خانه دانشجویی روسیه
خانه دانشجویی در کشور روسیه
مارس 27, 2019
بورسیه مهندسی
بورسیه تحصیلی مهندسی در کشور روسیه
آوریل 6, 2019

بورسیه تحصیلی رشته پزشکی در کشور روسیه

بورسیه تحصیلی پزشکی

در گذشته راجع به بورسیه تحصیلی در روسیه مطالب جامع و کاملی ارائه شد. اکنون به طور خاص می خواهیم به بورسیه تحصیلی رشته پزشکی بپردازیم.

گرفتن بورسیه به چه معناست؟ برای پاسخ به این سؤال باید گفت بورسیه به کمک های مالی ای گفته می شود که از سوی دانشگاه و مرکزهای آموزشی به بعضی از دانشجویان تعلق می گیرد و دیگر نیازی نیست که دانشجو هزینه های مربوط به تحصیل در دانشگاه را پرداخت کند.

بورسیه تحصیلی
بورسیه کمک های مالی ای است که توسط دانشگاه به دانشجویان واجد شرایط داده می شود.

به عبارت دیگر دانشگاه شرایط را برای بعضی از دانشجویان فراهم می کند و از او می خواهد به خوبی درس بخواند و حتی اگر می تواند در المپیاد و دیگر آزمون ها شرکت کند و رتبه بیاورد، در عین حال دیگر نیازی نیست دانشجو هزینه های تحصیل را بپردازد. بورسیه توسط دانشگاه ها، دولت، افراد خیّر، مؤسسات نیکوکاری و علمی در اختیار بعضی از دانشجویان قرار می گیرد.

بورسیه تحصیلی به چه کسانی تعلق می گیرد؟

بورسیه تحصیلی روسیه
بورسیه به چه افرادی تعلق می گیرد؟
 • دانشجویانی که از هوش زیادی بهره مندند و به خاطر شرایط نامساعد مالی نمی توانند به تحصیل ادامه دهند.
 • دانشجویانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند و برای گرفتن مدرک دکتری در روسیه اقدام می کنند، می توانند در لیست اعطای بورسیه قرار گیرند.
 • زمانی که افرادی برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد اقدام کنند ولی رشته ی مورد نظرشان در کشور موجود نباشد و یا ظرفیت موجود کفاف نیاز کشور را ندهد، در این صورت این دانشجویان نیز شامل بورسیه تحصیلی می شوند.

اطلاعات بیشتر در…

هنگامی که شما تصمیم می گیرید برای تحصیل، به روسیه سفر کنید باید از تمامی کارهایی که لازم است در کشور روسیه انجام دهید خصوصا مراحل و مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه های روسیه اطلاع داشته باشید.

اکنون که با بورسیه و افرادی که شامل بورسیه تحصیلی می شوند، آشنا شدید می توانیم به طور خاص به سراغ بورسیه تحصیلی پزشکی برویم و شرایط این نوع از بورسیه را مورد بررسی قرار دهیم.

مطالعه پزشکی در روسیه: فدراسیون روسیه هر ساله تعداد زیادی دانشجو از دانشجویان رشته پزشکی بین المللی را جذب دانشگاه های روسیه می کند، بیشترین دانشجویان پزشکی که جذب دانشگاه های روسیه می شوند متعلق به کشورهای آسیایی می باشند.

به گفته سفارت هند در شهر مسکو، 99% دانشجویان هندی که برای تحصیل به کشور روسیه سفر کرده اند، مشغول تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه های پزشکی هستند.

بورسیه کشور روسیه
در مقایسه با کشورهای غربی، پذیرش در دانشگاه های پزشکی روسیه بسیار آسان است.

در مقایسه با کشورهای غربی برای پرداخت هزینه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی و شهروندان خارجی، هزینه های تحصیلی در دانشگاه های روسیه خصوصا در رشته پزشکی بسیار مقرون به صرفه است.

همچنین باید گفت پذیرش رشته پزشکی در دانشگاه های روسیه بسیار آسان تر از پذیرش در دانشگاه کشورهای دیگر است آن هم به دلیل عدم کاغذ بازی های بیهوده و ورودی بدون آزمون در دانشگاه های روسیه می باشد.

به دلیل این که بیشتر دانشجویان رشته پزشکی از دانشجویان خارجی می باشند، می توان گفت تمامی برنامه ها و کلاس های مربوط به این رشته به زبان انگلیسی تدریس می شود. با این که تدریس برنامه و درس های رشته پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می شود ولی به دانشجویان خارجی و بین المللی توصیه می کنیم قبل از سفر به کشور روسیه، زبان روسی را بیاموزند؛ زیرا دانشجویان پزشکی در دانشگاه های روسیه برای کارهای عملی خود روی بیماران روسی کار می کنند.

روسیه-تحصیل در روسیه-پزشکی
تمامی دروس پزشکی در دانشگاه های روسیه با زبان انگلیسی و فرانسوی تدریس می شوند.

لازم به ذکر است یکی از آداب و روسوم مردم روسیه این است که به زبان مادری خود یعنی همان زبان روسی سخن می گویند. پس بهتر است دانشجویان پزشکی زبان روسی را نیز فرا گیرند.

حدود 50 دانشگاه و کالج پزشکی در کشور روسیه وجود دارد که تحت نظارت وزارت بهداشت عمومی فدراسیون روسیه فعالیت می کنند و خوب است بدانید درجه های ارائه شده توسط این ارگان، از طرف سازمان جهانی بهداشت و یونسکو در جهان شناخته شده و بسیار معتبر است.

چرا آموزش پزشکی در روسیه؟

چرا یک دانشجو برای تحصیل در رشته پزشکی، یکی از دانشگاه های کشور روسیه را انتخاب می کند؟

 • اکثر دانشگاه های روسیه از روش ساده ای در قسمت پذیرش بدون آزمون ورودی برای دانشجویان بین المللی و خارجی پیروی می کنند.
 • دانشگاه های پزشکی روسیه هزینه های تحصیلی پزشکی (هزینه های یارانه ای) را پرداخت می کنند و هزینه زندگی در روسیه بسیار مقرون به صرفه تر از کشورهای دیگر است.
 • با پذیرش سازمان بهداشت جهانی و یونسکو، طبقات پزشکی در روسیه به طور جهانی تایید می شوند.
 • دوره های پزشکی به زبان انگلیسی و همچنین زبان فرانسوی ارائه می شود.
 • دانشجویان برای پذیرش نیاز به مدرک TOEFL یا IELTS ندارند.
 • در طی دوران کارآموزی، دانشجویان می توانند تجربیات خوبی در زمینه بالینی را در بیمارستان های دولتی به ویژه تحت متخصصین عالی رتبه در روسیه کسب کنند.

برنامه های پزشکی و مدت دوره در روسیه

دانشگاه های پزشکی موجود در روسیه مدارک دکتری پزشکی در پزشکی عمومی، دندان پزشکی و… را پوشش می دهند. دانشجویان رشته پزشکی در مدت 6 تا 7 سال بسته به زبان آموزش و پرورش و به دو زبان روسی و انگلیسی ارائه می شود. دوره 7 ساله برای دانشجویان پزشکی بین المللی اختصاص یافته که یک سال آن شامل تدریس به زبان انگلیسی می باشد.

شرایط پذیرش در دانشگاه های روسیه برای رشته پزشکی چیست؟

دانشجویان پزشکی ای که دانشگاه های روسیه نیازمند جذب آن ها می باشند باید دارای فوق دیپلم با گذراندن دروس فیزیک، شیمی، زیست شناسی و انگلیسی باشند. همچنین دانشجویان باید حداقل 50% دروس فیزیک، شیمی و زیست شناسی را در آزمون ها به دست آورده باشند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی

برای دریافت ویزا: پس از دریافت “دعوت نامه برای مطالعه” از وزارت خدمات فدرال مهاجرت فدراسیون روسیه، دانشجویان باید برای درخواست ویزای روسیه به سفارت یا کنسولگری روسیه در کشور خود مراجعه کنند.

ویزا-روسیه-بورسیه تحصیلی
دانشجویان باید برای درخواست ویزای روسیه به سفارت یا کنسولگری روسیه در کشور خود مراجعه کنند.

مدارک مورد نیاز به شرح زیر می باشد:

 • پاسپورت معتبر
 • تکمیل و امضای فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • دو عکس پاسپورت با پشت زمینه سفید و در ابعاد 35*45 میلی متر
 • همراه داشتن نامه پشتیبانی از ویزا از طرف دانشگاه یا کالج
 • کپی نامه ی پذیرش دانشگاه یا کالج
 • گواهی ایدز (جواب آزمایش HIV)

بهترین دانشگاه های پزشکی روسیه

بورسیه تحصیلی

مشاورین گروه الیت

جهت مشاوره رایگان درباره بورسیه تحصیلی پزشکی در روسیه بر روی کادر زیر کلیک کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *