دانشگاه معدن سنت پترزبورگ
آشنایی و نحوه گرفتن پذیرش دانشگاه معدن سنت پترزبورگ
آگوست 30, 2021
بازا توودروس می گوید: آموزش کلاسیک روسی یکی از بهترین ها در جهان است
بازا توودروس می گوید: آموزش کلاسیک روسی یکی از بهترین ها در جهان است
سپتامبر 9, 2021

نحوه ثبت نام برای درخواست بورسیه تحصیلی دولتی روسیه

ثبت نام بورسیه تحصیلی روسیه

هر سال دولت روسیه بخشی از منابع مالی دولتی در دانشگاه ها را در اختیار متقاضیان بین المللی قرار می دهد. به عنوان مثال: در سال 2021، 18000 سهم از این منابع اعطا شد. گروه های خاصی از دانشجویان بین المللی، روس های مقیم خارج و مهاجران می توانند پس از گذراندن امتحانات ورودی یا امتحان دولتی (EGE) برای دریافت و ثبت نام بورسیه تحصیلی روسیه با شرایط مشابه شهروندان روسی درخواست کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این باره، ادامه مطلب را بخوانید.

نحوه برخورداری از امکانات بورسیه تحصیلی

بورسیه دولتی شامل موارد زیر می باشد بورسیه دولتی شامل موارد زیر نمی باشد
برای کل مدت برنامه انتخاب شده، تحصیل رایگان هزینه سفر
پرداخت کمک هزینه تحصیل، برای کل مدت تحصیل (بدون در نظر گرفتن مدرک تحصیلی داوطلب) هزینه های زندگی
در اختیار قرارد دادن خوابگاه (در صورت وجود) بیمه نامه درمانی داوطلبان
 • دانشجویان بین المللی (فارغ التحصیلان دانشگاهی) که دوره های کارآموزی خود را در برنامه های آموزش حرفه ای اضافی (آموزش حرفه ای یا پیشرفت شغلی) سپری می کنند، کمک هزینه نگهداری دریافت نمی کنند. اما از خوابگاه دانشگاه خود برخوردار می شوند.

نکته: تخصیص سهمیه ها توسط Rossotrudnichestvo (آژانس فدرال کشورهای مشترک المنافع، هموطنان مقیم خارج از کشور و همکاری های بشردوستانه بین المللی) از طریق شبکه بین المللی دفاتر آن و همچنین از طریق سفارتخانه های روسیه در خارج از کشور انجام می شود.

برای یافتن بهترین راه برای درخواست بورسیه تحصیلی دولتی، دانشگاه مورد نظر خود با تیم بین المللی الیت تماس بگیرید.

تحصیل در روسیه

مشاوره تحصیلی رایگان دریافت کنید!

اگر می خواهید برای آینده تحصیلی خود در روسیه به درستی تصمیم بگیرید، می توانید برای دریافت راهنمایی های تخصصی در زمینه تحصیل در روسیه از مشاوره تحصیلی رایگان تیم الیت بهره مند شوید.

نحوه ثبت نام بورسیه تحصیلی روسیه

در این بخش مراحل ثبت نام بورسیه تحصیلی روسیه را به صورت گام به گام ارائه می هیم. مراحل ثبت نام شامل:

1. کسب اطلاعات اولیه

 • می توانید اطلاعات مربوط به انتخاب متقاضیان بین المللی را در وب سایت studyinrussia.ru پیدا کنید.
 • همچنین، اطلاعیه آن در سفارت روسیه در ایرن و سایر کشور ها منتشر می شود.
کسب اطلاعات از وب سایت

2. با سفارت کشور خود تماس بگیرید

 • از آنجایی که تعداد مکان های تأمین شده توسط دولت برای دانشجویان بین المللی اختصاص داده شده به یک کشور بستگی به ماهیت همکاری آن با روسیه دارد. برخی از کشورها موافقت نامه هایی دارند که نه تنها تعداد مکان های تأمین شده، بلکه رشته ها را نیز تعیین می کند. بنابراین، بهتر است در کشور خود با یکی از نمایندگان سفارت (اپراتور واحد) تماس بگیرید و در مورد بورسیه ها و رشته های تحصیلی موجود در روسیه اطلاعات کافی کسب کنید.
با سفارت خود تماس بگیرید.

3. در وب سایت ثبت نام کنید

 • به وب سایت مربوطه مراجعه کنید و یک فرم الکترونیکی پر کنید.
 • سپس، درخواست خود را ارسال کنید.

* لطفاً در هنگام پر کرن فرم موارد زیر را مشخص کنید (می توانید این اطلاعات را در هر زمان قبل از اتمام آزمون های مربوطه تغییر دهید):

 • اطلاعات شخصی (نام کامل، تاریخ تولد، کشور محل سکونت، ایمیل و شماره تلفن تماس)
 • حرفه، تخصص یا رشته تحصیلی مورد نظر شما
 • سطح تحصیلات فعلی شما
 • سطح زبان روسی
 • انتخاب دانشگاه های مد نظر
  • شما می توانید از بین دانشگاه هایی که در سهمیه موجود هستند، حداکثر شش دانشگاهی را که می خواهید در آن ها تحصیل کنید، انتخاب کنید. نکته: دانشگاهی را که بیشتر از همه دوست دارید به عنوان اولین انتخاب خود در حداکثر سه دانشگاه در یک حوزه فدرال (مسکو و سن پترزبورگ) مشخص کنید و سایر مدارس را به ترتیب نزولی با توجه به ترجیحات خود لیست کنید.

همچنین، به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • یک کپی از گذرنامه شما (باید حداقل 18 ماه از تاریخ ورود شما به روسیه معتبر باشد) یا یک کپی از شناسنامه شما.
 • کپی مدارک/گواهینامه ها که سطح تحصیلات فعلی و/یا صلاحیت شما را در یک کشور خارجی دریافت کنند. همه موارد فوق را می توان به صورت کپی به سفارت مورد نظر ارسال کرد.
به صورت الکترونیکی ثبت نام کنید.

4. منتظر دعوتنامه برای شرکت در فرآیند انتخاب (مصاحبه، آزمون، امتحان) باشید

بسته به کشور، اپراتور می تواند برنامه مصاحبه ها، آزمون ها و غیره را در وب سایت خود منتشر کند یا مستقیماً برای شما ایمیل ارسال کند. لطفاً سوالات خود را در مورد این مرحله به دفتر اپراتور در کشور خود ارسال کنید. آزمون ها و اعتبار سنجی ها توسط یک گروه کاری سازماندهی می شود که لیستی از نتایج حاوی اطلاعات مربوط به همه شرکت کنندگان و نمرات آن ها را صادر می کند.

منتظر دعوت نامه بمانید

5. در لیست نامزد های انتخاب شده به دنبال نام خود باشید

لیست نامزد های مربوطه در وب سایت رسمی در کشور شما منتشر می شود. همچنین، ممکن است لیست نامزد ها مستقیماً برای متقاضیان پست شود.

در لیست نامزدهای انتخاب شده، به دنبال نام خود باشید

متقاضیانی که برای تحصیل در رشته انتخابی خود به میزان کافی زبان روسی نمی دانند، در یک گروه مقدماتی ثبت نام می کنند. آن ها یک سال را صرف مطالعه زبان روسی و همچنین بسته به رشته تحصیلی انتخابی، چندین رشته آموزش عمومی (ریاضی، فیزیک، زیست شناسی، شیمی و غیره) را طی می کنند. متقاضیانی که در امتحانات نهایی قبول شوند، حق ادامه تحصیل در موضوع انتخابی خود را دریافت می کنند. دانشجویانی که در امتحان خود موفق نشوند، حق تحصیل رایگان را از دست می دهند.

6. اگر در لیست نامزد های انتخاب شده هستید، لطفاً سایر مدارک (مدارک اضافی) را تهیه کنید

اسناد زیر را می توانید به فرم الکترونیکی ضمیمه کرده و به صورت آنلاین ارسال یا به صورت کپی به اپراتور تحویل دهید. سایر اسنادی که باید آماده کنید، شامل:

 • گواهی پزشکی ( داشتن آن تأیید می کند، هیچ دلیل پزشکی برای عدم پذیرش شما در دانشگاه روسیه وجود ندارد) از جمله: نتایج آزمایش HIV.
 • کپی اسناد (محضری و ترجمه شده به روسی)
لطفاً سایر مدارک را تهیه کنید

پس از دریافت این اطلاعات توسط وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه و افزودن به پایگاه اطلاعاتی Russia-edu.ru، اطلاعات مربوط به نامزد ها به دفتر مرکزی Rossotrudnichestvo در مسکو می رسد. پس از ثبت نام متقاضیان یک شناسه دریافت می کنند که به آن ها امکان می دهد به سیستم اطلاعاتی Russia-edu.ru دسترسی پیدا کرده و وضعیت برنامه را ردیابی کنند.

7. منتظر دریافت نامه، تایید نهایی باشید

در این مرحله باید منتظر نامه نهایی باشید که ثبت نام شما را در دانشگاه تأیید می کند. همچنین، این نامه حاوی اطلاعاتی درباره مراحل بعدی می باشد. این اطلاعات توسط نماینده سفارت خانه (نماینده اپراتور متحد) در کشور شما، به شما منتقل می شود.

نکته: در موارد خاص، متقاضیان علاقمند به ثبت نام در رشته های هنر و علوم انسانی باید در دانشگاه ها امتحانات اضافی (مسابقات خلاقانه) شرکت کنند. برای این منظور، متقاضیان باید با ویزای توریستی به روسیه بیایند. تصمیم برای پذیرش/عدم پذیرش یک متقاضی خاص بر اساس نتایج مسابقه خلاق (معاینات اضافی) گرفته می شود.

منبع:

https://studyinrussia.ru

3 Comments

 1. جلال الدین گفت:

  بعد از راه یابی چقدر مصروف به دوش خود محصل می باشد .

 2. Halima گفت:

  سلام وقتتون بخیر من میخواهم ثبت نام کنم میشه همرایم کمک کنی .ومدرک مکتب فارغ شدم دارم .لطفا همرایم میشه کمک کنید

 3. مریم گفت:

  سلام وقتتون بخیر من امسال دیپلم تجربی گرفتم با معدل کتبی۱۷/۲۴ ومعدل کل دوازدهم۱۸/۳۵ .معدل کل یازدهمم۱۷/۹۲ ومعدل کل دهمم ۱۸/۴۳ شد. تا دی ماه مدرک c1زبان روسی رو میگیرم و متولد۱۳۸۱/۱۱/۴ هستم. با این شرایطی که دارم شانس بورسیه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی روسیه رو دارم؟برای ثبت نام بورسیه پزشکی و دندانپزشکی روسیه چه زمانی باید اقدام کنم؟چه مدارک دیگه ای داشته باشم شانس بورسیه شدنم بیشتر میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *