دانشگاه فدرال سیبری روسیه - SibFU
آشنایی با دانشگاه فدرال سیبری روسیه – SibFU
آگوست 7, 2021
دانشگاه هرزن
معرفی دانشگاه هرزن (Herzen) و نحوه پذیرش آن
آگوست 11, 2021

تحصیل رشته موسیقی در بهترین دانشگاه های موسیقی روسیه 2021

تحصیل موسیقی روسیه

امروزه موسیقی یکی از محبوب ترین رشته های هنری در سراسر جهان است و دانشجویان متقاضی این رشته شور و شوق فراوانی دارند. در کشور های خاور میان و آسیای مرکزی به دلایل محدودیت های خاص دینی و اجتماعی ای که وجود دارد. یکی از محبوب ترین مقاصد برای دانشجویان خاورمیانه، روسیه است که با توجه به فرهنگ غنی آن، می توان گفت که دانشگاه های خوب بسیار زیادی در زمینه موسیقی در این کشور وجود دارد. دانشگاه های موسیقی روسی قرن ها در جهان از ارزش بالایی برخوردار بوده است و خوشبختانه این سطح را تا به امروز حفظ کرده است و به طور دوره ای به نوابغ جدیدی به دنیا می بخشد. همراه ما باشید تا این دانشگاه ها و تحصیل رشته موسیقی در روسیه را بررسی کنیم

7 دانشگاه برتر برای تحصیل موسیقی در روسیه

امروزه در روسیه 46 مؤسسه آموزش عالی موسیقی وجود دارد که 8 مورد از آن ها در مسکو ، 3 – در سن پترزبورگ، و همچنین از یک تا سه در سایر مناطق و مناطق فدرال کشور وجود دارد. معتبر ترین و مشهور ترین آن ها در جهان 3 مورد از آن ها هستند (که دارای مجموعه ای کامل از مراکز تحقیقاتی جداگانه، استودیو های ضبط، کتابخانه های موسیقی و حتی موزه ها هستند). در این بخش به بررسی بهترین این دانشگاه ها برای علاقه مندان به تحصیل موسیقی در روسیه می پردازیم.

هنرستان دولتی چایکوفسکی مسکو – MGK

هنرستان دولتی چایکوفسکی مسکو - تحصیل موسیقی روسیه

هنرستان دولتی مسکو چایکوفسکی یک دانشگاه موسیقی در کشور روسیه است که حتی “قلب موسیقی” روسیه نیز نامیده می شود. MGK نه تنها در روسیه بلکه در خارج از کشور نیز به طور گسترده ای شناخته شده است. بسیاری از موسیقیدانان آینده رویای تحصیل در این دانشگاه را دارند. این تنها مؤسسه موسیقی واقع در پایتخت روسیه است که عنوان دانشگاه به آن اعطا شد. ورود به این مؤسسه بسیار دشوار است، زیرا شرایط کمیته پذیرش بسیار جدی است. مطلوب است که متقاضی قبلاً تحصیلات حرفه ای موسیقی متوسطه را گذرانده باشد، اما فارغ التحصیلان مدارس عادی نیز اگر آمادگی خاصی داشته باشند می توانند در مسابقات ورودی خود را امتحان کنند. متقاضیان در دسته های ترجیحی بدون رقابت در هنرستان پذیرفته می شوند.

 • ایالت تأسیس در 1866
 • شکل تحصیل تمام وقت و نیمه وقت
 • نوع تحصیلات به صورت پولی و رایگان

متقاضی حق دارد همزمان برای پذیرش در سه حوزه درخواست دهد و همچنین برای رشته های بورسیه ای و پولی. دوره های مقدماتی پولی نیز در MGK وجود دارد که مدت آن دو سال است. این مؤسسه دارای یک کتابخانه موسیقی به نام A. تانایف، آزمایشگاه ضبط، سالن های کنسرت با اهمیت ملی، مراکز تحقیقاتی در جهات مختلف و امکانات دیگر می باشد.

هنرستان دولتی ریمسکی کورساکف سنت پترزبورگ

هنرستان دولتی ریمسکی کورساکف سنت پترزبورگ - تحصیل موسیقی روسیه

هنرستان دولتی ریمسکی کورساکف سنت پترزبورگ یکی از مشهورترین دانشگاه های موسیقی در جهان و اولین مؤسسه آموزش عالی آموزش حرفه ای موسیقی در روسیه است. این دانشگاه در سال 1862 به ابتکار انجمن موسیقی امپراتوری روسیه تأسیس شد.

اولین فارغ التحصیل هنرستان سن پترزبورگ، پیوتر چایکوفسکی بود. فارغ التحصیلان برجسته عبارتند از دیمیتری شوستاکوویچ، سرگئی پروکوفیف، گئورگی سویریدوف، اوگنی ماراوینسکی، واسیلی سولوویف سدوی، لئوپولد اوئر، ماریس جانسونز، ایرینا بوگاچوا، والری گرگیف، یوری تمیرانکوف، گریگوری سوکولوف. امروزه بیش از 1000 نوازنده ساز، رهبران ارکستر سمفونیک و گروه کر آکادمیک، خوانندگان، آهنگسازان، موسیقی شناسان، کارگردانان تئاتر موسیقی، استادان باله در 6 دانشکده و 29 گروه در این دانشگاه تحصیل می کنند.

این دانشگاه همواره یک شرکت کننده فعال در مجمع فرهنگی بین المللی سن پترزبورگ است، مسابقات و جشنواره های منطقه ای، تمام روسی و بین المللی، کلاس های استادان بزرگ توسط نوازندگان برجسته از روسیه و سایر کشور ها برگزار می کند. مهم ترین پروژه ها عبارتند از:

 • جشنواره هفته بین المللی دانشگاه
 • مسابقه بین المللی خوانندگان اپرای سن پترزبورگ
 • بررسی-مسابقه خوانندگان-فارغ التحصیلان دانشگاه های موسیقی روسیه
 • جشنواره های سه قرن عاشقانه کلاسیک
 • آکادمی موسیقی بالتیک بین المللی
 • مسابقه ساز های بادی و ساز های کوبه ای

آکادمی موسیقی روسیه گسنین

آکادمی موسیقی روسیه گسنین - تحصیل موسیقی روسیه

خواهران گنسین اولین مدرسه خصوصی موسیقی را در مسکو در سال 1895 افتتاح کردند. به تدریج، سه سطح آموزش حرفه ای مجزا از این مؤسسه، از ابتدایی تا بالاتر، شکل گرفت. این آکادمی شامل مدارس موسیقی هفت ساله و ده ساله، یک کالج و یک مؤسسه است. اگر در مرحله اول دانش آموز دانش و مهارت های اولیه را دریافت کند، در مرحله دوم به یک حرفه ای تبدیل می شود، سپس در مرحله سوم به یک شخصیت هنری توسعه یافته تبدیل می شود. کل سیستم شکل گیری و آموزش کامل یک موسیقیدان حرفه ای توسط گسنین ها ایجاد شد. این رویکرد پایه و اساس مدرسه موسیقی روسیه شد. اعتبار و کارایی بالای چنین آموزشی در سراسر جهان شناخته شده است. امروزه وظیفه معلمان و دانش آموزان این است که سنت های گسنین ها را حفظ کنند تا سیستم اهمیت خود را از دست ندهد و فقط افراد خلاق و موسیقی دانان را از سراسر جهان به صفوف خود جذب کند.

این آکادمی دارای چهار سالن موسیقی است، یک سالن کنسرت، یک سالن کوچک، یک سالن ارگ و یک سالن موسیقی در خانه شوالوف. دانش آموزان و فارغ التحصیلان گروه های پیانو، آهنگسازی، ارکستر، آواز و رهبر در تمام کلاس های درس اجرا می کنند. علاوه بر آن ها، این دانشگاه تولیدکنندگان، مورخان نظری و موسیقی شناسان را نیز آموزش می دهد. چندین گروه موسیقی که بسیار فراتر از مرز های کشور شناخته شده اند در این دانشگاه کار می کنند، سمفونیک، بادی و محلی، مجلسی، کنسرت، ارکستر آکاردئون دکمه ای و آکاردئون، آکادمیک، گروه کر محلی، رقص و گروه موسیقی. در آکادمی شورای دانش آموزی وجود دارد. به عنوان یک سازمان رسمی، به عنوان پیوند بین دانشجویان و مدیریت عمل می کند. فعال ترین جوانان در حل مشکلات با سازماندهی اوقات فراغت و فعالیت های فوق برنامه مشغول هستند، از خواندن ادبی گرفته تا عصر های خلاق و اجرا های خارج از منزل.

موسسه فرهنگی دولتی مسکو – MGIK

موسسه فرهنگی دولتی مسکو - MGIK - تحصیل موسیقی روسیه

موسسه فرهنگی دولتی مسکو – MGIK یکی از رهبران شناخته شده آموزش عالی در زمینه فرهنگ و هنر، جامعه ای خلاق از استادان، معلمان، کارکنان و دانشجویان است که هدف خود را در تأکید بر ارزش های انسان دوستانه فرهنگ روسی و جهانی می دانند. این مؤسسه فعالیت های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی اجتماعی، فرهنگی و آموزشی، از جمله بین المللی را در تمام سطوح پیش دانشگاهی، عالی، فوق لیسانس، تخصصی متوسطه و اضافی در طیف وسیعی از زمینه های بشردوستانه آموزش انجام می دهد.

پویایی مثبت توسعه مؤسسه با سطح بالای آموزش بنیادی، عمومی علمی و ویژه فارغ التحصیلان، گروه ثابت و دائما در حال رشد دانشجویان (11 هزار نفر از تمام مناطق روسیه و همچنین از کانادا، تعیین می شود. مجارستان، ژاپن، چین، ویتنام، کره و دیگر کشور ها)، پتانسیل بالای علمی و آموزشی این موسسه (145 پروفسور و استاد، 417 نامزد جوایز علوم، 89 برنده جوایز دولتی، مسابقات بین المللی و کل روسیه، 129 کارمند افتخاری) علوم، هنر، کارمندان فرهنگی؛ 6 معلم، برندگان جوایز دولتی). آموزش های عمومی علمی و ویژه در این موسسه در 53 بخش انجام می شود. فعالیت بالای دانش آموزان در اشکال آموزشی، عملی و سازمانی بهبود مهارت ها نمایان می شود: مشاوره حرفه ای، مدیریت پروژه، مدیریت بین فرهنگی، بهینه سازی فرایند خلاقیت، فناوری های خلاق در تبلیغات و سایر فناوری های نوآورانه.

موسسه موسیقی شنیتکه (مسکو)

موسسه موسیقی شنیتکه (مسکو) - تحصیل موسیقی روسیه

موسسه موسیقی دولتی مسکو به نام A.G. Schnittke یک موسسه آموزشی است که در سال 1918 تأسیس شد، پس از انجام تعدادی از تغییرات از جمله نام، نام مدرن خود را دریافت کرد. این مؤسسه شامل یک مدرسه موسیقی کودکان به نام Yu A. Shaporin و یک کالج موسیقی است.

MGIM یا موسسه موسیقی شنیتکه یک مجتمع آموزشی چند سطحی است که فعالیت های آموزشی را در برنامه های تحصیلات تکمیلی، متوسطه و عالی (لیسانس، فوق لبسانس، کارشناسی ارشد؛ آموزش پرسنل کارآمد، تحصیلات تکمیلی و دستیاری کارآموزی) انجام می دهد. فعالیت ثمربخش همه پیوند های اصلی کار، آموزشی، علمی و کنسرت، توسط مجموعه ای واقعی از معلمان با استعداد در شخص شخصیت های معروف آموزش و پرورش و فرهنگ تضمین می شود. آن ها بودند که مؤسسه را به آنچه امروزه تبدیل شده است تبدیل کردند، در حال توسعه پویا، داشتن ظاهر منحصر به فرد، اولویت های خاص خود و تاریخ غنی.

دانشگاه فرهنگی و هنری ایالت سنت پترزبورگ

دانشگاه فرهنگی و هنری ایالت سنت پترزبورگ - تحصیل موسیقی روسیه

دانشکده های موسیقی متنوع در سال 1996 بر اساس گروه هنر های موسیقی متنوع مؤسسه فرهنگی ایالتی سنت پترزبورگ سازماندهی شد. در زمان باز شدن دانشکده، این گروه ده سال تجربه داشت و دارای کادر آموزشی فوق العاده ای به سرپرستی هنرمند مردمی روسیه، برنده جایزه دولتی، آهنگساز، پروفسور ویکتور میخائیلوویچ لبدف بود. افتتاح دانشکده توسعه دوره ها و رشته های جدید را تشدید کرده است. همراه با رعایت دقیق مقررات استاندارد دولتی در زمینه آموزش، برنامه های درسی دانشگاه های برجسته خارجی موسیقی پاپ مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. از جمله برنامه های این دانشگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هماهنگی و نظریه جاز
 • تجزیه و تحلیل ریتمیک
 • بداهه نوازی جاز
 • تنظیم
 • تاریخچه موسیقی جاز
 • بداهه نوازی آوازی
 • سولفژیو آوازی
 • گروه آوازی
 • سلفژژیو پاپ
 • نوازندگی در یک گروه ریتمیک

در این دانشگاه به آموزش گسترده فرهنگی نیز توجه می شود. توسعه و معرفی دوره های جدید در مورد تاریخ سن پترزبورگ، یک دوره تاریخ هنر (سخنرانی ها در موزه های برجسته سن پترزبورگ و کارگاه های هنرمندان برگزار می شود)، تاریخ لباس، تاریخ هنر روسیه در نیمه دوم مربوط به قرن 19 و اوایل قرن 20 است.برنامه های درسی و برنامه های دانشکده سنت های مدرسه موسیقی سن پترزبورگ را منعکس می کند. کنسرت ها، اجرا ها، ضبط موسیقی برای فیلم ها، صدای زنده موسیقی، همراه با ارتباط با نوازندگان برجسته، هنرمندان، نویسندگان، کارگردانان، بازیگران، کارگردانان عصر ما، به معلمان و دانشجویان دانشکده فرصتی می دهد تا دامنه خود را گسترش دهند. علایق، بر رشد حرفه ای آن ها تأثیر می گذارد.

هنرستان دولتی آستاراخان (AGK)

هنرستان دولتی آستاراخان (AGK) - تحصیل موسیقی روسیه

هنرستان دولتی آستاراخان یک مؤسسه آموزشی عالی موسیقی ایالتی است که در آستاراخان واقع شده است. کارکنان هنرستان 4 دکترای علوم (تاریخ هنر، که در گروه تئوری و تاریخ موسیقی کار می کنند. این مؤسسه نیز با توجه به کادر مجرب و فارغ التحصیلان موفق خود جزو بهترین دانشگاه های روسیه برای تحصیل موسیقی می باشد.

 • نوع موسسه آموزشی: ایالتی
 • تأسیس شده در 1969
 • نوع تحصیل: تمام وقت، پاره وقت، نیمه وقت
 • نوع آموزش: پولی، رایگان

ویژگی های تحصیل در دانشگاه های موسیقی روسیه

از ویژگی های تحصیل در دانشگاه های روسیه با گرایش موسیقی، تأکید عمده بر کسب دانش حرفه ای در موضوع انتخاب شده است (اعم از شاخه آوازی یا ساز، مهارت های مهندسی صدا، هنر رهبری و غیره). در مورد بقیه دوره های آموزشی که توسط استاندارد های آموزشی ایالتی فدرال جدید برای موسیقی HPE تعریف شده است، محتوای برنامه های آموزشی در آن ها به شرح زیر است:

 • در چرخه اقتصادی، بشردوستانه و اجتماعی، به دانشجویان تاریخ ، فلسفه، زبان روسی و فرهنگ گفتار و همچنین زبان های خارجی آموزش داده می شود.
 • چرخه آموزشی شامل کلاس های مربوط به روش تدریس همه رشته های مرتبط با هنر موسیقی، و همچنین روانشناسی موسیقی و آموزش است.
 • یک چرخه جداگانه برای دانشگاه های این گرایش، چرخه ای است که به مطالعه تاریخ توسعه و مبانی نظری هنر موسیقی روسی و خارجی و همچنین زیبایی شناسی هنر، کلاس های اجباری پیانو و اصول ایمنی زندگی اختصاص داده شده است.
 • چرخه آموزش تخصصی، بسته به تخصص انتخاب شده، شامل موضوعاتی در زمینه موسیقی شناسی، روزنامه نگاری موسیقی، مطالعه قوم و فولکلور است. یک خط جداگانه هنر خوانندگی باستانی روسیه، کار با موسیقی، مطالعه ویژگی های تنظیم، پردازش صدای رایانه و در نهایت مدیریت در صنعت موسیقی است.

کیفیت تدریس و تحصیل موسیقی در روسیه

همانطور که در بالا ذکر شد، با وجود سطح نه چندان مناسب بودجه و برخی مشکلات دیگر، حتی متوسط کیفیت آموزش در دانشگاه های موسیقی روسیه بسیار بالا است. و فارغ از هنر های تئاتر و سیرک، فارغ التحصیلان این مؤسسات آموزشی می توانند در هر کشوری از جهان که در هنر موسیقی جدی است، از بالا ترین توجه و احترام برخوردار باشند. یکی از دلایل این سطح، تداوم زیاد در خانواده های موسیقی است. به لطف آن، نوه ها اغلب راه پدران خود را دنبال می کنند، همانطور که آن ها در زمان خود، راه پدربزرگ خود را دنبال کردند. در نتیجه، در آکادمی ها و هنرستان های موسیقی تأثیر مکتب هنر های آوازی، کر، ساز و رهبری شوروی سابق بسیار زیاد است، و تنها مشکل امروزه پیری نخبگان کادر آموزشی است.

محبوب ترین تخصص ها (لیسانس) موسیقی در روسیه

در رشته لیسانس، در میان تخصص های مرتبط با موسیقی که بیشترین تقاضا را دارند (و در نتیجه، بالا ترین مسابقات برای یک مکان)، موارد زیر در صدر جدول قرار دارند:

 • هنر های متنوع موسیقی
 • هنر آوازی
 • هنر موسیقی و دستگاهی
 • موسیقی کاربردی و موسیقی شناسی
 • هنر رقص

چشم اندازهای یادگیری

چشم انداز اصلی فارغ التحصیلان دانشگاه های موسیقی هنوز این فرصت است که مشاغل مورد علاقه و در عین حال بسیار سودآور خود را انجام دهند (به ویژه در زمینه تقاضا برای تخصص های فوق). از آنجا که تقاضا برای خوانندگان خوب، موسیقیدانان، منتقدان موسیقی، کارگردانان و مدیران مشاغل موسیقی نه تنها به طور پیوسته بالا باقی می ماند، بلکه هنگامی که یک متخصص به سطح مناسب برسد، به شما این امکان را می دهد که نگران فردا نباشید. بدون ذکر شهرت و افتخار با استعداد ترین افراد.

منبع: edunews.ru

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *