پوشش مردم روسیه
پوشش مردم کشور روسیه چگونه است؟
آوریل 23, 2019
قوانین مهاجرت
قوانین مهاجرت و اقامت قانونی و تحصیلی برای دانشجویان بین المللی به روسیه
آوریل 29, 2019

راه های مهاجرت به کشور روسیه و اخذ اقامت آسان در این کشور

مهاجرت به روسیه

مهاجرت به کشور روسیه فرآیند ورود شهروندان خارجی به اقامت دائم در قلمرو فدراسیون روسیه است. طبق قانون فعلی که در این کشور حاکم است، پس از پنج سال اقامت و پس از بررسی دانش زبان روسی، کسانی که به این کشور مهاجرت کرده اند می توانند شهروندی روسیه را به دست آورند. مهاجرت به روسیه توسط اداره کل امور مهاجرت تنظیم می شود. مهاجرت در فرآیند های جمعیّت شناسی مدرن نقش مهمی ایفا می کند، زیرا این امر باعث افزایش جمعیت می شود.

مهاجرت-روسیه-اقامت
مهاجرت در فرآیند های جمعیّت شناسی مدرن نقش مهمی ایفا می کند، زیرا این امر باعث افزایش جمعیت می شود.

کشور روسیه یکی از سیاست های لیبرال مهاجرت جهانی را حفظ می کند. به عبارت دیگر هر کسی که در مدت پنج سال در کشور روسیه کار می کند و زبان روسی را به کار می گیرد، می تواند به عنوان شهروندی که از ابتدا در این کشور بوده و زندگی کرده است، زندگی کند.

در صورتی که شهروند مرتکب جرمی نشده باشد و یا این که فرد توسط یک شرکت روسی استخدام شده باشد، می تواند در کشور بماند و به طور نا محدود کار کند. این امر نشان دهنده ی تغییر سیاست در بخشی از دولت پوتین، در پاسخ به کاهش نرخ تولد، از سیاست محدود کننده ای است که پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی اعمال شد.

تعداد زیادی از مهاجران غیر اسلاویک که به منظور پاسخ به سیاست های لیبرال پوتین وارد عمل شده اند، گاهی اوقات با رفتار ها و قوانین بی رحمانه ای روبرو می شوند. برای مقابله با این امور بی رحمانه ی دولت کشور روسیه، طبق قوانین سخن گفتن نفرت انگیز روسیه، مانند جنبش ضد مهاجرت غیرقانونی، را متوقف کرده است.

کشور روسیه جایگاه سوّم جمعیت بزرگ مهاجران جهان را به خود اختصاص داده است. از سال 2015، جمعیت خارجی کشور روسیه (افرادی که به کشور روسیه مهاجرت کرده اند) حدود 11.6 میلیون نفر بوده است. این رقم را می توان گفت به معنی این است که حدود 8 درصد از جمعیت کشور روسیه را که متولدینی که خارجی هستند تشکیل می دهند.

سفر به روسیه-مهاجرت
فدراسیون روسیه بزرگ ترین کشور دریافت کننده در قلمرو سابق اتحاد جماهیر شوروی سابق است.

بسیاری از این مهاجران که در اصل از جمهوری های شوروی سابق، به ویژه کشورهای فقیر در آسیای مرکزی هستند، خشمگین می باشند. همچنین کشور روسیه از تخلیه (اخراج) مغرضانه کارگرانی که از هوش و ذکاوت و استعداد زیادی برخودارند، رنج می برد.

همچنین لازم به ذکر است که کشور روسیه ششمین کشور از نظر میزان منبع درآمد و حقوق ارسال شده به خانه ی کارگران مهاجر می باشد. در سال 2013، قبل از اعمال کردن تحریم ها در بحران کریمه، کارگران مهاجر در کشور روسیه حدود 37 میلیارد دلار به خارج از کشور ارسال کردند.

مهاجرت روسیه

اطلاعات بیشتر برای دریافت اقامت دائم روسیه

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص چگونگی و شرایط دریافت اقامت دائم و موقت در کشور روسیه می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

در کشور روسیه، سیاست مهاجرت، از نظر مدیریت داخلی و یا بین المللی و همچنین جریان مهاجرت، عنصر مهمی از فعالیت های دولت بود. همچنین این سیاست منافع دولتی را متمرکز ساخت و این منجر به توسعه انسانی شد. این مقاله یک مرور تاریخی از سیاست های مهاجرت شوروی و کشور روسیه با تأکید ویژه بر تأثیراتی که بر توسعه انسانی و عوامل موثر سیاست های تغییر می دهد، دارد.

فدراسیون روسیه بزرگ ترین کشور دریافت کننده در قلمرو سابق اتحاد جماهیر شوروی سابق است. تکامل سیاست مهاجرت روسیه در دوره ی پَسا شوروی نمونه خوبی برای درک بهتر این است که چگونه مناقشه دائمی بین نیاز به منابع انسانی اضافی و روحیه عمومی ضد مهاجر (معمولا از همه کشورهای دریافت کننده) همراه با ملاحظات فرصت طلبانه از نخبگان سیاسی، که مانع توسعه یک استراتژی مهاجرت طولانی مدت می شود. سیاست مهاجرت روسیه از مقررات مهاجرت نسبتا باز مبتنی بر رویکرد آزاد سازی در اوایل دهه 1990 تا قوانین مهاجرتی محدود در اوایل سال های 2000 و سیاست مهاجرت «درب باز» در رابطه با شهروندان کشورهای مستقل مشترک المنافع در سال 2007 رفته است.

مسئله مهاجرت روسیه به طور کامل با اروپا متفاوت است. بر اساس آمار آماری رسمی، پس از تقریبا 2 دهه از جریان جمعیت، روسیه شروع به تجربه خروجی کرده است. چقدر وضعیت سخت است، به ویژه با توجه به کاهش فعلی نرخ تولد؟

مهاجران موقتی و دائمی

بعضی از محققان می گویند که کاهش جمعیت مهاجران خیلی سریع نیست، و علاوه بر این، این وضعیت ظاهرا نا امید کننده، به میزان زیادی در ارتباط با آمار آماری کشور روسیه دارد. Rosstat، همه ی مهاجران را به دو دسته اصلی تقسیم می کند:

  • بلند مدت: کسانی که قصد دارند در کشور روسیه اقامت دائم داشته باشند و برای بیش از 9 ماه ثبت نام کنند.
  • کوتاه مدت: کسانی که می خواهند به صورت موقتی در این کشور حضور داشته باشند.
مهاجرت روسیه
به گفته محققان، مهاجران موقت که بیش از یک سال در کشور روسیه زندگی می کنند می توانند به 40 درصد از 10 میلیون نفر برسند.

رقم 120 تا 125,000 مهاجر مربوط به گروه اول است، در حالی که گروه دوم به طور قابل توجهی بزرگ تر است، حدود 9 تا 10 میلیون نفر.

با این حال، در حالی که تعداد بسیار زیادی به صورت (موقت) با مقامات روسی ثبت شده و به عنوان مثال در آمار ثبت شده است، بسیاری از آن ها در این جا برای سال ها زندگی می کنند، ولادیمیر Mukomel، رئیس مرکز مطالعات قومیّتی در موسسه جامعه شناسی در شهر مسکو می باشد. آن ها فقط برای وضعیت دائمی (اقامت دائمی) درخواست نمی کنند، زیرا این یک روش بسیار پیچیده و وقت گیر است. در عوض، آن ها به طور مرتب کشور روسیه را ترک می کنند و دوبارهع به این کشور مهاجرت می کنند.

Mukomel با توجه به داده های آماری سال 2018 می گوید که این آمار ها نشان می دهد که تعداد خارجی هایی که برای سال ها در کشور روسیه زندگی می کنند و در آن جا مشغول به کار هستند، کاهش نمی یابد. در این زمینه، این واقعیت که تعداد مهاجران طولانی مدت (مهاجران دائمی) کاهش می یابند، اهمیت کمتری دارد، زیرا افرادی که سالانه به کشور روسیه می آیند بسیار زیاد است.

به گفته محققان، این مهاجران موقت که بیش از یک سال در کشور روسیه زندگی می کنند می توانند به 40 درصد از 10 میلیون نفر برسند. بنابراین، این دسته جزو تقریبا 4 میلیون نفر هستند که به صورت اقامت دائم در کشور طبقه بندی نشده اند. به گفته یکی از محققان دیگر 4 میلیون نفر به صورت رسمی در نظر گرفته می شوند که مهاجران بین المللی باشند، اما در واقع ساکنان دائمی با حقوق محدودی هستند.

جمعیت کسانی که قبلا اجازه اقامت موقت در روسیه (بیش از 1 سال) را داشتند، حدود 1.1 میلیون نفر است و به زودی جزو شهروندان روسیه خواهند شد. از این رو است که میلیون ها نفر از مردم به راحتی می توانند ساکنان بلند مدت و در نهایت شهروندان (ساکن روسیه) شوند، بنابراین وضعیت جمعیتی را کاهش می دهند.

مهاجرت روسیه
جمعیت کسانی که قبلا اجازه اقامت موقت در روسیه (بیش از 1 سال) را داشتند، حدود 1.1 میلیون نفر است.
مشکلات افراد برای مهاجرت به کشور روسیه چیست؟

مشکل مهاجرت به کشور روسیه اساسا بر خلاف آن چه اتفاق در غرب (اروپا) می افتد، است. طبق داده های دولت، مهاجران، کمتر از هر زمان دیگری به کشور روسیه می آیند. برخی از کشور های اروپایی که با جریان مهاجران مخالف اند و با آن مبارزه می کنند، ممکن است حسادت کنند، اما وضعیت جمعیت شناختی روسیه بسیار عجیب است.
در سال 2018، برای اولین بار در 10 سال، تعداد شهروندان کشور روسیه که فوت کرده اند بیش از تعداد متولد شده ها می باشد. به نظر می رسد که این روند یک برنامه بلند مدت خواهد بود. علاوه بر تلاش برای تحریک نرخ تولد کشور روسیه، یکی دیگر از راه های اصلی مبارزه با کاهش جمعیت روسیه، تکیه بیشتر بر مهاجرت افراد خارجی است.

کمبود مهاجرین کشور روسیه چقدر جدی می باشد؟

آمار های دولتی که توسط محققان آکادمی ریاست جمهوری اقتصاد ملی و اداره دولتی کشور روسیه ارائه شده، نشان می دهند که در سال 2018 جمعیت جریان مهاجران در 9 ماه اول سال جاری تقریبا کاهش دو برابری نسبت به سال قبل داشته است. (که طبق OECD شاهد کاهش 19 درصدی تعداد مهاجران می باشد.) در جمع آوری اخیر کارشناسان انجمن گیدر در شهر مسکو، تعداد کل مهاجران به کشور روسیه در سال 2018 در حدود 125,000 نفر برآورد شده است.
به منظور مقابله با زیان های جمعیتی فعلی، این رقم باید بسیار بالاتر باشد. کشور روسیه هر سال حداقل 500,000 مهاجر بیشتر نیاز دارد که این رقم را Rosstat (سازمان دولتی مسئول اطلاعات آماری) برآورد می کند.

آزاد سازی رویه های مهاجرت چگونه است؟

اگر شما 4-5 میلیون نفر را به جمعیت کشور روسیه اضافه کنید، می توانید به راحتی ادعا کنید که هیچ مشکلی جدی در جریان ورود مهاجران روسیه وجود ندارد. با این وجود، بدون کمک به مهاجران برای انطباق و ادغام، و همچنین ساده سازی قوانین مهاجرت، نمی توان آن را انجام داد. در عین حال، بسیاری از کارشناسان اذعان می کنند که اصلاحات جدی قانون و مقررات مهاجرت روسیه برای دستیابی به آن سخت است.

محققان بر این باور اند که دولت هیچ مفهومی روشن و جامع از مهاجرت ندارد. آیا این امر را باید به عنوان یک تهدید با در نظر گرفتن تنش های قومی گسترده در بسیاری از کشورها در نظر گرفت، یا به عنوان یک فرصت برای کاهش بحران جمعیت شناسی کشور روسیه؟؟؟

Mukomel گفت که اخیرا برنامه کرملین در مورد مهاجرت، مفهوم سیاست مهاجرت دولت، که توسط ولادیمیر پوتین در اکتبر 2018 امضا شده است، به طور ضمنی یک سیاست را برای انطباق و ادغام مهاجران رد می کند و در عوض یک رویکرد محافظه کارانه تر به این موضوع را تبلیغ می کند.
این سخن بدان معنی است که ذخایر افرادی که دوست دارند جزو روس ها باشند، تنها منبع بالقوه رشد جمعیت است، برخلاف مهاجرانی که در معرض این سر و صدا هستند. موقتا مشکلات بیشتری برای ورود به جامعه ی روسیه به عنوان اعضای کامل تشکیل داده اند که در بلند مدت باعث ایجاد فشار بیشتر می شود.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *