حداقل معدل روسیه
حداقل معدل برای تحصیل در دانشگاه های روسیه
مارس 26, 2019
بورسیه تحصیلی پزشکی
بورسیه تحصیلی رشته پزشکی در کشور روسیه
مارس 28, 2019

خانه دانشجویی در کشور روسیه

خانه دانشجویی روسیه

قطعا افرادی که برای تحصیل در روسیه به کشور روسیه سفر می کنند، باید به فکر مکانی برای اسکان در دوره دانشجویی خود باشند. معمول ترین خانه دانشجویی برای دانشجویانی که به روسیه سفر کرده اند، خوابگاه دانشگاه هایی است که فرد را پذیرش کرده است؛ از دیگر مکان هایی که دانشجو می تواند در آن اسکان یابد، می توان به آپارتمان های اجاره ای و یا خانواده ای میزبان اشاره نمود.

خانه دانشجویی در روسیه
یکی از خوابگاه های دانشگاه های روسیه

این که شما با توجه به بودجه خود مکان مورد نیازتان را به عنوان خانه دانشجویی انتخاب کنید، بسیار مهم است. قبل از پذیرش مکانی برای اسکان دانشجویی خود حتما به تمامی ابعاد منفی و مثبت آن دقت کنید.

خوابگاه دانشگاه

تنها گزینه مقرون به صرفه برای انتخاب خانه دانشجویی در روسیه، خوابگاه دانشگاه است. معمولا خوابگاه های در نظر گرفته شده برای دانشجویان بین المللی در محوطه دانشگاه و یا بیرون از دانشگاه است ولی تقریبا این خوابگاه ها نزدیک به دانشگاه می باشند.

خانه دانشجویی روسیه
کارت بین المللی دانشجویی مانند همان کارت دانشجویی است که مشخصات مربوط به دانشجو در آن درج شده است.

در بیشتر مواقع هر اتاق بین 2 تا 4 دانشجو به اشتراک گذاشته می شود. باید بدانید یک دانشجوی بین المللی باید دارای کارت بین المللی دانشجویی باشد. کارت بین المللی دانشجویی مانند همان کارت دانشجویی است که مشخصات مربوط به دانشجو در آن درج شده است.

حتما بخوانید!!!

برای دست یابی به اطلاعات بیشتر راجع به خوابگاه دانشجویی در کشور روسیه حتما با مشاورین گروه بین المللی الیت تماس حاصل فرمایید.

امکانات اتاق های هر خوابگاه

  • میز و صندلی تحریر
  • کمد لباس
  • قفسه های کتاب
  • کتابخانه
  • تخت خواب و مشقتات مربوط به آن
خانه-دانشجویی-روسیه
آشپزخانه از مواردی است که در خوابگاه ها به صورت مشترک مورد استفاده قرار می گیرد.

در خوابگاه دانشگاه ها معمولا خدمات سرویس بهداشتی و حمام، آشپزخانه، سالن ورزشی، اتاق هایی برای تفریح و… نیز در اختیار دانشجویان قرار می گیرد که آن ها می توانند به صورت مشترکی با یکدیگر مورد استفاده قرار دهند.

خانه دانشجویی
سالن ورزش موجود در یکی از خوابگاه ها

جالب است بدانید حتی سوله هایی برای دوچرخه سواری دانشجویان در نظر گرفته شده که دانشجویان می توانند از این امکانات در طول تحصیل در دانشگاه های روسیه از آن ها استفاده کنند. در خوابگاه ها سرویس های امنیتی برای ایمنی بیشتر دانشجویان وجود دارد.

دانشجو-روسیه
سالن بدن سازی در خوابگاه های کشور روسیه

هزینه خوابگاه ها توسط دانشگاه ها تعیین شده است. هزینه خوابگاه ها بسته به دانشگاه و شهر از 500 روبل (8 دلار) تا 5000 روبل (77 دلار) در هر ماه قابل تغییر می باشد و برای مقایسه بین خوابگاه دانشجویی و خانه اجاره ای باید گفت خوابگاه دانشجویی بسیار ارزان تر از خانه اجاره ای است.

هزینه خوابگاه را می توان هر ماه و یا در مدت زمانی که در برگه ثبت نام توسط دانشجو تعیین شده است پرداخت کرد. همچنین دانشجو می تواند در صورت امکان تمامی هزینه خوابگاه را برای تمام دوره تحصیل خود پیش پرداخت کند. اگه شما در لیست افرادی هستید که شهریه خوابگاه را پیش پرداخت می کنید باید بگوییم دانشگاه در این مورد تخفیفات ویژه ای برای شما در نظر گرفته است.

دانشجویانی که در خوابگاه اسکان دارند، باید از قوانینی که در خوابگاه حاکم است پیروی کنند. ممکن است این قوانین با اخلاق و رفتار دانشجویان هم جهت نباشد، ولی برای برقراری نظم و ترتیب در خوابگاه، پیروی از قوانین لازم است. برخی از قوانین خوابگاه ها را در ادامه مطالب اشاره می کنیم.

قوانین خوابگاه دانشجویی

  • عدم آسیب زدن به وسایل موجود در خوابگاه، به ویژه وسایلی که به صورت مشترک مورد استفاده قرار می گیرند برای مثال آسیب زدن به مبل، خط خطی روی در و دیوار و میز و…
  • مرتب نگه داشتن اتاق ها
  • عدم ایجاد سر و صداهای زیاد (چه موسیقی چه تلویزیون و…)

آپارتمان اجاره ای

اگر دانشگاهی که می خواهید در آن تحصیل کنید، خوابگاه نداشته باشد و یا به دلایلی که برایتان مورد قبول است نمی خواهید که در خوابگاه دانشگاه اسکان داشته باشید، باید به سراغ گزینه بعدی که اجاره آپارتمان است بروید.

بی شک باید بدانید که آپارتمان اجاره ای از خوابگاه دانشجویی برایتان گران تر است و ممکن است به هزینه های زندگی شما در روسیه، بیافزاید. اگر می خواهید آپارتمان اجاره ای خود را با دانشجویان دیگر به صورت مشترک استفاده کنید بهتر است از دانشجویانی که در دانشگاهی که شما در حال تحصیل هستید انتخاب کنید. در غیر این صورت اگر افراد دیگری غیر از دانشجویان دانشگاه خود انتخاب کنید، ممکن است در آینده دچار ناهماهنگی هایی با فرد مورد نظر شوید.

هزینه آپارتمان های اجاره ای در شهر مسکو و سن پترزبورگ بسیار زیاد است. اگر می خواهید هزینه کمتری نسبت به هزینه آپارتمان های اجاره ای موجود در شهرهای بزرگ مانند مسکو پرداخت کنید، کافی است آپارتمان اجاره ای در شهرهای کوچکتر و یا آپارتمان هایی که دور از شهر هستند را انتخاب کنید.

به عنوان مثال در سال 2018 در مسکو، بسته به محل و امکانات موجود، یک اتاق، حدودا 15,000 روبل (231 دلار) تا 20,000 روبل (308 دلار) و یک تخت خواب، حدود 30,000 روبل (462 دلار) تا 35,000 روبل (539 دلار) در اختیار متقاضیان قرار می گرفت. همچنین در همین زمان در شهر کوچکی مثل Novosibirsk قیمت اتاق و تخت خواب 50% ارزن تر است.

خانه دانشجویی
اگر خوابگاه های دانشگاه مورد پسند نبود، باید سراغ خانه دانشجویی اجاره ای بروید.

بعضی از دانشگاه های کشور روسیه به دانشجویانی که دنبال محل اسکانی غیر از خوابگاه ها می گردند، کمک می کنند تا محلی مناسب همراه با خانواده ای میزبان پیدا کنند. بنابراین قبل از این که خود به تنهایی و بدون اطلاع از قیمت آپارتمان های اجاره ای به دنبال خانه دانشجویی باشید، می توانید از امور دانشجویی دانشگاه خود بپرسید آیا این خدمات را ارائه می دهند یا خیر. با این کار محلی که برای خانه دانشجویی خود انتخاب می کنید مطمئن تر است.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *