بنزین روسیه
قیمت بنزین در روسیه و هزینه های سوختی در این کشور
نوامبر 27, 2019
میلیاردر های روسیه
میلیاردر های روسیه چه کسانی هستند؟
نوامبر 30, 2019

اتاق کهربا ، گنجینه گران بهای روسیه!

اتاق کهربا

اتاق کهربا

محققان آلمانی معتقدند که اتاق افسانه ای کهربا را پیدا کرده اند که تصور می شود با ارزش ترین اثر هنری است که توسط نازی ها در جنگ جهانی دوم به سرقت رفته است.

پانل های زینتی تزئین شده با برگ کهربا و طلا در سال 1716 به تزار روس، پیتر بزرگ اهدا شد و تخمین زده می شود 250 میلیون یورو (224 میلیون پوند) قیمت داشته باشد.

اکنون سه شکارچی گنج می گویند یک سری سرنخ نشان داده است که اتاق باید در شبکه ای از تونل ها در زیر غاری در کوه های سنگ معدن در شرق آلمان مخفی شده باشد.

Leonhard Blume با 73 سال سن، Peter Lohr با 71 سال سن و Günter Eckhardt با 67 سال سن، گزارش هایی را كه توسط Stasi و KGB مطابقت داشتند، مورد بررسی قرار دادند.

آن ها سپس از رادارها استفاده كردند تا ببینند كه در زیر به اصطلاح “غار شاهزاده” در بیرون هارتنشتاین، شهری نزدیك به مرز چک قرار دارد.

آقای بلوم به روزنامه تایمز گفت: “ما یک سیستم تونل بسیار بزرگ، عمیق و طولانی کشف کردیم و چیزی را یافتیم که فکر می کنیم می تواند یک دام بزرگ باشد.”

اتاق کهربا

او گفت كه شواهد انفجار با روايات شاهدان مطابقت دارد مبني بر اينكه محموله جعبه ها در تونل ها مخفي شده و ورود آن ها منفجر شده است.

اکنون این سه مرد به دنبال تأمین بودجه برای حفاری هستند. آقای بلوم گفت: “ما می خواهیم به کار خود ادامه دهیم اما همه چیز بسیار پیچیده است و به یک اسپانسر احتیاج داریم.”

اتاق کهربا با عنوان “هشتمین شگفتی جهان” اتاقی است که روزی نماد صلح بود که توسط نازی ها به سرقت رفت و پس از آن کاملا ناپدید شد.

این بنا قرن ها به دلیل وجود اتاق طلایی و جواهرات کهربا که از چند تن سنگ قیمتی ساخته شده بود، اروپا و به ویژه روس ها را مجذوب خود می کرد.

هدیه ای به پیتر بزرگ در سال 1716 که در آن میان صلح بین روسیه و پروس جشن گرفته شد، سرنوشت اتاق به چیزی غیر از آرامش بدل شد:

نازی ها آن را در جنگ جهانی دوم غارت کردند و در ماه های پایانی جنگ، کهربا ناپدید شد.

یک ماکت در سال 2003 مشابه نمونه اصلی تکمیل شد، اما اثر اصلی که سال هاست مفقود شده، تحت عنوان “هشتمین شگفتی جهان” نام گرفت.

ساخت اتاق کهربا در سال 1701 آغاز شد.

این اتاق توسط فردریش اول در سال 1716 به پیتر هدیه شد

اتاق کهربا در 18 صندوق بزرگ به روسیه ارسال شد و به عنوان بخشی از یک مجموعه هنری اروپایی در سنت پترزبورگ نصب شد.

اتاق کهربا

در سال 1755 الیزابت دستور داد که اتاق به کاخ کاترین در پوشکین منتقل شود. 

طراح ایتالیایی Francesco Rastrelli مجدداً اتاق را طراحی کرد تا با استفاده از کهربا اضافی که از برلین حمل شده است در فضایی بزرگ تر و جدید قرار گیرد.

پس از سایر بازسازی های قرن 18، این اتاق حدود 180 متر مربع را پوشانده و با شش تن سنگ کهربا و سایر سنگ های قیمتی درخشید. 

پانل های کهربا با برگ های طلایی پوشانده شده بود و مورخان تخمین می زنند که در آن زمان، این اتاق به ارزش 142 میلیون دلار بوده است. 

با گذشت زمان اتاق کهربا به عنوان یک اتاق مدیتیشن خصوصی برای الیزابت، یک اتاق اجتماعات برای کاترین کبیر و یک اتاق مخصوصی از غنائم کهربا برای الکساندر دوم استفاده می شد.

غارت نازی ها

در 22 ژوئن سال 1941 آدولف هیتلر عملیات بارباروسا را ​​آغاز کرد و سه میلیون سرباز آلمانی را وارد شوروی کرد. 

این تهاجم منجر به غارت ده ها هزار گنجینه هنری از جمله اتاق برجسته کهربا شد که نازی ها معتقد بودند توسط آلمانی ها ساخته شده و مطمئناً برای آلمانی ها ساخته شده است.

با حرکت نیروها به سمت پوشکین مقامات و متصدیان کاخ کاترین سعی در جداسازی و مخفی کردن اتاق کهربا داشتند. 

با این حال تلاش آن ها نتیجه ای نداتشت و سربازان آلمانی در مدت 36 ساعت اتاق کهربا را غارت نموده، آن ها را در 27 جعبه بسته کرده و به آلمان بردند.

اتاق کهربا

مجدداً این اتاق در موزه قلعه Königsberg در ساحل بالتیک نصب شد.

مدیر موزه، Alfred Rohde یکی از عضو های سابق کهربا بود و تاریخچه این اتاق را مورد مطالعه قرار داد.

در اواخر سال 1943 و با پایان یافتن جنگ به Alfred Rohde توصیه شد تا اتاق کهربا را از بین ببرد. 

در آگوست سال بعد حملات بمباران متفقین، شهر را ویران كرد و موزه قلعه را به ویرانه تبدیل كرد و به دنباله آن اتاق کهربا از دست رفت.

توطئه، نفرین و ساخت و ساز

به نظر می رسد سخت است که باور کنیم جعبه های چند تنی کهربا می تواند از بین برود و بسیاری از مورخان سعی در حل رمز و راز آن داشته اند. 

اساسی ترین نظریه این است که جعبه ها توسط بمب گذاری های سال 1944 نابود شده است.

برخی دیگر معتقدند که این اتاق هنوز در کالینینگراد است، در حالی که برخی می گویند که روی یک کشتی بارگیری شده است و می توانید در جایی در پایین دریای بالتیک آن را پیدا کنید. 

در سال 1997 گروهی از کارآگاهان هنری آلمان اطلاعاتی را به دست آوردند که شخصی در تلاش بوده تا تکه ای از اتاق کهربا را غارت کند.

آن ها به دفتر وكیل فروشنده یورش بردند و یكی از تابلو های معرق اتاق را در برمن پیدا كردند، اما فروشنده پسر یك سرباز متوفی بود و هیچ اطلاعاتی از منشأ تابلو نداشت. 

یکی از نظریه های بزرگ تر این است که استالین در واقع یک اتاق کهربا دوم داشته و آلمانی ها نسخه جعلی آن را به سرقت برده بودند.

یکی دیگر از جنبه های عجیب این داستان “نفرین اتاق کهربا” است. 

بسیاری از افراد مرتبط با داستان اتاق کهربا مرده اند. 

به عنوان مثال Rohde و همسرش در حالی که در KGB در حال تحقیق در مورد اتاق کهربا بوده اند، درگذشت. 

یا ژنرال گوسف افسر اطلاعاتی روسی که پس از صحبت با یک روزنامه نگار در مورد اتاق کهربا در یک سانحه رانندگی درگذشت. 

یا از همه نگران کننده تر شکارچی اتاق کهربا و سرباز سابق آلمانی جورج استین است که در سال 1987 در یک جنگل به قتل رسید.

تاریخچه اتاق اصلی کهربا همچنان مبهم است، اما بازسازی آن در سال 1979 در Tsarskoye Selo آغاز شد و پس از گذشت 25 سال و 11 میلیون دلار هزینه، همزمان با جشن 300 سالگی سنت پترزبورگ به پایان رسید. 

اتاق جدید به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه تقدیم شد که با گرهارد شرودر صدراعظم آلمان، سالگرد 300 سالگی سنت پترزبورگ را در یك مراسم وحدت بخش جشن گرفتند. 

اتاق در موزه ایالتی Tsarskoye Selo واقع در خارج از سن پترزبورگ در معرض دید عموم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *