شهر نیژنی نوگورود
شهر نیژنی نوگورود
جولای 31, 2019
زیبا ترین مساجد در روسیه
معرفی مساجد در روسیه
آگوست 2, 2019

اقتصاد ترکیه

بانکداری اقتصاد ترکیه

کشور ترکیه که خود یک کشور خود کفا است، دارای اقتصاد شکوفایی است و به دلیل این که ترکیه در یک منطقه اقتصادی و سیاسی به نام اوراسیا واقع شده است. این کشور از سه ناحیه دنیا به نام اروپا، اتحاد جماهیر سابق و خاور میانه متصل است. اگر علاقه مند به کشور روسیه نیز هستید در مقاله معرفی مناطق اقتصادی روسیه در مورد اقتصاد این کشور نیز بحث کرده ایم.

همسایگی با کشور های بالکان و کشورهای اروپایی و به علاوه بازار های در حال ظهور در آسیای میانه، خاور میانه و شمال آفریقا، ترکیه را به شاهراه اقتصادی منطقه تبدیل کرده و این موفقیت، ترکیه را به عنوان یک کشور سرمایه گذار در پلتفرم صادراتی عمده تایید می کند که خود این تاییدیه باعث پیشرفت چشم گیر ترکیه شده است.

پرچم ترکیه اقتصاد ترکیه

شركت هایی نظیر كوكا كولا ، جنرال الكتریك، پراكتر، گمبل و فیلیپ موریس ترکیه را یه پایگاه سرمایه گذاری بین اللملی و منطقه ای انتخاب کرده اند که خود یک امتیاز مثبت برای کشور ترکیه از جمله تجارهای آن است.

در طی زمان، ترکیه در حال رسیدن به موفقیت ابدی می شود این کشور نیز برای رسیدن به مرکز تولید صنایع مختلف به خصوص تولید خودرو سازی برای اروپا منتخب شده است که به درخواست خود اروپایی ها و کاملا به صورت اختیاری است.

سیستم اقتصاد بانکی در ترکیه

در ترکیه اقتصاد اینگونه است که امور بانکی با نرخ آزاد انتساب می شود و نرخ های بانکی توسط بازار تعیین می شود و بانک مرکزی در ترکیه در این امور هیچ دخالتی ندارد و هیچ نقشی را ایفا نمی کند. ولی نرخ وام یا بهره بانکی در ترکیه توسط بانک مرکزی اداره می شود و برنرخ بازار و اقتصاد ترکیه تاثیر می گذارد.

لیر در اقتصاد ترکیه

بانک های اقتصادی ترکیه همانند سایر بانک ها با یکدیگر رقابت می کنند. هر یک برای جذب مشتری بیشتر وام های گونا گون و طرح های متفاوت را مطرح می کنند و سعی می کنند تا مشتری زیادی به خود جذب کنند.

و در ضمن با توجه به تورم در ترکیه نرخ بهره متفاوت است. در حال حاضر نرخ بهره واقعی در ترکیه در مقام دوم جهان قرار دارد و به عبارتی بیشترین بهره بعد از نیوزلند در ترکیه پرداخت می شود که این خود یک نا به سامانی اقتصادی است.

مهم‌ترین مشکلات اقتصادی ترکیه

تنش‌های ژئوپلتیکی، تضعیف بنیان‌های اقتصادی و جنگ قدرت باعث شده است ارزش لیر ترکیه کاهش یابد.

مشکلات اقتصاد ترکیه

به گزارش های مختلف و خبر گزاری هایی همچون ایسنا، رویترز در گزارشی از تورم بالا، سقوط اقتصادی کشور ترکیه ناشی از استقراض و مشکل تعادل به عنوان مهم ترین چالش های اقتصادی ترکیه می باشد. که خود معضل اصلی در نابسامانی های اقتصادی این کشور است.

در چند سال اخیر که کشور ترکیه از اوضاع اقتصادی خوبی بر خوردار نبود، مشکلات مهمی مانع پیشرفت این کشور شده اند که از جمله آن ۲ رقمی شدن تورم آن در فوریه سال ۲۰۱۷ است و این اتفاق در نوامبر سال گذشته با رسیدن به سطح ۱۲.۹۸ درصد، رکورد ۱۴ سال اخیر را نیز شکسست.

نرخ اصعار در اقتصاد ترکیه

بعد از این اتفاق نا گوار در اقتصاد، این کشور نیز به منظور رشد اقتصادی بانک مرکزی ترکیه تحت فشار دولت از افزایش نرخ بهره خوداری کرده و باعث شد تا مقداری اقتصاد این کشور از منجلاب خارج شود.

در خبر گذاری دیگر از رویترز که اعلام کرده است، این مدل از رشد اقتصادی با استفاده از اعتبارات یکی دیگر از مشکلات مدیریتی ترکیه است که آن را نیز موجب بیشتر کردن توده هایی از حساب های جاری و اقتصادی می داند.

کریستین مگیو – رئیس بخش اقتصادهای نوظهور موسسه “تی دی سکیوریتیز” در این باره گفت: اگرچه رشد اقتصادی بالا بر روی کاغذ چیز خوبی است اما اگر بخواهیم علت تحقق آن را بدانیم به نشانه‌های داغی بیش از حد در اقتصاد برمی‌خوریم.

نقش طیب اردغان در اقتصاد ترکیه

همچنین بر خلاف سایر اقتصادهای نوظهور دیگر، ترکیه هنوز اقدام موثری برای  مدیریت کسری حساب جاری خود که از ۲.۷ میلیارد دلار در ژانویه ۲۰۱۷ به ۷.۱ میلیارد دلار در ژانویه ۲۰۱۸ رسید انجام نداده است.

فرحان سلمان- کارشناس بانک “مریل لینچ” در یادداشتی نوشت: تامین مالی کوتاه مدت که بیشتر از محل اعتبارات تجاری تامین می‌شود، عمده‌ترین منبع تامین حساب جاری بوده است. سبد دارایی کم تنوع‌ تر و جریانات نقدی کوتاه مدت فضای سیاست گذاری پولی و مالی را محدودتر کرده است.

Rate this post

دیدگاه ها بسته شده است