خوابگاه های دانشجویی ترکیه
منزل و خوابگاه های دانشجویی ترکیه
ژوئن 14, 2019
یادگیری زبان ترکی
آیا یادگیری زبان ترکی دشوار است؟
ژوئن 18, 2019

بررسی شرایط کار دانشجویی در ترکیه

کار دانشجویی در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهایی است که با توجه به همسایگی نزدیک با کشور ما و وجود دانشگاه های مطرح و معتبر هر ساله مقصد تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی است. با توجه به اینکه هزینه ها در ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمتر است اما تعداد زیادی از دانشجویان به فکر کار دانشجویی در ترکیه هستند.

در ادامه این مطلب قصد داریم شرایط کار دانشجویی در ترکیه و اینکه به عنوان یک دانشجو چه کارهایی می توانید انجام دهید را بررسی کنیم.

کار دانشجویی در ترکیه

شرایط کار دانشجویی در ترکیه

پس از اینکه در دانشگاه های ترکیه پذیرفته شدید و ویزای تحصیلی ترکیه را دریافت کردید باید به فکر مرحله بعد یعنی هزینه های زندگی در ترکیه باشید. از آنجایی که ترکیه کشوری با امکانات زیاد و هزینه های متوسط است اما تعداد زیادی از دانشجویان قصد دارند با کار دانشجویی در ترکیه حین تحصیل، هزینه های خود را مدیریت کنند.

زندگی در خوابگاه های دانشجویی ترکیه، تحصیل در این کشور و گذراندن وقت دارای هزینه است. پس اگر قصد تحصیل در دانشگاه های ترکیه را دارید در این مقاله با ما باشید تا از شرایط کار دانشجویی در ترکیه بیشتر اطلاعات کسب کنید.

قانون NO 6735

کار دانشجویی در ترکیه

در سال های اخیر در کشور ترکیه برای کار همزمان با تحصیل برای دانشجویان خارجی قانون NO6735 تصویب شد. با توجه به این قانون دانشجویان پس از گذراندن سال اول می توانند مجوز کار دانشجویی را دریافت کنند. دانشجو در زمان تحصیل تا زمانی می تواند به کار دانشجویی بپردازد که ویزای تحصیلی ترکیه آن ها دارای اعتبار باشد و دانشجو در دانشگاه نیز مشغول به تحصیل باشد و از تحصیل انصراف نداده باشد.

شرایط دریافت مجوز کار دانشجویی در ترکیه

دانشجویان خارجی و بین الملل که قصد تحصیل در کشور ترکیه را دارند و به دنبال دریافت مجوز کار دانشجویی هستند باید در جریان باشند که اعطای مجوز کار دانشجویی زیر نظر وزارت امور داخله و پلیس مهاجرت ترکیه است. یکی از شرایط پیدا کردن کار دانشجویی، تسلط به زبان ترکی است. اما این بدین معنی نیست که اگر شما به زبان ترکی مسلط نباشید کار پیدا نمی کنید.

دریافت مجوز کار دانشجویی در ترکیه

در کشور ترکیه چون دانشجویان حق کار در ادارات و شرکت های دولتی حتی به صورت پاره وقت ندارند، دانشجویان می توانند کار در رستوران، هتل ها و کافی شاپ، راهنمای تور، فروشندگی، کتابخانه یا بخش های اداری دانشگاه محل تحصیل خود را انتخاب کنند.

دانشجویانی که به زبان ترکی و انگلیسی تسلط دارند می توانند برای کار دانشجویی در موسسات تبلیغاتی، چاپخانه ها و انجام امور کامپیوتری و IT به فعالیت بپردازند.

درخواست مجوز کار دانشجویی

برای ثبت درخواست کار در حین تحصیل، دانشجو باید از طریق سامانه الکترونیکی WWW.turkiye.gov.tr به صورت آنلاین فرم درخواست را تکمیل کند و مدارک لازم را ضمیمه کند و درخواست خود را ثبت کند. حدود یک ماه یا 30 روز کاری طول می کشد تا پس از تایید مدارک، درخواست مجوز کار دانشجویی برای دانشجو ایمیل شود.

مجوز کار دانشجویی در ترکیه
برای کار دانشجویی در ترکیه باید مجوز کار از وزارت امور داخله و پلیس مهاجرت ترکیه دریافت کنید.

کار دانشجویی برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا

دانشجویان در مقطع کارشناسی و ارشد از لحاظ کار دانشجویی در جایگاه بهتری قرار دارند. دانشجویان در این مقطع امکان کار تحقیقاتی در دانشگاه های خصوصی یا دولتی ترکیه را دارند. دانشگاه های زیادی زمانی که دانشجویان پروژه پژوهشی خود را در آن دانشگاه انجام دهند در ازای آن به دانشجو پول پرداخت می کنند.

کار دانشجویی در ترکیه

دانشجویانی که بتوانند نظر مثبت دانشگاه را جلب کنند هم می توانند پروژه های پژوهشی خود را در دانشگاه انجام دهند، هم در ازای آن پول دریافت کنند هم برای خود آینده شغلی مناسبی رقم بزنند.

دانشجویان در سال های بالاتر می توانند برای دانشجویان ترم پایین تر تدریس داشته باشند یا سایر تدریس های خصوصی را قبول کنند که این امر هم قانونی است و هم درآمد مناسبی دارد.

شرایط کار بعد از اتمام تحصیلات

کار دانشجویی در ترکیه پس از اتمام تحصیلات

یکی از ویژگی ها و مزایای دانشگاه های ترکیه این است که دانشجویان دانشگاه های ترکیه می توانند پس از پایان تحصیلات در این کشور به فعالیت کاری بپردازند. پس از پایان تحصیلات و پیدا کردن شغل مناسب، دانشجو باید از کشور خارج شود و برای گرفتن ویزای کاری ترکیه اقدام کند. پس از اخذ ویزای کاری می تواند وارد کشور ترکیه شود و به فعالیت در این کشور بپردازد. البته باید به این نکته توجه کرد که برای کار کردن در ترکیه تسلط به زبان ترکی الزامی است.

برای اطلاعات بیشتر و تماس با مشاورین ما می توانیدفرم مشاوره رایگان را تکمیل کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *