شهرهای توریستی روسیه
شهرهای توریستی روسیه
جولای 20, 2019
خرید در روسیه
خرید در روسیه
جولای 22, 2019

تاریخچه مسجد ایاصوفیه استانبول

مسجد ایا صوفیه

استانبول شهر تاریخی و زیبای کشور ترکیه است. این شهر از نظر توریست های جهان بخصوص توریست های ایرانی برای بازدید و تفریح محبوب است. در مقاله معرفی مکانهای دیدنی استانبول از مسجد ایا صوفیه نام بردیم در این مقاله قصد داریم این مکان دیدنی را به تفصیل بررسی کنیم.

مسجد ایا صوفیه یک بنای تاریخی با اهمیت است که یک مسجد بسیار باستانی و زیبا است. هرساله تعداد بیشماری ازمردم جهان از این مسجد دیدن می کنند، زیرا یکی از بی نظیر ترین ساختمان های ترکیه است.

نمای از بیرون مسجد ایا صوفیه

چطور به مسجد ایاصوفیه برسیم؟

شهراستانبول که یک شر خودکفا و مدرن است از وسایل نقلیه عمومی متعددی بر خوردار است مانند: مترو، اتوبوس و تراموای. این وسایل و ایستگاه آن ها در خیابان سلطان احمد،سهولت را برای بازدید کنندگان مسجد ایا صوفیه بسیار آسان کرده است.

نشانی مسجد ایاصوفیه

ترکیه: استانبول، نزدیک کاخ توپکاپی، محله سلطان احمد واقع در منطقه اروپایی.

قیمت بلیط ورودی مسجد ایاصوفیه

اگر قصد بازدید از مسجد ایا صوفیه را دارید قبل از همه باید به فکر تهیه بلیط ورود آن باشید، و در ضمن باید در نظر داشته باشد بعد از ساعت ۱۶ فروش بلیط متوقف می شود، باید برای بازدید از این مسجد زیبا قبل از ساعت ۱۶ مراجعه کنید.

قیمت بلیط ورودی مسجد آیا صوفیه برای هر نفرTL ۴۰ ( لیر) است و ورودی برای افراد زیر ۱۲ سال رایگان است ولی برای ورودی اصلی مسجد ازافراد بالای ۶ سال هزینه بلیط را دریافت می کنند.

عکسی از دوران گذسته از این مسجد

شرایط پوشش برای ورود به مسجد ایاصوفیه استانبول

برای بازدید کنندگان این مسجد محدودیت هایی برای پوشش لباس وجود دارد. برای خود ساکنان این شهرهم این قوانین برقرار است. مرد ها باید تیشرت وشلوار بلند بپوشند و زن ها هم باید لباسی با شلوار بلند بر تن داشته باشد که این جزوی آداب ورسوم مردم ترکیه است. این قوانین برای همه یکسان است.

صف ورودی مسجد ایا صوفیه ونحوه لباس پوشیدن

اگر چه از زمانی که این مسجد تبدیل به موزه شده است کسی برای بازرسی برای پوشش نیست، اما برای این که همرنگ اهالی ترکیه شوید ومورد استقبال ترکیه ای ها قرار گیرید، برای بازدید از مسجد ایا صوفه همانند شهروندان لباس بپوشید.

قوانین عکاسی

نقشی از معماری ایا صوفیه

درست همانند هر موزه ی دیگری عکاسی در برخی از مکان های مسجد ممنوع می باشد و افراد بدون مجوز عکاسی اجازه گرفتن عکس ندارند، اما نگران نباشید در مسجد ایاصوفیه معماری ها، دیوارها و گنبد های زیبای زیادی را برای عکس پیدا خواهید کرد که عکس برداری از آنها ممنوع نباشد.

صحن ورودی اصلی مسجد

تاریخچه پیچیده مسجد ایاصوفیه استانبول ترکیه 

مسجد ایاصوفیه یک شاهکار معماری زیبا و البته مهم در هردو دوره امپراتوری های عثمانی بوده و همواره نیز به عنوان نماد عرفان مسیحی در نظر گرفته شده است. از این رو، بنای مسجد ایاصوفیه در هر زمانی گرانبها و مهم بوده، در ابتدا یک کلیسا، بعدا یک مسجد و در حال حاضر نیز یک موزه تاریخی جمهوری ترکیه می باشد.

عکسی از نمای رو به رو با شیوه عکاسی نوین

شرایط بازدید رایگان از مسجد ایاصوفیه

۱. بازدید از مسجد ایاصوفیه ترکیه برای بچه ها و نوجوانان زیر ۱۸ سال ترکیه ای کاملا رایگان است.
۲. ورودی بازدید از مسجد ایاصوفیه برای کودکان زیر ۱۲ سال رایگان است، البته به جز بازدید از حرم ایاصوفیه. 
۳. بازدید از حرم ایاصوفیه برای کودکان زیر ۶ سال رایگان است.
۴. بازدید از مسجد ایاصوفیه برای شهروندان ترک بالای ۶۵ سال رایگان است.
۵.برای جانبازان، همسران و فرزندان شهیدان و جانبازان رایگان است.

علت نام گذاری مسجد ایاصوفیه

نام گذاری این شاهکار تاریخی نیز بسیار عالمانه انجام شد، به جای اختصاص دادن نام بنا به یک سنت، نام آن را به نامی مقدس اختصاص دادند، ایا صوفیه به معنای حکمت مقدس است. 

مسجد ایاصوفیه یا کلیسای ایاصوفیه؟

در سال ۱۴۵۳پس از تسخیر کنستانتینپول ، سلطان محمد دوم عثمانی بلافاصله به ایاصوفیه رفت و دستور تبدیل آن را به مسجد داد و پس از آن ایاصوفیه مسجد باقی ماند تا به امروز و در عین حال به صورت موزه از آن بازدید می کنند.

عکسی در شب و زیبایی بی نظیر

تبدیل ایاصوفیه به موزه

ایاصوفیه به مدت ۹۱۶ سال کلیسا، و ۴۸۱ سال مسجد بود و نهایت در سال ۱۹۳۴، به دستور مصطفی کمال آتاتورک و تصمیم شورای وزیران، ایاصوفیه به موزه تبدیل شد و از آن زمان مورد بازدید مسافران و توریستان ترکیه قرار گرفت.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *