ویزای روسیه
ویزای روسیه

گرفتن ویزای روسیه شامل یک سری مراحل و اقداماتی است که بدون داشتن آگاهی از آن ها پروسه ای کاملا زمانبر و پر هزینه خواهد بود. برای گرفتن ویزای روسیه باید قراردادی بین یک آژانس از روسیه و یک آژانس از ایران وجود داشته باشد. این قرارداد باید توسط کنسولی روسیه در ایران به ثبت برسد. درصورت تایید قرارداد توسط کنسولی، آژانس ایران میتواند دعوتنامه های توریستی آژانس روسیه و واچر توریست را به کنسولی برده و برای مسافران ایرانی ویزای روسیه تهیه کند.

در واچر توریستی که به مسافر اختصاص داده می شود، به طور دقیق نوشته شده که مسافر مربوطه می تواند از چه شهرهایی دیدن کند و در کدام هتل ها اقامت داشته باشد. ضمنا تاریخ ورود و خروج وی به روسیه نیز ثبت شده است. بنابراین برای ایجاد هر گونه تغییر در آن نیاز است که به کنسولی روسیه مراجعه شود. این نکته را نیز باید در نظر بگیرید که با مراجعه به کنسولی روسیه نمی توانید ویزای توریستی دریافت کنید و برای آن باید حتما مراحل گفته شده، از جمله مراجعه به آژانس را انجام دهید.

ویزای روسیه

نکته!

همانطور که اشاره شد، برای اخذ ویزای روسیه لازم است که قبل از هر چیز یک دعوتنامه داشته باشید. این دعوتنامه می تواند از یک فرد حقیقی و یا یک شرکت حقوقی یا ارگان نیز باشد و تفاوتی وجود ندارد. اما با توجه به نوع ویزا، باید شخص یا سازمان فرستنده دعوتنامه، مشخص باشد که در زیر انواع این سازمان ها را برای انواع مختلف ویزا، معرفی کرده ایم:

 • ویزای شخصی: داشتن دعوتنامه از یک شهروند روسی، کفایت می کند.
 • ویزای توریستی: داشتن دعوتنامه از آژانس گردشگری در کشور روسیه
 • ویزای کاری: داشتن دعوتنامه از شرکت یا سازمانی که به وی اعلام نیاز کرده و قصد استخدامی رسمی او را دارد.
 • ویزای تجاری: داشتن دعوتنامه از یک شرکت یا سازمان
 • ویزای تحصیلی: داشتن دعوتنامه از دانشگاه، آموزشگاه و یا هر نوع موسسه تحصیلی که مجاز به گرفتن دانشجوی خارجی می باشد.

نحوه اخذ انواع ویزا روسیه و مدت زمان اخذ آن

نوع ویزا مدت اعتبار تعداد دفعات ورود نوع دعوتنامه قابلیت تمدید
شخصی 3 ماهه 1 بار
2 بار
شهروند روسیهندارد
توریستی 14روزه
1 ماهه
1 بار آژانس توریستی ندارد
کاری 1 ساله
3 ساله
چند بار ورود شرکت یا سازمان روسی دارد
تجاری 1 ماهه
3 ماهه
1 ساله
1 بار
2 بار
چند بار
شرکت یا سازمان روسی ندارد
تحصیلی 3 ماهه
1 ساله
1 بار
چند بار
دانشگاه یا موسسه آموزشی دارد
ترانزیت 3 روزه
10 روزه
1 بار
2 بار
داشتن بلیط کافی است ندارد

علاوه بر دعوتنامه، این مدارک هم لازم است:

نوع ویزازمان تحویل

دعوتنامه + کنسولی

مدارک مورد نیاز
توریستی ۱۴ روزه (یکبار ورود)۱ تا ۵ روز
 • پاسپورت + عکس + بلیط + رزرو هتل
 • بدون نیاز به حضور در سفارت.
توریستی یک ماهه (یکبار ورود)۱ تا ۵ روز
 • پاسپورت + عکس + بلیط + رزرو هتل
 • بدون نیاز به حضور در سفارت.
تجاری یک ماهه

(یکبار ورود)

۳ تا ۵ روز
 • پاسپورت + عکس
 • بدون نیاز به بلیط و حضور درسفارت.
تجاری سه ماهه

(یکبار ورود)

۳ تا ۵ روز
 • پاسپورت + عکس
 • بدون نیاز به بلیط و حضور درسفارت.
تجاری سه ماهه

(دوبار ورود)

۳ تا ۵ روز
 • پاسپورت + عکس
 • بدون نیاز به بلیط و حضور درسفارت.
تجاری یکساله

(مولتی)

۳ تا ۵ روز
 • پاسپورت + عکس + آزمایش پزشکی + حضور در سفارت
 • بدون نیاز به بلیط.
تحصیلی۱ تا ۵ روز
 • پاسپورت + عکس + تکمیل فرم ویزا بصورت اینترنتی + آزمایش پزشکی
 • بدون نیاز به بلیط، حضور در سفارت الزامی نیست.
روسیه

چند نکته مهم که باید در نظر داشته باشید:

1. برای گرفتن ویزای یک ساله تجاری که قابلیت چند بار ورود با مولتی را داشته باشد، لازم است که در یک سال گذشته، حتما یک ویزای تجاری دریافت کرده باشید.

2. ارائه جواز کسب یا روزنامه رسمی شرکت و معرفی نامه از شرکت محل اشتغال، ضروری است.

3. توجه داشته باشید که با ویزای تجاری یک ساله، شما تنها می توانید در هر دوره 6 ماهه، تنها 3 ماه را در روسیه سپری کنید و پس از آن باید به کشور خود بازگردید. به عبارت ساده تر، با ویزای تجاری 1 ساله، شما مجاز به حضور یک سال در روسیه نیستید و تنها می توانید 6 ماه در طی یک سال، در این کشور اقامت داشته باشید.

علاوه بر موارد بالا مدارک زیر نیز برای اخذ ویزای روسیه مورد نیاز می باشد:

– پاسپورت معتبر با 3 برگه خالی و 6 ماه اعتبار از تاریخ خروج از روسیه

– پرینت فرم آنلاین وزارت امور خارجه روسیه که باید به انگلیسی یا روسی پر شده باشد.

– یک قطعه عکس 3*4 تمام رخ و زمینه سفید


برای اخذ ویزای دانشجویی، نامه پذیرش از طرف دانشگاه نیز لازم است که با استفاده از آن می توان برای بار اول به مدت سه ماه به روسیه سفر کرد و در صورت پذیرفته شدن در دانشگاه، آن را تمدید نموده و به صورت مالتی درآورد.

برای اخذ ویزای توریستی نیز داشتن بلیط رفت و برگشت الزامی است که تاریخ ویزا دقیقا مطابق با تاریخ بلیط صادر می شود. به عبارت دیگر ویزای شما تا تاریخ بلیط برگشت شما دارای اعتبار خواهد بود.

برای ویزاهای مولتی و چند بار ورود هم آزمایش پزشکی مورد نیاز است. این آزمایشات شامل آزمایش ایدز نیز می شود که به درخواست سفارت انجام می شود و شما هنگامی که برای دریافت ویزا به سفارت مراجعه می کنید، با نشان دادن برگه آزمایش، ویزای خود را دریافت می کنید.

برای اخذ ویزاهای با اعتبار بیش از 3 ماه، فرد متقاضی باید در کسنولی روسیه حضور پیدا کند تا پس از انجام مصاحبه با وی و تایید شدن، ویزای وی صادر شود. این مصاحبه به زبان فارسی انجام شده و نیاز به داشتن مترجم نیست. اما برای دریافت ویزاهای کمتر از 3 ماهه، نیازی به حضور در کنسولی نبوده و همه مراحل به صورت غیر حضوری انجام خواهد شد.

ممکن است برای دریافت ویزای توریستی روسیه، آژانس گردشگری از شما بخواهد تا از پاسپورت خود عکس تهیه کنید. به یاد داشته باشید که تصویر پاسپورت باید به طور کامل باشد و شامل دو صفحه اصلی مشخصات شما باشد. برخی از آژانس های مسافرتی نیز، از مسافر چک تضمین درخواست می کنند که مطمئن شوند که مسافر حتما به کشور باز خواهد گشت.

روند صدور ویزا معمولا یک روز الی یک هفته کاری به طول می انجامد و پس از آن شما می توانید ویزای خود را دریافت کنید. به یاد داشته باشید که برای تسریع در اخذ ویزای روسیه، لازم است که از قبل تمامی مدارک لازم را تهیه کرده باشید.

قبل از ورود به روسیه باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

تنها داشتن ویزا دلیلی بر ورود شما به خاک روسیه نخواهد بود و در هر مرحله ای، روسیه این حق را دارد که شما را به کشور متبوع خود باز گرداند. مرزبانی روسیه می تواند پس از مصاحبه با شما و مشکوک شدن، اجازه ورود شما به روسیه را ندهد.

مواردی که می تواند باعث بازگرداندن شما به کشور خود شود، عبارتند از:

– دو طرفه نبودن بلیط: بلیط دو طرفه برای سفرهای شخصی و توریستی الزامی است و نداشتن آن می تواند باعث دیپورت شدن شما شود.

– نداشتن پول کافی

– تناقض درباره هدف سفر: توجه داشته باشید که نوع ویزای شما باید با هدف شما از سفر به روسیه، همخوانی داشته باشد. به عنوان مثال در صورتی که ویزای تجاری دریافت کرده اید، هرگاه از شما درباره هدف سفرتان سوال شد، باید بگویید که برای شرکت در جلسه یا نمایشگاهی خاص در این کشور حضور پیدا کرده اید.

– مشخص بودن محل اقامت: شما باید قبل از حضور در کشور روسیه، محل اقامت خود را مشخص کرده باشید. در غیر اینصورت، شما را به کشور باز میگردانند. بهتر است از طریق وب سایت های بوکینگ اقدام به رزرو اتاق نکنید و برای این منظور از آژانس های مسافرتی اقدام کنید که به شما برگه رزرو هتل را تحویل می دهند. داشتن محل اقامت در روسیه الزامی است اما این بدان معنا نیست که شما باید تا انتهای سفر تنها در یک مکان حضور داشته باشید و پس از ورود به خاک این کشور، می توانید محل اقامت خود را تغییر دهید.

برگه مهاجرت به روسیه
نمونه یک برگه مهاجرت به روسیه

رجیستر کردن ویزا

مساله بعدی که در اخذ ویزای روسیه باید به آن توجه داشته باشید، رجیستر نمودن ویزا است. منظور از رجیستر کردن ویزا، اعلام محل اقامت شما به اداره مهاجرت است. به این فرایند رجیستر ویزا یا رجیستریشن نیز گفته می شود که در روسی با اصطلاح “Регистрация” (رجیستراتسیا) خوانده می شود. تصویر این برگه در زیر آمده است.

رجیستر کردن ویزا
فرم ویزا و بخشی که پس از رجیستر کردن از آن جدا می شود.

ریجستر کردن ویزا کاری نیست که مسافر آن را انجام دهد. ریجستر کردن برعهده شرکتی است که شما را دعوت کرده است و اگر ویزای توریستی دارید آژانس روسی دعوت کننده باید شما را ریجستر کند.

علاوه بر آن اشخاص و شرکت هایی هستند که در قبال دریافت وجه نقد شما را ریجستر می کنند و همچنین هر شخص و هتل و شرکت دیگر هم نیز می تواند شما را ریجستر کند، اما باید پیگیر گرفتن آن باشید چون ریجستر نشدن می تواند برای شما مشکلاتی به همراه داشته باشد و باعث شود شما را در فرودگاه معطل کنند.

داشتن برگه رجیستر برای انجام امور اداری در روسیه الزامی است و برای انجام اموری همچون امور بانکی، امور ثبتی و شرکتی و… باید ویزای شما رجیستر شده باشد.

اگر تصمیم گرفتید در هتل اقامت داشته باشید خود هتل شما را ریجستر می کند. برای این منظور لازم است که از مدارکی همچون پاسپورت، ویزا و برگه مهاجرت کپی تهیه کرده و پس از پر کردن فرم مخصوص، آن را به اداره مهاجرت ارسال می کند. البته در این میان برخی هتل ها برای انجام امور رجیستر کردن ویزا، از مسافر هزینه دریافت می کنند که قانونا نباید چنین هزینه ای را دریافت کنند.

در صورت اجاره آپارتمان، بهتر است از مالک آپارتمان خواهش کنید تا شما را رجیستر کند. اگر در منزل دوستان خود اقامت دارید، آن ها نیز می توانند برای رجیستر کردن شما، اقدام کنند.

اگر جهت تحصیل در روسیه قصد ورود به خاک این کشور را دارید، برای رجیستر کردن ویزای تحصیلی نیز، دانشگاهی که در آن پذیرش تحصیلی گرفته اید باید اقدامات لازم را انجام دهد. در صورتی که در خوابگاه دانشگاه اقامت ندارید، باید مالک آپارتمانی که اجاره کرده اید یا دوستی که در منزل او اقامت دارید، برای رجیستر کردن شما اقدام کند.

برای رجیستر کردن دو راه اصلی وجود دارد:

 • مراجعه به اداره پست با شخص روس که شما را در منزلش رجیستر کند
 • مراجعه به مراکزی شبیه پلیس ۱۰+ به نام Мои Документы یا МФЦ
مدت ویزا نوع ویزا چگونگی اخذ مدت زمان اخذ مدت اقامت مجاز امکان تمدید
ویزای معمولی زیر سه ماه توریستی
شخصی
تجاری
دعوتنامه آژانس
دعوتنامه شهروند
دعوتنامه شرکت
1 روز
3 هفته
3 روز
1 ماه
3 ماه
3 ماه
ندارد
ویزای اقامتی بیش از سه ماه تحصیلی
کاری معمولی
کاری متخصص
دعوتنامه دانشگاه
استخدام شرکت روسی
استخدام شرکت روسی
1 ماه
3 ماه
1 ماه
1 سال
1 سال
3 سال
ندارد
اقامت موقت روسیه 3 ساله RVP شخصی
کاری
ازدواج
سهمیه دولتی
6 ماه
6 ماه
3 سال
3 سال
دارد
اقامت موقت روسیه 5 ساله  VNZH شخصی
کاری
کاری
تجاری
ازدواج
استخدام شرکت روسی
سهمیه دولتی
سرمایه گذاری
4 ماه
2 سال
2 سال
6 ماه
3 سال
5 سال
5 سال
3 سال
دارد
اقامت دائم و شهروندی روسیه کاری
شخصی
تجاری
استخدام شرکت روسی
ازدواج
سرمایه گذاری
6 سال
4 سال
4 سال
همیشگی
همیشگی
همیشگی
کشور روسیه

سوالات متداول

1- روش‌های اقامت در روسیه کدامند؟

اتباع خارجی در روسیه می توانند درخواست اقامت دائم در روسیه را داشته باشند. روش های بدست آوردن اقامت روسیه، در جدول بالا ذکر شده است که به صورت کامل و جزء به جزء توسط مشاورین الیت قابل تشریح برای علاقه مندان است. اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دریافت اقامت روسیه از طریق هر کدام از روش های بالا هستید، می توانید به صفحه مشاوره رایگان ما در خصوص امور مهاجرتی مراجعه و با مشاورین الیت تماس داشته باشید.

۲- آیا ویزای روسیه بر مبنای بلیط صادر می‌شود؟

شما می توانید برای دریافت ویزای روسیه از طریق بلیط نیز اقدام کنید. این بدان معناست که اگر مدت بلیط رفت و برگشت شما نهایتا 2 هفته باشد، ویزای صادر شده برای شما، دارای دو هفته اعتبار خواهد بود.

۳- آیا می توان ویزا را تمدید نمود؟

بستگی به نوع ویزا دارد. اگر ویزای دانشجویی یا کاری داشته باشید، می توانید آن را تمدید کنید. اما برای تمدید ویزای تجاری و توریستی باید از کشور خارج شده و دوباره برای گرفتن ویزا اقدام کنید.

۴- اعتبار پاسپورت برای اخذ ویزا چقدر باید باشد؟

باید پاسپورت شما حداقل 6 ماه بیشتر از تاریخ خروج شما از کشور روسیه اعتبار داشته باشد. به این معنی که برای ویزای 1 ماهه باید اعتبار پاسپورت شما حداقل 7 ماه باشد.

۵- برای گرفتن ویزا باید در کنسولی حضور داشت؟

ویزاهای کمتر از سه ماهه و یک بار یا دو بار ورود، نیازی به حضور در کنسولی ندارند اما برای گرفتن ویزاهای بیشتر از 3 ماهه و مولتی، شما نیاز داردید که علاوه بر حضور در کنسولی روسیه، آزمایش پزشکی را نیز با موفقیت پشت سر بگذارید. این آزمایش شامل آزمایش ایدز نیز می شود.

۶- در مصاحبه چه سوالاتی پرسیده می شود؟

سوالاتی که در سفارت از شما پرسیده می شود، شامل سوالاتی از قبیل: هدف سفر، شهرهایی که قصد اقامت در آن را دارید، مدت زمان حضور در روسیه، شخص یا ارگان دعوت کننده و سایر موارد است که باید به دقت و با صداقت پاسخ دهید. مصاحبه سختی نیست اما باید صادق باشید و جواب های انحرافی ندهید. اطمینان داشته باشید که در این صورت به شما حتما ویزا خواهند داد. سفارت روسیه در دادن ویزای روسیه سخت گیری نمی کند.

۷- مصاحبه با چه زبانی انجام می شود؟

زبان فارسی

۸- آیا باید هتل نیز رزرو کنیم؟

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، برای دریافت ویزای توریستی بهتر است که از قبل هتل رزرو کنیم در غیر اینصورت امکان بازگشت مسافر از مرز هوایی یا زمینی وجود دارد. اما برای دریافت ویزای تجاری و کاری و تحصیلی، نیازی به رزرو هتل نبوده و شما می توانید به راحتی از مرز عبور کنید.

۹- امکان اخذ ویزای روسیه در کشور ثالت وجود دارد؟

به طور کلی، فقط در کشور متبوع خود (ایران) می‌ توانید ویزا بگیرید. مثلا اگر به کنسولی سفارت روسیه در ترکیه یا دبی، ارمنستان و… مراجعه کنید، به شما ویزا نمی‌ دهند. مگر اینکه در هنگام درخواست ویزا کشور ثالث را بعنوان مکان اخذ ویزا انتخاب کنید و یا اقامت کشور ثالث را داشته باشید. به عنوان مثال اگر اقامت ارمنستان را داشته باشید، بدون نیاز به برگشت به ایران، می‌ توانید ویزای دائم و موقت روسیه را دریافت کنید.
بهتر است قبل از انجام اینکار با سفارت کشور ثالث تماس گرفته در مورد چگونگی اینکار سوال کنید.

10- منظور از تعداد تردد ویزا چیست؟

یعنی در طی مدت اعتبار ویزا، چند بار می‌ توانید وارد روسیه بشوید. یک بار ورود (سینگل) و دو بار ورود (دابل) کثیرالورود یا ورود به دفعات (مولتی).

11- با داشتن ویزای تجاری یکساله آیا می توان یکسال تمام در روسیه ماند؟

خیر، برای ویزای یکساله تجاری، حداکثر زمان مجاز حضور، در خاک روسیه ۹۰ روز در یک دوره ۱۸۰ روزه است. مثلا، مدت اعتبار ویزای یکساله را به دو دوره ۶ ماهه تقسیم میکنیم. در یک دوره ۶ ماهه، جمع حضور شما در روسیه (طی یک یا چند سفر)، نباید بیشتر از 3 ماه باشد. هدف از اینکار اینست که مسافر نتواند با ویزای تجاری در روسیه بصورت بلند مدت اقامت داشته باشد و به عنوان ویزای اقامتی استفاده کند و بمدت طولانی (بیش از ۹۰ روز پشت سر هم) در روسیه اقامت داشته باشد.

کنسولی سفارت روسیه در ایران کجاست؟

تهران: خیابان نوفل لوشاتو، پلاک ۳۷ تلفن: ۰۲۱۶۶۷۲۸۸۷۳ روزهای کاری: همه روزه به جز چهارشنبه، جمعه و شنبه ساعت کاری: ۱۰ تا ۱۳
اصفهان: چهارباغ پایین، خیابان مسجد سفره چی، خیابان تلفنخانه، پلاک ۱۱ تلفن:۰۳۱۳۲۲۲۲۰۶۰ روزهای کاری: همه روزه به جز جمعه و شنبه ساعت کاری: ۸ تا ۱۳ و ۱۴ تا ۱۷
رشت :خیابان پاسداران، پلاک ۸۲ تلفن: ۰۱۳۱۳۲۳۶۴۳۰ روزهای کاری: همه روزه به جز چهارشنبه، جمعه و شنبه ساعت کاری: ۸ تا ۱۳ و ۱۵ تا ۱۸