برنامه-جدید-فناوری-اطلاعات-susu-تابستان-2021
دانشگاه ایالتی جنوب اورال برنامه جدید فناوری اطلاعات را ارائه می دهد
جولای 12, 2021
برنامه سازگاری دانشگاه روسیه
برنامه های سازگاری دانشگاه های روسیه برای دانشجویان بین المللی
جولای 17, 2021

رشته مهندسی هوافضا در روسیه و دانشگاه های ارائه دهنده این رشته

مهندسی هوافضا روسیه

رشته مهندسی هوافضا یا همان علوم فضایی، رشته محبوبی بین افرادی است که به تحقیقات فضایی و یا هواپیما ها علاقه دارند. اگر شما یکی از افرادی هستید که به این رشته خاص علاقه دارید، خبر خوب این است که می توانید به راحتی در این رشته خاص به تحصیل بپردازید و این یعنی رویای شما غیر ممکن نیست! در این پست قصد داریم شما را با تحصیل در رشته مهندسی هوافضا در روسیه آشنا کنیم و بهترین دانشگاه های روسیه که در آن ها این رشته ارائه می شود را معرفی کنیم.

مدارک کارشناسی در مهندسی هوافضا مطالعاتی است که بر طراحی، توسعه، آزمایش و ساخت هواپیما، فضاپیما، ماهواره و موشک متمرکز شده اند. در طول تحصیل در رشته مهندسی هوافضا دانشجویان در مورد توسعه و بهبود سیستم های پیشرانه، آزمایش مقاومت در برابر مواد و اجزای مختلف و یافتن راه هایی برای سریعتر، کارآمد تر و آلودگی کمتر هواپیما ها می آموزند. با ما همراه باشید تا چند دانشگاه برتر روسیه را که این رشته در آنجا تدریس می شود را به شما معرفی کنیم.

اگر همواره شیفته آشنایی با هواپیما ها، موشک ها و اینکه چگونه این چنین آسان پرواز می کنند هستید، باید در مقطع لیسانس مهندسی هوافضا تحصیل کنید. شما همچنین باید یک ذهنیت تحلیلی و ریاضی داشته باشید و از اصول پیچیده آیرودینامیک، ترمودینامیک یا علوم مادی نترسید.

روسیه و علوم فضایی

سال 2021 صدمین سالگرد راه اندازی برنامه فضایی اتحاد جماهیر شوروی و 60 امین سالگرد اولین سفر انسان به فضا است. در 12 آوریل 1961، یوری گاگارین، فضانورد شوروی وارد مدار کم زمین اولین فضاپیمای Vostok-1 با استفاده از انسان شد. کمی بعدتر، اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی ماهواره اول را پرتاب کرد و در سال 1965 والنتینا ترشکووا اولین زن در فضا شد.

یوری گاگارین

این حوادث آغاز دوران فضایی بشر، توسعه سریع فناوری و آموزش متخصصان در طراحی مدرن ترین هواپیما ها بود. اکتشافات فضایی به لطف کار بسیار زیاد دانشمندان، مهندسان و طراحان واجد شرایط و سطح بالای تحصیلات آن ها امکان پذیر شد و از این رو افرادی مانند دانشمندان و مهندسان هوافضا در روسیه بسیار مهم محسوب می شوند. خبر خوب این است که دانشگاه های روسیه برنامه های گسترده ای را برای کمک به شما در شروع کار در یکی از زمینه های چالش برانگیز و آینده دار در تقاطع علم و صنعت ارائه می دهند.

تخصص های مهندسی هوافضا

بیشتر مدارک مهندسی هوافضا به عنوان کارشناسی ارشد ارائه می شود. در حالی که برخی از آن ها به عنوان لیسانس علوم ارائه می شود. برای فارغ التحصیل شدن در این رشته معمولاً 4 سال زمان لازم است. شما می توانید در یکی از تخصص های مهندسی هوافضا مانند آیرودینامیک، پیشران، اویونیک، مواد هوافضا، سازه ها و … بر توسعه مهارت های خود تمرکز کنید.

دوره ها و مهارت های مهندسی هوافضا

مهارت های مهندسی هوافضا

دوره هایی که در مقطع کارشناسی در مهندسی هوا فضا می گذرانید از هر دانشگاه به دانشگاه دیگر و بسته به برنامه تحصیلی متفاوت است. با این حال شما می توانید کلاس هایی مثل فیزیک، دینامیک، ترمودینامیک، لرزش های خطی، ریاضیات مهندسی، اصول مکانیکی، طراحی هواپیما، ساختار و مواد و … را انتظار داشته باشید.

کلاس های مهندسی هوافضا به دانشجویان کمک می کند مهارت های فنی را توسعه دهند که از مهارت های تحلیلی و حل مسئله تا مهارت فنی، تفکر ابتکاری، توجه به جزئیات، مدیریت پروژه و حتی ارتباطات برخوردار باشد. تمام این مهارت ها برای مهندسان آینده هوا فضا که برای حل چالش های پیچیده مکانیکی و آیرودینامیکی نیاز به همکاری با تیم های خود و با متخصصان سایر زمینه های مرتبط دارند، ضروری است.

مشاغل مهندسی هوافضا

فارغ التحصیلان مهندسی هوافضا می توانند فرصت های شغلی مختلفی را در نیروهای مسلح، شرکت های هواپیمایی، مقامات هواپیمایی و سایر زمینه ها پیدا کنند.

برخی از مشهور ترین مشاغل هوافضا عبارتند از: طراح هواپیما / فضاپیما، مهندس هوافضای نظامی، تکنسین هوافضا و مهندس تعمیرات.

مهندسی هوافضا همچنین به شما کمک می کند تا بر روی آخرین روند ها و فن آوری ها مانند چاپ سه بعدی، هواپیما های با سوخت صفر، مواد پیشرفته یا بر سلامت ساختاری نظارت کنید.

اطلاعات در مورد مدارک مهندسی هوافضا

مدارک مهندسی هوافضا

مهندسی هوافضا روشی پیچیده تر برای گفتن “علم موشک” است و همه می دانند که برای تبدیل شدن به یک دانشمند موشک زمان بسیاری طول می کشد. ساخت، توسعه و آزمایش هواپیما و فضاپیما کاملاً چالش برانگیز است. در واقع شما می توانید بگویید که این دانش موشک است!

مهندسی هوافضا در 2 زیر زمینه تقسیم شده است: مهندسی هوانوردی (کار با هواپیما، جت، هلیکوپتر و بعضاً زیر دریایی) و مهندسی فضانوردی (طراحی راکت و فضاپیما که در اکتشافات فضایی مورد استفاده قرار می گیرد).

گرفتن مدرک کارشناسی ارشد یا لیسانس در مهندسی هوا فضا نیاز به درک جدی از فیزیک، ریاضیات و اصول مهندسی دارد.

این علوم دقیق به شما امکان می دهد درک بهتر داشته باشید که هواپیما ها و فضاپیما ها چگونه می توانند به راحتی از طریق هوا حرکت کرده و در هوا بمانند، در حالی که نتایج و کارایی آزمایش های پرواز را بهبود می بخشد.

پس از ترک دانشکده مهندسی می توانید مشاوره ای در مورد عملکرد، مکانیک و طراحی هواپیما ارائه دهید. همچنین درک بهتری از طراحی سازه، یکپارچگی مکانیکی و سوخت های جایگزین و چالش های زیست محیطی خواهید داشت که هنگام توسعه هواپیما و فضاپیما باید در نظر گرفته شود.

از آنجا که مهندسی هوافضا یک زیر مجموعه از مهندسی و فناوری است، می توانید رشته ها و دوره های مرتبط را در زمینه رباتیک، مهندسی حمل و نقل، مهندسی دریایی، مهندسی خودرو و مکاترونیک پیدا کنید.

دانشجویانی که فارغ التحصیل برنامه های مهندسی هوافضا هستند به عنوان مهندس تعمیر و نگهداری، تکنسین های عملیاتی، توسعه دهندگان هواپیما یا توسعه دهندگان فضاپیما، مشاغل هیجان انگیز و چالش برانگیزی را پیدا می کنند.

دانشکده ها و دانشگاه های مهندسی هوافضا روسیه

دانشگاه مسکو

دانشگاه های مهندسی هوافضا در روسیه برنامه های مدرک مهندسی هوافضا را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد (فارغ التحصیل) و دکترا ارائه می دهند. دیپلم های مهندسی هوافضا، گواهینامه ها و گزینه های مدرک هوافضا در روسیه نیز وجود دارد که توسط دانشگاه ها و سازمان های معتبر، ارائه می شوند.

موسسه فیزیک و فناوری مسکو – MIPT

برندگان جایزه نوبل، الکسی ابریکوسوف، ویتالی گینزبورگ، پیوتر کاپیتسا، لو لاندائو و بسیاری دیگر از دانشمندان مشهور روسیه در مؤسسه فیزیک و فناوری مسکو یا MIPT تدریس و کار کردند. این دانشگاه در حال حاضر بیش از 6000 دکترای علوم ، حدود 17000 دکترای پزشکی و بیش از 150 عضو آکادمی علوم روسیه فارغ التحصیل شده است. MIPT آموزش های اساسی را برای متخصصان ریاضیات، فیزیک، علوم کامپیوتر، شیمی و رشته های مرتبط انجام می دهد. بیش از 60 برنامه بین المللی MIPT در دسترس متقاضیان بین المللی است.

موسسه فیزیک و فناوری مسکو (MIPT) واقع در مسکو خیابان Dolgoprudny ،Zhukovsky دارای دو بخش مرتبط با مهندسی هوافضا است.

 • دپارتمان تحقیقات هواشناسی و فضا
 • دپارتمان هواشناسی و مهندسی پرواز

دپارتمان ها برنامه های تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد را در زمینه آئروفیزیک، آئرومکانیک، مهندسی پرواز، تحقیقات فضایی و مهندسی هوا فضا ارائه می دهند.

MIPT همچنین دارای:

 • موسسه تحقیقات فضایی (RAS)
 • موسسه مرکزی آیرویدرودینامیک ژوکوفسکی

نیز می باشد و از این نظر، یکی از دانشگاه های برتر و پیشرو در زمینه مهندسی هوافضا می باشد.

رشته هوافضا در دانشگاه MIPT روسیه

در زمینه مهندسی هوافضا و علوم فضایی، این دانشگاه برنامه هایی در مقطع کارشناسی ارشد ارائه داده است:

 • سیستم های کنترل و پیمایش پرواز در گروه آزمایش های هوایی
 • گروه سیستم های اندازه گیری اطلاعات و هواپیما ویژه

برنامه درسی این برنامه ها شامل:

 • نحوه تحقیق
 • تجزیه و تحلیل
 • طراحی
 • فناوری
 • توسعه
 • تولید

این برنامه در دانشگاه MIPT به شما این امکان را می دهد تا کاملاً در صنعت صنعت هوافضا غرق شوید. برنامه های دکترای MIPT در آیرودینامیک، کنترل ترافیک هواپیما، پردازش اطلاعات به شما کمک می کند تا به سطح علمی جدیدی برسید و به عنوان یک دانشمند شغل خود را شروع کنید.

دانشگاه فنی دولتی باومان مسکو – MSTU

دانشگاه فنی و حرفه ای Bauman Moscow State MSTU واقع در مسکو، برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد را در زمینه مهندسی هوافضا با طیف گسترده ای از تخصص ها ارائه می دهد.

این دانشگاه دارای مقطع لیسانس، کارشناسی ارشد و دکتری در زمینه های مختلف مهندسی هوافضا می باشد. دانشکده ماشین آلات ویژه در MSTU دوره هایی را در:

 • مهندسی موشک
 • وسایل نقلیه فضایی و بلوک های شتاب
 • پرواز پویا

ارائه می دهد. همچنین دانشکده مهندسی MSTU دوره های مهندسی برق را در:

 • موتور های موشک
 • موتور های احتراق
 • کرایوژنیک

نیز ارائه می دهد و علاوه بر همه این ها دوره های ویژه ای را در زمینه های:

 • موشک و فناوری فضایی
 • مهندسی هوا و فضا

به دانشجویان متقاضی، ارائه می دهد.

موسسه حمل و نقل هوایی مسکو MAI (دانشگاه دولتی فناوری هوافضا)

موسسه هوانوردی مسکو (MAI) یا دانشگاه دولتی فناوری هوافضای مسکو، طیف گسترده ای از رشته ها و برنامه های پژوهشی مرتبط با هواپیمایی و برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد مربوط به رشته های مختلف مهندسی هوافضا را ارائه می دهد.

موسسه حمل و نقل هوایی MAI یا مؤسسه برتر آموزش هوافضای روسیه دپارتمان های زیر را دارا می باشد:

 • فناوری هواپیمایی
 • موتور های هواپیما و سیستم های پیشرانه
 • الکترونیک و سیستم های ارتباطی هواپیما (FRELA)
 • مهندسی خودرو بدون پرواز
 • سیستم های کنترل

برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی MAI یا دانشگاه دولتی فناوری هوافضا در فناوری های نوین مهندسی، سیستم های هوافضا و طراحی انواع وسایل نقلیه هوافضا و هواپیما های مختلف ارائه می شود.

دانشگاه دولتی هوافضا روسیه – سامارا

دانشگاه دولتی هوافضا سامارا در روسیه برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد را در زمینه مهندسی هوانوردی و هوافضا ارائه می دهد. دانشگاه هوافضای ایالتی سامارا دوره های تحصیلات تکمیلی را در رشته های زیر ارائه می دهد:

 • دوره تحصیلات تکمیلی در آیرودینامیک و فرآیند های تبادل گرما خودرو
 • دوره تحصیلات تکمیلی در طراحی، ساخت و تولید وسیله نقلیه پرواز
 • دوره تحصیلات تکمیلی در حالت های برق و گرم کردن هواپیما هنگام پرواز
 • دوره تحصیلات تکمیلی در موتور های گرمایی وسیله نقلیه پرواز، پیشران های برقی و نیروگاه های برقی
 • دوره فارغ التحصیل دوره کارشناسی ارشد در کنترل و آزمایش وسیله نقلیه پرواز و سیستم های آن ها
 • دوره فارغ التحصیل دوره کارشناسی ارشد در دینامیک، بالستیک و کنترل حرکت وسیله نقلیه.
مهندسی هوافضا روسیه در دانشگاه های روسیه

دانشگاه سامارا یک مرکز علمی و آموزشی بی نظیر است که متخصصان آینده را در مهندسی هوافضا و فناوری های فضایی تعلیم می دهد. این دانشگاه همیشه در طراحی فضاپیما ها، هواپیما های نظامی و غیرنظامی از جمله جنگنده افسانه ای Il-2 بسیار مشارکت داشته است. دانشمندان این دانشگاه در معروف ترین پروژه ها از جمله برنامه وستوک شرکت کردند. با تشکر از اولین پرواز های سرنشین دار وستوک جهان، پرواز های 24 ساعته و گروهی و همچنین اولین انسان در فضا انجام شد. فارغ التحصیلان دانشگاه سامارا امروز در سازمان های پیشرو ایالتی و جهانی به توسعه صنعت هوافضا ادامه می دهند.

برای متقاضیان بین المللی، این دانشگاه بیش از 30 برنامه در زمینه مهندسی هوافضا و فن آوری موشک فضایی و ناوبری هوایی و بهره برداری از هواپیما آماده كرده است. شما می توانید یکی از برنامه های آموزشی که توسط دولت روسیه در هر سطح علمی ارائه شده را انتخاب کنید. برخی از برترین برنامه های ارائه شده توسط دانشگاه سامارا شامل این موارد است:

 • طراحی موتور های هواپیما و نیروگاه ها
 • حمل و نقل هوایی
 • فن آوری های پیشرفته فضایی و آزمایش فضایی
 • فن آوری های نوآورانه در مهندسی پیشرانه موشکی
 • سیستم های حمل و نقل موشک
 • و غیره…

همچنین برنامه هایی که به زبان انگلیسی ارائه شده اند شامل موارد زیر می شوند:

 • طراحی موتور های هواپیما و نیروگاه ها
 • ترکیب و طراحی موتور های توربین گاز و نیروگاه ها (به طور مشترک با دانشگاه هوانوردی و فضانوردی نانجینگ چین).

دانشگاه فناوری هواپیمایی کشوری مسکو – MATI

دانشگاه فناوری هواپیمایی کشوری مسکو یا دانشگاه فن آوری هواپیمایی کشوری روسیه (MATI) واقع در مسکو، برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد را در زمینه حمل و نقل هوایی، فناوری حمل و نقل هوایی و مهندسی هوا و فضا (یا هوانوردی) ارائه می دهد.

دانشگاه ITMO

دانشگاه ITMO به دلیل تحصیلات سطح بالا برای متخصصان مختلف در رشته های مهندسی روسیه و مشخصات فنی به روز، به طور گسترده ای شناخته شده است. برای علاقه مندان به رشته مهندسی هوافضا در روسیه، برنامه کنترل حرکت و پیمایش مناسب ترین حالت است. مهارت در برنامه نویسی، تجزیه و تحلیل داده های بزرگ و تئوری کنترل به شما امکان می دهد تا یک متخصص منحصر به فرد در کالیبراسیون بسیار دقیق سیستم های مختلف ناوبری باشید.

شما می توانید تحصیلات خود را در یکی از برنامه های کارشناسی ارشد انگلیسی زبان در دو برنامه برتر دانشگاه ITMO از جمله سیستم های موشکی و فضانوردی ادامه دهید و در این برنامه ها اطلاعات مفیدی از جمله موارد زیر را بیاموزید:

 • فن آوری های مدرن دیجیتال
 • رباتیک
 • مدل سازی سه بعدی
 • روش های پردازش سیگنال
 • سیستم های نرم افزاری

دانشگاه ملی تحقیقات دولتی تامسک (TSU)

دانشگاه ملی تحقیقات دولتی تامسک طیف گسترده ای از برنامه های فنی، مانند کارشناسی بالستیک و هیدروآرودینامیک و کارشناسی ارشد بالستیک سیستم های موشکی و مخزنی را به متقاضیان بین المللی ارائه می دهد. TSU به شما این امکان را می دهد تا به یک متخصص طراحی و ساخت فضاپیما ها و موشک ها با صلاحیت بسیار واجد شرایط تبدیل شوید. دانشمندان دانشگاه به طور فعال در این زمینه کار می کنند، آن ها همچنین در مارس 2021 کمک هزینه دولتی برای پروژه موشک های فوق سبک و موتور های راکتی با سوخت جامد دریافت کردند.

سخن آخر

تمیدواریم این پست به شما در آشنایی به تحصیل رشته مهندسی هوافضا یا علوم فضایی در روسیه و بهترین دانشگاه های روسیه که ارائه دهنده این رشته می باشند، کمک کرده باشد. اکنون انتخاب خود را انجام داده و در صنعت موشکی و فضایی، ساخت هواپیما، خطوط هوایی، فرودگاه ها و خدمات مهندسی، مراکز کنترل پرواز، آژانس های فضایی و سازمان های تحقیقاتی، حرفه ای موفق را دنبال کنید. برای تحصیل در این رشته می توانید به راحتی شرایط اپلای هر دانشگاه ذکر شده را با دقت مطالعه کنید و مدارک خود را برای ارسال آماده کنید.

اگر در این زمینه به مقداری کمک نیاز دارید می توانید با تیم بین المللی الیت تماس بگیرید و به راحتی کار های سخت را به ما بسپارید. شما می توانید با کمک متخصصان ما بهترین برنامه و دانشگاه را با توجه به وضعیت خود انتخاب کنید و این کاملا رایگان است. همین حالا با ما تماس بگیرید تا مشاوره تحصیلی رایگان دریافت کنید!

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *