parallax background

تحصیل در روسیه


به گفته سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه (OECD) روسیه دارای بیشترین جمعیت تحصیل کرده در آسیا است. این کشور حتی در دنیا، بهتر از کشورهایی مثل ژاپن، اسرائیل و ایالات متحده آمریکا عمل کرده و بیش از نیمی از مردم روسیه تحصیلات عالی دارند. بیش از 200,000 نفر از 168 کشور مختلف جهان، تحصیل در روسیه را به عنوان تصمیمی برای ادامه زندگی خود انتخاب می کنند. در روسیه بخش ها و شاخه های بسیار زیاد و متفاوتی برای تحصیل وجود دارد که این موضوع سبب می شود تا آن را به یک مقصد مناسب برای کسانی که قصد ادامه تحصیل دارند، تبدیل کند.

آنچه در این مطلب درباره آن مطالعه خواهید کرد:

روسیه؛ کشوری با تاریخ غنی

روسیه تاریخی طولانی و غنی دارد و همچنین دارای مکان های دیدنی و گردشگری بسیاری است. در روسیه بیش از ۱۷۰ گروه قومی زندگی می کنند که هرکدام فرهنگی خاص و متفاوت دارند. روسیه برای سنت های خود در ادبیات، رقص عامیانه، باله، سینما و بسیاری از زمینه های دیگر مشهور است.

اگر بخواهیم در رابطه با این کشور پهناور صحبت کنیم، نیاز داریم تا روزها در این رابطه سخن گفته و گوشه و کنار این اقلیم را مورد بررسی قرار دهیم. اما ما در اینجا تنها قصد پرداختن به موضوع اصلی خود، یعنی تحصیل در روسیه را داریم و در این خصوص می خواهیم اطلاعات کافی و جامعی را به شما ارائه دهیم.

کشور روسیه، دارای تاریخی غنی و طولانی است.
دانشگاه روسیه

تحصیل عالی در روسیه

در روسیه شما می توانید دانش بنیادی در همه موضوعات به دست آورید. بیشتر شهرت روسیه در علم بخاطر مدارس علمی قوی آن در فیزیک، ریاضیات و علوم طبیعی است. روسیه رهبر جهان در تربیت ریاضیدانان و فیزیک دانان بزرگ است، شیمی دانان، زمین شناسان، برنامه نویسان، پزشکان و متخصصان علوم طبیعی دیگر. این توسط موقعیت دانشگاه های روسیه در رتبه بندی جهانی تایید شده است.

روسیه به سطح سواد عالی، بسیار اهمیت می دهد و اگر در سراسر تاریخ این کشور جستجو کنید، متوجه می شوید که این کشور تاکنون افراد بزرگی را در تمامی رشته های علمی و فلسفی، به جهانیان معرفی کرده است.

زیرساخت های تحصیلات عالی در روسیه

متقاضیان بین المللی تحصیل در روسیه که ازکشورهای دیگر به اینجا سفر می کنند، می توانند موارد زیر را برای تحصیل، انتخاب کنند:

 • 766 دانشگاه در 82 منطقه از کشور
 • 205 رشته از ریاضیات، علوم طبیعی و هنر های نمایشی
 • 657 موضوع کارشناسی، کارشناسی ارشد و برنامه های تخصصی
دانشگاه اورال روسیه

فهرست کامل دانشگاه های روسیه

ارائه اطلاعات کامل و دقیق از بهترین دانشگاه های روسیه

دانشگاه های کشور روسیه همچنین برنامه های پیشنهادی را ارائه می دهند (آموزش برای ثبت نام در دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دوره های تخصصی)، دوره های کوتاه (دانشگاه تابستانی، اصطلاح تک درس در روسیه) روسی به عنوان دوره های زبان خارجی، توسعه آموزش حرفه ای و اضافی.

حدود چندین هزار دانشجو سال تحصیلی را در روسیه تحصیل می کنند و این آرزوی قلبی ماست که هر دانشجو بهترین دانشگاه را در بهترین کشور تجربه کند. روسیه یکی از سریع ترین اقتصاد های رو به رشد جهان است و همچنین علاقه مند به جذب دانشجویان بین المللی نیز می باشد.

دانشجویان روسیه
علاوه بر اینکه تحصیل در کشوری مثل روسیه از امتیاز بالایی برخوردار است، ارزان تر از دیگر کشورها نیز هست.

هزینه تحصیل در روسیه (بروز رسانی 2019)

بد نیست بدانید اگر موفق به دریافت بورسیه تحصیلی نشدید، هزینه تحصیل در روسیه بسیار پایین تر از کشور های دیگر است. تحصیل در روسیه معتبر و سودمند است. محبوبیت روسیه در بین دانشجویان بین المللی افزایش یافته است و می گویند که شما به عنوان یک دانشجوی خارجی در روسیه می توانید یک دوره هیجان انگیز را تجربه کنید.

مطالعه خود محور در دانشگاه های روسیه بسیار ارزان تر از معادل آن در ایالات متحده یا دیگر کشورهای اروپایی است. روسیه از لحاظ سطح آموزش ارائه شده و دانشگاه های برجسته با کانادا و انگلستان رقابت می کند زیرا سطح علمی در روسیه قابل توجه است.

تحصیل در روسیه با توجه به دارا بودن این کشور از با کیفیت ترین سیستم آموزش و پرورش در دنیا مورد تقاضای بسیاری از افراد است و سالانه متقاضیان فراوانی برای تحصیل در این کشور از سراسر دنیا به اینجا مهاجرت می کنند تا در بهترین دانشگاه های روسیه شروع به تحصیل کنند.

آماری کلی در مورد هزینه های تحصیل در روسیه:

 • مدرک لیسانس در روسیه هزینه 67000 روبل (1203 دلار) تا 380 هزار روبل (6824 دلار) در سال است.
 • هزینه تحصیلات متخصصین از 68000 روبل (1221 دلار) تا 430 هزار روبل (6076 دلار) در سال است.
 • درجه کارشناسی ارشد از 82،000 روبل (1473 دلار) تا 450،000 روبل (8082 دلار) در هر سال آغاز می شود.
 • دوره های کارشناسی ارشد از 72000 روبل (1293 دلار) تا 250 هزار روبل (4490 دلار) در سال هزینه می کنند.
 • دانشگاه ها برای این که دانشجویان خارجی بتوانند سریع تر با جامعه روسیه هماهنگ شوند، یک سری برنامه های فوق العاده را در قالب آموزش زبان روسی، فرهنگ روسیه و تاریخ این کشور، ارائه می دهند که هزینه این دوره حدود 120 هزار روبل یا 2150 دلار می باشد.

کشور روسیه از نظر مسافت فاصله چندانی با ایران ندارد در نتیجه برای ایرانیانی که مایل باشند در یک کشور ارزان، نزدیک و در عین حال با کیفیت ادامه تحصیل دهند، مقصد مناسبی است. ما متقاضیان زیادی را در رشته هایی همچون تحصیل پزشکی و تحصیل دندان پزشکی و همچنین در رشته هایی مانند مهندسی های مختلف و… برای کشور روسیه از ایران داشته ایم که درصد زیادی از آنها از این انتخاب راضی بوده اند و توانسته اند موفقیت های زیادی را در زندگی شخصی و علمی خود بدست آورند.

رشته های فراوانی مثل پزشکی و دندانپزشکی از جمله پر تقاضاترین رشته های تحصیلی در رسیه هستند.

نظام آموزشی در روسیه

سیستم آموزش و پرورش در روسیه شبیه به سیستم آموزشی اروپا ساخته شده است و تنها تفاوت هایی جزئی باهم دارند. سیستم به چند بخش اصلی تقسیم می شود که عبارت اند از:

 • آموزش ابتدایی
 • متوسطه
 • تحصیلات تکمیلی
نوع سازمان آموزشیفعالیت های آموزشی (اصلی)فعالیت های آموزشی (اضافی)سازمان های آموزشی
سازمان آموزشی پیش دبستانیبرنامه های آموزشی عمومی و آموزش متوسطه

 

 

برنامه های توسعه عمومی اضافیمهد کودک
سازمان آموزشی عمومیبرنامه های آموزشی عمومی و اموزش متوسطه عمومیبرنامه های آموزشی پیش دبستانی، برنامه های آموزش عمومی اضافی، برنامه های آموزش حرفه ایمدرسه ابتدایی، مدرسه نظامی، دبیرستان، دانشکده افسری، مدرسه شبانه روزی
سازمان های آموزش حرفه ایبرنامه های آموزش متوسطه حرفه ایبرنامه های آموزش عمومی، برنامه های آموزش حرفه ای، برنامه های آموزش عمومی اضافی، برنامه های حرفه ای اضافیمدرسه حرفه ای، کالج، دانشکده فنی
سازمان های آموزش عالیبرنامه های آموزش عالیبرنامه های آموزشی عمومی عمومی، برنامه های آموزشی آموزش عالی حرفه ای، برنامه های آموزش حرفه ای، برنامه های آموزش عمومی اضافی، برنامه های حرفه ای اضافیموسسه، اکادمی، دانشگاه
سازمان آموزش اضافیبرنامه های آموزش عمومی اضافیبرنامه های آموزشی پیش دبستانی، برنامه های آموزش حرفه ایموسسه آموزش اضافی کودکان، ایستگاه طبیعت، ایستگاه
سازمان آموزش حرفه ای اضافیبرنامه های حرفه ای اضافیبرنامه های آموزشی برای کارکنان علمی و اموزشی، برنامه های اقامت، برنامه های آموزش عمومی اضافی، برنامه های آموزش حرفه ایموسسه آموزش پیشرفته

این جدول بر اساس ماده ۲۳ قانون فدرال ۲۰۱۲ در دسامبر ۲۰۱۲ با شماره ۲۷۳ در زمینه آموزش و پرورش در فدراسیون کشور بزرگ روسیه تهیه شده است. برای تکمیل یک دوره آموزش کامل متوسطه ۱۱ ساله، سال های یک تا نه سالهای تحصیل عمومی حساب می شوند، پس از با موفقیت گذراندن سال نهم، دانش آموزان گواهینامه عمومی را با انتخاب دوساله تحصیلات متوسطه دریافت می کنند. پس از اتمام این دوسال اضافه ای که خواندند، گواهی تحصیلات عالی متوسطه به دانشجو اعطا می گردد.

دانشگاه ها در روسیه

روسیه کشوری است که در آن به تحصیلات اهمیت زیادی می دهند و دارای سابقه تحصیلی طولانی است. دانشگاه های روسیه افراد موفق بسیاری را تربیت کرده است که می توان به تعدادی از برندگان جایزه نوبل اشاره کرد. در سال های اخیر، روسیه برای ارتقاء سیستم آموزش عالی خود و گسترش آن به دانشجویان خارجی، تلاش های بسیاری انجام داده است. بیش از ۱۲ دانشگاه روسی در حال حاضر در میان ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا هستند و نتایج هر ساله بهبود می یابد.

تحصیلات عالی روسیه

مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه های روسیه

برای پذیرش در دانشگاه های روسیه، نیاز به یک سری پیشنیاز ها و از همه مهم تر مدارک تحصیلی و شناسایی داریم که در مبحث مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش دانشگاه ها بطور مفصل به آن پرداخته شده است که پیشنهاد می کنیم حتما آن را مطالعه فرمایید.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش!!

قبل از هر تصمیمی، بهتر است اطلاعات کافی را کسب کنید! آگاهی از مدارک لازم برای اخذ پذیرش در دانشگاه های روسیه قبل از سفر به این کشور بسیار ضروری است.

اما با این حال اگر بخواهیم به طور خلاصه به این شرایط و مدارک اشاره کنیم، به لیست زیر خواهیم رسید:

 • هنگامی که فرم درخواست را امضا می کنید، مدیر پذیرش با شما تماس می گیرد و کار هایی که لازم است انجام دهید را به شما می گوید، شما باید مدارک لازم را تهیه و ارسال کنید.
 • قبل از ورود، شما باید مدارک آموزشی خود را (گواهی دیپلم و رونوشت) به زبان روسی ترجمه کنید و تایید کنید.
 • هنگامی که دانشگاه آنها را دریافت می کند، مدیر پذیرش دعوت نامه شما را می نویسد. دعوت نامه شامل اطلاعات مربوط به کشور و شهر تولد شما، شهر محل اقامت، شهری که در آن ویزای روسیه شما صادر می شود و آدرس کامل خانه شما است که اطلاعات مورد نیاز وزارت امور داخله فدراسیون روسیه می باشد. فقط به یاد داشته باشید که دعوت نامه حدود یک ماه و نیم طول می کشد تا تکمیل شود.
 • در زمان ورود به دانشگاه، هر دو گواهی دیپلم و رونوشت آن باید قانونی شوند. همانطور که می دانید، قانونی کردن این مدارک این گونه است که مدارک تحصیلی توسط وزارت امور خارجه در کشوری که فارق التحصیل شدید و بعد از آن توسط کنسولگری روسیه تایید می شود.
 • فراموش نکنید که دو هفته قبل از شروع برنامه مدارک خود را تایید کنید، در غیر این صورت ثبت نام شما لغو خواهد شد. به شما توصیه می کنیم ابتدا ویزای تحصیلی خود را بگیرید و سپس برای گرفتن بلیط اقدام کنید.
 • پس از ورود به روسیه، شما باید به اداره دانشگاه مراجعه کنید. شما باید یک کارت مهاجرت پر کنید، باید همیشه آن را با خودتان نگاه دارید تا زمانی که از روسیه خارج شوید.
 • در نهایت به دفتر پذیرش مراجعه کنید و مدارک لازم را تهیه کنید.
تحصیل در دانشگاه های روسیه

سوالات متداول

1. آیا تحصیل در روسیه باید به زبان روسی باشد؟

خیر، الزامی به یادگیری زبان روسی برای تحصیل در این کشور نیست. دروس به زبان انگلیسی نیز ارائه می گردد اما توصیه می شود دوره پادفک زبان روسی را بگذارنید، تا هیچ محدودیتی در انتخاب رشته و دروس نداشته باشید.

2. شرایط پذیرش در دانشگاه های روسیه چیست؟

برای آگاهی از شرایط کامل پذیرش در دانشگاه های روسیه، می توانید به مطلبی در این خصوص که در همین سایت به آن پرداخته شده است، مراجعه کنید.

3. هزینه تحصیل و زندگی در طول دوران تحصیل در کشور روسیه چقدر است؟

جالب است بدانید که روسیه یکی از ارزان ترین کشورها برای ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی می باشد. با اینحال ما در مطلبی به طور کامل به این موضوع پرداخته ایم.

4. آیا دانشگاه های روسیه، امکانات رفاهی و خصوصا خوابگاه در اختیار دانشجویان خارجی می گذارند؟

معمولا اکثر دانشگاه های این کشور، تمامی امکانات رفاهی خود را در اختیار دانشجویان خود می گذارند و تفاوتی نمی کند که شما دانشجوی روسی یا غیر روس باشید.

5. کدام دانشگاه ها در این کشور برای تحصیل مناسب تر هستند؟

ما در لیست معرفی دانشگاه های روسیه، به معرفی بهترین دانشگاه های روسیه پرداخته ایم که از طریق لینک مشخص شده، قابل دسترس می باشد.

شما می توانید سوالات خود را از طریق بخش نظرات و کامنت ها، سوالات خود را در خصوص این موضوع مطرح کنید تا مشاورین ما در اسرع وقت به این سوالات پاسخ مناسب دهند.

سخن پایانی

تحصیل در روسیه بسیار معتبر و سودمند است. می توانید مطمئن باشید در رشته ای که قصد تحصیل دارید، تمام دانش مورد نیاز خود را بدست خواهید آورد. روسیه، دانشگاه های زیادی دارد و برای انتخاب دانشگاه محدود نمی شوید.

روسیه یکی از بهترین سیستم های آموزشی جهان را دارد. شما با تحصیل در روسیه می توانید دانش عمیق و بنیادی را در تمام موضوعات کسب کنید. این کشور به خاطر مدارس علمی قوی خود در فیزیک، ریاضیات و علوم طبیعی شناخته شده است.

علاوه بر این، شما می توانید از تجربه کسانی که در روسیه تحصیل نموده و مدارج علمی معتبری را از دانشگاه های این کشور بدست آورده اند، استفاده کنید. همچنین مشاوران گروه الیت نیز در این زمینه همواره آماده هستند که به شما کمک کرده و پاسخ سوال های احتمالی شما را بدهند.

با ما تماس بگیرید!

تیم مشاورین ما آماده اند تا به صورت رایگان تجربیات خود را در اختیار شما بگذارند. کافی است فرم مشاوره را پر کنید و منتظر تماس ما باشید.

8 Comments

 1. Nshm گفت:

  خسته نباشيد
  ببخشيد يعني براي معادل سازي پادفك هيچ راهيي وجود نداره؟
  چون من شديدا بهش نياز دارم
  ممنونم ازتون براي پاسخگويي خوبتون

  • M Admin گفت:

   خیر دوست عزیز. پیشنهاد می کنم برای راهنمایی بیشتر، با شماره تلفن هایی که در بخش فوتر سایت ذکر شده، تماس حاصل بفرمایید.

 2. Nshm گفت:

  سلام خسته نباشيد
  ميخواستم سوال كنم اين قانون معادل سازي مدرك پادفك به پيش دانشگاهي ايران هنوز هم وجود داره؟ و ايا شدنيه؟
  ممنون از توجهتون

  • M Admin گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز
   کارشناسان ما به سوال شما اینگونه پاسخ داده اند:
   قانون معادل سازی مدرک پادفک، تا قبل از سال 2017 اجرا می شد اما از سال 2017 به بعد این قانون ملغی شده و دیگر معادل سازی مدرک پادفک به پیش دانشگاهی ایران، قابل انجام نیست.

 3. حسین محمودی گفت:

  خیلی عالی بود. ممنونم

 4. مهدی گفت:

  بسیار کاربردی و کامل بود توضیحات. ممنونم

 5. nima گفت:

  سلام من پذیرش دندان پزشکی روسیه رو میخواستم بگیرم وقتی مونده برا پذیرش؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *