بیمارستان های روسیه
بیمارستان های مسکو و روسیه
آگوست 15, 2019
روزهای کاری هفته در روسیه
هفته های کاری در روسیه به 4 روز خواهد رسید!
آگوست 18, 2019

برترین رشته های تحصیلی دانشگاهی در روسیه

رشته های تحصیلی در روسیه

متقاضیان تحصیل در کشورهای خارجی، معمولا به دنبال تحصیل رشته هایی هستند که علاوه بر داشتن اعتبار مناسب، از بازار کار خوبی نیز برخوردار باشند. ما در این مطلب قصد داریم تا برخی از رشته های دانشگاهی برتر تحصیلی در کشور روسیه را به شما معرفی کنیم تا بتوانید با کمک آن، تصمیم مناسب تری را برای تحصیل در این کشور اتخاذ کنید.

تحصیلات دانشگاهی در روسیه

قبل از اینکه به معرفی برترین رشته های تحصیلی در روسیه بپردازیم، بهتر است تا ابتدا یک مقدمه کوتاه را در خصوص تحصیلات دانشگاهی در این کشور ارائه کنیم. روسیه پهناورترین کشور کره زمین بوده و از نظر نظامی، اقتصادی، سیاسی و علمی، از جایگاه بالایی در میان سایر کشور ها برخوردار است. همه ما می دانیم که اولین کشوری که موفق به فرستادن انسان به فضا گردید، کشور روسیه بوده است و بسیاری از ما نام دانشمندان و چهره های علمی و ادبی روسی را به یاد داریم.

کشور روسیه دارای بیش از 600 دانشگاه دولتی معتبر در سطح دنیا می باشد که از این میان، تعداد 35 دانشگاه آن در میان 1300 دانشگاه برتر دنیا، از دید نشریه تایمز در سال 2019 قرار دارد.

در میان کشورهای همسایه و نسبتا نزدیک به ایران، روسیه از نظر علمی در جایگاه بالاتری ایستاده است و کشورهایی مثل امارات متحده عربی، ترکیه، ایران، مالزی، بلاروس و… در جایگاه های بعدی قرار گرفته اند. در میان دانشگاه های روسیه، دانشگاه هایی همچون لومونسوف، علم و صنعت، ایتمو و… نیز از رتبه بهتری نسبت به سایر دانشگاه های این کشور برخوردار می باشند.

اما آنچه که روسیه را جزو مقاصد تحصیلی مناسب، خصوصا برای دانشجویان ایرانی قرار داده است، سادگی پذیرش دانشجو در دانشگاه های روسیه و رابطه خوب این کشور با ایرانیان است.

همانطور که می دانید، روسیه خود را ملزم به اجرای قوانین تحریمی امریکا نمی داند و به طور کلی سیاست های تحریمی را دنبال نمی کند. به همین جهت، زندگی در این کشور و حتی اخذ اقامت در روسیه برای ایرانیان، بسیار ساده تر از دیگر کشورها می باشد.

تحصیلات دانشگاهی در روسیه
دانشگاه های بزرگی در روسیه وجود دارند

برترین رشته های تحصیلی در روسیه

حال که اهمیت تحصیلات دانشگاهی در روسیه را دانستیم و برخی از شرایط آن را با یکدیگر بررسی نمودیم، وقت آن است که مهم ترین رشته های تحصیلی در این کشور را نیز به همراه هم بررسی نماییم.

اگر قصد تحصیل در روسیه را دارید، بهتر است که رشته تحصیلی خود را انتخاب کرده باشید. ما در ادامه تعدادی از بهترین رشته های تحصیلی در روسیه را به شما معرفی می کنیم که در انتخاب آن ها، پارامترهایی نظیر سادگی پذیرش، اعتبار مدرک تحصیلی، اعتبار دانشگاه های ارائه دهنده مدرک و بازار کار آن رشته، لحاظ شده است.

مهندسی نفت و گاز

مهندسی نفت و گاز

رشته های مرتبط با نفت و گاز در روسیه از جایگاه بالایی برخوردار هستند. روسیه به عنوان بزرگ ترین صادر کننده گاز و یکی از قدرت های برتر نفتی منطقه، سرمایه گذاری های عظیمی را در خصوص این منبع تجدید ناپذیر انجام داده است.

دانشگاه نفت و گاز گوبکین مسکو، یکی از بزرگ ترین دانشگاه های ارائه دهنده رشته های مرتبط با نفت و گاز می باشد که در پایتخت این کشور واقع شده است و دارای بیش از 11 هزار دانشجو از سراسر کره زمین می باشد.

خلبانی

رشته خلبانی

یکی دیگر از رشته های پر متقاضی در روسیه، رشته خلبانی می باشد. دانشگاه های زیادی در دنیا، رشته های خلبانی و مرتبط با هوا فضا را ارائه نمی دهند اما روسیه و شهر سنت پترزبورگ، یکی از این دانشگاه ها را در خود جای داده است.

دانشگاه ایالتی هوا فضای سن پترزبورگ، به جرئت یکی از بهترین مراکز برای یادگیری پرواز و رشته های مرتبط با خلبانی است. بر خلاف اکثر دانشگاه های خلبانی که تقریبا ماهیتی نظامی دارند و از پذیرش دانشجوی خارجی امتناع می کنند، دانشگاه هوا فضای سن پترزبورگ، از این قاعده مستثنی شده و می توان در ان به عنوان یک دانشجوی خارجی تحصیل نمود.

پزشکی

رشته پزشکی

رشته پزشکی، همواره یکی از رشته های پر متقاضی در دانشگاه های دنیا می باشد که در کشور خود ما نیز، بسیار محبوب است. اکثر رشته های پزشکی از بازار کار خوبی برخوردار هستند و تحصیل در آن ها می تواند آینده شما را تضمین کند.

روسیه در میان کشورهای نزدیک به ایران، سابقه خوبی را در پرورش پزشک دارد و دانشگاه های این کشور، مکانی مناسب برای رشد شما در رشته های پزشکی می باشد.

دانشگاه های علوم پزشکی روسیه بسیار معروف هستند و بسیاری از ما نام این دانشگاه ها را بارها شنیده ایم. دانشگاه علوم پزشکی سچینوا، پائولوف، کازان، نووسیبیرسک، رودن و… از جمله مهمترین دانشگاه هایی هستند که بسیاری از رشته های پزشکی را در خود جای داده اند.

دندان پزشکی

رشته دندانپزشکی

دندان پزشکی خود به عنوان یکی از زیر شاخه های رشته پزشکی محسوب می شود، اما چون از اهمیت بیشتری برخوردار است، ما آن را به طور جداگانه بررسی نموده ایم.

کلیه دانشگاه هایی که در بخش رشته پزشکی معرفی گردید، رشته دندان پزشکی را نیز ارائه می دهند و می توان در آن ها به تحصیل در رشته دندان پزشکی نیز پرداخت. تحصیل دندان پزشکی در روسیه به این سبب بسیار محبوب است که هزینه آن نسبت به تحصیل همین رشته در دیگر کشورها، بسیار پایین تر است.

داروسازی

رشته داروسازی

یکی دیگر از رشته های محبوب و پر متقاضی در دانشگاه های روسیه، رشته داروسازی می باشد که در دانشگاه علوم پزشکی رودن و دانشگاه فدرال کازان، ارائه می گردد. البته دانشگاه های دیگری نیز این رشته را ارائه می دهند اما در حال حاضر این دو دانشگاه از اعتبار بیشتری برخوردار هستند.

رشته داروسازی در روسیه بسیار پر متقاضی است و چون علاوه بر دانشجویان بومی، دانشجویان سایر کشورها نیز توانایی تحصیل در آن را دارند، جزو بهترین انتخاب ها برای کسانی که قصد تحصیل در روسیه را دارند به شمار می آید. خصوصا اینکه این رشته هم در ایران و هم در خود روسیه، دارای بازار کار بسیار مناسبی می باشد.

آی تی و کامپیوتر

رشته آی تی و کامپیوتر

رشته های مرتبط با کامپیوتر و آی تی، در همه کشورها جزو رشته های پر متقاضی محسوب می شوند و در کشور ما نیز دانشگاه های زیادی این رشته ها را ارائه می دهند. روسیه نیز به عنوان یکی از ابر قدرت های دنیا، از اهمیت آی تی و کامپیوتر آگاه بوده و دانشگاه های زیادی را به ارائه این رشته تجهیز نموده است.

دانشگاه ملی فناوری و اطلاعات ایتمو در شهر سن پترزبورگ، دانشگاه لومونسف، دانشگاه نووسیبیرسک و… از جمله مهمترین دانشگاه هایی هستند که این رشته را ارائه می دهند.

مهندسی هسته ای

رشته فناوری هسته ای

بی شک روسیه یکی از پیشگامان انرژی هسته ای در دنیا می باشد. بد نیست بدانید که تحصیل در برخی رشته های مرتبط با انرژی هسته ای در این کشور برای دانشجویان سایر کشورهای دنیا نیز بلامانع است و اگر شما دوست دارید تا در رشته های مرتبط با فناوری هسته ای در این کشور تحصیل کنید، می توانید یکی از دانشگاه هایی که این رشته ها را ارائه می دهند، انتخاب کنید.

دانشگاه MEPhI در شهر مسکو، یکی از دانشگاه های مطرح روسیه است که رشته های مرتبط با این فناوری را برای دانشجویان خود ارائه می دهد. دانشگاه ملی پلی تکنیک سنت پترزبورگ و دانشگاه پلی تکنیک بائومان مسکو از جمله دیگر دانشگاه هایی هستند که این رشته را ارائه می دهند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *