهای زیبای مسکو؛ دانشگاه آموزش موسیقی و هنر اورال و…

گروه ها و بخش های طراحی و هنری در دانشگاه های کلاسیک

بخش هایی از دانشگاه ها که به رشته های هنر اختصاص دارند مانند: دانشکده هنر دانشگاه دولتی مسکو، موسسه معماری و طراحی دانشگاه فدرال سیبری و…

علیرغم این واقعیت که مؤسسات درجه یک (خارج از رقابت است) و دسته دوم دارای کادر آموزشی قوی تری هستند و تجهیزات فنی بهتری برای انجام مراحل آموزشی در مقایسه با دانشگاه های چند رشته ای دارند، اما انتخاب بین آن ها چندان راحت نیست. رشته هنری ای که دانشجو قصد دارد در آینده انجام دهد تعیین کننده است. اگر هدف این است که مهارت های بصری بی عیب و نقصی کسب کنید، راه شما می تواند به یک موسسه هنری یا آکادمی ختم شود. با این حال، شایان توجه است که قبول شدن در اغلب دانشگاه های کلاسیک نیاز به دانش و تجارب، مهارت های نرم افزاری یا مهندسی دارد. این جنبه آموزش توسط دانشگاه های چند رشته ای کلاسیک مورد توجه قرار می گیرد، بنابراین، هنگام تدریس به دانشجویان، مشخصات احتمالی فعالیت های حرفه ای آینده آنها در نظر گرفته می شود.

دانشگاه های رشته های هنر در روسیه

دانشگاه های هنر در روسیه

تقریباً در هر گوشه از کشور روسیه می توانید بر حرفه انتخابی خود مسلط شوید. آموزش عالی هنر به طور گسترده در موسسات فرهنگی و هنری منطقه ای در سامارا، وورونژ، اورل، کراسنودار، تیومن، کمروو و تعدادی از شهرهای دیگر نمایندگی می شود. با این وجود، در محافل خبره، فارغ التحصیلان موسسات آموزشی تخصصی از بیشترین اعتبار و احترام برخوردار هستند:

 • MGAKHI- موسسه دانشگاهی دولتی مسکو V.I.Surikova
 • VSHNI – مدرسه عالی هنرهای عامیانه (واحد مسکو)
 • NSUADI – دانشگاه ایالتی معماری، طراحی و هنر نووسیبیرسک
 • RAZHViZ – آکادمی نقاشی، مجسمه سازی و معماری روسیه از I. Glazunov (مسکو)
 • SPbGAIZHSA – انستیتوی آکادمیک ایالتی سن پترزبورگ از نقاشی، مجسمه سازی و معماری به نام I. E. Repina
 • SPGKhPA – آکادمی دولتی هنر و صنعت سن پترزبورگ به نام A. O. Stieglitz
 • MGHPA – آکادمی دولتی هنر و صنعت مسکو به نام S. G. Stroganova
 • آکادمی آبرنگ و هنرهای زیبا S. Andriyaka (مسکو)
 • UrRAKHU – دانشگاه معماری و هنر دولتی اورال (یکاترینبورگ)

رشته هایی که در دوره کارشناسی در این مؤسسات تدریس می شوند:

 • مجسمه سازی
 • تئوری و تاریخ هنر
 • ترمیم
 • هنرها و علوم انسانی
 • بازسازی
 • مرمت میراث معماری

تحصیلات عالی هنری را می توان در تعدادی از دانشگاه های معتبر چند رشته ای کسب کرد:

دانشکده ها، راهنمایی ها، تخصص ها

رشته هنری مجسمه سازی

دانشگاه های تخصصی هنر متفاوت ترین رویکرد را برای تربیت متخصصان آینده دارند. بنابراین، آموزش بر اساس دانشکده ها یا کارگاه های متمرکزانجام می شود:

 • مجسمه ها
 • رنگ آمیزی
 • معماری
 • گرافیک
 • تئوری و تاریخ هنر

همان مدارک و تخصص ها در مدارک تحصیلی فارغ التحصیلان نشان داده خواهد شد. همچنین رشته های خاص تری وجود دارد، مانند پردازش هنری فلزات، نقاشی تخته سنگ، هنرهای دستی و صنایع دستی، هنرهای برجسته و تزئینی، مرمت، فرهنگ هنرهای محلی. و البته به ندرت پیش می آید که هر دانشگاه چند رشته ای بدون بخش طرحی که تقاضای گسترده ای داشته باشد، این دوره ها را برگذار.

با تحصیل در داخل و از طریق مکاتبه می توان به یک هنرمند دارای گواهی نامه تبدیل شد. بسته به دانشگاه انتخابی و رشته تحصیلی، از 4 تا 6 سال (4 سال مدرک لیسانس به اضافه 2 سال کارشناسی ارشد) طول خواهد کشید. شرایط تحصیل باید در دانشگاه هنر انتخاب شده مشخص شود. به عنوان مثال، در انستیتوی آکادمیک دولتی نقاشی، مجسمه سازی و معماری سن پترزبورگ. I.E.Repin، دوره تحصیل تمام وقت در یک تخصص به جای 5 سال 6 سال است.

برای دانشجوی شدن در یک دانشگاه هنر در روسیه، فقط قبولی در آزمون کافی نیست. هنگام انتخاب نقاشان، مجسمه سازان، مرمتگران و معماران با هدف تحصیلات عالیه هنری، استعداد و توانایی ها همیشه در اولویت هستند، بنابراین متقاضیان باید آزمون های خلاقیت ورودی را در این موسسه قبول شوند. هر موسسه هنری مجموعه موضوعات خاص خود را برای یک آزمون دولتی واحد برای پذیرش دارد. به عنوان مثال، برای ورود به دانشگاه فدرال سیبری، باید نتایج USE را در تاریخ، زبان روسی و مطالعات اجتماعی داشته باشید. و در آکادمی هنرهای دولتی مسکو به نکاتی در ادبیات، تاریخ و زبان روسی (هنگام درخواست جهت “تئوری و تاریخ هنر”) یا روسی به ریاضیات نیاز دارد (اگر مجسمه سازی یا نقاشی به عنوان رشته انتخاب شود). بنابراین، لازم است پیش از این مشخص شود که کدام رشته ها در تخصص انتخاب شده مورد نیاز است.

قوانین پذیرش در رشته های هنر روسیه

در مورد پذیرش در رشته های هنر در دانشگاه های روسیه، باید انتظار آزمون خلاقیت را داشته باشید، تقریباً همه مؤسسات هنری رویکردی چند مرحله ای را در پیش می گیرند. بنابراین، برای ورود به اکثر آکادمی ها، باید با توجه به پارامتر های زیر یک آزمون را پشت سر بگذارید:

 • دانش زبان روسی
 • ادبیات
 • آموزش حرفه ای عمومی
 • آزمون خلاقانه در نقاشی
 • بررسی نقاشی شکل و نیم شکل
 • ترکیب در یک موضوع خاص
 • ترکیب در یک موضوع آزاد
 • مصاحبه درمورد مسائل عمومی حرفه ای

قوانین در برخی دانشگاه ها .و مؤسسات هنر کمی تفاوت دارد. ابتدا دانشجویان از آزمون های ورودی به صورت مصاحبه شفاهی عبور می کنند و در طی آن به سؤالات رشته تخصصی پاسخ می دهند و آثار تألیفی خود را به نمایش می گذارند. سپس سلسله امتحانات حرفه ای و خلاقانه فرا می رسد. این امتحانات شامل :

🟣 نقاشی پرتره، که متقاضی باید آن را در مدت 8 ساعت با مداد طراحی روی کاغذ (قالب A2) کار کند.
🟣 نقاشی پرتره (با دست): زمان نقاشی – 12 ساعت؛ اندازه – تا 80 سانتی متر؛ مواد – بوم، رنگ روغن یا آبرنگ (بسته به تخصص انتخاب شده توسط متقاضی)
🟣 آزمون گرایش خلاقانه شامل ایجاد یک ترکیب ژانری است که توسط آزمایش کننده در 6 ساعت آموزش داده می شود. اجرا بر روی بوم یا کاغذ، با رنگ روغن یا آبرنگ. قالب نقاشی تمام شده طول و عرض 50 سانتی متر است. بنابراین، مؤسسات هنری روسیه مجموعه واحدی از الزامات را برای دانشجویان بالقوه تعیین نمی کنند. تنها یک شرط وجود دارد که غیر قابل تغییر است و درآمد حاصل از بودجه را تضمین می کند، در دسترس بودن آموزش های حرفه ای و استعداد خوب.

و در آخر:

با درنظرگرفتن تعداد متفاوت آزمون های ورودی، نمره قبولی در دانشگاه های هنرباید بسیار بالا باشد. بنابراین، سخت است که به طور دقیق این موضوع بپردازیم، اما بهتر است زمان بیشتری را به مهارت های عالی خود اختصاص دهید. بالاترین هدف، آکادمی نقاشی Glazunov است، که جای تعجب نیست، زیرا متقاضیان در 9 مرحله آزمایش می شوند که برای هر یک از آنها می توانید 100 امتیاز کسب کنید. به شما توصیه می کنم اگر تصمیم دارید در رشته های هنر در روسیه تحصیل کنید، با متخصصان ما ارتباط برقرار کنید تا شما را به طور دقیق راهنمایی کنند.

سیستم آموزشی رشته های هنر روسیه چگونه است؟

سیستم سه سطحی آموزش هنر روسیه در سطح آموزش عالی به طور مشروط به 3 گروه تقسیم می شوند:
گرایش مستقیم هنری و مؤسسات هنری تخصصی: این ها دانشگاه های آکادمیک با تاریخ غنی و نام های جهانی هستند مانند: موسسه نقاشی، مجسمه سازی و معماری رپین، آکادمی هنر و صنعت استروگانوف و غیره.
دانشگاه های هنری و آموزشی: مؤسساتی با رتبه های آموزشی خوب در سطح روسیه مانند: دانشگاه هنرهای زیبای مسکو؛ دانشگاه آموزش موسیقی و هنر اورال و غیره.
گروه ها و بخش های طراحی و هنری در دانشگاه های کلاسیک: بخش هایی از دانشگاه ها که به رشته های هنر اختصاص دارند مانند: دانشکده هنر دانشگاه دولتی مسکو، موسسه معماری و طراحی دانشگاه فدرال سیبری و غیره.

کدام دانشگاه های روسیه رشته های هنر دارند؟

دانشگاه دولتی مسکو M.V. لومونوسف
SPbSU – دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ
NRU HSE – دانشکده عالی اقتصاد دانشگاه ملی تحقیقات
دانشگاه فدرال سیبری
SFedU – دانشگاه فدرال جنوب
RSUH – دانشگاه دولتی روسیه برای علوم انسانی
SPGUTD – دانشگاه دولتی مهندسی و طراحی صنایع سن پترزبورگ
AmSU – دانشگاه ایالتی آمور
RSU – دانشگاه دولتی روسیه. A. N. Kosygina
MGAKHI- موسسه دانشگاهی دولتی مسکو V.I.Surikova
VSHNI – مدرسه عالی هنرهای عامیانه (واحد مسکو)
NSUADI – دانشگاه ایالتی معماری، طراحی و هنر نووسیبیرسک
RAZHViZ – آکادمی نقاشی، مجسمه سازی و معماری روسیه از I. Glazunov (مسکو)
SPbGAIZHSA – انستیتوی آکادمیک ایالتی سن پترزبورگ از نقاشی، مجسمه سازی و معماری به نام I. E. Repina
SPGKhPA – آکادمی دولتی هنر و صنعت سن پترزبورگ به نام A. O. Stieglitz
MGHPA – آکادمی دولتی هنر و صنعت مسکو به نام S. G. Stroganova
آکادمی آبرنگ و هنرهای زیبا S. Andriyaka (مسکو)
UrRAKHU – دانشگاه معماری و هنر دولتی اورال (یکاترینبورگ)

محبوب ترین رشته های کارشناسی هنر در روسیه کدام اند؟

مجسمه سازی
تئوری و تاریخ هنر
ترمیم
هنرها و علوم انسانی
بازسازی
مرمت میراث معماری

قوانین پذیرش در رشته های هنر روسیه چیست؟

در مورد پذیرش در رشته های هنر در دانشگاه های روسیه، باید انتظار آزمون خلاقیت را داشته باشید، تقریباً همه مؤسسات هنری رویکردی چند مرحله ای را در پیش می گیرند. بنابراین، برای ورود به اکثر آکادمی ها، باید با توجه به پارامتر های زیر یک آزمون را پشت سر بگذارید:
دانش زبان روسی
ادبیات
آموزش حرفه ای عمومی
آزمون خلاقانه در نقاشی
بررسی نقاشی شکل و نیم شکل
ترکیب در یک موضوع خاص
ترکیب در یک موضوع آزاد
مصاحبه درمورد مسائل عمومی حرفه ای

آزمون عملی پذیرش دانشگاه های روسیه در رشته هنر چگونه است؟

نقاشی پرتره، که متقاضی باید آن را در مدت 8 ساعت با مداد طراحی روی کاغذ (قالب A2) کار کند.
نقاشی پرتره (با دست): زمان نقاشی – 12 ساعت؛ اندازه – تا 80 سانتی متر؛ مواد – بوم، رنگ روغن یا آبرنگ (بسته به تخصص انتخاب شده توسط متقاضی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *