تحصیل موسیقی روسیه
تحصیل رشته موسیقی در بهترین دانشگاه های موسیقی روسیه 2021
آگوست 10, 2021
صحبت-چان-وان-تو-دانشجوی-ویتنامی
چان وان تو، دانشجوی کارشناسی ارشد ویتنامی درباره تحصیل در روسیه صحبت می کند
آگوست 12, 2021

معرفی دانشگاه هرزن (Herzen) و نحوه پذیرش آن

دانشگاه هرزن

دانشگاه هرزن روسیه (Herzen University) یکی از قدیمی ترین مؤسسات تربیت معلم در این کشور است. این دانشگاه در سال 1797 توسط امپراتور پل اول به عنوان خانه آموزشی سنت پترزبورگ تأسیس شد، و بعداً پایه و اساس سایر مؤسسات آموزشی قرار گرفت. علاوه بر این دانشگاه هرزن بسیاری از رسته های دیگری را نیز در برنامه های آموزشی خود جای داده است و با وجود کادر آموزشی ای مجرب و امکااناتی عالی می تواند یک انتخاب خوب برای شما عزیزان برای تحصیل در روسیه باشد. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر با خصوصیات این دانشگاه آشنا شویم.

تاریخچه دانشگاه هرزن

دانشگاه هرزن با فرمان کمیسر خلق برای آموزش در 1 سپتامبر 1918 به عنوان یک مؤسسه آموزشی واحد شکل گرفت. در 15 ژانویه 1920 هیئت رئیسه کمیته اجرایی اتحادیه ها تصمیم گرفت که مؤسسه به نام الکساندر هرزن نامگذاری شود. وزارت آموزش و پرورش، با صدور فرمان به دانشگاه انستیتو آموزشی دولتی لنینگراد وضعیت داد و از آن زمان به بعد آن را دانشگاه آموزشی دولتی هرزن روسیه می نامند.

تاریخچه دانشگاه هرزن

سهم دانشگاه در جامعه روسیه قابل ملاحظه بوده است، و نام دانشمندان و دانشمندان برجسته ای را که در دانشگاه هرزن کار کرده اند و سهم قابل توجهی در توسعه علم و صنعت این کشور داشته اند، با افتخار یاد می شود. در میان آن ها اشخاصی مانند آکادمیک I. Kurchatov، پدر مدرسه فیزیک هسته ای روسیه، حضور دارند. پروفسور A. Gershun، بنیانگذار صنعت نوری؛ منجم S. Glasenapp؛ آکادمیک V. Ipatieff، ژنرال ارتش و شیمی دان. A. Fersman، پیشگام زمین شیمی، پروفسور V. Perekalin، شیمیدان نظارت بر توسعه داروی Phenibut دارویی، که در پزشکی هوافضا و روانپزشکی کودکان استفاده می شود.

دانشگاه هرزن در زمان حال

امروزه این دانشگاه شامل 5 مؤسسه، 21 دانشکده، 3 وابستگی در شهر های ولخوف، ویبورگ و ماخاچکالا، بیش از 130 دپارتمان، 3 مرکز تحقیقاتی، 27 مرکز آموزشی و فرهنگی از جمله مرکز زبان شناسی، مرکز منابع DAAD و دانشکده تفسیر و ترجمه کنفرانس. همه دپارتمان ها با بیش از 25 مرکز تحقیقاتی و آزمایشگاه های دانشگاه همکاری نزدیک دارند، از جمله: مؤسسه تحقیقات فیزیک، مؤسسه تحقیقات آموزش مداوم و مؤسسه تحقیقاتی آموزش عمومی.

در کنار آموزش معلمان بسیار ماهر برای دانشگاه ها و مدارس متوسطه، دانشگاه هرزن طیف وسیعی از تخصص های غیر آموزشی را ارائه می دهد و به آن اجازه می دهد در رده دانشگاه های سنتی قرار گیرند. این دانشگاه در 57 برنامه آموزشی که در 10 گروه (32 برنامه کارشناسی، 2 برنامه تخصصی و 23 برنامه کارشناسی ارشد) ادغام شده است، دانشجو می پذیرد.

این دانشگاه برنامه هایی در زمینه هنر و علوم انسانی، مهندسی و فناوری، علوم زندگی، علوم طبیعی و علوم اجتماعی ارائه می دهد. آخرین دستاورد ها در زمینه های مدیریت آموزش و اقتصاد و غیره، پایه و اساس برنامه های آموزشی برای روانشناسان، اقتصاددانان، وکلا، مدیران متخصصان فناوری اطلاعات و مدیران کنترل کیفیت است. با این وجود، برنامه های تربیت معلم اولویت دانشگاه هرزن است. در طول تاریخ خود، این دانشگاه بزرگترین مرکز آموزش معلمان در روسیه بوده و می باشد و معلمان بسیار حرفه ای از آن استفاده می کنند.

دانشکده ها

 • دانشکده روانشناسی و آموزش
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده بیولوژی
 • دانشکده ایمنی زندگی
 • موسسه زبان های خارجی
 • دانشکده فناوری اطلاعات IT
 • دانشکده زبان روسی به عنوان زبان خارجی
 • دانشکده آموزش و پرورش ویژه
 • دانشکده ریاضی
 • موسسه اقتصاد و مدیریت
 • دانشکده فیزیک
 • دانشکده اقتصاد و مدیریت
 • دانشکده موسیقی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده زمین شناسی
 • دانشکده علوم اجتماعی
 • دانشکده تربیت بدنی
 • دانشکده فلسفه انسانی
 • دانشکده فلسفه
 • دانشکده شیمی
 • دانشکده فناوری و کارآفرینی

تحصیل در دانشگاه هرزن

فرایند بین المللی سازی آموزش و پرورش به عنوان یکی از جهات استراتژیک توسعه دانشگاه هرزن در نظر گرفته می شود. دپارتمان های دانشگاه با دانشگاه ها و مراکز علمی آلمان، فرانسه، ایتالیا، انگلستان، هلند، سوئیس، سوئد، نروژ، فنلاند، چین، اسرائیل، مجارستان، ایالات متحده و دیگر کشور ها همکاری می کنند. این دانشگاه با بیش از 180 دانشگاه و موسسه آموزشی در اروپا، آسیا، آمریکای شمالی موافقت کرده است.

هر ساله صد ها دانشمند از ده ها کشور برای شرکت در کنفرانس ها، سمینار ها و رویدادهای بین المللی به دانشگاه هرزن می آیند. از سوی دیگر، سالانه صد ها نفر از معلمان و دانشجویان دانشگاه برای شرکت در برنامه های مختلف علمی و آموزشی به خارج از کشور می روند. در حال حاضر سالانه حدود 800 دانشجوی بین المللی و کارآموز در برنامه های سطوح مختلف دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

تحصیل در دانشگاه هرزن

این دانشگاه برنامه های متفاوتی را در زمینه زبان، تاریخ و فرهنگ روسی به دانشجویان خارجی ارائه می دهد که با تعدادی تور های تاریخی، فرهنگی در شهر، حومه شهر ها و دیگر شهرهای منطقه همراه است. از سال 1972، بیش از 2000 دانشجوی تمام وقت خارجی فارغ التحصیل شده اند. از سال 1947 چندین هزار دانشجو از خارج از کشور دوره های زبان روسی را گذرانده اند، امروزه سالانه حدود 500 نفر. طی 20 سال گذشته حدود 200 دانشجوی بین المللی تحصیلات تکمیلی فارغ التحصیل شده اند.

همچنین برای اطلاعات بیشتر در مورد آموزش زبان روسی می توانید به پست ما با عنوان “دوره های آموزشی زبان روسی” درهمین وبسایت مراجعه کنید.

سیستم آموزشی

سیستم آموزشی در روسیه و کشور های اتحاد جماهیر شوروی سابق در دهه گذشته به طور قابل توجهی تغییر کرده است و بیشتر و بیشتر مطابق با استاندارد های تعیین شده معیار های آموزشی برجسته جهان شکل می گیرد. یک سیستم چند سطحی از آموزش عالی معرفی شده است. با این وجود، سیستم مطالعاتی در دانشگاه هنوز با آنچه در اکثر کشور های اروپایی و دیگر کشور ها وجود دارد کاملاً متفاوت است، و این واقعیت باید برای هر کسی که مایل به تحصیل در دانشگاه در روسیه است در نظر گرفته شود.

هر دانشجوی بین المللی مستقل که می خواهد مدرکی را از دانشگاه هرزن دریافت کند، مجبور است دوره های نسبتاً ثابتی را با آزادی انتخاب رشته های کمتر در سایر دانشگاه های خارج از کشور گذراند. به عبارت دیگر، یک دانشجوی بین المللی باید دوره ای را دنبال کند که بسیار شبیه به دانشجویانی است که در همان مقطع تحصیلی تحصیل می کنند. چنین روشی دانش کافی از زبان روسی را به عنوان زبان اصلی آموزش در بیشتر دوره ها فرض می کند. به همین دلیل است که تکمیل یک دوره 10 ماهه با هدف آماده سازی برای تحصیل در دانشگاه های روسیه برای چنین دانشجویانی ضروری است. با این حال، در صورت موفقیت دانش آموز در گذراندن آزمون مهارت های ضروری زبان، می توان از این درس صرف نظر کرد.

یک دانشجوی بین المللی که مایل به گذراندن دوره هایی در هرزن به عنوان بخشی از مدرک خود از دانشگاه دیگری است، باید برنامه های درسی مطالعه را در هر دو موسسه با دقت هماهنگ کند. هماهنگی برنامه های مطالعاتی بین دانشگاه های مختلف ممکن است زمان ببرد و بیشتر به صورت فردی انجام می شود. اگر دانشجو در چارچوب توافق نامه های مبادله دوجانبه به Herzen مراجعه کند، این روند ساده می شود. در حال حاضر این دانشگاه انواع مختلفی از برنامه ها را برای دانشجویان بین المللی اجرا می کند، مانند برنامه های دو مدرکی (دریافت 2 دیپلم از دانشگاه های داخلی و هرزن)، دوره های مکاتبات، برنامه های آموزشی تابستانی و فرهنگی، که فرصت های تحصیل در هرزن را برای مدرک و دانشجویان بدون مدرک را فراهم می کند.

با این وجود، اگر می خواهید به عنوان یک دانشجوی بین المللی مستقل به هرزن بیایید، باید از قبل درخواست های مناسبی را برای اخذ محل انجام دهید. از آنجایی که سیستم های آموزشی در دانشگاه ها می توانند تفاوت های قابل توجهی داشته باشند و هنوز هیچ مقیاسی مبنی بر تغییر نمرات و پیشرفت تحصیلی بین روسیه و سایر کشور ها (مانند ECTS – سیستم انتقال اعتبار اروپا) وجود ندارد، باید درک کرد که مشکل برای انتقال اعتبارات برای تحصیلات دانشگاهی در خارج از کشور، به طوری که ممکن است برای مدرک نهایی در کشور خود حساب شود، ممکن است زمان برده شود تا حل شود.

نحوه پذیرش دانشگاه هرزن

ثبت نام به عنوان یک دانشجوی ملاقات کننده/تبادل کننده هنگام ورود به دانشگاه در دفتر بین المللی انجام می شود. بیشتر در اولین روز کاری پس از ورود به دانشگاه انجام می شود. دانشجو به دفتر بین المللی می آید تا گذرنامه و ویزا را برای ثبت نام، جهت بقا و سایر مسائل مربوط به تحصیل، محل اقامت و غیره حل کند. علاوه بر گذرنامه و ویزا، دانشجو باید 1 عکس برای دریافت کارت دانشجویی داشته باشد (فقط برای دانشجویانی که در یک دوره تمام وقت و کمتر از 1 ترم ثبت نام کرده اند). این کارت دانشجویی به امکانات دانشجویی دانشگاه و برخی از امتیازات کتابخانه ها و موزه های سنت پترزبورگ دسترسی دارد. مطلوب است که یک دانشجو کارت دانشجویی بین المللی داشته باشد، زیرا در این حالت امکان دریافت 50٪ تخفیف در اکثر موزه ها وجود دارد. با این وجود، گواهینامه ها یا کارت های دانشجویی به هیچ وجه قیمت غذا را مشخص نمی کنند.

برای ثبت نام در یک دوره دانشگاهی تمام وقت، باید یک گواهی سطح تحصیلات مربوطه ارائه دهید (گواهی تحصیلات متوسطه معادل گواهی دبیرستان روسیه-برای برنامه های کارشناسی یا تخصصی؛ گواهی تحصیلات عالی در سطح کارشناسی همراه با کارنامه تحصیلی دانشجو که نام دوره ها و نمرات مورد مطالعه – برای دوره کارشناسی ارشد) را نشان می دهد. این اسناد باید به عنوان ترجمه های رسمی به زبان روسی ارائه شود. داوطلبان برای ثبت نام باید گواهی تکمیل دوره دانشگاه مقدماتی را از هر دانشگاه روسیه داشته باشند. دومی را می توان با یک آزمون استاندارد در مهارت های زبان روسی که در محل اجرا می شود جایگزین کرد.

دانشجویی مدارک فوق را به دفتر بین المللی دانشگاه ارائه می دهد که در آن فرم درخواست و پرسشنامه شخصی را پر می کند. پس از آن، دانشجو باید در دفتر رئیس دانشکده که این دانش آموز در آنجا تحصیل می کند، سخنرانی کند. دانش آموز باید قطعنامه رئیس را در مورد فرم درخواست داشته باشد. سپس دانشجو قرارداد تحصیل را در دفتر بین المللی امضا می کند، شهریه خود را در یک بانک پرداخت می کند و رسید پرداخت را به دفتر بین المللی ارائه می دهد. آخرین مهلت ارسال مدارک 1 سپتامبر است.

دانشجویان در مقاطع لیسانس نیز می توانند تحصیلات خود را از سال دوم یا سوم آغاز کنند، در صورتی که مدارک دانشگاهی ارائه دهند که نشان می دهد دوره های مورد نیاز سال اول یا دوم به ترتیب در هر دانشگاه دیگری تکمیل شده است. دوره مقدماتی دانشگاهی که به طور خاص برای کسانی که مایل به تحصیل در هر دانشگاه روسی هستند طراحی شده است، بیشتر در جهت توسعه مهارت های زبان روسی و دستیابی به گرایش در سیستم مطالعه دانشگاه روسیه است. ثبت نام در طول سال امکان پذیر است، اما پرداخت حداقل برای یک ترم به مبلغ کامل انجام می شود.

ثبت نام در دوره های تحصیلات تکمیلی با ارائه کپی محضری از اسناد و مدارک تأیید کننده سطح تحصیلات عالی متناظر با مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد با ترجمه های محضری به اسناد این اسناد به زبان روسی و چکیده ای از رونوشت های تحصیلی دانشجو که نام دوره ها/موضوعات تکمیل شده را نشان می دهد و پیشرفت تحصیلی/نمرات مدارک در بازه زمانی سپتامبر تا مارس ارسال می شوند.

دوره های زبان روسی در سطوح و مدت مختلف (از 2 هفته تا 10 ماه) در تمام طول سال برگزار می شود، به جز دوره مقدماتی دانشگاه که 10 ماه طول می کشد و هر سپتامبر شروع می شود. دوره های زبان تابستانی به ویژه در بین خارجی ها محبوب است، زمانی که دانشجومی تواند کلاس ها را به زیبایی با یک برنامه فرهنگی غنی ترکیب کند، که می تواند شهر باشکوه سنت پترزبورگ و حومه آن را فراهم کند.

نوع دیگری از مطالعات برای دانشجویان بین المللی که روی پایان نامه های خود کار می کنند یا پروژه های تحقیقاتی دیگری را انجام می دهند، دوره آموزشی در یک موضوع انتخابی است. چنین آموزشی به صورت جداگانه سازماندهی می شود و می تواند از 1 تا 10 ماه طول بکشد که طی آن دانشجو جلسات مشاوره با سرپرست علمی خود داشته و به طور مستقل در کتابخانه ها یا آزمایشگاه ها و غیره کار می کند. ثبت نام برای دانشجویان تبادل دوجانبه به دلیل شرایط پیش بینی شده در توافقنامه همکاری بین دانشگاه های شریک، سازماندهی می شود.

خدمات ارائه شده توسط دانشگاه

این دانشگاه علاوه بر خدمات آموزشی، برخی خدمات اضافی را نیز به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد.

 • ورود/خروج حمل و نقل: دانشجویان ورودی و/یا خروجی می توانند درخواست کنند که این سرویس در فرودگاه یا ایستگاه راه آهن گرفته شده و به محل اقامت منتقل شود و همچنین پس از اتمام برنامه تحصیلی، به محل های خروج رسانده شود.
 • برنامه های فرهنگی: دفتر بین المللی برنامه های فرهنگی متفاوتی را برای دانشجویان بین المللی ترتیب می دهد، مانند گشت و گذار در موزه های متعدد شهر، بازدید از تئاترها و نمایشگاه های هنری، تور در کاخ ها و پارک های باشکوه اطراف شهر و همچنین تورهای اتوبوس یا قطار به قدیمی ترین شهر های روسیه، مسکو، پسکوف، نووگورود، یاروسلاول و سایر اماکن میراث فرهنگی.

این دانشگاه همچنین برنامه هایی را ارائه می کند که شامل ویژگی های آموزشی و فرهنگی است و نیاز های خاص دانشجویان را برآورده می کند. این برنامه ها شامل سخنرانی ها و سمینار های متخصصان برجسته دانشگاه، ملاقات با متخصصان خارجی در مورد موضوعات مرتبط، مجموعه تور های آموزنده و فرهنگی و بازدید از مکان های مورد علاقه است. چنین برنامه هایی را می توان نه تنها به زبان روسی، بلکه در سایر زبان های اصلی – انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و اسپانیایی نیز اجرا کرد.

 • مدرس دانشجویی (سرپرست): این دانشگاه می تواند سرپرستان برای گروه های دانشجویی بکار گیرد که دانش آموزان را با سیستم مطالعات و زندگی دانشگاهی تسهیل می کند و به آن ها کمک می کند تا در محل مورد نظر جهت یابی کنند، برنامه های تفریحی و فرهنگی ترتیب دهند.
 • کتابخانه دانشگاه: کتابخانه دانشگاه یکی از بزرگترین و قدیمی ترین کتابخانه های دانشگاهی در روسیه است. این کتاب دارای مجموعه ای بسیار غنی از کتاب است که برخی از آن ها چندین قرن پیش چاپ شده است. کارت دانشجویی شما به شما امکان می دهد از کتاب های کتابخانه اصلی و شعب آن در سایر بخش ها استفاده کنید.
 • دوره های تکمیلی یا کلاس های زبان روسی یا سایر موضوعات: همیشه این امکان برای یک دانشجوی بین المللی وجود دارد که مهارت های زبان روسی را با گذراندن کلاس های اضافی به برنامه درسی مطالعاتی اصلی خود به صورت فردی یا گروهی بهبود بخشد.
 • تفریح ​​و ورزش: دانشجویان بین المللی می توانند از امکانات ورزشی که دانشگاه در اختیار دارد استفاده کنند.
 • امکانات پذیرایی: اکثر ساختمان های اصلی دانشگاه دارای پذیرایی هستند که طیف وسیعی از خدمات غذا و میان وعده را در روزهای هفته ارائه می دهند.

هزینه تحصیل

در حالی که تحصیلات عالی در روسیه هنوز برای شهروندان بومی روسیه رایگان است، بخش خدمات آموزشی پولی به طور مداوم در حال افزایش است و بسیاری از دانشجویان روسی هزینه شهریه خود را پرداخت می کنند. دانشجویان بین المللی که به هرزن می آیند هزینه تحصیل خود را نیز پرداخت می کنند. مسئله پرداخت هزینه برای دانشجویانی که در توافق نامه های مبادله دوجانبه یا از طریق کانال های بین دولتی انجام می شود به طور جداگانه تصمیم گیری می شود.

منبع: herzen.spb.ru

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *