مدرک زبان برای تحصیل در ترکیه
آیا داشتن مدرک زبان برای ادامه تحصیل در کشور ترکیه لازم است؟!
می 15, 2019
دانشگاه قاضی آنکارا
دانشگاه قاضی آنکارا در ترکیه (Gazi University)
می 18, 2019

دانشگاه فنی خاورمیانه در ترکیه (Middle East Technical University)

دانشگاه فنی خاورمیانه

در این مقاله قصد معرفی یکی از دانشگاه های شناخته شده و معتبر ترکیه یعنی دانشگاه فنی خاورمیانه را داریم.

دانشگاه فنی خاورمیانه

اگر قصد سفر به ترکیه و یا گرفتن اقامت ترکیه را دارید، شاید تحصیل در ترکیه یکی از بهترین روش ها برای رفتن به این کشور باشد. اما قبل از هر چیزی باید اطلاعات کافی و دقیق در مورد دانشگاه های ترکیه داشته باشیم.

دانشگاه فنی خاورمیانه که عموما با نام METU شناخته می شود در سال 1956 میلادی با هدف ارتقاء سطح علمی ترکیه در آنکارا، پایتخت ترکیه تاسیس شد. این دانشگاه توجه ویژه ای بر تحقیق و آموزش در علوم مهندسی و علوم طبیعی دارد و بیشتر تحقیقات انجام شده نیز بر مبنای علوم مهندسی و علوم طبیعی بوده است.

محوطه اصلی دانشگاه فنی خاورمیانه 4500 هکتار است و علاوه بر امکانات کمکی و دانشگاهی، یک جنگل 3000 هکتاری و دریاچه طبیعی Eymir را نیز شامل می شود  که مکان مناسبی برای پیک نیک و ماهیگیری و تفریحات دانشجویان است.

دانشگاه فنی خاورمیانه
محوطه مرکزی دانشگاه فنی خاورمیانه

بیش از یک سوم از 1000 دانش آموز یا دانشجویی که بالاترین امتیازها را در آزمون ورودی دانشگاه فنی خاورمیانه کسب کرده اند در این دانشگاه ثبت نام می شوند. دانشگاه فنی خاورمیانه بیش از 120000 دانشجوی فارغ التحصیل در سرتاسر دنیا دارد.

دانشگاه فنی خاورمیانه در حال حاضرحدود 22000 دانشجو در حال تحصیل دارد که از این تعداد 4400 نفر در مقطع کارشناسی و 2200 نفر نیز در سطح دکترا مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه همچنین میزبان 1350 دانشجوی بین المللی نیز است که ملیت های مختلفی را شامل می شوند.

زبان تدریس دانشگاه

زبان تدریس دانشگاه فنی خاورمیانه، انگلیسی است. دانشجویانی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند باید دارای یک مدرک معتبر زبان مانند IELTS و یا TOFEL باشند و یا اینکه نمره قبولی در آزمون تایین سطح دانشگاه فنی خاورمیانه را کسب کنند. از آنجایی که این دانشگاه کلاس های زبان برگزار می کند می توانید با شرکت در این کلاس ها زبان خود را تقویت کنید.

دانشگاه فنی خاورمیانه
دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشکده های اصلی در مقطع کارشناسی

دانشگاه فنی خاورمیانه از 42 بخش آکادمیک تشکیل شده است که بیشتر آن ها توسط 5 دانشکده زیر، تحت کنترل و مدیریت هستند:

دانشکده فنی مهندسی:

این دانشکده شامل رشته های مهندسی مانند مهندسی شیمی، مهندسی محیط، مهندسی عمران، مهندسی نفت، مهندسی معدن، مهندسی صنایع غذایی، مهندسی مکانیک، مهندسی هوافضا، مهندسی متالوژی در سطح کارشناسی است.

دانشکده معماری:

این دانشکده رشته های شهرسازی، معماری و طراحی صنعتی را در سطح کارشناسی ارائه می دهد.

دانشکده اقتصاد و علوم مدیریتی:

رشته های مدیریت بازرگانی، اقتصاد، علوم سیاسی، مدیریت جامعه و روابط بین المللی را شامل می شود.

دانشکده هنر و علوم:

این دانشکده شامل رشته های شیمی، ریاضی، فیزیک، جامعه شناسی و آمار، فلسفه، تاریخ و بیولوژی می شود.

دانشکده علوم آموزشی:

معلمی دوره ابتدائی، آموزش زبان های خارجی، تربیت بدنی، معلم دوره راهنمایی، علوم کامپیوتری و علوم آموزشی از دوره های این دانشکده است.

به علاوه رشته های ذکر شده آموزش زبان پایه و زبان پیشرفته نیز برای دانشجویان دوره کارشناسی ارائه می شود.

این دانشگاه همچنین دارای 5 بخش آموزشی در مقطع تحصیلات تکمیلی است.

دانشگاه فنی خاورمیانه
دانشگاه فنی خاورمیانه

سال تحصیلی دانشگاه

هر یک سال تحصیلی این دانشگاه به دو نیم سال تقسیم می شود. نیم سال اول عموما از هفته آخر ماه سپتامبر (اوایل مهرماه) شروع می شود و در نیمه ماه ژانویه (اوایل بهمن) به اتمام می رسد. نیمسال دوم از نیمه ماه فوریه (اواخر بهمن) آغاز و در نیمه ماه ژوئن (اواخر خرداد) به پایان می رسد.

و ترم های تابستانی نیز به دو صورت عمومی و بین الملل برگزار می شود.

زندگی در دانشگاه فنی خاورمیانه

در نهایت باید به شما بگوییم زندگی در این دانشگاه نیز بسیار خوب است. محوطه مرکزی هر ساله میزبان فستیوال بهاره دانشگاه است که 5 روز به طول می انجامد که نمایش های متعدد و دیدنی و کنسرت های شاد در آن برگزار می شود و مکانی برای تعامل بیشتر بین مقامات دانشگاه و دانشجویان است.

خابگاه دانشگاه بخش بزرگی از دانشگاه است که بیش از 6000 دانشجو در آن ساکن هستند. در محیط خابگاه انواع امکانات رفاهی و تفریحی نظیر بانک های مختلف، هایپرمارکت های مجهز، دفاتر پستی و رستوران های شیک وجود دارد.

سالن های بدن سازی، زمین های فوتبال، بسکتبال، تنیس، زمین دو و میدانی و استخرهای سرپوشیده نیز از دیگر امکانات رفاهی این دانشگاه برای دانشجویان است.

خوابگاه دانشگاه فنی خاورمیانه
خوابگاه دانشگاه فنی خاورمیانه آنکارا

در نهایت اگر تصمیم به تحصیل در ترکیه دارید، دانشگاه خاورمیانه را حتما در یاد داشته باشید و به عنوان یک دانشگاه معتبر برای ادامه تحصیل به آن فکر کنید.

گروه بین المللی الیت در تلاش است تا بهترین و بروزترین اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر از دانشگاه های ترکیه با ما در ارتباط باشید.

ممنون از اینکه در این مقاله همراه ما بودید.

5/5 - (2 امتیاز)

1 Comment

  1. fateme گفت:

    سلام ..رشته مهندسی صنایع رونداره؟؟!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *