اعتبار بین المللی IKBFU
برنامه پزشکی IKBFU اعتبار بین المللی را دریافت می کند
فوریه 3, 2021
دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت
لیست دانشگاه های معتبر و مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در روسیه
فوریه 8, 2021

چند واقعیت جالب در مورد ارتش سرخ روسیه

ارتش سرخ روسیه

ارتش سرخ روسیه یا کراسنایا آرمیا (Krasnaya Armiya) روسیه، ارتش شوروی که توسط دولت کمونیست پس از انقلاب بلشویکی 1917 ایجاد شد. ارتش سرخ ارتش زمینی و نیروی هوایی اتحاد جماهیر شوروی سابق بود. ارتش سرخ قدرتمند که در زمان خود یک نیروی جنگی ترسناک بود، در طول قرن بیستم اثر خود را بر جهان گذاشت و حتی در قرن بیست و یکم نیز تعدادی از این اثرات قابل مشاهده است که از عمده آن می توان به بنا های یادبود و آثار ادبی به جا مانده اشاره کرد. اثرات ارتش رخ حتی هنوز هم تا حدودی در ارتش فعلی روسیه قابل مشاهده است. در این لیست ما چند واقعیت جالب در مورد ارتش سرخ را بررسی می کنیم.

تاریخچه ای کوتاه از ارتش سرخ روسیه

ارتش امریکا و نیروی دریایی روسیه همراه با سایر نهاد های امپراتوری روسیه تزاری پس از وقوع انقلاب روسیه در سال 1917 از هم پاشیدند. با حکمی از 28 ژانویه 1918، شورای کمیسرهای خلق روسیه، طرح ارتش سرخ کارگران و دهقانان به صورت داوطلبانه اجرا شد. اولین واحد ها که با شور و حرارت انقلابی می جنگیدند، در 23 فوریه 1918، که به روز ارتش شوروی تبدیل شد، در ناروا و پسکوف در مقابل آلمانی ها خود را نشان دادند.

در 22 آوریل 1918، دولت اتحاد جماهیر شوروی آموزش نظامی اجباری را برای کارگران و دهقانانی که کار فعال ندارند طرح ریزی کرد و آن ها را که با رنگ سرخ به عنوان طبقه کارگر جامعه شناخته می شدند استخدام کرد و این آغاز ارتش سرخ بود. بنیانگذار آن لئون تروتسکی، کمیسر مردمی برای جنگ از مارس 1918 بود تا اینکه در نوامبر 1924 پست خود را از دست داد.

اولین نبرد های ارتش سرخ روسیه

اولین نبرد های ارتش سرخ روسیه

اولین نبرد های بزرگ ارتش سرخ در اواسط جنگ جهانی اول علیه حمله نیرو های آلمانی رخ داد. بلافاصله پس از امضای پیمان برست-لیتوفسک، که روسیه را از جنگ جهانی اول حذف کرد، ارتش سرخ نگاه خود را به سلطنت ارتش سفید متمرکز کرد نیرو هایی که به دنبال نصب مجدد سیستم تزاری هستند. این شبه نظامیان ارتش سفید توسط بسیاری از کشور های غربی که از گسترش کمونیسم پس از انقلاب 1917 ترسیده بودند، پشتیبانی می شدند.

تبدیل رعیت به ماشین کشتار

لئون تروتسکی و همراهانش

لئون تروتسکی، یکی از رهبران انقلاب روسیه، از اولین فرماندهان ارتش سرخ بود. تروتسکی ارتش سرخ را از یک گروه کوچک تشکیل شده از دهقانان و رعیت آموزش ندیده به هم پیوست و به یک ماشین نظامی سخت وفادار و حرفه ای تبدیل کرده است.

ارتباط خانوادگی

صف سربازان در حال اعزام ارتش سرخ روسیه

در آغاز جنگ داخلی روسیه، تزاریست های سابق (افرادی که قبلاً از ادامه سلطنت روسیه حمایت کرده بودند) بیش از 75٪ افراد تازه استخدام شده را تشکیل می دادند. گزارش شده است که ارتش سرخ گاهی اوقات با گروگان گرفتن خانواده های این نیرو ها در مدت جنگ به حفظ این نیرو های بالقوه خیانت کار کمک می کرد.

پاکسازی بزرگ ارتش سرخ روسیه

پاکسازی بزرگ ارتش سرخ روسیه

پاکسازی های جوزف استالین، از جمله “پاکسازی بزرگ 1937-1938″، بسیاری از افسران ارشد ارتش سرخ را از مواضع خود حذف کرد. برخی از این افسران عالی رتبه در محاکمه های مخفیانه پاکسازی شدند، جایی که آن ها به “توطئه ضد شوروی” متهم و به اعدام فوری متهم شدند. پاکسازی ارتش سرخ استالین به طور جدی در آمادگی برای نبرد، کارآیی و تجربه افسران ارشد تأثیرگذار است. یک مفسر نوشت که از طریق پاکسازی ها “استالین نه تنها قلب را از ارتش برید بلکه به آن آسیب مغزی هم زد.”

جنگ فنلاند و ارتش سرخ روسیه

جنگ زمستان با فنلاندی ها

در سال 1939، چند ماه پس از آغاز جنگ جهانی دوم، ارتش سرخ شوروی در درگیری به فنلاند حمله کرد که به جنگ زمستان معروف شده است. ارتش سرخ که حمله کرد، سه برابر فنلاندی ها سرباز داشت، علاوه بر این 30 برابر هواپیما و 100 برابر تانک داشت. با این وجود، ارتش سرخ متحمل خسارات اولیه زیادی به فنلاندی ها شد، که قبل از تسلیم شدن، بیش از دو ماه جنگ دفاعی شوروی را دفع کردند. عملکرد ضعیف ارتش سرخ در جنگ زمستان آلمان نازی هیتلر را به حمله به اتحاد جماهیر شوروی در سال 1941 ترغیب کرد با این فرض که ارتش سرخ در نبرد با ماشین جنگی نازی ها به راحتی جمع می شود.

دفاع از سرزمین مادری

تبلیغات وطن پرستانه

در طول جنگ جهانی دوم، ارتش سرخ یک حمله تبلیغاتی تمام عیار را آغاز کرد تا روحیه سپاهیان سرباز خود را که در حال جنگ با ارتش متجاوز نازی هستند، بالا ببرد. این تبلیغات بر دفاع از “سرزمین مادری” در برابر انبوهی مهاجم تأکید داشت و نبرد فعلی را به دفاع پیروزمندانه روسیه در برابر ناپلئون مهاجم در طول جنگ 1812 تشبیه کرد.

زمستان عمومی

زمستان عمومی در جنگ با نازی ها

ارتش سرخ در نبرد با نازی های مهاجم توسط یک افسر افسر نسبتاً غیر متعارف، که بازیگرانه “ژنرال زمستان” نامیده می شود، کمک شد. نازی ها انتظار داشتند که تا پاییز 1941 ارتش سرخ را به طور کامل شکست دهند و کاملاً آماده سرمازدگی سختی نبودند که به زودی در حالی که جنگ ادامه داشت، آغاز شد. در حقیقت، نیرو های نازی هنوز در لباس های تابستانی و در دمای زیر صفر بودند، زیرا برای آوردن لوازم زمستانی برنامه ریزی نکرده بودند و خیلی زود با اپیدمی سرمازدگی روبرو شدند.

مقاومت زنان ارتش سرخ روسیه

افسران زن در ارتش سرخ روسیه

تعهد ارتش سرخ به اصول کمونیستی برابری تا شامل کردن زنان در ارتش گسترش یافت. در طول جنگ جهانی دوم، تقریباً 1 میلیون زن روس در ارتش سرخ نقش های رزمی را به عهده گرفتند، از جمله توپچی های ضد هوایی گرفته تا تیرانداز های تاکتیکی گرفته تا چریک های پارتیزان و خلبانان جنگنده.

بهترین تک تیرانداز زن در ارتش سرخ روسیه

لودمیلا پاولیچنکو

لودمیلا پاولیچنکو یک تک تیرانداز زن ارتش سرخ است که به عنوان یکی از برترین تیرانداز های نظامی تاریخ و همچنین برترین تیرانداز زن در تمام دوران شناخته می شود. پاولیچنکو بلافاصله پس از حمله نازی ها در سال 1941 به ارتش سرخ پیوست و از دانشگاه کیف که در آنجا تاریخ می خواند، انصراف داد. او به زودی با 309 کشته تأیید شده اثری بر جنگ گذاشت. پس از پایان جنگ، تمر پستی ای با صورت پاولچنکو ساخته شد که به رسم یادبود و قدردانی از او منتشر شد. همچنین وودی گاتری خواننده موسیقی آمریکایی آهنگی به نام (“خانم پاولیچنکو”) را به یاد تلاش های جنگی او ساخت.

Chef’s Special

بواردی کنسرو راویولی

آیا می دانید سرآشپز بواردی کنسرو راویولی نه تنها فردی واقعی (متولد اتوره بویاردی) است بلکه در طول جنگ جهانی دوم او جیره غذایی به ارتش سرخ می رساند؟ بوایاردی برای کار خود، نشان لنین، بالا ترین نشان تزئینی اتحاد جماهیر شوروی را دریافت کرد.

گیر افتادن ارتش سرخ روسیه توسط فرمان استالین

فرمان استالین برای جلوگیری از عقب نشینی.

استالین پس از متحمل شدن خسارات ویرانگر به نازی ها در ماه های ابتدایی جنگ جهانی دوم، با صدور فرمانی به ارتش سرخ اعلام کرد که هر سربازی که به خود اجازه اسیر شدن می دهد یا تسلیم نیرو های دشمن می شود، باید پس از بازگشت اعدام شود. سپس استالین با صدور سیاست جدیدی در سال 1942 با عنوان “حتی یک قدم به عقب” از دستورالعمل قبلی خود استفاده نکرد. بر اساس این سیاست، هر نظامی که در مقابل آتش دشمن عقب نشینی کند، توسط “گروه های مسدود کننده” ارتش سرخ مستقر در پشت آن ها مورد اصابت گلوله قرار می گیرد.

برادر جنگل

برادر جنگل

پس از حمله ارتش سرخ به کشور کوچک بالتیک لتونی در سال 1940، جوانی به نام یونیس پونوپس برای پیوستن به نیرو های ارتش سرخ به خدمت گرفته شد. در حالی که در جنگ با نازی ها در شدید ترین حالت خود بود، او مورد اصابت قرار گرفت و بیهوش شد. پس از به هوش آمدن وقتی کسی را در اطراف خود ندید سرباز جوان ارتش سرخ برای 50 سال در جنگل مخفی شد! . بعد از اینکه نه تنها جنگ جهانی دوم به پایان رسید، بلکه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و زمانی که لتونی یک کشور آزاد و مستقل بود، دوباره ظاهر نشد.

مدت زمان برای زندگی به اندازه حشره

آغاز نبرد استالینگراد

در آغاز نبرد استالینگراد (نبرد بزرگ جنگ جهانی دوم بین نازی ها و نیرو های ارتش سرخ) متوسط امید به زندگی سربازان ارتش سرخ فقط 24 ساعت بود. اگر کسی آنقدر خوش شانس بود که یک افسر ارتش سرخ باشد، امید به زندگی اش تا سه روز افزایش می یافت.

سرود و آهنگ رسمی ارتش سرخ روسیه

گروه کر ارتش سرخ روسیه

ارتش سرخ گروه کر خاص خود را دارد که در سال 1928 به عنوان گروه کر رسمی ارتش نیرو های مسلح شوروی تأسیس شد. در طول جنگ جهانی دوم گروه کر از یک جبهه به جبهه دیگر سفر کردند و بیش از 1500 اجرا برای سربازان انجام دادند.

آزادسازی آشویتس توسط ارتش سرخ روسیه

باز ماندگاه  اردوگاه کار اجباری آشویتس

ارتش سرخ اردوگاه کار اجباری آشویتس را در انتهای جنگ جهانی دوم آزاد کرد. در اردوگاه، سربازان 500 زندانی با سوء تغذیه شدید و بیش از 600 جسد را پیدا کردند.

استراتژی الکلی

استراتژی الکلی آلمانی ها

هنگامی که ارتش سرخ وارد آلمان شد، آلمانی های در حال عقب نشینی به یک استراتژی کنجکاوانه برای آسیب زدن به ارتش اعتماد کردند: افسران آلمانی هنگام عقب نشینی آشکارا مقادیر زیادی الکل را ترک کردند، با این فرض که ارتش سرخ در مقابل این همه مشروبات الکلی آزاد و بی دفاع خواهد بود.

پسر بدشانس

پسر جوزف استالین

پسر استالین، یاکوف، در جنگ جهانی دوم به عنوان افسر توپخانه در ارتش سرخ خدمت کرد. وی با فرض اینکه پسر خود استالین در مبادله بسیار ارزشمند باشد، به سرعت اسیر شد، نازی ها پیشنهاد دادند كه یاكوف جوان را به یك فیلد مارشال آلمانی دستگیر كنند. استالین پیشنهاد نازی ها را رد کرد و با سردی ادعا کرد که معامله فیلد مارشال را با یک ستوان فرومایه در نظر نخواهد گرفت. حتی پسر خودش! یاکوف بعداً در یک اردوگاه اسیران جنگی در آلمان درگذشت.

ارتش سرخ روسیه روی یخ

باشگاه هاکی زسکا مسکو

باشگاه هاکی زسکا مسکو همچنین به عنوان تیم ارتش سرخ شناخته می شود، زیرا از لحاظ تاریخی همه اعضای تیم به خارج از ارتش شوروی اعزام می شدند. اعضای تیم هاکی ارتش سرخ تعداد قابل توجهی از مردان حاضر در لیست تیم ملی هاکی شوروی را تشکیل می دادند و اعضای زیادی از این تیم به آمریکای شمالی رفته و موفقیت های زیادی در NHL کسب کرده اند.

همنوع خواری برای زنده ماندن

محاصره استالینگراد

نبرد استالینگراد به عنوان یکی از وحشیانه ترین محاصره های تاریخ با بدنامی یاد می شود، اما شواهد جدید نشان می دهد که میزان کامل اقدامات تاریک غیرقابل تصور در طول نبرد چه بوده است. پروفسور یوشن هلبک، مورخ آلمانی، در مصاحبه های خود با سربازان ارتش سرخ که در پروتکل های استالینگراد منتشر شده، نشان می دهد که در طول نبرد، شرایط زمین برای سربازان ارتش سرخ و مردم محلی بسیار سخت بود، به همین دلیل آدم خواری یک اتفاق عادی بود.

موش ها همچنین منبع اصلی پروتئین برای بسیاری از افراد شده بودند و اسب هایی که در جنگ کشته می شدند معمولاً برای گوشت تمیز انتخاب می شدند. بیشتر از آن، “فضولات انسانی تا کمر جمع شده بود.” علی رغم شرایط نبرد غیرانسانی، ارتش سرخ سرانجام نازی ها را در استالینگراد که به عقیده بسیاری نقطه عطف جنگ برای متفقین است شکست داد.

جادوگران شب ارتش سرخ روسیه

جادوگران شب ارتش سرخ روسیه

یکی از وحشتناک ترین واحد های ارتش سرخ روسیه در طول جنگ جهانی دوم یک واحد خلبان کاملا زن بود که بمب گذاری شبانه در شهر های آلمان را در دو هواپیما انجام می داد. برای جلوگیری از ردیابی، این خلبانان حیله گر موتور هواپیما های پر سر و صدا خود را قبل از حرکت در یک شهر آلمان قطع می کنند. این واحد شبانه ترسناک به طور مناسب “جادوگران شب” لقب گرفت.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *