خوش آمد گویی در روسی
خوش آمد گویی در زبان روسی (آموزش زبان روسی – قسمت دوم)
آگوست 31, 2019
روزهای هفته
روزهای هفته در زبان روسی (آموزش زبان روسی – قسمت سوم)
سپتامبر 1, 2019

رشته مهندسی کامپیوتر در روسیه

مهندسی کامپیوتر در روسیه

رشته کامپیوتر و گرایش های آن مثل فناوری اطلاعات از جمله رشته های پرکاربرد محسوب می شود، اکثر رشته ها نیز به دانش کامپیوتر نیاز دارند و در بخشی از کار خود با آن درگیر می شوند. بسیاری از حرفه ها در روند کاریشان به تخصص فناوری اطاعات نیاز دارند و بدون آن عملکرد آنها به درستی انجام نخواهد شد. در مطالب قبل راجع به تحصیل در رشته مهندسی در روسیه صحبت شد، در این مقاله راجع به تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در روسیه صحبت خواهیم کرد.

مهندسی نرم افزار، مهندسی سیستم، مدیریت پایگاه داده، طراحی نرم افزار، متخصص امنیت، تحلیل گر وب و طراح وب چند حرفه مختلف هستند که هر کدام بسته به خدماتی که ارائه می دهند در بخش مخصوص به خود کاربرد دارند. بنابراین این رشته از جمله پرکاربردترین رشته های مهندسی در دنیای امروز است. به همین دلیل ما هم در این مطلب راجع به تحصیل در این رشته اطلاعاتی را برای شما عزیزان فراهم کرده ایم.

مهندسی کامپیوتر
رشته کامپیوتر و گرایش های آن مثل فناوری اطلاعات از جمله رشته های پرکاربرد محسوب می شود.

دانشگاه های کشور روسیه در حوزه فناوری اطلاعات، هم در بخش تئوری مانند ریاضیات و فیزیک و کامپیوتر و هم در بخش عملی، تحصیلات را برای دانشجویان ارائه می دهند. حضور فعال دانشجویان فناوری اطلاعات و کامپیوتر روسیه در عرصه رقابت های بین المللی نشانه تخصص بسیار خوب آنها در این زمینه است. در این رشته امکان تحصیل در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در روسیه فراهم است و شما می توانید به شیوه های گوناگون در این رشته وارد شوید؛ چه از طریق هنرستان های فنی و حرفه ای و چه از طریق تحصیل در رشته ریاضی.

در زیر لیست دانشگاه هایی را مشاهده می کنید که امکان تحصیل در این رشته برای شما فراهم است:

دانشگاه ملی علم و فناوری (MISIS)

این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته فناوری اطلاعات در روسیه است که دوره های مختلفی در آن برای دانشجویان برگزار می گردد و شما بسته به مهارتی که می خواهید کسب کنید می توانید در یکی از این دوره ها شرکت نمایید. هر یک از این دوره ها بسته به مهارت هایی که به شما آموزش می دهند هزینه هایی برای شما خواهد داشت. البته شما می توانید از طریق گرفتن بورسیه برای رشته های مختلف در روسیه به طور رایگان تحصیل نمایید. چند نمونه از دوره هایی که در این دانشگاه برگزار می شود عبارتند از:

دانشگاه ملی علم و فناوری
این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته فناوری اطلاعات در روسیه است.
 • دوره پروژه های نوآورانه فناوری اطلاعات که برای دانشجویان در دوره فوق لیسانس کاربرد دارد و اکثرا آنها که به دنبال مدرک فوق لیسانس هستند در چنین دوره ای شرکت می کنند. هزینه این دوره حدود 235 هزار روبل در سال برای یک دانشجو خواهد بود.
 • دوره سیستم های خودکار نیز از دیگر دوره هایی است که در این دانشگاه برگزار می شود و اگر شما بخواهید در این دوره شرکت کنید باید هزینه ای در حدود 215 هزار روبل در سال را بپردازید.
 • یکی دیگر از دوره های برگزار شده نیز پردازش داده و کنترل سیستم های هوشمند است که هزینه آن در حدود 212 هزار روبل در سال خواهد بود.

موسسه فیزیک و فناوری مسکو

این دانشگاه نیز دوره هایی را برای علاقه مندان به این رشته ارائه می دهد که از جمله آنها می توان به دوره های زیر اشاره کرد:

موسسه فیزیک و فناوری مسکو
موسسه فیزیک و فناوری مسکو از بهترین دانشگاه های روسیه است.
 • دوره ریاضیات کاربردی و علم اطلاعات
 • دوره تحلیل و مدیریت سیستم
 • دوره علم اطلاعات و ابزار
 • دوره امنیت اینترنتی
 • دوره نرم افزار و شبکه های کامپیوتری که بیشتر برای دانشجویان مقطع دکتری است و این دوره در حدود 300 هزار روبل در سال هزینه خواهد داشت.
 • دوره علوم و مهندسی کامپیوتر نیز در این موسسه برگزار می شود که هزینه سالانه آن برای شما در حدود 250 هزار روبل خواهد بود و این دوره برای دانشجویان دوره لیسانس اغلب برگزار می شود.

در بین دوره های عنوان شده در بالا دو دوره نرم افزار و شبکه های کامپیوتری و علوم و مهندسی کامپیوتر در ارتباط کامل با فناوری اطلاعات هستند.

دانشگاه دولتی تحقیقات هسته ای MEPHI

این دانشگاه نیز یکی از بهترین مراکز تحصیلی در روسیه است که بالغ بر 110 رشته تحصیلی را برای دانشجویان سراسر دنیا ارائه می دهد. در این دانشگاه نیز دوره های زیادی برگزار می شود که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دوره مشکلات نوین مهندسی نرم افزار که هزینه آن در حدود 310 هزار روبل در سال است، این دوره برای دانشجویان دوره فوق لیسانس برگزار می شود، ضمن اینکه این دوره همراه با آموزش انگلیسی نیز هست.
 • دوره معماری سیستم های هوشمند نیز در این دانشگاه برگزار می شود که این دوره نیز برای دانشجویان فوق لیسانس است و هزینه آن 311 هزار روبل در سال است.
 • دوره مدلسازی ریاضیاتی، برنامه های پیچیده و روش های شمارگانی نیز که برای دانشجویان مقطه دکتری است در این دانشگاه برگزار می شود و هزینه سالانه آن 315 هزار روبل خواهد بود.

دانشگاه فدرال اورال

این دانشگاه نیز در زمینه فناوری اطلاعات دانشجو می پذیرد و دوره های زیر را برگزار می کند:

دوره های آموزشی
دوره های مختلفی در هر کدام از دانشگاه ها برگزار می شود.
 • دوره امنیت کامپیوتر که هزینه سالانه آن 135 هزار روبل است و برای دانشجویان مقطع فوق لیسانس می باشد.
 • دوره تحلیل اطلاعات با هزینه 213 هزار روبل سالانه که این دوره نیز برای دانشجویان مقطع فوق لیسانس برگزار می گردد.
 • دوره برنامه نویسی سیستم نیز برای دانشجویان مقطع فوق لیسانس برگزار می گردد و هزینه سالانه آن 192 هزار روبل است.

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک

از جمله دوره هایی که در این دانشگاه برگزار می شود به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • دوره ریاضیات و علوم کامپیوتر که برای دانشجویان مقطع لیسانس است و هزینه سالانه آن 302 هزار روبل در سال خواهد بود.
 • دوره انفورماتیک و فناوری اطلاعات که این دوره مخصوص دانشجویان مقطع فوق لیسانس است و هزینه سالانه آن 346 هزار روبل است.
 • یکی دیگر از دوره هایی که در این دانشگاه برای دانشجویان مقطع فوق لیسانس برگزار می شود و به زبان انگلیسی نیز آموزش داده می شود، دوره رمزنگاری است که هزینه سالانه آن 254 هزار روبل در سال است.

دانشگاه تحقیقات ملی ITMO

دانشگاه تحقیقات ملی IMTO
این دانشگاه از جمله دانشگاه های برجسته در رشته های مهندسی است.

این دانشگاه از جمله دانشگاه های برجسته در رشته های مهندسی است که دوره های زیادی را برای دانشجویان رشته کامپیوتر ارائه می دهد که چند مورد از این دوره ها که برای دانشجویان مقطع لیسانس است را ذکر می کنیم:

 • دوره مهندسی نرم افزار با هزینه سالانه 200 هزار روبل
 • دوره سیستم و فناوری اطلاعات با هزینه 200 هزار روبل در سال

در این مقاله اطلاعاتی از دانشگاه هایی که رشته مهندسی کامپیوتر در روسیه را دارند برای شما بیان شد. دانشگاه های دیگری نیز این رشته را دارند اما ما برجسته ترین های آن ها را عنوان کردیم.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *