ویزای شینگن چیست ؟
ویزای شینگن چیست ؟
آگوست 22, 2019
بزرگترین و مهم ترین شهرهای روسیه
بزرگترین و مهم ترین شهرهای روسیه
آگوست 23, 2019

تحصیلات کارشناسی ارشد در روسیه

تحصیلات کارشناسی ارشد در روسیه

تحصیلات کارشناسی ارشد در روسیه

روسیه مقصد برتر برای تحصیلات تکمیلی است و دانشجویان از سراسر جهان را به خود جذب می کند. حین تحصیلات کارشناسی ارشد در روسیه، دانشجویان در مراکز پیشرفته و با کیفیت بالا، تحصیلات شناخته شده بین المللی را کسب می کنند. دلایل دیگر انتخاب کشور روسیه برای تحصیل، ارزش خوب تحصیلات مقرون به صرفه و همچنین هزینه پایین زندگی است. دانشجویان همچنین می توانند با فرهنگ غنی و تاریخ جالب، با استقبال از مردم و مهمان نوازی و جاهای دیدنی فرهنگی مختلف این کشور مهیج را گشت و گذار کنند.

برخی از دلایل برای در نظر گرفتن تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه:

 1. تاریخ ملی جذاب: روس ها به میراث غنی و منحصر به فرد خود افتخار می کنند، شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی می توانید از آداب و رسوم بسیار افتخارآمیز روسیه لذت ببرید.
 2. فرهنگ های متنوع: از زندگی شهری مسکو گرفته تا سنت جوامع روستایی، تحصیلات کارشناسی ارشد در روسیه شما را با جمعیت متنوع این کشور و انواع فرهنگ های متضاد آشنا می کند.
 3. قابلیت دسترسی: شهریه در روسیه ارزان تر از بسیاری از مقاصد تحصیل در خارج از کشور است و هزینه زندگی حتی در پایتخت نیز نسبتاً پایین مانده است.

دانشگاه های روسیه

به عنوان زادگاه برخی از تأثیرگذارترین چهره های جهان در زمینه های ادبیات، هنر، سیاست و علوم، روسیه از نظر فرهنگی و روحی دارای یک شهرت بین المللی است.

شاید تعجب آور باشد که روسیه دارای 896 دانشگاه شناخته شده می باشد. در روسیه دو نوع دانشگاه وجود دارد:
ایالتی: این دانشگاه ها شامل دانشگاه های ملی تحقیقات، دانشگاه های فدرال و دو دانشگاه دارای ‘وضعیت ویژه’ است: دانشگاه ایالتی مسکو و دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ.
خصوصی: این دانشجویان بطور فزاینده ای محبوب تر می شوند زیرا آنها از دانشگاه های دولتی با شهریه تخصصی تر یا محلی استفاده می کنند.

بر خلاف انگلستان، درجه تحصیلات تکمیلی معمولاً به مقاطع دکترا گفته می شود: آسپیرانتورا (برنامه های دکترا) و دکتراتورورا (برنامه های بعد از دکترا).

رتبه های دانشگاه روسیه

سیستم آموزش عالی روسیه طی یک دهه گذشته با اصلاحاتی روبرو بوده است، دولت سرمایه گذاری هایی در بهبود امکانات دانشگاه و ارائه آموزش های بهتر برای کارکنان دانشکده داشته است.

به همین ترتیب، بسیاری از دانشگاه های روسیه در رتبه های جهانی صعود کرده اند.

شهرهای دانشگاهی روسیه

روسیه یکی از محبوب ترین مقصد جهان برای تحصیلات بین المللی است، اما دانشجویان فقط به پایتخت آن مسکو نمی روند. شهرهای دیگر مانند سن پترزبورگ، کازان و تامسک نیز به همان اندازه برای دانشجویان بین المللی جذاب هستند و دارای چندین دانشگاه معتبر هستند.

شهر نووسیبیرسک همچنین دارای ‘شهر دانشگاهی’ خود، آکادمگورودک است که متشکل از دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک و چندین پژوهشکده است.

انواع دوره

از زمان ورود به فرآیند بولونیا در سال 2003، سیستم آموزش عالی روسیه شروع به شباهت به سایر كشورهای اروپایی كرد، به این معنی كه معمولاً حدود 2 سال طول می كشد تا مدرک كارشناسی ارشد را دریافت كنید.

سال تحصیلی در روسیه با دو فصل زمستانی بین دو ترم تقسیم می شود. ترم اول از ابتدای شهریور آغاز می شود و در ژانویه به پایان می رسد و ترم دوم در بهمن ماه آغاز می شود و در ژوئن به پایان می رسد.

آموزش عالی در روسیه به 3 سطح تقسیم شده است:

سطح 1 – درجه های باقلور (لیسانس)
سطح 2 – مدرک تخصصی یا فوق لیسانس (کارشناسی ارشد)
سطح 3 – مدارک دانشگاهی کاندیداتوری (کاندیدای علوم) و دکتری نواک (دکترای علوم)

اکثر دانشگاه های روسیه دوره های کارشناسی ارشد، کارشناسی ارشد هنر، کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی را ارائه می دهند. این موارد را می توان به صورت تمام وقت، پاره وقت و یا از راه دور آموزش داد.

محتوای دوره در مقطع کارشناسی ارشد ترکیبی از ارزیابی های کتبی، امتحانات و پایان نامه است که بسته به دوره و دانشگاه مورد نظر شما ممکن است به روسی نوشته شود. اکثر دانشگاه های روسی مقیاس درجه بندی 5 امتیاز را از 2 (‘شکست’) تا 5 (‘عالی’) دنبال می کنند، اما برخی از آنها از سیستم درجه بندی Pass / Fail استفاده می کنند.

هزینه ها و بودجه کارشناسی ارشد در روسیه

شهریه برای مدرک کارشناسی ارشد تمام وقت در روسیه بین 2900 یورو تا 3165 یورو در سال است. با این حال، هزینه ها می توانند به میزان 1675 یورو یا 5935 یورو باشند.

دولت روسیه تعداد مشخصی از بورس های تحصیلی دولتی را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد (15،000 ‘محل بودجه دولتی’ در سال 2017 اعطا می شود). برای دریافت یکی از این بورس های تحصیلی، باید یک برنامه درخواست دهید و یک امتحان قبولی بگیرید و هزینه شهریه، خوابگاه (در صورت موجود بودن) و هزینه کمکی برای نگهداری را نیز در بر می گیرید.

تقاضای کارشناسی ارشد در روسیه

سیستم آموزش عالی روسیه بسیار رقابتی است و برای شرکت در یک دوره کارشناسی ارشد، باید با موفقیت از لیسانس یا مدرک تخصصی فارغ التحصیل شوید و یک امتحان ورودی را بگذرانید.

هنگام ارسال درخواست کارشناسی ارشد در دانشگاه روسی، مدارک زیر موردنیاز است:

 • فرم درخواست جزئیات رشته مورد نظر
 • یک نسخه معتبر از گواهی لیسانس یا معادل آن (اصلی و یک نسخه ترجمه شده به روسی)
 • یک گواهی بهداشت و آزمایش خون HIV از یک شرکت بیمه درمانی معتبر کنسولگری روسیه نتیجه می گیرد
 • کپی از شناسنامه شما
 • حداقل شش عکس در اندازه گذرنامه

دانشجویان بین المللی معمولاً موظفند روند آزمون ورودی را طی کنند. که شامل موفقیت با گذراندن امتحانات ورودی یا آزمون های یکپارچه مقدماتی دولتی (EGE) است.

بسیاری از دانشگاه ها همچنین برای دانشجویان بومی و بین المللی مسابقات دانشگاهی برگزار می کنند که در آن برنده بدون نیاز به نشستن در آزمون ورودی پذیرش می شود و اغلب بورسیه می شوند.

شرایط پذیرش

در ادامه مقاله تحصیلات کارشناسی ارشد در روسیه باید به بررسی شرایط پذیرش بپردازیم. دانشجویان بین المللی برخی از کشورها به مدارک تحصیلی خود که در کشور صادر شده باشد، نیاز دارند. این اساساً به معنای تأیید صحت اسناد است تا بتوانند توسط ادارات دولتی مربوطه که در رابطه با درخواست شما هستند، شناسایی شوند.

سایر کشورها مانند چین، ایتالیا و اوکراین پیمان نامه ای را با روسیه امضا کردند که براساس آن هیچ قانونی برای اسناد تحصیلی برای دانشجویان خارجی که مایل به ثبت نام در یک دانشگاه روسی هستند لازم نیست.

مهلت برنامه

مهلت های بین دانشگاه ها متفاوت است، اما برنامه ها معمولاً از مارس تا ژوئیه باز هستند و به شما امکان می دهند قبل از سفر ویزا، بودجه و محل اقامت خود را ترتیب دهید.

الزامات زبان

اگرچه تعداد فزاینده ای از برنامه های کارشناسی ارشد روسی به زبان انگلیسی تدریس می شود، اما زبان آموزش بیشتر دوره ها به زبان روسی است. بسته به نوع دانشگاه و برنامه ای که شما انتخاب می کنید، ممکن است شما بخواهید در طی مراحل درخواست، آزمون مهارت زبان را بگیرید.

با این حال بسیاری از دانشگاه ها اکنون دوره های مقدماتی زبان روسی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند و بیشتر برنامه های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی وجود دارد تا برنامه های کارشناسی.

ویزاهای دانشجویی کارشناسی ارشد در روسیه

درخواست ویزای دانشجویی در روسیه می تواند طولانی و پیچیده باشد، بنابراین مهم است که همه چیز درست شود تا از تأخیر جلوگیری شود. قبل از شروع مراحل درخواست ویزا، ابتدا باید نامه دانشگاهی را به دعوت نامه دریافت كنید كه نشان می دهد در دوره مورد نظر خود پذیرفته شده اید.

به محض اینکه یک دانشگاه به شما محلی ارائه دهد، گروه بین المللی آنها درخواست ویزای دانشجویی را برای شما ثبت می کنند. این کار معمولاً حدود یک ماه طول می کشد تا پردازش شود، اما می تواند بیشتر طول بکشد، بنابراین عاقلانه است که چندین ماه قبل از رسیدن ترتیب ویزا خود را شروع کنید.

ویزاهای دانشجویی بین المللی باید طی 72 ساعت از ورود به روسیه ثبت شود و برای مدت اولیه سه ماه معتبر باشد. سپس آنها بسته به طول دوره شما می توانند برای مدت زمان دیگری تمدید شوند (اما ممکن است مستندات اضافی نیز لازم باشد).

چه کسی برای تحصیل در روسیه به ویزا نیاز دارد؟

دانشجویان ثبت نام شده در بیشتر کشورها برای ثبت نام در برنامه کارشناسی ارشد در روسیه به ویزا نیاز دارند. استثناء دانشجویانی از کشورهای مشترک المنافع، کشورهای مستقل مانند ارمنستان و اوکراین است. برای پیچیده تر کردن مسائل، دانشجویان برخی از کشورها هنوز به داشتن گذرنامه معتبر احتیاج دارند، در حالی که سایرین دریافت نخواهند کرد، بنابراین بهتر است قبل از شروع برنامه خود را با منابع مربوطه بررسی کنید!

الزامات برنامه

علاوه بر فرم درخواست ، هنگام درخواست ویزای دانشجویی در روسیه به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • یک نسخه از گذرنامه خود (باید دو صفحه خالی مجاور داشته باشد و حداقل شش ماه پس از قصد خروج از روسیه معتبر باشد)
 • یک یا دو عکس دارای اندازه گذرنامه اخیر، که پشت آن امضا شده باشد
 • دعوت نامه از دانشگاه آینده شما
 • کپی گواهی آزمایش HIV که نتیجه منفی نشان می دهد
 • یک نسخه معتبر از مدرک لیسانس یا معادل آن
 • نسخه ای از فاکتور از دانشگاه آینده شما نشان می دهد که شهریه پرداخت کرده اید

لطفا در نظر داشته باشید که این لیست به عنوان یک راهنمای کلی در مورد درخواست ویزای دانشجویی روسی در نظر گرفته شده است، اسناد مورد نیاز با کشور دیگر متفاوت است.

بیمه درمانی برای خارجیانی که به روسیه وارد می شوند از سال 2016 اجباری است. این کار را می توان قبل از رسیدن به روسیه یا بلافاصله پس از آن ترتیب داد. حداقل قیمت بیمه درمانی خصوصی در حدود 1380 یورو است.

مراحل بعدی

تحصیل در خارج از کشور و یادگیری یک زبان دیگر برای کارفرمایان در بازار کار بین المللی جذاب است و دانشگاه های روسی می دانند فارغ التحصیلان آنها می خواهند از این موضع خودداری کنند. به همین دلیل است که برنامه های تحصیلات تکمیلی، سخنرانی ها و آموزش کلاس را با فرصت هایی برای انجام تحقیقات فردی یا کارهای عملی تلفیق می کند.

مراکز پیشرفت شغلی دانشگاه برای کمک به دانشجویان در نوشتن CV و ارائه مشاوره در مورد شکار در دسترس هستند. بسیاری از کارفرمایان در روسیه برنامه های تحصیلات تکمیلی را اجرا می کنند که در طول بهار یا پاییز باز هستند.

امیدواریم که مقاله تحصیلات کارشناسی ارشد در روسیه مورد توجه شما واقع شده باشد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *