یادگیری زبان روسی
یادگیری زبان روسی سخت است؟
ژوئن 9, 2019
ویزای تحصیلی ترکیه
دریافت ویزای تحصیلی ترکیه
ژوئن 12, 2019

بررسی شرایط زندگی دانشجویی در روسیه

زندگی دانشجویی در روسیه

اگر تصمیم  خود را برای تحصیل در روسیه یا گرفتن اقامت روسیه گرفته اید، مقاله های گروه بین المللی الیت در رابطه با معرفی دانشگاه های روسیه مطالعه کرده اید، در این مقاله با ما همراه باشید تا شرایط زندگی دانشجویی روسیه را بررسی کنیم.

درباره روسیه

روسیه بزرگترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد. پایتخت کشور روسیه مسکو است و مردم آن به زبان روسی صحبت می کنند. اکثریت جمعیت این کشور پیرو دین مسیحیت هستند اما دین اسلام، بوداگرایی و یهودیت نیز در بین مردم دیده می شود.

شرایط آب و هوایی در روسیه بسیار متنوع است و با توجه به منطقه و فصل های مختلف، آب و هوای شهرهای آن متغیر است. شمال روسیه آب و هوای بسیار سرد است و آب و هوای آن سرد و خشک است. بخش جنوبی کشور روسیه در زمستان بسیار سرد است و در تابستان گرم و خشک است. مناطق مرکزی آب و هوای اروپایی دارد.

زندگی دانشجویی در روسیه
روسیه کشوری با آب و هوای متنوع است.

رفتار و عادت های مردم روسیه

یکی از رفتارهای بارز مردم روسیه این است که بسیار نزدیک بهم می ایستند. به طور مثال در مترو، اتوبوس، صف ورودی سینما یا موزه مردم در فاصله بسیار کمی با هم ایستاده اند. مردم روسیه به  شدت اهل مطالعه و کتاب خواندن هستن به طوریکه در هر جایی ممکن است مردمی کتاب به دست ببینید.

چهره های آن ها در حالت کلی جدی همراه با اخم است اما بسیار مردم خونگرمی هستند. غذای مورد علاقه اهالی کشور روسیه سوشی است. در زمینه عقاید و سنت های روسیه مردم عقاید خاص خود را دارند و به شدت به آن ها پایبند هستند شاید به شدت گذشته تعصب نداشته باشند اما در زمینه اعتقادات شخصی خیلی محکم عمل می کنند.

حمل و نقل در روسیه

روسیه یک کشور پهناور با امکانات رفاهی زیادی است. در تمام شهرهای کشور سیستم حمل و نقل عمومی روسیه مانند مترو، اتوبوس، تاکسی، قطار تندرو، تراموا وجود دارد. در شهرهای بزرگ کشور روسیه مانند مسکو، سنت پترزبورگ، سامارا و… مترو زیر زمینی برقرار است.

زندگی دانشجویی در روسیه
شهرهای بزرگ روسیه از سیستم حمل و نقل مترو زیرزمینی استفاده می کنند.

برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی روسیه می توانید کارت حمل و نقل را تهیه کنید زیرا هزینه کمتری دارد و در هر بار استفاده شما نیاز نیست بلیط تهیه کنید.

اگر شما دانشجوی این کشور هستید و از خابگاه استفاده می کنید شاید خیلی هزینه حمل و نقل نپردازید اما داشتن کارت حمل و نقل تقریبا از الزامات زندگی دانشجویی در ترکیه است. البته دانشجویان در روسیه از 50 درصد تخفیف در استفاده از وسایل نقلیه عمومی دارند.

زندگی دانشجویی در روسیه
با تهیه کارت اتوبوس روسیه می توانید در هزینه ها صرفه جویی کنید.

هزینه استفاده مترو برای دانشجوی خارجی با 50 درصد تخفیف تقریبا 380 دلار ماهانه است. البته این قیمت بر اساس هزینه های زندگی دانشجویی در روسیه در سال 2017 است.

هزینه تهیه منزل

یکی از مهم ترین مسائلی که ذهن دانشجویان و کسانی که قصد زندگی در روسیه را دارند به خود مشغول می کند تهیه مسکن در روسیه و محل زندگی است. یکی از مزیت های تحصیل در روسیه و زندگی دانشجویی در روسیه این است که امکان اقامت دانشجویان خارجی به صورت تمام وقت فراهم است. حتی دانشجویانی که در این دانشگاه به تحصیل از راه دور می پردازند می توانند در زمان امتحانات در دانشگاه اقامت بگیرند.

خوابگاه های دانشجویی روسیه با امکانات و شرایط مناسب برای رفاه زندگی دانشجویی در روسیه در اختیار دانشجویان قرار می گیرد وبا توجه به نوع خابگاه  راحتی آن هزینه آن 300 الی 400 روبل در ماه است که این مبلغ می تواند به صورت ماهانه یا سالانه و یا در پایان هر ترم تحصیلی پرداخت شود.

زندگی دانشجویی در روسیه
اجاره مسکن در روسیه برای زندگی دانشجویی به محیط آن بستگی دارد.

اما اگر شما قصد دارید از خوابگاه های دانشجویی استفاده کنید و زندگی دانشجویی در روسیه را با گرفتن منزل سر کنید باید به قیمت ها توجه ویژه ای کنید. در شهرهای بزرگ و محل هایی که به مرکز شهر و وسایل حمل و نقل نزدیک است هزینه اجاره منزل بالا است و باید مبلغی حدود 25000 تا 30000 روبل را در نظر بگیرید.

اما در محله هایی که از وسایل حمل و نقل عمومی دور است و دسترسی سخت تری به مرکز شهر دارید قیمت ها کمتر است. حتی شما می توانید یک اتاق از منزل را اجاره کنید و از فضای مشترک منزل استفاده کنید.

شرایط کاری در روسیه

شاید شما به عنوان یک دانشجو برای تامین هزینه زندگی دانشجویی در روسیه نیاز داشته باشید در کنار درس کار هم پیدا کنید. همانطور که قیمت های اجناس و منازل در روسیه بالا است درآمد نیز بالا است. پیدا کردن کار دانشجویی در روسیه برای دانشجویان خارجی کمی مشکل به نظر می رسد مخصوصا اگر زبان روسی هم ندانید.

هزینه زندگی دانشجویی در روسیه
تسلط به زبان انگلیسی می تواند در پیدا کردن کار در روسیه موثر باشد.

اما اگر در حوزه صنعت، تکنولوژی، علمی یا تحصیلی مهارت دارید می توانید امید به پیدا کردن کار داشته باشید و با این کار بتوانید با هزینه های زندگی دانشجویی در روسیه راحت تر کنار بیایید.

هزینه های معمولی و روزانه در روسیه

لیست زیر بر اساس سایت Numbeo.com به روز شده است:

برای اطلاعات بیشتر و دقیق تر از هزینه های زندگی در روسیه به مقاله هزینه های زندگی در روسیه مراجعه نمایید.

رستوران‌ها قیمت واحد (دلار)
غذا در یک رستوران ارزان‌قیمت 7.71 $  
غذا برای ۲ نفر، در رستوران متوسطه، دارای سه قسمت  30.82 $  
مک میل در رستوران‌های مک‌دونالد 4.62 $
کاپوچینو 1.87$
نوشابه / پپسی  0.76 $  
آب 0.49 $  
بازارها  
شیر 0.90 $  
یک عدد نان سفید تازه 0.52 $  
برنج (سفید) 0.94 $
تخم‌مرغ (معمولی) 1.12 $  
پنیر محلی 7.56 $  
سینه مرغ  3.99 $
گوشت گاو (۱ کیلوگرم) 7.27 $
سیب (۱ کیلوگرم) 1.34 $  
موز (۱ کیلوگرم) 0.99 $
پرتقال (۱ کیلوگرم) 1.28 $  
گوجه‌فرنگی (۱ کیلوگرم) 1.98 $  
سیب‌زمینی (۱ کیلوگرم) 0.50 $  
پیاز (۱ کیلوگرم) 0.45 $
کاهو (۱ عدد) 0.86 $  
آب (بطری ۱.۵ لیتر) 0.56 $  
حمل و نقل  
بلیت یک‌طرفه (حمل و نقل محلی) 0.39 $  
کرایه ورودی تاکسی (تعرفه عادی) 1.54 $
کرایه تاکسی به ازای هر کیلومتر (تعرفه عادی) 0.22 $
کرایه تاکسی به ازای هر ساعت انتظار (تعرفه عادی) 4.62 $
بنزین (۱ لیتر) 0.68 $  
هزینه قبوض خدمات شهری (ماهانه)    
قبوض اصلی (برق، سیستم گرمایش، خنک‌کننده، آب، زباله) 106.13 $  
تعرفه یک دقیقه مکالمه تلفن همراه پیش‌پرداخت 0.02 $  
اینترنت (۶۰ مگابیت در ثانیه یا بیشتر، ترافیک نامحدود، کابلی یا ADSL) 7.43 $  
اجاره ماهانه  
آپارتمان (۱ خوابه) در مرکز شهر 360.02 $
آپارتمان (۱ خوابه) خارج از مرکز شهر           237.27 $
آپارتمان (۳ خوابه) در مرکز شهر 694.52 $
آپارتمان (۳ خوابه) خارج از مرکز شهر 470.54 $
حقوق و تأمین مالی  
میانگین خالص حقوق ماهانه دریافتی (بعد از کسر مالیات) 508.59 $
نرخ بهره وام بر حسب درصد (٪)، سالانه، نرخ ثابت 10.71
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *